
ЄУН 229/2333/21
Провадження № 2-а/229/280/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2021 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Рагозіної С.О.,
за участю секретаря судового засідання Головченко Ю.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
В С Т А Н О В И В:
до Дружківського міського суду Донецької області звернувся позивач до відповідачів з позовною заявою про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. В позові вказав, що 27 квітня 2021 року відповідачем по справі - інспектором СРПП Какубавою Л.С. відносно нього було винесено постанову серії БАА № 904158 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП та накладено штраф в розмірі 340 гривень нібито за те, що 27 квітня 2021 року о 17 годині 15 хвилин він, керуючи транспортним засобом ACURA ZDX державний номерний знак НОМЕР_1 , в м.Дружківка по вул. О. Тихого, напроти комплексу MAN проігнорував вимоги дорожнього знаку 3.34 «Зупинку заборонено» та скоїв зупинку транспортного засобу у зоні дії дорожнього знаку, чим порушив п.8.4 в Правил дорожнього руху. Вважає, що постанова серія БАА № 904158 від 27 квітня 2021 року винесена відповідачем з порушенням вимог діючого законодавства, яке регламентує процедуру притягнення особи до адміністративної відповідальності, з істотним порушенням його прав, викладені в ній обставини не відповідають фактичним обставинам, отже, є незаконною та підлягає скасуванню. Відповідач не заслухав його пояснення, не надав йому можливість викласти їх в письмовому вигляді. В процесі розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідач не досліджував докази. Відповідач не вручив йому копію оскаржуваної постанови. Відповідачем порушено його право на захист.
В зв`язку з викладеним, просить скасувати вказану постанову, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності закрити.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзиву до суду не надавав.
Представник відповідача Головного управління Національної поліції України в Донецькій області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, з`ясувавши та оцінивши докази у справі, встановив наступні обставини.
Інспектор СРПП відділу № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області старший сержант поліції Какубава Л.С. в постанові про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 904158 від 27 квітня 2021 року визнав винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, та наклав на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Зокрема, ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він 27 квітня 2021 року о 17 годині 15 хвилин, керуючи транспортним засобом ACURA ZDX державний номерний знак НОМЕР_1 , в м. Дружківка по вул. О. Тихого, навпроти комплексу MAN проігнорував вимоги дорожнього знаку 3.34 «Зупинку заборонено» та скоїв зупинку транспортного засобу у зоні дії дорожнього знаку, чим порушив п.8.4 в Правил дорожнього руху скоївши адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п.1 ст. 247 КУпАП України, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, які стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Встановлено, що особа, яка притягнута до адміністративної відповідальності, не визнала подію та вину у вчиненні правопорушення, вказуючи на їх відсутність. Докази на підтвердження правопорушення в діях порушника, які б спростували доводи порушника, відсутні, суду не надано відео чи фото фіксування технічними засобами. Також не відібрано пояснення від свідків та очевидців події адміністративного правопорушення, щодо події та вини особи у вчиненні правопорушення, які могли б засвідчити чи спростувати факт адміністративного правопорушення.
Відповідачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не надав суду жодних належних доказів, які достовірно підтверджують обставини порушення ОСОБА_1 27 квітня 2021 року Правил дорожнього руху України.
В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб`єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
Аналізуючи усі обставини по справі та досліджені у судовому засіданні матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
Право на захист особи, що обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, гарантоване пунктом 3 (с) статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що включає право захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя. Відповідно до усталеної практики у справах щодо України, поняття «кримінальне правопорушення» в практиці ЄСПЛ має автономне тлумачення, та кримінально-правова суть визнається не лише стосовно Кримінального кодексу, а й Кодексу про адміністративні правопорушення (Рішення від 6 вересня 2005 року у справі «Гурепка проти України» (Gurepka v. Ukraine), заява № 61406/00, п. 53 та від 21 жовтня 2010 року у справі «Корнєв і Карпенко проти України» (Kornev and Karpenko v. Ukraine).
Відповідачами не спростовано викладених в позовній заяві доводів позивача про порушення його права на захист під час розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності та не спростовано доводів про недотримання розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, відповідачі, які є суб`єктами владних повноважень, всупереч вимогам частини 2 статті 71 КАС України, не надали жодних належних і допустимих у розумінні статті 70 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність винесення оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення та не спростували тверджень позивача щодо недотримання процедури розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності і відсутності в його діях складу правопорушення, за яке притягнуто до адміністративної відповідальності.
Зазначений висновок суду узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 08.07.2020 у справі № 177/525/17-а.
Порушення порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, що відповідає висновку, викладеному у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року в адміністративній справі № 524/9827/16-а.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 , оскільки дії інспектора під час провадження у справі про адміністративне правопорушення по відношенню до позивача не відповідають вимогам ст.ст.245, 251, 280 КУпАП, а відтак є протиправними.
В зв`язку з чим постанова серії БАА № 904158 від 27 квітня 2021 року по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 122 КУпАП, про притягнення її до адміністративної відповідальності і накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 340 грн. підлягає скасуванню.
В зв`язку з наведеним, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України, суд враховує, що при зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем ОСОБА_1 було сплачено судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, оскільки позов ОСОБА_1 задоволено, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – Головного управління Національної поліції в Донецькій області на користь позивача ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Керуючись ст. ст.1, 7, 245, 247, 251, 280, 283, 286 КУпАП, ст. ст.9, 72-77, 94, 139, 205, 241-246, 250, 251, 293, 295 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.
Скасувати постанову серії БАА № 904158 від 27 квітня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – Головного управління Національної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Нахімова, буд. 86; код ЄДРПОУ 40109058) на користь позивача ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: С. О. Рагозіна