
Справа № 522/1247/21
Провадження № 2/522/5275/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2021 року Приморський районний суд м. Одеси:
у складі: головуючої судді Ковтун Ю.І.,
за участі секретаря Лахматової С.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
представника третьої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі цивільну справу за позовом Приморської районної адміністрації Одеській міської ради, як орган опіки та піклування в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Одеської міської ради про невідкладене відібрання дітей без позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
22.01.2021 року позивач Приморська районна адміністрація Одеській міської ради, як орган опіки та піклування (код ЄДРПОУ 26303264, місцезнаходження: 65039, м.Одеса, вул. Канатна, 134), звернувся до суду з позовом в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Приморським РВ у м.Одесі ГУДМС України в Одеській області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ), третя особа Служба у справах дітей Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 25427107, місцезнаходження: 65017, м.Одеса, вул. Косівська, 2-Д), в якому просить: невідкладно відібрати малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без позбавлення батьківських прав від матері ОСОБА_2 ; тимчасово влаштувати малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до дитячого державного закладу на повне державне забезпечення; стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В обґрунтування позову зазначено, що малолітні діти виховуються матір`ю, ОСОБА_2 та проживають за адресою: АДРЕСА_1 . Відомості про батька малолітніх до актових записів про народження внесені відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
18.01.2021 спеціалісту служби у справах дітей Одеської міської ради від інспектора ювенальної превенції відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області стало відомо про те, що 17.01.2021 на лінію 102 надійшов дзвінок від сусідки про те, що за адресою: АДРЕСА_1 , проживають троє дітей, які просять їсти, та зазначила, що в квартирі відсутні комунікації: водопостачання, електропостачання та опалення.
Спеціалістами служби у справах дітей Одеської міської ради спільно з інспекторами ювенальної превенції відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області, було здійснено негайний виїзд за адресою проживання родини ОСОБА_2 для з`ясування обставин. За результатами комісійного виїзду було встановлено, що в квартирі значно порушені санітарно-гігієнічні умови, квартира потребує капітального ремонту, малолітні діти сплять на брудній білизні, дитячі речі не в достатній кількості. Низький рівень гігієни дітей у зв`язку з недоглядом та занедбаністю, відсутні комунікації: водопостачання, електропостачання та опалення. В квартирі стійкий затхлий сморід, сирість, пліснява, матір має низький виховний потенціал, не займається розвитком, вихованням своїх малолітніх дітей в повному обсязі, та не в змозі задовольнити елементарні потреби дітей.
Згідно з актом проведення оцінки рівня безпеки дитини від 18.01.2021 було встановлено, що проживання малолітніх разом з матір`ю загрожує їх життю та здоров`ю.
З метою вжиття невідкладних заходів для забезпечення безпеки дітей, малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було доставлено до КНП «Міська дитяча лікарня № 2» Одеської міської ради, малолітнього ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було доставлено до КУ «Міський спеціалізований будинок дитини №1» м. Одеса.
Оскільки відповідач не виконує покладені на неї законом батьківські обов`язки відносно своїх малолітніх дітей, чим ставить під загрозу їх життя та здоров`я, позивач просить відібрати у ОСОБА_2 малолітніх дітей без позбавлення її батьківських прав.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 27 січня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 17.03.2021 закрито підготовче засідання по цивільній справі за позовом та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача Приморської районної адміністрації Одеської міської ради в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні 11.05.2021 позов не визнала, але в подальшому, в судовому засіданні 01.06.2021, позов визнала та проти його задоволення не заперечувала. Суду пояснила, що наразі нею не створені умови для проживання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 по АДРЕСА_1 , проте вживаються відповідні заходи.
Представник третьої особи Служба у справах дітей Одеської міської ради в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши надані у справі докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується відповідними свідоцтвами про народження Серія НОМЕР_2 , яке видано Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 09 вересня 2019 року, Серія НОМЕР_3 , яке видано Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції 30 квітня 2014 року та Серія НОМЕР_4 , яке видано Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 16 липня 2019 року (а.с. 35, 37, 39).
Відповідно до Витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження відомості про батька до актових записів про народження малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 внесені відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (а.с.34, 36, 38).
18.01.2021 спеціалісту служби у справах дітей Одеської міської ради від інспектора ювенальної превенції відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області стало відомо про те, що 17.01.2021 на лінію 102 надійшов дзвінок від сусідки про те, що за адресою: АДРЕСА_1 , проживають троє дітей, які просять їсти, та зазначила, що в квартирі відсутні комунікації: водопостачання, електропостачання та опалення.
Спеціалістами служби у справах дітей Одеської міської ради спільно з інспекторами ювенальної превенції відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області, було здійснено негайний виїзд за адресою проживання родини ОСОБА_2 для з`ясування обставин.
Згідно з актами проведення оцінки рівня безпеки дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.01.2021 було встановлено, що діти мають зовнішні ознаки недогляду чи занедбаності (низький рівень гігієни дітей у зв`язку з недоглядом та занедбаністю; одяг дітей не відповідає віку та сезону; діти виконують небезпечну для їх віку домашню роботу); наявні ознаки незабезпечення дітей належним харчуванням, доглядом, який відповідає віку та сезону; помешкання, в якому проживають діти, не пристосоване для їх проживання (перебуває в антисанітарному стані; відсутнє тепло; відсутні домашні меблі). В квартирі відсутні водопостачання, електропостачання та опалення. Вказаними актами було встановлено, що проживання малолітніх разом з батьками загрожує їх життю та здоров`ю (а.с. 11 - 29).
18.01.2021 Служба у справах дітей Одеської міської ради направила на адресу Приморської районної адміністрації Одеської міської ради клопотання № 07/500 про невідкладне відібрання малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 від матері ОСОБА_2 (а.с. 8 - 10).
18.01.2021 Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради було прийнято розпорядження № 9, відповідно до якого вирішено: невідкладно відібрати малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 від матері ОСОБА_2 ; тимчасово влаштувати малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до дитячого державного закладу на повне державне забезпечення (а.с. 7-8).
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно з ч. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, поважати дитину.
Згідно із частинами другою та четвертою статті 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 24 квітня 2019 року у справі №300/908/17 ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Згідно ч. 1 ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням, або органу опіки та піклування.
Відповідно до роз`яснень пунктів 16 і 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу. Суд має право вирішити питання про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав та передати органу опіки та піклування (якщо цього потребують інтереси дитини), без визначення при цьому конкретного закладу.
Згідно з ч. 4 ст. 170 СК України при задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав, суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.
Згідно вимог ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав та результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Частиною 1 ст. 191 СК України передбачено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
У зв`язку з тим, що відповідач ОСОБА_2 не приділяє достатньої уваги до виховання та утримання своїх малолітніх дітей, не забезпечує нормальних умов для їх проживання, навчання та розвитку, залишення дітей з відповідачем може призвести до тяжких наслідків, тому суд вважає за доцільне відібрати малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 від матері ОСОБА_2 без позбавлення її батьківських прав та тимчасово влаштувати малолітніх до дитячого державного закладу на повне державне забезпечення.
Вирішуючи питання про відібрання дитини, суд вважає за необхідне також вирішити питання про стягнення з відповідача аліментів на утримання дітей, оскільки батьки не звільняються від обов`язку утримувати дитину навіть у випадку позбавлення останніх батьківських прав чи відібрання у них дитини. При визначені розміру аліментів суд приймає до уваги, що відповідач є працездатною та здатна надавати матеріальну допомогу на утримання дітей, та достатнім буде визначити аліменти, які підлягають стягненню з ОСОБА_2 на утримання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину щомісячно, починаючи з 22.01.2021 року до досягнення найстаршою дитиною повноліття, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Керуючись ст.ст. 150, 164, 170, 182, 183, 191 СК України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», ст.ст. ст.ст. 9, 10, 12, 18, 247, 263-265, 272, 353, 354, 430 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Приморської районної адміністрації Одеській міської ради, як орган опіки та піклування в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Одеської міської ради про невідкладене відібрання дітей без позбавлення батьківських прав, - задовольнити.
Невідкладно відібрати малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без позбавлення батьківських прав від матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Тимчасово влаштувати малолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до дитячого державного закладу на повне державне забезпечення.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Приморським РВ у м.Одесі ГУДМС України в Одеській області від 21.08.2012 року) аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину щомісячно, починаючи з 22.01.2021 року до досягнення найстаршою дитиною повноліття, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_5 на користь осіб чи установи, на утриманні якої будуть знаходитись малолітні.
Рішення в частині стягнення суми платежу аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м.Одеси протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 04 червня 2021 року.
Суддя Ю.І.Ковтун