
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2021 року м. Київ № 640/26321/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві (код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках;
2) зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) № 229 від 29.08.2019, одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, починаючи з 17.08.2020.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, безпосередній учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також є інвалідом II групи по захворюванню, яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перебуває на обліку як пенсіонер в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач зазначає, що 17.08.2020 звернувся до відповідача з заявою в якій просив перерахувати пенсію, яку він отримує, з урахуванням Довідки про заробітну плату в зоні відчуження.
Натомість, як зазначає позивач, відповідач листом від 18.09.2020 №21307-21885/Д-02/8-2600/20 позивачу було повідомлено, що перерахувати пенсію Позивача з урахуванням Довідки, неможливо, оскільки відсутні передбачені законодавством підстави, а також у зв`язку з тим, що перерахунок пенсії можливий лише на підставі первинних документів.
На думку позивача, відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії на підставі Довідки.
Відтак, як зазначено у позові, позивач вважає за необхідне просити суд визнати таку бездіяльність відповідача протиправною та зобов`язати йото перерахувати та виплатити йому пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі Довідки, починаючи з 17.08.2020.
Позиція відповідача.
Відповідач зазначає, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності II групи відповідно до ст. 64 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зазначає також, що позивач 20.08.2020 звернувся до Управління із заявою щодо призначення пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Між тим, листом Управління від 18.09.2020 № 21307-21885/Д-02/8-2600/20 позивача повідомлено, що для визначення розміру пенсії особам, віднесеним до 1 категорії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та згідно п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.11.2005 № 22-1, по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання в розмірі відшкодування збитків, зокрема по втраті годувальника відповідно вказаного Закону, до органу Пенсійного фонду повинні бути надані первинні документи, які б підтверджували періоди перебування в зоні відчуження, а саме: накази на відрядження в зону відчуження; особові рахунки по заробітній платі із зазначенням нарахувань за роботу в ЧАЕС та тарифної ставки; довідку про роботу в зоні ЧАЕС, в якій буде вказано населений пункт та зазначено, до якої зони радіоактивного забруднення він відноситься; інші документи, які б підтверджували роботу в зоні відчуження.
Посилаючись на постанову КМ України від 23.11.2011 № 1210, якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач звертає увагу, що нарахування заробітку за виконання роботи в зоні відчуження провадиться лише на підставі первинних документів завірених організацією в складі якої особа виконувала роботи в зоні відчуження.
Додає, що відповідно до Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122.
Відповідач також звертає увагу на те, що спеціалістами Управління розглянуті документи додані до заяви щодо призначення пенсії. Згідно наданих Позивачем документів, доданих до звернення, відсутні первинні документи завірені організацією в складі якої особа виконувала роботи в зоні відчуження, які підтверджують період роботи в зоні відчуження із зазначенням населених пунктів та кількості робочих годин щоденно в зоні відчуження (наприклад табель обліку робочого часу) або на підставі рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення.
Оскільки, на думку відповідача, документи не відповідають вимогам чинного законодавства, для призначення пенсії згідно заяви відсутні підстави.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 03.11.2020 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позову.
Ухвалою від 01.12.2020 за ініціативою суду продовжено строк для усунення недоліків позову.
Ухвалою від 25.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не заперечуються та не спростовуються факти належності позивачу відповідного статусу у сфері спірних відносин, як зазначено вище.
17.08.2020 позивачем сформована заява до ГУ ПФУ наступного змісту. Зареєстрована 20.08.2021.
Так, у заяві позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності II групи, призначену відповідно до ч. 4 ст. 64 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без урахування заробітку, одержаного в зоні відчуження.
Позивач просив призначити (перерахувати) мені пенсію відповідно до положення ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-Х11, відповідно до якого пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Серед додатків визначено: копія довідки серії АВ №0651663 від 29.03.2017, копія довідки серії АВ № 0651663 від 29.03.2017 про результат визначення ступеню втрати професійної працездатності; копія довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках; копія відомості (колона 5, дільниці 54), копія довідки №105 від 09.04.2029, копія наказу №.253 від 26.04.1986, копія довідки №50 віл 17.02.2017, копія списку працівників ATI 1-09121 згідно з наказом № 253 від 26.04.1986, копія шифрів для нарахування. Зазначено, що на вимогу будуть надані оригінали вищевказаних документів.
У свою чергу, з боку ГУ ПФУ позивачу надана відповідь від 18.09.2020 № 21307-21885/Д-02/8-2600/2 (т.1, а.с. 25-27). З посиланням на профільні НПА зазначено, що нарахування заробітку за виконання роботи у зоні відчуження провадиться лише на підставі первинних документів, завірених організацією в складі якої особа виконувала роботи, які підтверджують період роботи у зоні відчуження із зазначенням населених пунктів та кількості робочих годин щоденно в зоні відчуження.
Звернута увага на те, що заява встановленого зразка подається особисто пенсіонером або його представником. Особа, яка звертається за пенсією, повинна пред`явити паспорт або інший документ, що засвідчує особу. Заява заповнюється відповідно до паспортних даних особи, яка звертається за пенсією.
У відповіді рекомендовано, для можливості проведення перерахунку з урахуванням оригіналів довідок, які надані під вищезгадане звернення позивача, звернутися із заявою встановленого зразка до відділу обслуговування громадян (сервісний центр № 1).
З останніх матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивач працює.
Пенсія нараховується та виплачується на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (т.1., а.с. 249).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на який посилається позивач в контексті підстав переведення на інший вид пенсійних виплат, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону N 796-XII, згідно з яким пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, врегульований Порядком N 1210, затвердженим постановою КМ України від 23 листопада 2011 р. N 1210.
У свою чергу, відповідно до положень пунктів 1.1., 1.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (далі - Порядок N 22-1) заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації); заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Відповідно до п. 1.5. зазначеного Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Пунктом 2.1. (п/п. 1) Порядку передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, яке у даному випадку не було додано позивачем, але містилось у матеріалах пенсійної справи.
У свою чергу, відповідно до п. 2.9. Порядку, особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Пунктом 4.1. Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2. Порядку передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
На завершальному етапі розгляду заяви, як вбачається з положень п. 4.3. вищезгаданого Порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
У даному випадку, як вбачається з листа ГУ ПФУ від 18.09.2020 № 21307-21885/Д-02/8-2600/2, ГУ ПФУ заяву позивача по фактично суті не розглядало, пославшись на недотримання формальностей, зокрема, подання заяви невстановленого зразка, неподання заяви особисто (с пред`явленням паспорту), без процедури встановлення особи, через відсутність паспортних даних у заяві, запропонувавши звернутися із заявою встановленого зразка. Рішення за заявою, як то передбачено, не приймалося.
Між тим, досліджуючи матеріали справи, у т.ч. пенсійної, вбачається, що у відповідача наявні відомості про позивача, у т.ч. паспортні дані, р.н.о.к.п.п., заява містить достатньо відомостей з тим, щоб зрозуміти прохання позивача та підстави переведення з одного виду пенсії на інший. Відповідач не був позбавлений можливості пересвідчитись у реальності намірів позивача шляхом особистого спілкування з ним (відносно вимог щодо особистого звернення та встановлення особи). Зава містить у своїх додатках хоча і копії документів, однак, відповідач не був позбавлений можливості витребувати у позивача документи, яких недостатньо для розгляду питання по суті, що також передбачено наведеним вище Порядком.
Таким чином, на думку суду, відповідач у даному випадку проявив надмірний формалізм щодо розгляду заяви позивача, не розглянув її по суті, що суперечить наведеним вище правилам та Порядку.
В контексті останнього позивач правильно звернув увагу на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 748/696/17, відповідно до якого у випадку коли заява очевидно дає змогу оцінити намір заявника (пенсіонера), відмова у її розгляді по суті з огляду на невідповідність встановленій формі вважатиметься надмірним формалізмом, наслідком чого є порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Водночас, за наведених обставин, суд позбавлений можливості врегулювати питання призначення пенсії позивача (переведення з одного виду пенсії на інший) з огляду на конституційні засади поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову, тобто, суд не має правових повноважень, правових підстав втручатися у виконання функцій пенсійним органом, який і має розглянути заяву по суті та прийняти за результатами її розгляду рішення по суті поставлених питань.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає передчасними вимоги позивача щодо визнання протиправними дій ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до поданої заяви та щодо зобов`язання ГУ ПФУ 2) зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію позивачу, оскільки фактично питання по суті ГУ ПФУ не розглядалося та рішення не приймалося.
У той же час, судом вбачається з боку відповідача допущення протиправної бездіяльності щодо розгляду по суті заяви позивача, а відтак, враховуючи повноваження суду, викладені у п. 10. ч. 2 ст. 245 КАС України, відповідно до якого суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів, суд, користуючись також повноваженнями, визначеними у ч. 2 ст. 9 КАС України, відповідно до яких суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, вважає за необхідне, з метою ефективного захисту прав позивача з огляду на обставини справи, визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не розгляді по суті заяви позивача та зобов`язати повторно розглянути заяву позивача по суті та, відповідно, прийняти рішення по суті зазначеної заяви.
Відтак, позов підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 139, 243 - 246, 250, 263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368), яка полягає у не розгляді по суті заяви ОСОБА_1 від 17.08.2020 (вх. від 20.08.2020 № 21885/Д-2600-20) про призначення (перерахування) пенсії відповідно до положення ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, 42098368) повторно розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 17.08.2020 (вх. від 20.08.2020 № 21885/Д-2600-20) про призначення (перерахування) пенсії відповідно до положення ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та прийняти рішення по суті зазначеної заяви.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 292, 293, 295, 296 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.
Суддя О.А. Кармазін