
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
03 червня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/2818/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
01 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач) в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними і скасувати дії Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі частини другої та абзацу шостому частини 15 статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-УІІ „Про прокуратуру” і відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років йому відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-УІІ „Про прокуратуру”(в первинній редакції) (в редакції рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року, яка не суперечить ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-ХІІ));
- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-УІІ „Про прокуратуру”(в первинній редакції) (в редакції рішення Конституційного Суду України № 7- р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року), здійснити з 1 жовтня 2020 року по 28 лютого 2021 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати в сумі 75394,66 грн, на підставі довідки прокуратури Луганської області №21-805вих-20 від 24.11.2020р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 11.09.2020 року (посадовий оклад - 46160,00; надбавка за вислугу років 40% - 18464,00; матеріальна допомога - 5385,33, всього-75394,66 грн), розрахованих відповідно до ст.81 Законом України „Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-УІІ, наказу Офісу Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 „Про день початку роботи обласних прокуратур”, та виплати без обмеження її розміру з виплатою різниці між фактично отриманою та нарахованою сумою пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-УІІ „Про прокуратуру”(в первинній редакції) (в редакції рішення Конституційного Суду України № 7- р(11)/2019 від 13 грудня 2019 року) здійснити з 1 січня 2021 року по 30 травня 2021 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати в сумі 76518,40 грн. на підставі довідки прокуратури Луганської області №21-83 вих. 21 від 17.02.2021 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними на 01.01.2021 року (посадовий оклад - 46848,00; надбавка за вислугу років 40% -18739,20; матеріальна допомога - 5465,60, всього-76518,40грн), розрахованих відповідно до ст.81 Закону України „Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-УІІ, ст.7 Закону України „Про Державний бюджет України на 2021 рік”, та виплати без обмеження її розміру з виплатою різниці між фактично отриманою та нарахованою сумою пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-УІІ „Про прокуратуру”(в первинній редакції) (в редакції рішення Конституційного Суду України № 7- р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року), здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати в сумі 45756,66 грн, на підставі довідки прокуратури Луганської області №18/172 вих.20 від 11.03.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 року розрахованих відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»” та виплати без обмеження її розміру з виплатою різниці між фактично отриманою та нарахованою сумою пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області з 01.06.2021р. з урахуванням раніше проведених виплат встановити і сплачувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) в подальшому щомісяця перераховану пенсію за вислугу років у сумі -68866.56 грн. (виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати в сумі 76518,40 грн. на підставі довідки прокуратури Луганської області №21-83 вих.21 від 17.02.2021р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.01.2021 року.);
- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області сплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ) відповідно до ст.46 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" різницю не стриманої пенсії (тобто борг з виплати пенсій) у сумі 731436,27 грн (сімсот тридцять одна тисяча чотириста тридцять шість гривень двадцять сім копійок) одночасно з виплатою місячної пенсії.
Розглянувши матеріали позову, суд дійшов таких висновків.
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення недоліків з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з пунктом 4, 5 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина друга статті 5 КАС України).
Так однією з позовних вимог є визнати протиправними і скасувати дії Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі частини другої та абзацу шостому частини 15 статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-УІІ „Про прокуратуру” і відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років йому згідно до частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-УІІ „Про прокуратуру”(в первинній редакції).
Суд зауважує, що статтею 5 КАС України не передбачено такого способу захисту порушеного права шляхом скасування дій суб`єкта владних повноважень.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-УІІ „Про прокуратуру”(в первинній редакції), здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати в сумі 45756,66 грн., на підставі довідки прокуратури Луганської області №18/172 вих.20 від 11.03.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 року розрахованих відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»” та виплати без обмеження її розміру з виплатою різниці між фактично отриманою та нарахованою сумою пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Частиною другою, третьою статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України “Про виконавче провадження” примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Суд вважає, що вказана позовна вимога стосується виконання рішення у справі № 360/2220/20. Суд зауважує, що такі вимоги не можуть заявлятися шляхом подання нового позову, для виконання судового рішення, яке набрало законної сили, встановлено інший порядок, визначений чинним законодавством, зокрема, Законом України “Про виконавче провадження”.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.01.2019 по справі № 686/23317/13-а наголосила, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичний конфлікт та не відповідає об`єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним. При розгляді позовних вимог позивача стосовно невиконання окремого судового рішення в іншій справі суд не може зобов`язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконавче провадження являє собою завершальну стадію судового провадження.
Також є дещо не зрозумілими вимоги позивача в частині періодів, за які позивач просить провести перерахунок раніше призначеної пенсії, відносно підстав таких перерахунків.
Так, позивач у своїх позовних вимогах просить суд зобов`язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області від 24.11.2020 № 21-805вих-20 - з 01.10.2020 по 28.02.2021, а також з 01.01.2021 по 30.05.2021 - на підставі довідки прокуратури Луганської області від 17.02.2021 № 21-83вих.21. Таким чином не зрозумілими є вимоги позивача, а саме: на підставі якої довідки позивач просить суд зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії за період з 01.01.2021 по 28.02.2021.
Отже, позивачу слід уточнити позовні вимоги, надавши позовну заяву, приведену у відповідність до вимог статті 160 КАС України. Також позивачу слід надати суду копії позовної заяви відповідно до кількості учасників справи.
Щодо розміру сплати судового збору за всі заявлені позивачем вимоги суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону України “Про судовий збір”, суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною другою статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України “Про судовий збір” у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Станом на 01 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2 270,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру фізична особа має сплатити судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Як вбачається з позовної заяви позивачем заявлено п`ять вимог немайнового характеру, які не є похідними одна від одної.
Тобто відповідно до частини третьої статті 6 Закону України “Про судовий збір” позивачем має бути сплачено судовий збір у сумі 4 540 грн (908 грн х 5).
Також позивачем заявлено позовну вимог про зобов`язання відповідача сплати позивачу заборгованість з виплати пенсії у сумі 731 436,27 грн. Оскільки позивачем визначено точну суми заборгованості, вказана вимога за своєю правовою природою є вимогою майнового характеру, так як може змінити майновий стан позивача. Таким чином за таку вимогу має бути сплачено судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, тобто 7 314,36 грн (731 436,27 грн х 1%).
Отже за подання вказаного позову позивачем має бути сплачено судовий збір у загальній сумі 11 854,36 грн.
Разом з тим, при звернені до суду із позовом, позивачем сплачено судовий збір у сумі 908 грн відповідно до квитанції № 46 від 31.05.2021.
Таким чином судовий збір сплачено позивачем у неналежному розмірі, відтак позивачу необхідно надати суду квитанцію про доплату судового збору у сумі 10 946,36 грн.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що подано заяву без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, адміністративний позов підлягає залишенню без руху з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків протягом 7 календарних днів з дня отримання копії даної ухвали суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.
Запропонувати позивачеві протягом 7 (семи) днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду:
- уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог статті 160 КАС України (та її копії для надіслання відповідачу);
- документу про сплату судового збору у сумі 10 946,36 грн в дохід Державного бюджету України за банківськими реквізитами:
Отримувач коштів ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37991110
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA288999980313101206084012499
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;_____ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
У разі неусунення вказаних недоліків у встановлений термін позовну заяву буде повернуто позивачеві.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяВ.С. Шембелян