Рішення № 97325929, 28.05.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2021
Номер справи
440/1396/21
Номер документу
97325929
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/1396/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, Державного кадастрового реєстратора відділу у Пирятинському районі МУ у Гребінківському та Пирятинському районах Головного управління Держгеокадастру України у Полтавській обл. Тищенко Ігор Олександрович, третя особа ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення.

Позовні вимоги:

- визнати протиправними дії державного кадастрового реєстратора відділу у Пирятинському районі міжрайонного управління у Гребінківському та Пирятинському районах Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Тищенка Ігоря Олександровича щодо складання протоколу проведення перевірки електронних документів 19.11.2020 №ПП-5301039212020;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області №РВ-5301997102020 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру від 19.11.2020.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

23.02.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач; ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (далі - відповідач 1, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області), державного кадастрового реєстратора відділу у Пирятинському районі міжрайонного управління у Гребінківському та Пирятинському районах Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Тищенка Ігоря Олександровича (далі - відповідач 2), третя особа - ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій.

Ухвалою суду від 01.03.2021 позовну заяву залишено без руху, в зв`язку з невідповідністю її вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 29.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/1396/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, державного кадастрового реєстратора відділу у Пирятинському районі міжрайонного управління у Гребінківському та Пирятинському районах Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Тищенка Ігоря Олександровича, третя особа - ОСОБА_2 , про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення. Ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказував, що, незважаючи на відповідність проекту землеустрою вимогам Закону України "Про землеустрій", посвідчення проекту розробником та експертом 07.10.2020, відповідачем було протиправно, як на його думку, прийнято рішення №5301970752020 про відмову у реєстрації проекту землеустрою. Державним кадастровим реєстратором за результатами розгляду електронного документа був складений незаконний та невмотивований, як на думку позивача, протокол проведення перевірки електронних документів. Електронний документ об`єктивно не містив жодних суперечностей, оскільки здійснювався поділ вже сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 5323883200:00:034:0026 з підстав статті 791, 118 Земельного кодексу України. Відомості електронного документа відображені в паперових носіях, що складають в сукупності проект землеустрою та пройшли експертизу і наразі погоджені у встановленому законодавством порядку.

16.04.2021 до суду від відповідача надійшов відзив, в якому останній проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову. Вказував, що оскільки подана на реєстрацію земельна ділянка є частиною земельної ділянки за кадастровим номером 5323883200:00:034:0026, 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 29.3461 га та на дану земельну ділянку посвідчено право постійного користування землею Державним актом серії ІІ-ПЛ №000375, зареєстрованим в книзі записів держаних актів на право постійного користування землею за №3 від 05.11.1997 року, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно від 15.06.2020 року, реєстраційний номер запису у Державному реєстрі прав 36968424, то виготовлена документація, - електронний документ, поданий ФОП ОСОБА_2 , не мають у відповідності до статті 56 Закону України "Про землеустрій" додаткових документів, які необхідні для внесення інформації про земельну ділянку, а саме нотаріально посвідченої згоди землекористувача на поділ земельної ділянки. Позивачем не було надано доказів припинення права постійного користування земельною ділянкою ВАТ "Каплинцівське".

Відповіді на цей відзив позивач не надав.

Державний кадастровий реєстратор відділу у Пирятинському районі МУ у Гребінківському та Пирятинському районах Головного управління Держгеокадастру України у Полтавській обл. Тищенко Ігор Олександрович правом на подання відзиву не скористався.

Третя особа ОСОБА_2 письмових пояснень до суду не надав.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Обставини справи, встановлені судом

17.11.2020 року за реєстраційним номером ЗВ-9712761782020 до відповідача надійшла заява ФОП ОСОБА_2 про державну реєстрацію земельної ділянки площею 2,0000 га, яка розташована за адресою: Полтавська область, Пирятинський район, Каплинцівська сільська рада.

За результатами розгляду вказаної заяви рішенням від 19.11.2020 №РВ-5301997072020 державним кадастровим реєстратором відділу у Пирятинському районі міжрайонного управління у Гребінківському та Пирятинському районах Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Тищенком І.О. відмовлено у здійсненні реєстрації земельної ділянки.

Підставою для цієї відмови послугувала невідповідність поданих позивачем документів вимогам законодавства (пункт 6, статті 24, стаття 56 Закону України "Про Державний земельний кадастр") - відсутність нотаріально посвідченої згоди на поділ та об`єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні).

Позивач не погодився з цією відмовою державного кадастрового реєстратора і у зв`язку з цим звернувся до суду з цим позовом.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року №3613 VI (далі - Закон №3613-VI) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

У відповідності до частини п`ятої статті 5 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною першої статті 9 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно із частиною четвертою статті 9 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Відповідно до частини шостої та сьомої статті 9 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов`язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.

У відповідності до частини четвертої статті 24 Закону № 3613-VI для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Відповідно до частини п`ятої статті 24 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі Порядок 1051).

Згідно до пункту 67 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".

Документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам:

текст документів має бути написаний розбірливо;

документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

документи мають відповідати вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Відповідно до частини шостої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;

невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Відповідно до пункту 70 вказаного порядку державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє: 1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень; 4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У відповідності до пункту 107 Порядку 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49 - 54 цього Порядку.

Пунктом 103 Порядку 1051 визначено, що відмова у здійсненні державної реєстрації обмеження у використанні земель (змін до нього) надається у разі, коли:

1) обмеження згідно із законом не підлягає державній реєстрації;

2) обмеження встановлюється на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

3) із заявою про державну реєстрацію обмеження у використанні земель звернулася неналежна особа;

4) подані документи не відповідають вимогам законодавства;

5) заявлене обмеження вже зареєстроване.

Відповідно до пп.1 пункту 109 Порядку 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Згідно пункту 111 Порядку 1051 державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:

- відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;

- електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:

- здійснює державну реєстрацію земельної ділянки;

- за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;

- відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);

- робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;

- приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70,73, 77-85 цього Порядку в разі:

- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту;

- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Висновки щодо правозастосування

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У цій справі предметом спору є протиправні, на думку позивача, дії державного кадастрового реєстратора Відділу у Пирятинському районі Міжрайонного управління у Гребінківському та Пирятинському районах Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області, що виразилися у відмові у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за результатом розгляду заяви, поданої позивачем, слугувала невідповідність документів вимогам частини 6 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", а саме: відсутність нотаріально посвідченої згоди землекористувача на поділ земельної ділянки.

У протоколі № ПП-5301039192020 від 19.11.2020 року зазначено про невідповідність даних електронного документу, а саме: невідповідність даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним індексних кадастрових карт (планів), відомостям про інші об`єкти Державного земельного кадастру, їх кількісним, якісним характеристикам та відомостям про значення оцінки земельної ділянки; невідповідність установленим вимогам до змісту структури і технічних характеристик електронного документа; невідповідність даним документації із землеустрою або оцінки земель.

Згідно приписів статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, зокрема, письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду.

Відповідно до приписів статті 56 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок включає:

а) пояснювальну записку;

б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації;

в) кадастрові плани земельних ділянок, які об`єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку;

г) матеріали польових геодезичних робіт;

ґ) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу;

д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути;

е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об`єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні);

є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об`єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв`язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).

Право постійного користування земельними ділянками посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Право постійного користування є безстроковим, на відміну від права оренди і може бути припинене лише з підстав передбачених статтею 141 Земельного кодексу України.

Як встановлено судом, спірна земельна ділянка, щодо реєстрації прав на яку позивач звернувся до кадастрового реєстратора, є частиною земельної ділянки за кадастровим номером 5323883200:00:034:0026, 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 29.3461 га, на яку посвідчено право постійного користування землею серії ІІ-ПЛ No 000375, що зареєстрований в книзі записів державних акті на право постійного користування землею за № 3 від 05.11.1997 року за ВАТ "Каплинцівське", дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно від 15.06.2020 року, реєстраційний номер запису у Державному реєстрі прав 36968424.

Відповідно до офіційних відомостей Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, 15.06.2020 було внесено запис про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно на земельну ділянку з кадастровим номером 5323883200:00:034:0026, а саме право постійного користування за ПАТ "Каплинцівське", реєстраційний номер у Державному реєстрі прав - 36968424, виготовлена технічна документація.

При розгляді заяви позивача державним кадастровим реєстратором виявлена відсутність саме нотаріально посвідченої згоди землекористувача на поділ цієї земельної ділянки. Позивачем не було надано доказів припинення права постійного користування земельною ділянкою ВАТ "Каплинцівське" або згоди землекористувача на поділ земельної ділянки.

Приймаючи до уваги наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстроване право користування на цю земельну ділянку, наявність цієї згоди землекористувача суд вважає принципово необхідною.

Доводи позивача стосовно того, що висновком експерта державної експертизи погоджено проект землеустрою на земельну ділянку, яку бажає отримати ОСОБА_1 за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 5323883200:00:034:0026, не впливають обов"язку державного кадастрового реєстратора перевірити відповідність поданих документів щодо внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру вимогам частини шостої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та вимогам пункту 67 Порядку №1051.

З огляду на встановлені обставини справи, подані позивачем документи дійсно не відповідали вимогам пункту 67 Порядку №1051 та частини 6 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", що, згідно пункту 111 Порядку 1051, є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.

Окрім того, суд звертає увагу, що згідно наказу ГУ Держгеокадастру в Полтавській області від 04.12.2020 №16-ОТГ Пирятинській міській раді Лубенського району (пирятинського району) Полтавської області передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 4302,0412 га, які розташовані за межами населених пунктів згідно з актом приймання-передачі. До масиву земельної ділянки загальною площею 4302,0412 га входить і земельна ділянка з кадастровим номером 5323883200:00:034:0026.

За викладених обставин, рішення по суті звернення прийняте суб`єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

З огляду на висновки суду про правомірність оскаржуваного рішення про відмову - підстави для зобов`язання відповідача внести відомості про земельну ділянку позивача до Державного земельного кадастру відсутні.

Відтак, позов не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачами судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (с.Каплинці Пирятинського району Полтавської області рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул.Уютна 23 м.Полтава ЄДРПОУ 39767930), державного кадастрового реєстратора відділу у Пирятинському районі міжрайонного управління у Гребінківському та Пирятинському районах Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Тищенка Ігоря Олександровича (вул.Уютна 23 м.Полтава), третя особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_2 ), про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення.

Головуючий суддя І.С. Шевяков