
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/70/17
Провадження № 1-в/542/19/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2021 року смт Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді – Шарової-Айдаєвої Ю.О.,
за участю секретаря – Рибки Ю.О.,
засудженого – ОСОБА_1 ,
представника Відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області – Москаленка І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Нові Санжари подання т.в.о. начальника Відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області майора поліції Москаленка І.І., про встановлення адміністративного нагляду, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Макухівка, Полтавський район, Полтавська областьі, громадянина України, не одруженого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
- 15.05.2014 Новосанжарським районним судом Полтавської області за ч. 1 ст. 185, ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 70 КК України до 3 років 1 місяця позбавлення волі, на підставі ч. 4 ст. 70 КК України приєднано невідбуту частину покарання за попереднім вироком – остаточно засуджений до 3 років 1 місяця позбавлення волі;
- 03.02.2017 Новосанжарським районним судом Полтавської області за ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 70 КК України до 3 років позбавлення волі;
- 21.02.2017 Новосанжарським районним судом Полтавської області, за ч. 3 ст. 185, ч. 3 ст. 186, ст.ст. 70, 71, 72 КК України до 4 років позбавлення волі, звільнився з місця позбавлення волі 11 грудня 2020 року,
ВСТАНОВИВ:
26 травня 2021 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшло подання т.в.о. начальника Відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області майора поліції Москаленка І.І. про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування подання про встановлення адміністративного нагляду вказано, що засуджений ОСОБА_1 протягом 2021 року притягався до адміністративної відповідальності, а саме:
- 25 січня 2021 року за частиною 1 статті 175-1 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн, та винесено офіційне попередження про можливість встановлення нагляду;
- 24 січня 2021 року за частиною 1 статті 178 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження, винесено офіційне попередження про можливість встановлення нагляду;
- 25 січня 2021 року за частиною 2 статті 178 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн, та винесено офіційне попередження про можливість встановлення нагляду;
- 24 січня 2021 року за частиною 1 статті 175-1 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження, винесено офіційне попередження про можливість встановлення нагляду;
- 04 лютого 2021 року за частиною 3 статті 109 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Представник Відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області в судовому засіданні підтримав подання про встановлення адміністративного нагляду та просив його задовольнити.
ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення подання не заперечував.
Суд, надавши оцінку вказаному поданню та дослідивши матеріали, додані до нього, заслухавши думку засудженого та представника Відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, приходить до висновку про те, що воно не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з пунктом «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд установлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до вироку Новосанжарського районного суду від 21 лютого 2017 року визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених частиною 3 статті 185, частиною 2 статті 186 КК України та призначено йому покарання за часиною 3 статті 185 КК України у виді позбавлення волі на строк три роки, за частиною 2 статті 186 КК України, у виді позбавлення волі на строк чотири роки. На підставі частини 1 статті 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно визначено покарання ОСОБА_1 у вигляді 4 (чотирьох) років позбавлення волі. На підставі частини 4 статті 70 КК України частково складено покарання за вироком Новосанжарського районного суду Полтавської області від 03.02.2017 і остаточно призначено покарання у виді 4 (чотирьох) років позбавлення волі.
Відповідно до довідки про звільнення ОСОБА_1 звільнений у зв`язку з відбуттям строку покарання 11 грудня 2020 року.
Згідно з вимогами пунктів 4.4, 4.5 Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04.11.2003 № 1303/203 начальник міськ-, райвідділу, розглянувши матеріали дільничного інспектора міліції про доцільність встановлення адміністративного нагляду щодо особи, що підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» приймає рішення щодо підготовки подання про встановлення стосовно цієї особи адміністративного нагляду, підписує його та направляє до суду разом з наступними матеріалами:
- копія вироку суду про попереднє засудження до позбавлення волі;
- довідка про перевірку на наявність судимостей;
- характеристика особи та матеріали, які свідчать про вчинені особою правопорушення і накладені стягнення:
- засвідчені копії протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності;
- письмове попередження, винесене цій особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд;
- пояснення правопорушника;
- пояснення громадян, що характеризують їх поведінку;
- пропозиції щодо застосування обмежень дій піднаглядному;
- інші матеріали.
В порушення вимог вказаної Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі в матеріалах про встановлення адміністративного нагляду відсутні: пояснення правопорушника та копій усіх постанов про притягнення до адміністративної відповідальності.
Суд зазначає, що також в поданні відсутнє обґрунтування необхідності встановлення адміністративного нагляду.
Зазначено лише про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Зокрема, в поданні зазначено, що ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності:
- 25 січня 2021 року за частиною 1 статті 175-1 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн, та винесено офіційне попередження про можливість встановлення нагляду;
- 24 січня 2021 року за частиною 1 статті 178 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження, винесено офіційне попередження про можливість встановлення нагляду;
- 25 січня 2021 року за частиною 2 статті 178 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн, та винесено офіційне попередження про можливість встановлення нагляду;
- 24 січня 2021 року за частиною 1 статті 175-1 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження, винесено офіційне попередження про можливість встановлення нагляду;
- 04 лютого 2021 року за частиною 3 статті 109 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
З матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_1 був письмово попереджений 24 січня 2021 року, 25 січня 2021 року та 04 лютого 2021 року про можливість встановлення щодо нього адміністративного нагляду.
З доданих до подання копій постанов про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності слідує, що впродовж останнього року він вчинив такі правопорушення, як куріння тютюнових виробів у заборонених місцях (на зупинці) 24.01.2021 (а.с. 68), поява у п`яному вигляді в громадському місці 24.01.2021 (а.с. 70), прохід по залізничних коліях у невстановленому місці 04.02.2021 (а.с. 75).
Інших постанов про притягнення до адміністративної відповідальномті ОСОБА_1 до суду не надано.
Відомостей про те, що в період з 02 лютого 2021 року по 26 травня 2021 року, поведінка ОСОБА_1 викликала зауваження та реакцію правоохоронних органів, матеріали подання не містять. Таким чином, суд приходить до висновку, що періодичність та характер вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень не дає підстави розглядати їх як систематичні і вважати, що вказані правопорушення є підставою для встановлення такій особі адміністративного нагляду.
З наданої довідки-характеристики № 02-18/177, підписаної секретарем селищної ради ОСОБА_2 та старостою ОСОБА_3 , вбачається, що ОСОБА_1 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності по сільській раді не притягувався.
Отже, зі змісту довідки-характеристики вбачається, що вона не містить будь-яких даних про протиправну поведінку ОСОБА_1 щодо порушення прав інших громадян, зокрема, односельців.
З письмових пояснень громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 84,85) вбачається, що ці особи вказали на вчинення ОСОБА_1 крадіжок, однак підтверджуючих доказів вказаним обставинами до суду не надано.
Суд зауважує, що самі ж по собі факти вчинення вказаних правопорушень, без підтвердження іншими належними та допустимими доказами, в тому числі й такими, що характеризують особу, не свідчать про суспільну небезпечність ОСОБА_1 та систематичне умисне порушення прав інших громадян, а також про наявність ризиків вчинення ОСОБА_1 нових злочинів.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Враховуючи наведене вище, суд констатує, що матеріали подання про встановлення адміністративного нагляду не можуть слугувати належними та допустимими доказами необхідності встановлення відносно ОСОБА_1 адміністративного нагляду, не відповідають меті встановлення адміністративного нагляду та пропорційності обмежень, які просить ініціатор звернення з поданням застосувати до ОСОБА_1 , не містять усіх необхідних документів, таких як: пояснення правопорушника, в тому числі копії усіх постанов про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що підстави для встановлення адміністративного нагляду не доведено, оскільки відсутні переконливі дані, які свідчать про суспільну небезпечність ОСОБА_1 та умисне систематичне вчинення ним правопорушень, порушень прав інших громадян. Не доведено наявності ризиків вчинення ОСОБА_1 нових злочинів.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», пунктами 4.4, 4.5 «Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтею 372 КПК України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні подання т.в.о. начальника Відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області майора поліції Москаленка І.І., про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_1 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд протягом 7 діб з дня її проголошення.
Копію ухвали вручити учасникам провадження.
Суддя О.О. Шарова-Айдаєва