Рішення № 97265335, 28.05.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2021
Номер справи
560/4706/21
Номер документу
97265335
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4706/21

РІШЕННЯ

іменем України

28 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Розсошанської сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

до суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Розсошанської сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області з позовним вимогами: визнати протиправним та скасувати рішення Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області №217 від 05.02.2021 року “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_1 ”.

Зобов`язати Розсошанську сільську раду Хмельницького району Хмельницької області на найближчому пленарному засіданні чергової сесії затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати її у власність ОСОБА_1 зі зміною виду цільового призначення з «землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам (16.00)» на вид «для ведення особистого селянського господарства (01.03)» кадастровий номер 6825886400:04:035:0108 площею 1.0007 га, яка знаходиться в с. Перегінка, Ярмолинецького району, Хмельницької області.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що позивач звернулася до Розсошанської сільської ради із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність.

05.02.2021 року рішенням Розсошанської сільської ради Хмельницького району №217 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_1 ” її відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність зі зміною виду цільового призначення, вид цільового призначення земельної ділянки з «землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам (16.00)» на вид «для ведення особистого селянського господарства (01.03)» кадастровий номер 6825886400:04:035:0108 площею 1.0007 га, яка знаходиться в с. Перегінка, Ярмолинецького району, Хмельницької області так, як дана земельна ділянка виділена під пасовище.

Частиною 6 ст. 186-1 ЗК України, передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

На думку позивача, єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст.186-1 ЗК України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку ст.186-1 ЗК України, норми ст.118 ЗК України не містять, а перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.

Позивач вважає, що у відповідач не вказав жодних відомостей про те, що наданий для затвердження проект землеустрою щодо відведення позивачу у власність земельної ділянки не відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації чи схем землеустрою, а також те, що зазначений проект землеустрою отримав позитивний висновок Державної експертизи землевпорядної документації, слід дійти до висновку про те, що неприйняття рішення про затвердження такого проекту землеустрою суперечить положенням ст.186-1 ЗК України.

Просив суд позовні вимоги задовольнити.

Суд ухвалою від 19.04.2021 відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні.

Відповідач правом подачі відзиву не скористався.

Сторони в судове засідання повторно не з"явились, будучи належним чином повідомлені про дату час та місце розгляду справи.

Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Згідно ч.9.ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд вирішив розглядати справу в письмовому провадженні.

Судом встановлено.

06.10.2020 рішенням №2.58 45-Ї чергової сесії VII скликання Скаржинецька сільська рада Ярмолинецького району Хмельницької області “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 , надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення. Місце розташування об`єкта землеустрою із земельної ділянки (кадастровий номер 6825886400:04:035:0001), яка розташована в селі Перегінка, Скаржинецької сільської ради, Ярмолинецького району, Хмельницької області.

Орієнтовний розмір земельної ділянки -1.0000 га. Цільове призначення земельної ділянки: до його зміни - землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність, або користування громадянам чи юридичним особам) (16.00); цільове призначення земельної ділянки після його зміни - для ведення особистого селянського господарства (01.03).

24.11.2020 позивач звернулась до ФОП ОСОБА_2 із заявою про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної вище земельної ділянки із зміною цільового призначення із “землі запасу” на “для ведення особистого селянського господарства”.

24.11.2020 року між позивачем та ФОП ОСОБА_2 укладено договір №384 з метою виконання останнім польових геодезичних та землевпорядних робіт, а саме розроблення проекту землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

ФОП ОСОБА_2 було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення із “землі запасу” на “для ведення особистого селянського господарства” - землі сільськогосподарського призначення що знаходиться за адресою: Хмельницька область, Ярмолинецький район, с. Перегінка. Кадастровий номер земельної ділянки 6825886400:04:035:0108.

Відповідно до Висновку №18640/82-20 від 22.12.2020 року (який міститься в матеріалах проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) про розгляд документації із землеустрою, наданого Експертом державної експертизи ГУ Держгеокадастру у Херсонській області ОСОБА_3 проект землеустрою щодо відведення - земеустрою про відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення із «землі запасу» на «для ведення особистого селянського господарства» - землі сільськогосподарського призначення що знаходяться за адресою: Хмельницька область, Ярмолинецький район, с. Перегінка відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. Підсумкова оцінка документації із землеустрою: Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення із «землі запасу» на «для ведення особистого селянського господарства» - землі сільськогосподарського призначення що знаходиться за адресою: Хмельницька область, Ярмолинецький район, с. Перегінка. Замовник: ОСОБА_1 - погоджується.

12 червня 2020 р. Кабінет Міністрів України відповідно до абзацу першого пункту 71 розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” прийняв Розпорядження № 727-р “Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області”, яким визначив адміністративні центри та затвердив території територіальних громад Хмельницької області.

Розпорядження КМУ № 727-р “Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області” до Розсошанської територіальної громади увійшла Скаржинецька громада.

Позивач звернулась до Розсошанської сільської ради із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки та передачі її у власність.

05.02.2021 року рішенням Розсошанської сільської ради Хмельницького району №217 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_1 ” відмовлено гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність зі зміною виду цільового призначення, вид цільового призначення земельної ділянки з «землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам (16.00)» на вид «для ведення особистого селянського господарства (01.03)» кадастровий номер 6825886400:04:035:0108 площею 1.0007 га, яка знаходиться в с. Перегінка, Ярмолинецького району, Хмельницької області так, як дана земельна ділянка виділена під пасовище.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступне.

Відповідно до пунктів "а" та "б" ч.1 ст.12 Земельного кодексу (далі - ЗК) України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Згідно із частиною шостою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Положеннями частини сьомої вказаної статті визначено, зокрема, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови в наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі якщо в місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно із частинами восьмою - одинадцятою статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Частини 6 - 9 ст.186 Кодексу передбачають, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб`єкти, визначені цією статтею, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.

Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт.

Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб`єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження такої документації іншими органами.

Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб`єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.

При цьому позивач отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою на відведення земельної ділянки, замовив проектну документацію, яка була розроблена та погоджена в установленому порядку.

Відповідач зі свого боку не надав до суду доказів наявності обмежень, установлених генеральним планом міста, або заборон, які б не узгоджувались із цільовим призначенням, визначеним у проекті землеустрою, щодо відведення відповідної ділянки для надання її у власність позивачу, а також наявності прав інших громадян чи юридичних осіб на відповідну земельну ділянку.

Згідно з ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У зв`язку із зазначеним суд погоджується з позивачем про те, що відповідач порушив наведені норми чинного законодавства щодо розгляду та вирішення клопотання позивача шляхом прийняття оскаржуваного рішення, тому є всі підстави визнати протиправним та скасувати рішення Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області №217 від 05.02.2021 року “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_1 ”, а також зобов`язати Розсошанську сільську раду Хмельницького району Хмельницької області на найближчому пленарному засіданні чергової сесії затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати її у власність ОСОБА_1 зі зміною виду цільового призначення з «землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам (16.00)» на вид «для ведення особистого селянського господарства (01.03)» кадастровий номер 6825886400:04:035:0108 площею 1.0007 га, яка знаходиться в с. Перегінка, Ярмолинецького району, Хмельницької області.

На підставі частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

визнати протиправним та скасувати рішення Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області №217 від 05.02.2021 року “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_1 ”.

Зобов`язати Розсошанську сільську раду Хмельницького району Хмельницької області на найближчому пленарному засіданні чергової сесії затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати її у власність ОСОБА_1 зі зміною виду цільового призначення з «землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам (16.00)» на вид «для ведення особистого селянського господарства (01.03)» кадастровий номер 6825886400:04:035:0108 площею 1.0007 га, яка знаходиться в с. Перегінка, Ярмолинецького району, Хмельницької області.

Стягнути з Розсошанської сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 1816,00грн (одна тисяча вісімсот шістнадцять грн) на користь ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 травня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Розсошанська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області (вул. Центральна, 4,Розсоша,Хмельницький район, Хмельницька область,31362 , код ЄДРПОУ - 04402899)

Головуючий суддя П.М. Майстер