
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
02 червня 2021 року м. Київ № 320/6432/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними (неправомірними) дії Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити позивачу щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів на рахунок позивача наявний у відповідача та на який була зарахована одноразова грошова допомога у 2020 році особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам, передбаченим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на таке.
Частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У частині другій цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналіз наведених норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що законодавець передбачив, що в разі, якщо особа не знала про допущене порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатись, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав.
Частиною четвертою статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551 (зі змінами і доповненнями) встановлено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Розглядаючи справу № 607/7919/17, Верховний Суд у постанові від 06.02.2018 зазначив, що 30 вересня поточного року – це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Як наслідок суд Касаційної інстанції дійшов висновку, що перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що шестимісячний строк звернення позивача до суду з позовом про виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік сплив 31.03.2021, тоді як позивач подав цей позов засобами поштового зв`язку 29.05.2021.
Крім того, в силу вимог пункту 8 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
В порушення вищевказаних вимог процесуального закону, в позовній заяві не зазначено переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви.
Пунктом 4 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Судом установлено, що відповідно до прохальної частини позову, позивач просить суд: визнати протиправними (неправомірними) дії Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів та зобов`язати Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити позивачу вказану грошову допомогу, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів на рахунок позивача наявний у відповідача та на який була зарахована одноразова грошова допомога у 2020 році особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до Закону України № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивачем до позовної заяви додано лист Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації від 29.01.2021 № 218, відповідно до якого позивачу було повідомлено про неможливість виплати сум спірної грошової допомоги.
Разом з тим, з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом в ЄДРПОУ 03193732 встановлено, що юридична Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації станом на день звернення з цим позовом до суду має стан «припинено».
Так, відповідно до розпорядження Сквирської районної державної адміністрації Київської області від 13.01.2021 № 7 «Про реорганізацію структурних підрозділів із статусом юридичної особи публічного права Сквирської районної державної адміністрації Київської області» реорганізовано Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації Київської області шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області.
Пунктом 2 вказаного розпорядження встановлено, що Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області є правонаступником Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації Київської області.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації є правонаступником Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації.
З урахуванням наведеного, позивачеві в порядку усунення виявлених судом недоліків необхідно, серед іншого, привести прохальну частину позову в частині зобов`язання здійснити перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік тощо, зазначивши суб`єкта владних повноважень, якого слід зобов`язати вчинити певні дії, який є правонаступником Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації з урахуванням висновків суду та розпорядження Сквирської РДА Київської області від 13.01.2021 № 7.
Щодо прохальної частини позову, суд зазначає, що в пункті 3 позивач просить суд визнати протиправними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, у той час як в пункті 4 прохальної частини позову позивач просить суд зобов`язати Управління соціального захисту населення здійснити перерахунок та виплатити грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком. Таким чином, прохальна частина позову містить суперечливі дані щодо розміру грошової допомоги, на яку претендує позивач.
Отже, позовна заява в цій частині також не відповідають вимогам процесуального закону.
Згідно з частинами першою та четвертою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В порушення вищевказаних вимог процесуального закону, до позовної заяви не додано її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів для відповідача.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважних причин його пропуску з наданням суду на їх підтвердження відповідних доказів;
- уточненої позовної заяви, яка відповідає вимогам, передбаченим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (у кількості примірників, відповідно до кількості учасників справи, один з яких для суду), зокрема: з викладом конкретних позовних вимог до відповідача, який має здійснити перерахунок та виплатити позивачу щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, а саме вказати суб`єкта владних повноважень, який є правонаступником Управління соціального захисту населення Сквирської районної державної адміністрації, з урахуванням висновків суду; конкретизації позовних вимог в частині розміру грошової допомоги, на яку претендує позивач; зазначення повного переліку документів та інших доказів, що додаються до позовної заяви.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
у х в а л и в:
позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Шевченко А.В.