
Справа № 560/2324/21
РІШЕННЯ
іменем України
28 травня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 26.02.2021, у якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 05 лютого 2021 року №188-3/2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 », яким відмовлено громадянину ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1000 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером 6825288000:02:002:0191, що розташована за межами населеного пункту села Степанівка Чемеровецького району Хмельницької області; 2) зобов`язати Чемеровецьку селищну раду на найближчому пленарному засіданні повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву від 18.11.2020 та прийняти рішення, яким затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у площею 1,1000 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з кадастровим номером 6825288000:02:002:0237, що розташована за межами населеного пункту села Степанівка Чемеровецького району Хмельницької області.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Чемеровецької селищної ради від 05 лютого 2021 року №188-3/2021 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1000 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради, що розташована за межами населеного пункту села Степанівка Чемеровецького району Хмельницької області. Вважає, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Вказує, що у встановленому законом порядку отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою, виготовлено проект землеустрою, та подав усі необхідні документи до відповідача разом із заявою про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність. Вважає, що у відповідача були відсутні будь-які правові підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою.
Ухвалою суду від 24.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, та витребувано докази.
09.04.2021 позивач надав суду довідку від 05.04.2021 в якій вказує, що раніше не отримував безоплатно у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
12.04.2021 до суду поступила письмова інформація №02-17/445 від 07.04.2021 за підписом селищного голови ОСОБА_2 , в якій вказує, що підставою для відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1000 га у власність для ведення особистого селянського господарства (рішення третьої сесії Чемеровецької селищної ради VIII скликання від 05.02.2021 №188-3/2021) стало порушення вимог статті 186-1 Земельного кодексу України при погодженні проекту землеустрою. Зазначене рішення сесії прийнято депутатами Чемеровецької селищної ради одноголосно.
З`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Рішенням Чемеровецької селищної ради №386-33/2019 від 05.07.2019 надано дозвіл громадянину України ОСОБА_1 на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею ділянка 1,1000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради із масиву за кадастровим номером 6825288000:02:002:0191, що розташована за межами населеного пункту села Степанівка Чемеровецького району Хмельницької області, з подальшою передачею у власність (арк. спр. 12-13).
Сертифікованим інженером-землевпорядником ФОП ОСОБА_3 розроблено Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, 01.03 - для ведення особистого селянського господарства за адресою: за межами населеного пункту с. Степанівка Чемеровецького району Хмельницької області, Замовник: громадянин ОСОБА_1 (арк. спр. 14-48).
В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою від 18.11.2020 про затвердження вказаного Проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність (арк. спр. 67), однак рішенням Чемеровецької селищної ради від 05 лютого 2021 року №188-3/2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 », відмовлено громадянину ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1000 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером 6825288000:02:002:0191, що розташована за межами населеного пункту села Степанівка Чемеровецького району Хмельницької області (арк. спр. 68).
Протоколом третьої сесії VIII скликання Чемеровецької селищної ради від 05 лютого 2021 року (п. 188) стверджено: "СЛУХАЛИ: Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 - ОСОБА_4 ознайомив із заявою гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,1000 га за межами населеного пункту с.Степанівка. ОСОБА_5 вніс пропозицію - відмовити гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, так як встановлено порушення вимог статті 186-1 Земельного кодексу України «Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок». Проект рішення розглядався на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, екології, агропромислового розвитку, житлово-комунального господарства, транспорту, зв`язку, підприємництва та торгівельного обслуговування (голова комісії ОСОБА_6 ). Комісією рекомендовано - відмовити гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, так як встановлено порушення вимог статті 186-1 Земельного кодексу України «Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок»".
Отже, єдиною підставою відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою, відповідач вказав: порушення вимог статті 186-1 Земельного кодексу України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України (в редакції, на момент винесення оскаржуваного рішення) (далі - ЗК України), проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках.
Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України, норми статті 118 ЗК України не містять.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року по справі №1640/2594/18.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Висновком ГУ Держгеокадастру в Одеській області №8658/82-20 від 21.04.2020 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 21.04.2020 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту с. Степанівка Чемеровецького району Хмельницької області.
Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об`єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до пп. 1 п. 4 Положення про Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, затвердженого Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 11 лютого 2019 року № 62/2019-р, основними завданнями Департаменту є забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з небезпечними та радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, заповідної справи, формування, збереження та використання екологічної мережі.
Листом Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації від 16.04.2020 №04.1/2015, за підписом директора департаменту ОСОБА_7 стверджено, що проект землеустрою, який розроблено на підставі рішення Чемеровецької селищної ради від 05.07.2019 № 386-33/2019, щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 1,1000 га, що розташована за межами населеного пункту с. Степанівка на території Чемеровецької селищної ради Чемеровецького району Хмельницької області, Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької облдержадміністрації погоджує при умові дотримання вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України» Проекту організації території НПП «Подільські Товтри», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об`єктів та з додержанням вимог і обмежень, встановлених для зон антропогенних ландшафтів біосферних заповідників і може використовуватись як пасовище, сінокіс, луки, багаторічні насадження, органічне землеробство без нанесення шкоди суміжним природним територіям, а також дотримання інших вимог природоохоронного законодавства України (арк. спр. 51).
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством, адже позивач дотримався вимог ст. 186-1 ЗК України в частині погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому наявні підстави для скасування оскаржуваного рішення.
Щодо іншої позовної вимоги - зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою, суд зазначає наступне.
Зобов`язання затвердити проект землеустрою вказаної земельної ділянки є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура. Затвердження такого проекту землеустрою без необхідних дій суб`єкта владних повноважень в межах адміністративної процедури не гарантує забезпечення прав позивача у передбачений законом спосіб.
Аналогічна правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 28 лютого 2019 року по справі №808/3081/17.
Отже, оскільки відповідачем вирішено питання про затвердження проекту землеустрою із порушенням вимог земельного законодавства, та враховуючи обставини, які підлягають встановленню відповідачем для прийняття законного рішення, належним способом захисту прав позивача у цій справі є зобов`язання відповідача повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву від 18.11.2020 про затвердження проекту землеустрою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України з урахуванням обставин встановлених у цій справі. А тому, вимога позивача про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою є передчасною та задоволенню не підлягає.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням вищевказаних правових позицій Верховного Суду та встановлених обставин, суд приходить до висновку, що суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваного рішення, тому адміністративний позов задовольняється частково.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з квитанцією від 26.02.2021 позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 05 лютого 2021 року №188-3/2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 ».
Зобов`язати Чемеровецьку селищну раду повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву від 18.11.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у площею 1,1000 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з кадастровим номером 6825288000:02:002:0237, що розташована за межами населеного пункту села Степанівка Чемеровецького району Хмельницької області, та прийняти рішення з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок асигнувань Чемеровецької селищної ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 травня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Чемеровецька селищна рада (вул. Центральна, 40, Чемерівці, Чемеровецький район, Хмельницька область, 31600 , код ЄДРПОУ - 04403930)
Головуючий суддя А.І. Петричкович