Рішення № 97293891, 19.05.2021, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
19.05.2021
Номер справи
607/27628/19
Номер документу
97293891
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.05.2021 Справа №607/27628/19

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді – Сливка Л.М.,

за участі секретаря судового засідання – Хамелко О.Ю.,

позивача – ОСОБА_1 та його представника – адвоката Молень Ростислава Богдановича, представника відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради – Друзюк Романа Миколайовича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Молень Ростислав Богданович до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Молень Р.Б. пред`явив до суду позов до відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, у якому просить визнати право ОСОБА_1 на зарахування на квартирний облік у виконавчому комітеті Тернопільської міської ради; зобов`язати виконавчий комітет Тернопільської міської ради зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік з урахуванням права на позачергове отримання житла. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ОСОБА_1 зареєстрований і проживає в АДРЕСА_1 , і займає житлову площу 57,1 кв.м. Власником особового рахунку цієї житлової площі є батько дружини позивача – ОСОБА_2 . Позивач перебував у складі 8 сотні Самооборони Майдану з 02 грудня 2013 року по 18 лютого 2014 року на посаді бійця та приймав участь в революції Гідності у складі розвідувальної групи «Кажан». В результаті вибуху світлошумової гранати у Маріїнському парку м. Києва 18 лютого 2014 року втратив руку. Рішенням міжвідомчої комісії з питань встановлення факту участі осіб у Революції Гідності та отримання ними під час Революції Гідності ушкоджень здоров`я від 22 вересня 2016 року № 166 щодо ОСОБА_1 прийнято позитивне рішення щодо встановлення факту його участі у Революції Гідності, встановлено ушкодження здоров`я ОСОБА_1 , які він отримав під час участі в Революції Гідності. Позивач є особою з інвалідністю другої групи довічно, внаслідок поранення. Каліцтво одержане під час участі у Революції Гідності, встановлено згідно із Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи. Сім`я ОСОБА_1 є багатодітною, до складу якої входять: дружина - ОСОБА_3 , син – ОСОБА_4 , сина – ОСОБА_5 , дочка – ОСОБА_6 . Позивач ОСОБА_1 та члени його сім`ї, зокрема: ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 не мають зареєстрованого права власності на квартиру чи житловий будинок. Відповідно до довідки Міського бюро технічної інвентаризації від 24 травня 2019 р. № 165 ОСОБА_3 станом на 29.12.2012 року є власником 1/5 частини квартири адресою: АДРЕСА_1 ., яка належить їй на праві приватної власності і зареєстрована за нею на підставі розпорядження органу приватизації № 30625 від 19.11.1999 року. Комісією дочірнього підприємства «Люкс -Житло» приватного підприємства «Люкс» на балансі якого знаходиться квартира за адресою: АДРЕСА_1 , в якій проживає сім`я позивача здійснило обстеження житлових умов ОСОБА_1 на підставі якого було складено акт від 28 травня 2019 року № 94. Згідно з акту в 4-кімнатн квартирі, житловою площею 57,1 кв.м. проживає ОСОБА_1 , його дружина ОСОБА_3 , ОСОБА_2 - батько дружини, ОСОБА_8 - мати дружини, ОСОБА_7 - син, ОСОБА_5 - син, ОСОБА_6 - дочка. Комісія з обстеження житлових умов дійшла висновку, що умови проживання задовільні, сім`я потребує покращення житлових умов. У зв`язку із потребою у покращенні житлових умов 04 червня 2019 року позивач звернувся із заявою до міського голови про зарахування його на квартирний облік при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради відповідно до «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов...». Заява позивача була розглянута на засіданні громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради 26 червня 2019 року, рішення якої було оформлено протоколом від 03.07.2019 року № 636. Згідно п.1.10. протоколу № 5 вищезгаданого засідання комісії позивачу відмовлено у зарахуванні на квартирний облік, у зв`язку із відсутністю підстав, передбачених п. 13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов ...» та п. 4 Постанови виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів і президії обласної ради профспілок від 10.01.1985 року №2 «Про правила обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов...». Позивач ОСОБА_1 вважає вказану відмову протиправною, що призвело до його звернення до суду із вказаним позовом. Так, вказує, що відповідно до п. 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів Української PCP і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року №470, потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 10-14 частини другої статті 7, та члени їх сімей, а також члени сімей загиблих, визначені абзацами четвертим - восьмим, чотирнадцятим, шістнадцятим - двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до п. 10, ч. 2, ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича далі - Революція Гідності), та які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року. Участь осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, у Революції Гідності та отримання ними під час Революції Гідності поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я встановлюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Зв`язок інвалідності з пораненнями, каліцтвом, контузією чи іншим ушкодженням здоров`я отриманими особами, зазначеними в абзаці першому цього пункту, під час участі у Революції Гідності, встановлюється за результатами медико-соціальної експертизи в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Згідно з абз. 1, п. 3 «Порядку встановлення факту участі осіб, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (у Революції Гідності), і одержання ними під час у Революції Гідності поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 р. № 482, рішення про встановлення факту участі особи у Революції Гідності, одержання нею під час участі у Революції Гідності ушкоджень здоров`я та про направлення її для проведення медико-соціальної експертизи для встановлення зв`язку інвалідності з ушкодженнями здоров`я, одержаними нею під час участі у Революції Гідності, ухвалюється міжвідомчою комісією з питань встановлення факту участі у Революції Гідності та одержання ними під час участі у Революції Гідності ушкоджень здоров`я, що утворюється МОЗ. Позивач має встановлену в законному порядку інвалідність II групи, причиною якої є поранення каліцтво одержані під час участі в Революції Гідності; права власності на квартиру, будинок не має. При цьому, представник позивача вказує, що позивач ОСОБА_1 та його багатодітна сім`я потребують поліпшення житлових умов і мають право на таке поліпшення. Також, представник позивача вважає, що позивач має право позачергового отримання житла, оскільки відповідно до п. 46 Правил, поза чергою жилі приміщення надаються особам, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни. Особи, зазначені у цьому підпункті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особа з інвалідністю 1 групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року. За вказаних обставин представник позивача просив позов задовольнити.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04 грудня 2019 року провадження у зазначеній справі було відкрито, та справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

14 січня 2021 року від відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради надійшов до суду відзив, згідно якого представник відповідача заперечує проти позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів покликається на те, що позивач неправильно трактує «Правила обліку громадян, які погребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP» та не має права на зарахування його на квартирний облік як особи, яка потребує поліпшення житлових умов. Зокрема, відповідно до п.п.8 п.13 «Правил обліку громадян, які погребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP» потребуючими поліпшення житлових умов визнаються внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 10-14 частини другої статті 7, та члени їх сімей, а також члени сімей загиблих, визначені абзацами четвертим - восьмим, чотирнадцятим, шістнадцятим - двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Тобто, право постановки на квартирний облік мають особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 10-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та члени їх сімей із числа внутрішньо переміщених і в тому випадку, якщо вони потребують поліпшення житлових умов. Крім цього, відповідно до п. 53 Правил рівень середньої забезпеченості громадян жилою площею в заселеному пункті визначається і періодично переглядається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів спільно з радами профспілок виходячи з даних статистичної звітності. Постановою виконавчого комітету Тернопільської обласної Ради народних депутатів та президії обласної Ради профспілок від 10.01.1985 № 2 «Про правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень» встановлено мінімальний розмір жилої площі на кожного члена сім`ї - 6.0 кв.м. Позивач займає житлову площу 57,1 кв.м., у квартирі, яка складається із чотирьох кімнат, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у складі сім`ї із 7 осіб. Рівень забезпеченості жилою площею визначається шляхом розподілу розміру житлової площі, що займає особа або сім`я на число членів сім`ї (у тому числі колишніх членів сім`ї), що спільно проживають. Тобто на ОСОБА_1 , припадає 8,1 кв.м., жилої площі. За вказаних обставин, представник відповідача вказує, що позивач забезпечений житловою площею вище встановленої норми і тому не може визнаватися таким, що потребує поліпшення житлових умов і як внаслідок бути зарахованим на квартирний облік. За вказаних обставин, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Представник позивача – адвокат Молень Р.Б. подав до суду відповідь на відзив, у якій заперечує проти викладених у відзиві обставин. Так, представник позивача вважає, що трактування нормативно-правового акту позивачем здійснено правильно, особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 10-14 частини другої статті 7, та члени їх сімей, загиблих, визначені абзацами четвертим – восьмим, чотирнадцятим, шістнадцятим – двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнаються такими що потребують поліпшення житлових умов. Також відповідно до акту комісії дочірнього підприємства «Люкс-Житло» від 28.05.2019 року комісія з обстеження житлових умов дійшла висновку, що умови проживання задовільні, сім`я потребує покращення житлових умов. Власного житла позивач не має, а тому вимушений проживати зі сім`єю в батьків дружини. Позивач має встановлену у законному порядку інвалідність II групи, причиною якої є поранення каліцтво одержані під час участі в Революції Гідності. А отже, він та його багатодітна сім`я потребують поліпшення житлових умов і мають право на таке поліпшення. Також вказує, що долучений представником відповідача Лист Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики від 14.02.2020 року не може бути врахований при вирішенні справи судом, адже носить виключно інформаційно-роз`яснювальний характер (що прямо вказано в самому листі), а не є офіційним тлумаченням «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень і Українській PCP», затверджених постановою Ради Міністрів Української PCP і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року №470. З цих підстав представник позивача вважає, що відмова у зарахуванні на квартирний облік є неправомірною, позивач має правові підстави для отримання власного житла, а тому просить позов задовольнити.

Від відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради надійшли до суду письмові заперечення на відповідь на відзив, у яких представник відповідача вказує, що у відповідності до Правил квартирного обліку, вищевказаний висновок комісії ДП «Люкс-Житло», як і акт з обстеження житлових умов в цілому, не слугують підставою для визнання особи такою, що потребує покращення житлових умов і як наслідок взяття її на квартирний облік. Пунктом 13 Правил квартирного обліку визначено, що на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами. Як видно із матеріалів справи позивач займає житлову площу 57,1 кв.м., у квартирі із 4 кімнат по адресі АДРЕСА_1 у складі сім`ї із 7 осіб, тобто на кожного члена сім`ї припадає по 8,1 кв.м., що вище встановленого мінімального розміру по м. Тернополі. Враховуючи наведене, Правила квартирного обліку визначають підставою для взяття на квартирний облік забезпечення жилою площею нижче встановленого розміру, а не відсутністю власного житла. Також, представник відповідача заперечує стосовно твердження позивача з приводу не врахування змісту листа Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики від 14.02.2020 року Відповідно до Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство розвитку громад та територій України (Мінрегіон) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Мінрегіон є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, державну житлову політику і політику у сфері благоустрою населених пунктів, державну політику у сфері житлово-комунального господарства, державну політику у сфері поводження з побутовими відходами, державну політику у сфері будівництва, містобудування, просторового планування територій та архітектури, державну політику у сфері технічного регулювання у будівництві, а також забезпечує формування державної політики у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у сфері контролю житлово-комунального господарства та у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель. Мінрегіон відповідно до покладених на нього завдань інформує та надає роз`яснення щодо реалізації державної політики у відповідних сферах. Положенням про Департамент систем життєзабезпечення та житлової політики визначено, що основними завданнями Департаменту є забезпечення формування та реалізація державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, зокрема щодо технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, питної води та питного водопостачання, теплопостачання, а також у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії. Департамент відповідно до покладених на нього завдань інформує та надає роз`яснення щодо реалізації державної політики у відповідних сферах. Виходячи із вищенаведеного, Департамент систем життєзабезпечення та житлової політики наділений повноваженнями, щодо роз`яснення нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлової політики, зокрема норм визначених у Правилах квартирного обліку, у зв`язку з цим вважаємо, що зміст даного листа повинен бути врахований судом. За вказаних обставин просить відмовити у задоволенні позову.

05 серпня 2020 року закрито підготовче провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до судового розгляду, про що постановлено ухвалу суду, занесену до протоколу судового засідання.

У судовому засіданні позивач – ОСОБА_1 та його представник – адвокат Молень Р.Б. позовні вимоги підтримали та просили задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради у судовому засіданні заперечив проти позову та просив відмовити у його задоволенні, з підстав, викладених у відзиві.

Судом установлено:

Згідно Довідки №41 виданої 16 березня 2015 року Виконавчим комітетом ГО «Всеукраїнська організація самооборона майдану» ОСОБА_1 перебував у складі 8 сотні Самооборони майдану з 02 грудня 2013 року по 18 лютого 2014 року на посаді бійця та приймав участь в Революції Гідності у складі розвідувальної групи «Кажан». В результаті вибуху світло шумової гранати у Маріїнському парку м. Києва 18 лютого 2014 року втратив руку.

Відповідно до Рішення міжвідомчої комісії з питань встановлення факту участі осіб у Революції Гідності та отримання ними під час Революції Гідності ушкоджень здоров`я від 22 вересня 2016 року № 166 щодо ОСОБА_1 прийнято позитивне рішення щодо встановлення факту участі зазначеної особи у Революції Гідності, встановлено ушкодження здоров`я зазначеної особи, які вона отримала під час участі в Революції Гідності, встановлено факт звернення у період із 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року. Вирішено направити протокол засідання міжвідомчої комісії з питань встановлення факту участі осіб у Революції Гідності та отримання ними під час Революції Гідності ушкоджень здоров`я №10 від 22 вересня 2016 року щодо ОСОБА_1 на медико-соціальну експертизу для встановлення зв`язку інвалідності із ушкодженнями здоров`я, отриманими під час участі у революції Гідності: травматична ампутація правої верхньої кінцівки на межі середньої та нижньої третини правого передпліччя.

Згідно із Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи серії 12ААБ №473242 від 07 березня 2019 року у ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності довічно, причина інвалідності – поранення, каліцтво, одержані під час участі у Революції Гідності.

Як убачається із Довідки №398 виданої 28 травня 2019 року ДП «Люкс-Житло» ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Квартира складається із 4 кімнат, житлова площа квартири – 57,1 кв.м. Разом із ОСОБА_1 за вказаною адресою зареєстровані та проживають: ОСОБА_2 – батько дружини; ОСОБА_8 – мати дружини; ОСОБА_3 – дружина; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - син; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 – син; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 – дочка.

Сім`я ОСОБА_1 є багатодітною, що стверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 14 травня 2019 року Управлінням у справах сім`ї, молодіжної політики і спорту Тернопільської міської ради.

Відповідно до довідки №1658, виданої 24 травня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації» ОСОБА_1 станом на 29 грудня 2012 року не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.

Як убачається із довідки №1660, виданої 24 травня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації» ОСОБА_7 станом на 29 грудня 2012 року не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.

Згідно довідки №1661, виданої 24 травня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації» ОСОБА_5 станом на 29 грудня 2012 року не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.

Довідкою №1659, виданою 24 травня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації» стверджується, що ОСОБА_6 станом на 29 грудня 2012 року не має зареєстрованого права приватної власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.

Відповідно до довідки Міського бюро технічної інвентаризації від 24 травня 2019 р. № 1657 ОСОБА_3 станом на 29.12.2012 року є власником 1/5 частини квартири адресою: АДРЕСА_1 ., яка належить їй на праві приватної власності і зареєстрована за нею на підставі розпорядження органу приватизації № 30625 від 19.11.1999 року.

Згідно Акта обстеження житлових умов заявника №94, складеного28 травня 2019 року комісією дочірнього підприємства «Люкс-Житло» приватного підприємства «Люкс», при перевірці житлових умов квартири за адресою: АДРЕСА_1 встановлено, в чотирьохкімнатній квартирі, житловою площею 57,1 кв.м. проживають: ОСОБА_1 , його дружина ОСОБА_3 , ОСОБА_2 - батько дружини, ОСОБА_8 - мати дружини, ОСОБА_7 - син, ОСОБА_5 - син, ОСОБА_6 - дочка. Комісія з обстеження житлових умов дійшла висновку, що умови проживання задовільні, сім`я потребує покращення житлових умов.

04 червня 2019 року ОСОБА_1 , звернувся із заявою на ім`я міського голови про зарахування його на квартирний облік при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради, складом сім`ї із п`яти осіб: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Рішенням виконавчого комітету міської ради від 03 липня 2019 року №636 затверджено Протокол №5 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради від 26 червня 2019 року.

Згідно п.1.10. протоколу № 5 засідання комісії ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні на квартирний облік в зв`язку з відсутністю підстав, передбачених п. 13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов ...» та п. 4 Постанови виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів і президії обласної ради профспілок від 10.01.1985 року №2 «Про правила обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов...».

Листом №1395/08 від 05 липня 2019 року Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради повідомлено позивача ОСОБА_1 про відмову у зарахуванні на квартирний облік при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради, згідно рішення виконавчого комітету міської ради від 03 липня 2019 року №636.

Відповідач вважає вказану відмову неправомірною.

Згідно ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Особливості отримання житла ветеранами та інвалідами війни у позачерговому порядку визначені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Житловим кодексом Української РСР (далі ЖК Української РСР).

Відповідно до статті 9 ЖК Української РСР забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 43 ЖК Української PCP громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Статтею 46 ЖК Української PCP визначено перелік осіб, яким жилі приміщення можуть бути надані поза чергою, до таких віднесено, зокрема, особам з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них особам з інвалідністю першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями поза черговиків.

Відповідно до пункту 18 частини першої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги щодо позачергового забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а інваліди І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн протягом року.

Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради УРСР від 11 грудня 1984 року № 470 (зі змінами) регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання.

Згідно з пунктом 2 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень Української РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила), жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім`ю.

Відповідно до п.п.8 п.13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP потребуючими поліпшення житлових умов визнаються внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 та осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених у пунктах 10-14 частини другої статті 7, та членів їх сімей, а також членів сімей загиблих, визначених абзацами четвертим - восьмим, чотирнадцятим, шістнадцятим - двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

Згідно із п. 10, ч. 2, ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича далі - Революція Гідності), та які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року.

Як убачається із наявних у матеріалах справи роз`яснень Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Міністерства розвитку громад та територій України №8/9.3.2/990-20 від 14 лютого 2020 року, Мінрегіон вважає, що положення підпункту 8 пункту 13 Правил застосовуються при взятті внутрішньо переміщених осіб, які одночасно мають статус відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 10-14 частини другої статті 7, та члени їх сімей, а також члени сімей загиблих, визначені абзацами четвертими-восьмими, чотирнадцятим, шістнадцятим – двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

У ст. 34 ЖК УРСР визначено перелік категорій громадян, які потребують поліпшення житлових умов, де потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок; які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв`язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім`ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров`я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок; які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;

які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності; які проживають у гуртожитках.

Згідно п. 53 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень Української РСР, рівень середньої забезпеченості громадян жилою площею в населеному пункті визначається і періодично переглядається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів спільно з радами профспілок виходячи з даних статистичної звітності.

Постановою виконавчого комітету Тернопільської обласної Ради народних депутатів та президії обласної Ради профспілок від 10.01.1985 № 2 «Про правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень» встановлено мінімальний розмір жилої площі на кожного члена сім`ї - 6.0 кв. м.

Відповідач, приймаючи рішення про відмову у зарахуванні на квартирний облік ОСОБА_1 , встановив, що за адресою: АДРЕСА_1 у чотирикімнатній квартирі житловою площею 57,1 кв.м. зареєстровано та проживає 7 осіб, у тому числі сам позивач. Таким чином, на одну особу, зареєстровану у цій квартирі, припадає по 8,1 кв.м. житлової площі, що перевищує середній рівень забезпеченості жилою площею у м. Тернополі на 1 (одного) мешканця.

За вказаних обставин, відповідачем правомірно відмовлено у зарахуванні позивача ОСОБА_1 на квартирний облік.

Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Проаналізувавши в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, враховуючи вимоги закону, суд приходить до переконання про відсутність визначених законом підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі наведеного та керуючись статтями 4, 5, 89,141, 264, 265,268, 354, 355, Цивільного процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Молень Ростислав Богданович до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.

Дата складення повного судового рішення 31 травня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована адреса місця проживання – АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, адреса місцезнаходження – вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль.

Головуючий суддяЛ. М. Сливка