Рішення № 97355267, 01.06.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
640/19263/20
Номер документу
97355267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2021 року м. Київ № 640/19263/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач або УПСЗН), у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не нарахування і виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування за період з липня 2014 року по серпень 2020 року;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації нарахувати і виплатити з урахуванням індексації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування за період з липня 2014 року по серпень 2020 року.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є внутрішньо переміщеною особою та особою постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, у зв`язку з чим йому щомісячно, за місцем моєї реєстрації у місті Луганськ виплачувалась компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, через події, що відбуваються на сході України у липні 2014 року вищевказані виплати були припинені.

У вересні 2019 року, після отримання статусу внутрішньо переміщеної особи, позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про призначення виплати компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування, а також нарахування та виплату такої компенсації за період з липня 2014 року по дату звернення. Проте відповіді надано не було.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.08.2020 відкрито спрощене позовне провадження та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, проте, на виконання вимог ухвал від 28.08.2020 та від 22.02.2021 надав витребувані судом документи, зокрема, подав особову справу позивача.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 , виданим 09.08.2005 Артемівським РВЛМУ УМВС України в Луганській області.

ОСОБА_1 є особою постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, що підтверджується дублікатом посвідчення учасника наслідків ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серія НОМЕР_2 від 15.09.2005 року.

Відповідно до довідки № 3003-5000199700 від 23.09.2019 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , який зареєстрований в АДРЕСА_1 , зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою АДРЕСА_2 .

Згідно матеріалів особової справи ОСОБА_1 30.09.2019 звернувся до відповідача з заявою про відновлення соціальних виплат, зокрема, компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування.

Відповідно до Витягу з протоколу № 73 від 07.10.2019 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Деснянській районній в м. Києві державній адміністрації, ОСОБА_1 призначено (відновлено) виплату пенсій з дати видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Рішенням УПСЗН Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення компенсації від 28.10.2019, призначено ОСОБА_1 компенсаційні витрати на продукти харчування потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії з 01.09.2019 довічно.

Отже доводи позивача стосовно того, що його заява від 30.09.2019 залишилась відповідачем без розгляду спростовується матеріалами особової справи позивача.

Також з матеріалів особової справи ОСОБА_1 вбачається, що листом № 27/8 від 11.02.2021 УПСЗН Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації звернулось до позивача з пропозицією надати пояснення щодо місця перебування (проживання) з 2014 року по вересень 2019, а також надати роз`яснення щодо причин не звернення до УПСЗН в зазначений період.

19.02.2021 позивач звернувся з заявою до відповідача щодо виплати йому Чорнобильських грошових виплат з червня 2014 по вересень 2019. Подана заява обґрунтована тим, що позивач після переселення з м. Луганськ вів пошук оренди квартири та тимчасово мешкав в гаражному кооперативі «Спутник-2» Деснянського району м.Києва, що не має статус житлового приміщення та не дозволяло зареєструватися.

Відповідно до Витягу з протоколу № 16 від 10.03.2021 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Деснянській районній в м. Києві державній адміністрації, ОСОБА_1 відновлено виплату пенсій (щомісячного грошового утримання) з поверненням сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства з моменту припинення.

Також з матеріалів особової справи ОСОБА_1 міститься рішення УПСЗН Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 12.03.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 призначено відповідно до Закону України компенсаційні витрати на продукти харчування потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії довічно з 01.06.2014 з урахуванням виплаченого.

Отже, з аналізу матеріалів особової справи позивача суд приходить до висновку, що після подання позивачем (30.09.2019) довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.09.2019 відповідачем рішенням від 28.10.2019 було поновлено ОСОБА_1 виплати компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування з 01.09.2019.

А після подання позивачем (19.02.2021) пояснень щодо місця його перебування (проживання) з 2014 року по вересень 2019, а також щодо причин не звернення до УПСЗН в зазначений період, відповідачем рішенням від 12.03.2021 ОСОБА_1 відновлено виплати компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування з 01.06.2014.

За таких обставин суд приходить до висновку, що на час вирішення справи у відповідача відсутня протиправна бездіяльність щодо не нарахування і не виплати ОСОБА_1 компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування за період з липня 2014 року по серпень 2020 року.

Водночас, вимога позивача стосовно нарахування та виплати компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування за період з липня 2014 року по серпень 2020 року з урахуванням індексації, залишається не вирішеною.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі. Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об`єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті. Соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв`язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають. Підтримка купівельної спроможності провадиться шляхом підвищення розміру зазначених виплат.

Нормою дійсно визначено вичерпний перелік доходів громадян, які індексуються, проте передбачено, що індексації підлягають суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я. Компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування є видами виплат, що здійснюються як відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Передбачено, що перелік доходів громадян, що підлягають індексації може бути доповнений Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2 - 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі; допомога по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей.

До об`єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: доходи громадян від здачі в оренду майна, від акцій та інших цінних паперів, ведення селянського (фермерського) і особистого підсобного господарства, підприємницької діяльності, яка є для громадян джерелом грошових доходів від власності; виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати; одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога у зв`язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога на поховання; цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, суми соціальних пільг, компенсації (крім виплат, визначених пунктом 2 цього Порядку), винагорода за підсумками роботи за рік тощо; соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; мінімальний розмір допомоги по безробіттю; державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд; тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату; щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею; компенсаційна виплата, що призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами); державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям, допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, допомога на дітей одиноким матерям. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення зокрема визначено перелік видів доходів, які не індексуються. Компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, у такому переліку відсутні.

Передбачено, що не індексуються види доходів громадян, що мають одноразовий характер, натомість компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають періодичний характер виплати.

За наведених обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині нарахування та виплати компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування за період з липня 2014 року по серпень 2020 року з урахуванням індексації.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору за подання даного позову, останній з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 2, 5-11, 14, 72-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування за період з липня 2014 року по серпень 2020 року з урахуванням індексації.

3. В іншій частині позову відмовити.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 )

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код: 37501611; 02232, м. Київ, вул. Закревського, буд. 87-Д).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Т.П. Балась