
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
31 травня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1140/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” до Головного управління ДПС у Луганській області, Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” (далі – позивач) до Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код ВП 44082150) (далі – І відповідач), Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) (далі – ІІ відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 26 березня 2021 року б/н (арк. спр. 19-23) просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Луганській області від 06 жовтня 2020 року № 46153 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” критеріям ризиковості платника податку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 06 жовтня 2020 року через сервіс Електронного кабінету Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” дізналось про наявність рішення про відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків.
Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління ДПС у Луганській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 06 жовтня 2020 року № 46153 на підставі пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі – Порядок № 1165), включено Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” до переліку ризикових підприємств відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі - Критерії ризиковості платника податку). Підставою для включення позивача до переліку ризикових платників вказано наявність податкової інформації про те, що підприємство та/або контрагент задіяні у проведенні ризикових операцій.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” вважає рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Луганській області від 06 жовтня 2020 року № 46153 протиправним, прийнятим без будь-якого нормативно-правового обґрунтування та фактичних підстав для його прийняття, та таким, що підлягає скасуванню.
Позивач вважає, що оскаржуване рішення не містить жодної мотивації підстав та причин віднесення підприємства до ризикових платників відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку за ознакою - «підприємство та/або контрагент задіяні у проведенні ризикових операцій», та не містить доказів наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланням на відповідні документи. Відповідач не вказав, з яких конкретно джерел отримана податкова інформація, на якій базується рішення, про які ризикові господарській операції ця податкова інформація свідчить, з зазначенням найменувань та податкових номерів контрагентів, періодів, видів господарських операцій, кодів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності («УКТ ЗЕД») або кодів Державного класифікатора продукції та послуг («ДКПП»), та які конкретно ознаки вказують на ризиковість таких господарських операцій. Таким чином, резюмує позивач, у відповідача були відсутні підстави для винесення оскаржуваного рішення.
Оскаржуване рішення порушує права позивача, оскільки є підставою для автоматичного зупинення реєстрації будь-якої податкової накладної, що створює перешкоди у здійсненні платником податків його господарської діяльності, руйнує його ділову репутацію перед контрагентами та ставить під сумнів позитивну податкову історію підприємства як платника податків.
На підставі викладеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити.
Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код ВП 44082150) та Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) позов не визнали, про що подали відзив на позовну заяву від 14 квітня 2021 року № 2885/5/12-32-20-00-26 та від 27 квітня 2021 року № 851/9/12-32-05-00-26, в яких у задоволенні позовних вимог просять відмовити повністю (арк. спр. 44-51, 91-97).
Заперечуючи проти позову, І та ІІ відповідачі зазначили, що відповідно до протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Луганській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06 жовтня 2020 року № 199 встановлено, що проведено аналіз Єдиного реєстру податкових накладних щодо номенклатури придбаних та реалізованих товарів. Складено інформаційну довідку та направлено запит до Державної фіскальної служби у Луганській області щодо проведення заходів по встановленню місцезнаходження та опитуванню посадових осіб та надання інформації. За результатами аналізу Єдиного реєстру податкових накладних та даних ITC «Податковий блок» встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” відсутнє за юридичною адресою. Зі звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” має низьку чисельність найманих осіб - 2 особи. Відсутня інформація щодо транспортування товарів (наявність власних або орендованих транспортних засобів). Встановлені взаємовідносини з суб`єктом господарювання Товариством з обмеженою відповідальністю «Фарго-Групп» (код ЄДРПОУ 42528001), який відповідає Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість та включений до переліку ризикових. Товариством з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” придбавався товар без подальшої реалізації, а саме: мурка гігіен.нап.дріб., мурка пісок, вода оболонська 2л., фріскіс, черевця лосося атлантичного свіжоморожені, креветка вар/мор, скумбрія, форель, мінтай, рис довго зерновий білий, кислота оцтова тощо. За результатами опрацювання вищезазначеної інформації, Комісією Головного управління ДПС у Луганській області прийнято рішення від 06 жовтня 2020 року № 46153 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким визначено відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Відповідачі наполягають на тому, що контролюючим органом дотримано процедури віднесення платника податків до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості. Під час засідання Комісії Головного управління ДПС у Луганській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відносно позивача, за результатами якого був складений протокол від 06 жовтня 2020 року № 199, досліджувалась інформація стосовно діяльності позивача, за результатами якої була складена інформаційна довідка. Інформаційно-аналітична довідка стосовно позивача містить конкретні відомості та показники, які можуть свідчити про ймовірні порушення податкового законодавства по взаємовідносинам з конкретними підприємствами та по конкретним видам діяльності (у довідці зазначені назви підприємств, зазначено про факти відсутності платника за юридичною адресою). Таким чином, зібрані Головним управління ДПС у Луганській області докази свідчать, що конкретні обставини та господарські операції позивача, які слугували підставою для прийняття оскаржуваного рішення, досліджувалися в ході засідання комісії 06 жовтня 2020 року.
Відповідачі зазначили, що безпосередньо рішення Комісії по віднесенню платника податків до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, без прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань, не порушує права та інтереси позивача. Включення Комісією контролюючого органу платника податків до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, є передумовою зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підсумовуючи наведене, відповідачі вважають, що рішення від 06 жовтня 2020 року № 46153 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким визначено відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку прийнято з дотриманням норм податкового законодавства, в порядку передбаченому законом та на законних підставах.
Окрім викладеного, І відповідач звернув увагу суду, що однією зі сторін (відповідачем) у даній справі є Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 44082150). Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» та наказу Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року № 529 «Про утворення територіальних органів державної податкової служби» територіальні органи Державної податкової служби утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби. Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 24 грудня 2020 року № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» з 01 січня 2021 року розпочато здійснення територіальними органами Державної податкової служби, утвореними як її відокремлені підрозділи, згідно з наказом Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року № 529 та відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893. В той же час, оскаржуване рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості латника від 06 жовтня 2021 року № 46153 прийнято Головним управлінням ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746), оскільки Головним управлінням ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 44082150) здійснення функцій розпочато лише з 01 січня 2021 року. У позовній заяві вимога про зобов`язання контролюючого органу прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо, відсутня. А отже, пред`явлення позову до Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ ВП 44082150) про скасування рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості латника від 06 жовтня 2021 року № 46153 є помилковим. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) перебуває у стані припинення за рішенням засновника - наказ Державної податкової служби від 08 жовтня 2020 року № 556, з 15 жовтня 2020 року. Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ ВП 44082150) є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) у відповідних сферах діяльності. Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) є юридичною особою, яка не є такою, що припинилася у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного, І та ІІ відповідачі у задоволенні позовних вимог просять відмовити.
Користуючись правом на подання заяв по суті справи, позивачем подана відповідь на відзив від 28 квітня 2021 року б/н (арк. спр. 99-103).
Ухвалою від 15 березня 2021 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 14).
Ухвалою від 31 березня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 29-31).
Ухвалою від 02 квітня 2021 року відмовлено Головному управлінню ДПС у Луганській області у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 38-39).
Ухвалою від 19 квітня 2021 року залучено Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до участі у справі другим відповідачем (арк. спр. 84-85).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” (ідентифікаційний код 43647760, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Донецька, буд. 37-А) є юридичною особою, основним видом діяльності якої є: 46.32 Оптова торгівля м`ясом і м`ясними продуктами, як платник податків перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Сєвєродонецьке управління, ДПІ у м. Сєвєродонецьку (м. Сєвєродонецьк), про що свідчать виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05 червня 2020 року та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 31 березня 2021 року (арк. спр. 7-8, 24-26).
Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” з 01 липня 2020 року зареєстровано платником податку на додану вартість, про що свідчить витяг з Реєстру платників податку на додану вартість від 11 червня 2020 року № 2012144500075 (арк. спр. 11).
На засіданні Комісії Головного управління ДПС у Луганській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, оформленому протоколом від 06 жовтня 2020 року № 199, розглядалось питання відповідності/невідповідності підприємств Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість та внесення їх до переліку ризикових суб`єктів господарювання або виключення з такого переліку. В протоколі від 06 жовтня 2020 року № 199 зазначено, що за результатами моніторингу Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що ознаку ризиковості згідно з Критеріями ризиковості платника податку на додану вартість має, зокрема, Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” (ідентифікаційний код 43647760). Проведено аналіз Єдиного реєстру податкових накладних щодо номенклатури придбаних та реалізованих товарів. Результати аналізу оформлені аналітичною довідкою. Направлені запити до Державної фіскальної служби України у Луганській області щодо проведення заходів по встановленню місцезнаходження та опитуванню посадових осіб та надання інформації. По зазначеним підприємствам встановлено ознаку ризиковості: «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування». Комісія Головного управління ДПС у Луганській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на засіданні 06 жовтня 2020 року ухвалила внести до Переліку платників, які відповідають Критеріям ризиковості платників податку Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” (ідентифікаційний код 43647760) (арк. спр. 52).
Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Луганській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06 жовтня 2020 року № 46153 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” (ідентифікаційний код 43647760) визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податків, на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості з підстав наявності у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (арк. спр. 12, 53).
В наданій інформаційно-аналітичній довідці на Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” (ідентифікаційний код 43647760) серед іншого вказано, що від оперативного управління Головного управління ДФС у Луганській області отримано службовий лист від 15 жовтня 2020 року № 1192/10/12-97-03-08 про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” за заявленою податковою адресою (арк. спр. 55).
Згідно з листом Головного управління ДФС у Луганській області від 15 жовтня 2020 року № 1192/10/12-97-03-08 останнім в ході здійснення функцій, завдань та повноважень, визначених статтями 350, 351 Податкового кодексу України, встановлено факт відсутності, зокрема, Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” (ідентифікаційний код 43647760) за адресою, заявленою платником в якості місцезнаходження (податкової адреси), що може свідчити про наявність ознак ризиковості платника та його діяльності (арк. спр. 56-57).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі – Порядок № 1246), Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (надалі – Порядок № 1165).
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України затвердив Порядок № 1165, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 1165 регламентовано, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Додатком 1 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість.
Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, які є Додатком 1 до Порядку № 1156, визначено такий критерій - у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено:
у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється;
питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня;
у разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення;
платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4);
у рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення;
за результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4);
виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення;
якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку;
у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку;
комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до абзацу другого пункту 25, абзацу першого пункту 26 Порядку № 1156 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Згідно з абзацами восьмим-десятим пункту 40 Порядку № 1165 під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови, секретарем та членами комісії, які брали участь у засіданні. Ведення обліку матеріалів щодо роботи комісії контролюючого органу здійснюється секретарем такої комісії.
У затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (додаток 4 до Порядку № 1165) передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме:
- у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності
або
- з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від ..р. № -.
У затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (додаток 4 до Порядку № 1165) вказано про необхідність зазначення пункту критерію ризиковості платника податку, а у разі відповідності суб`єкта пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку необхідно також зазначити, яка саме інформація була підставою для висновків про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
При цьому, в оскаржуваному рішенні від 06 жовтня 2020 року № 46153 контролюючим органом не вказано, на підставі чого було прийнято таке рішення, зокрема: відсутня позначка у колонках «у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності» або «з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від … р. №».
Також, в оскаржуваному рішенні від 06 жовтня 2020 року № 46153 контролюючим органом в рядку «Податкова інформація» не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції. Натомість контролюючим органом лише процитовано зміст пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків.
Отже, оспорюване рішення не містить обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.
В протоколі засідання Комісії Головного управління ДПС у Луганській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06 жовтня 2020 року № 199, на якому прийнято рішення від 06 жовтня 2020 року № 46153 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” критеріям ризиковості платника податку, також не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.
Щодо наданої контролюючим органом податкової інформації на підтвердження обставин ризиковості позивача, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Оскільки інформаційно-аналітична довідка на Товариство з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” (ідентифікаційний код 43647760) містить інформацію про отримання від оперативного управління Головного управління ДФС у Луганській області службового листа від 15 жовтня 2020 року № 1192/10/12-97-03-08 про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” за заявленою податковою адресою, і лист Головного управління ДФС у Луганській області датований 15 жовтня 2020 року за № 1192/10/12-97-03-08, зазначене дає підстави стверджувати про те, що зазначені документи складені та отримані контролюючим органом вже після прийняття оскаржуваного рішення від 06 жовтня 2020 року № 46153 про відповідність позивача критеріям ризиковості, а отже, не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Суд зазначає, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, має обґрунтувати суду, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку, та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Контролюючим органом не надано суду належних та допустимих доказів, які б були покладені в основу оскаржуваного рішення та вказували на наявність ознак ризиковості здійснення господарських операцій, що зумовило включення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Луганській області від 06 жовтня 2020 року № 46153 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” критеріям ризиковості платника податку є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.
Доводи відповідачів про неможливості оскарження в судовому порядку рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника суд вважає безпідставними та необґрунтованими з огляду на таке.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Право на оскарження в судовому порядку Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника випливає з норм пункту 6 Порядку № 1165, за якими у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Право на звернення до суду також передбачено в затвердженій формі Рішення (додаток 4 до Порядку № 1165), а саме «Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку».
Тобто, Порядок № 1165, який є чинним та діяв під час прийняття спірного рішення прямо передбачає можливість оскарження рішень про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості.
Правову позицію щодо можливості оскарження рішень про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості, винесених на підставі норм Порядку № 1165, висловлено Верховним Судом в постановах від 16 грудня 2020 року у справі № 340/474/20, від 05 січня 2021 року у справах №№ 640/10988/20, 640/11321/20, від 16 лютого 2021 року у справі № 280/3235/20.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Оскільки рішення від 06 жовтня 2020 року № 46153 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” критеріям ризиковості платника податку прийнято Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746), а не Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код ВП 44082150), позовні вимоги до ІІ відповідача належить задовольнити, а у задоволенні позовних вимог до І відповідача як до неналежного відповідача належить відмовити.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи обраний позивачем спосіб судового захисту відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, а ІІ відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскарженого рішення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог (частина третя статті 139 КАС України).
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).
Оскільки предметом спору у даній справі є рішення контролюючого органу про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” критеріям ризиковості платника податку і спір виник внаслідок неправильних дій ІІ відповідача, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань ІІ відповідача, яким допущено порушення прав платника податків.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” (ідентифікаційний код 43647760, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Донецька, буд. 37-А) до Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72), Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Луганській області від 06 жовтня 2020 року № 46153 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” критеріям ризиковості платника податку.
У задоволенні позовних вимог до Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ТК “Санкторіус” судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська