Ухвала суду № 97319495, 31.05.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2021
Номер справи
380/8383/21
Номер документу
97319495
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/8383/21

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

31 травня 2021 року

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Лунь З.І. перевірила матеріали позовної заяви Громадської організації «ДамоРаду» до Комунального підприємства «Еко-місто» Бориславської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінера-Борислав», Бориславської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення.

В С Т А Н О В И В:

Громадська організація «ДамоРаду» (місцезнаходження: Львівська область, м.Борислав, вул.Р.Дашкевича, 15, код ЄДРПОУ 44017212) звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства «Еко-місто» Бориславської міської ради (місцезнаходження: 82300, Львівська область, м.Борислав, вул.В.Івасюка, 9, код ЄДРПОУ 32731027), Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінера-Борислав» (місцезнаходження: Львівська область, м.Борислав, вул.Староєврейська, 22, код ЄДРПОУ 43050683), Бориславської міської ради Львівської області (місцезнаходження: Львівська область, м.Борислав, вул.Шевченка, 24, код ЄДРПОУ 26181298), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення Бориславської міської ради Львівської області № 87 від 11.02.2021 «Про укладення договору на управління Бориславським міським сміттєзвалищем»;

- припинити діяльність Комунального підприємства «Еко-Місто» Бориславської міської ради на території Бориславського міського сміттєзвалища загальною площею 3,0га., розташованого за адресою: м.Борислав, на вул. Братів Лисиків, 8, в частині без дозвільного здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, в частині захоронення не відсортованих твердих побутових відходів на полігоні ТПВ та в частині без дозвільного здійснення операцій у сфері поводження з відходами до повного усунення порушень;

-припинити діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінера- Борислав» на території Бориславського міського сміттєзвалища загальною площею 3,0 га., розташованого за адресою: м.Борислав, на вул.Братів Лисиків, 8, в частині без дозвільного здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, в частині захоронення не відсортованих твердих побутових відходів на полігоні ТПВ та в частині без дозвільного здійснення операцій у сфері поводження з відходами до повного усунення порушень.

Разом із позовною заявою позивачем подано до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору або його зменшення та про відстрочення сплати судового збору.

Ухвалою від 31.05.2021 у задоволенні клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору або його зменшення та про відстрочення сплати судового збору відмовлено повністю.

Кодексом адміністративного судочинства України встановлені вимоги щодо форми, змісту позовної заяви, порядку її подання.

Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.

Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Відповідно до ч. 5 ст. 94 КАС України учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Аналогічні положення визначені Національним стандартом України «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163-2003, що затверджений Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 року №55.

Так, пункт 5.27 даного стандарту зазначає, що відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту.

Позивачем не було дотримано вимог ч. 5 ст. 94 КАС України та не завірено належним чином всі письмові докази, що додані до позовної заяви.

В силу ч. 1 ст. 46 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду (п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Як вбачається з адміністративного позову позивачем у справі зазначено Громадську організацію «ДамоРаду».

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 1 Закону України «Про громадські об`єднання» громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема, економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Відомості про мету (цілі) та напрями діяльності громадського об`єднання має містити його статут (ст. 11 Закону України «Про громадські об`єднання»), а ст.ст.21, 22 Закону України «Про громадські об`єднання» визначені права громадських об`єднань, які утворюються в Україні, та їх взаємодія з органами державної влади та місцевого самоврядування.

Статтями 1, 21 Закону України «Про громадські об`єднання» громадським організаціям надано право звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами.

При цьому, право громадських організацій на звернення до суду із відповідними позовами у розумінні п.2 ч.1 ст.21 наведеного Закону є загальною прерогативою та обмежено певними категоріями правовідносин, з якими безпосередньо пов`язана статутна діяльність громадських організацій, та законодавством, яке безпосередньо регулює відповідні правовідносини.

Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України «Про громадські об`єднання» громадським об`єднанням не можуть надаватися владні повноваження, крім випадків, передбачених законом.

У Рішенні Конституційного Суду України від 28.11.2013 № 12-рп/2013 у справі за конституційним зверненням асоціації «Дім авторів музики в Україні» щодо офіційного тлумачення положень п.7 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» у взаємозв`язку із положеннями пункту «г» ч.1 ст.49 Закону України «Про авторське право і суміжні права» зазначено, що громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.

Крім того, суд акцентує увагу, що процесуальна правосуб`єктність осіб, які вправі звертатися до суду із позовними заявами в інтересах інших осіб, визначена ч. 1 ст. 53 КАС України.

Нормами ч. 1 ст. 53 КАС України передбачено, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах.

Відтак, зі змісту п. 8 ч. 1 ст. 4 та ч. 1 ст. 53 КАС України слідує, що громадська організація наділена правом на звернення до суду в інтересах своїх членів, проте позивачами у таких справах виступають безпосередньо самі особи, адже з метою захисту їхніх прав та інтересів громадською організацією подається позов.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у справі №804/6859/16 (постанова від 07.11.2018).

В такому випадку, з метою виконання вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, громадська організація повинна в позовній заяві зазначити прізвище, ім`я та по батькові, а також іншу інформацію про осіб, які є її членами та в інтересах яких подано позов, оскільки такі особи вважаються позивачами у справі.

Однак, вказаних вимог процесуального закону Громадська організація «ДамоРаду» не дотрималася.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Порушуючи норми п.2 ч.5 ст.160 КАС України, позивачем у позовній заяві не зазначено власного поштового індексу, не зазначено поштового індексу Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінера-Борислав», Бориславської міської ради Львівської області.

Відповідно до п. 7 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначається відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.

Порушуючи вимоги п.7 ч.5 ст.160 КАС України, позивачем в позовній заяві не вказано, чи вживались заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви.

Відповідно до ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Відповідно до ч.ч.2,4 ст.79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Згідно з ч.2 ст.94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Суддя зазначає, що позивачем до суду надано неякісно виготовлені копії протоколи про адміністративне правопорушення від 22.06.2020 №015396 та №015397, постанови про накладення адміністративного стягнення від 23.06.2020 №760-03, квитанції №119 від 25.06.2020, які неможливо прочитати.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч.10 ст.169 КАС України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі – Закон № 3674-VI).

Так, згідно зі ст.2 вказаного Закону, платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Відповідно до ч.1 та пп. 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.9 Закону Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до абз.4 ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 23.11.2018 №2629-VIII у 2021році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для працездатних осіб, станом на 01.01.2021 встановлено у розмірі – 2270,00 грн.

Так, згідно з пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з абз.2 ч. 3 ст.6 Закону України № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

З позовної заяви вбачається, що позивач заявив три вимоги немайнового характеру.

З огляду на вищевикладене розмір судового за подання позову у цій справі становить 6810,00грн.(2270,00грн.*3).

Усупереч викладеному, позивачем до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору.

Також, статтею 9 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відтак, позивач повинен надати суду належний доказ сплати (перерахування) судового збору.

Суддя зазначає, що подання позовної заяви без додержання вимог, передбачених ст.160 КАС України є підставою для залишення її без руху.

Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу необхідно надати певний строк для приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. 160 КАС України для усунення вказаних недоліків, а саме: зазначити власний поштовий індекс, зазначити вірний поштовий індекс Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінера-Борислав», Бориславської міської ради Львівської області; зазначити прізвище, ім`я та по батькові, а також іншу інформацію про осіб, які є її членами та в інтересах яких подано позов відповідно до вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України; чи вживались заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви та перелік таких заходів, якщо вони здійснювалися; надати засвідчені копії протоколів про адміністративне правопорушення від 22.06.2020 №015396 та №015397, постанови про накладення адміністративного стягнення від 23.06.2020 №760-03, квитанції №119 від 25.06.2020 належної якості (з копіями відповідачам); завірити належним чином всі письмові докази, що додані до позовної заяви; надати докази сплати судового збору у відповідності до положень Закону України «Про судовий збір» або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

У Х В А Л И В :

позовну заяву Громадської організації «ДамоРаду» до Комунального підприємства «Еко-місто» Бориславської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінера-Борислав», Бориславської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення- залишити без руху.

Позивачу встановити десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали, шляхом представлення позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог ст. 160 КАС України.

Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.

Копію ухвали невідкладно направити позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Оскарження ухвали суду окремо від рішення суду не допускається.

Заперечення на ухвалу суду включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Лунь З.І.