Рішення № 97264519, 28.05.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2021
Номер справи
420/1920/21
Номер документу
97264519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1920/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Фермерського господарства «Джондір-Б» до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Фермерське господарство «Джондір-Б» з позовною заявою до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови від 01.02.2021 року №229757 про застосування до Фермерського господарства «Джондір-Б» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 грн.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзив.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіслав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що 30 листопада 2020 року Фермерське господарство «Джондір-Б» отримало дозвіл №2020-13008901-15335 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, строком дії з 30.11.2020 року по 23.12.2020 року по маршруту вказаному у дозволі. 3 грудня 2020 року транспортний засіб Фермерського господарства «Джондір-Б» слідував по зазначеному у дозволі маршруті, однак у м. Києві був зупинений працівниками патрульної поліції, які після перевірки дозволу та інших документів, повідомили водія про необхідність на певній ділянці міста Київ змінити маршрут через то дорожні роботи, чи то дорожню транспортну пригоду, та направили його проїхати проспектом Голосіївським, показавши маршрут руху на карті, оскільки водій не є жителем міста Київ. Водій позивача виконав вимог патрульних поліцейських та змінив маршрут. Далі, водій, керуючи транспортним засобом позивача, слідуючи проспектом Голосіївським у місті Київ, близько першої години ночі 03.12.2020 року був зупинений інспекторами Укртарнсбезпеки, які перевірили документи, дозволи на рух транспортного засобу по маршруту без зауважень. Після чого позивач поштою отримав акт №243952 від 03.12.2020 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Позивач вважає оскаржувану постанову безпідставною та необґрунтованою, такою, що винесена із неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для притягнення позивача до матеріальної відповідальності та такою, що була складена з порушенням вимог чинного законодавства.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву не надав.

Згідно із ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1, п. п. 15, 27 п. 5 «Положення про Державну службу з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки, в тому числі, на наземному транспорті.

Укртрансбезпека здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 , СХН 783372 Фермерське господарство «Джондір-Б» є власником автомобілю марки «VOLVO» (спеціалізований вантажний сідловий тягач), реєстраційний номер НОМЕР_2 та напівпричепу марки «BECTT», реєстраційний номер НОМЕР_3 (аркуші справи 18-19).

Відділом безпеки дорожнього руху Управління безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України 30 листопада 2020 року видано Фермерському господарству «Джондір-Б» дозвіл строком дії з 30.11.2020 року по 23.12.2020 року №2020-13008901-15335 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні «VOLVO», НОМЕР_2 , причіп «BECTT», НОМЕР_3 , вантаж – техніка, по маршруту ПП «Бачевськ» -М02 – виїзд на Р65 – Р65 – Новгород-Сіверський – Р65 – виїзд на Т19-07 – Т19-07 виїзд на М02-М02- Кіпті виїзд на М01-М01- міська смуга Києва, рух містом: просп. Броварський, вул. Кіото, вул. Кубанської України, просп. Лісовий, вул. Братиславська, просп. Р. Шухевича, Керченська площа, просп. Р.Шухевича, мостовий перехід через р. Десенка, просп. Р. Шухевича, Північний мостовий перехід через р. Дніпро, просп. С. Бандери, вул. Набережно-Рибальська, Гаванський міст, вул. Набережно-Хрещатицька, Набережне шосе, Наддніпрянське шосе, Столичне шосе, міська смуга Києва виїзд на Т10-27 – Т10-27 – міська смуга Києва, рух містом: вул. Академіка Заболотного, Одеська площа, просп. Академіка Глушкова, міська смуга Києва виїзд на М05-М05-об`їздна Білої Церкви – М05- виїзд на М28-М28 – виїзд на М15-М15 – виїзд на Т16-27 – Т16-27 – Арциз. Транспортний засіб виділений для супроводження: супроводження автомобілем прикриття марка Тойота, держ. номер НОМЕР_4 (аркуш справи 7).

З позовної заяви вбачається, що 3 грудня 2020 року транспортний засіб Фермерського господарства «Джондір-Б» слідував по зазначеному у дозволі маршруті, однак у м. Києві був зупинений працівниками патрульної поліції, які після перевірки дозволу та інших документів, повідомили водія про необхідність на певній ділянці міста Київ змінити маршрут через то дорожні роботи, чи то дорожню транспортну пригоду, та направили його проїхати проспектом Голосіївським, показавши маршрут руху на карті, оскільки водій не є жителем міста Київ. Водій позивача виконав вимог патрульних поліцейських та змінив маршрут. Далі, водій, керуючи транспортним засобом позивача, слідуючи проспектом Голосіївським у місті Київ, близько першої години ночі 03.12.2020 року був зупинений інспекторами Укртарнсбезпеки, які перевірили документи, дозволи на рух транспортного засобу по маршруту без зауважень.

Після чого позивач поштою отримав акт №243952 від 03.12.2020 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Так, 03.12.2020 року посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в місці перевірки пр. Голосіївський, м. Київ згідно направлення на перевірку №000244 від 26.11.2020 року, здійснено перевірку транспортного засобу марки «VOLVO» номерний знак НОМЕР_5 , за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №243952, яким встановлено порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, перевищення встановлених законодавством габаритних норм понад 20% під час перевезення вантажу без відповідного дозволу (аркуш справи 8).

На підставі Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №243952 від 03.12.2020 року Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідачем винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №229757 від 01.02.2021 року, якою до Фермерського господарства «Джондір-Б» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн. (аркуш справи 9).

Позивач не погодився із правомірністю постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу та звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 55 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 1, ч. 3 ст. 6 Закон України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.

Пунктом 1 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до п. 8 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про автомобільний транспорт», законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.

Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3, 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Згідно з п.22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Відповідно до пп. 2-4, 9 п. 1, п. 28 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.

Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

У відповідності до п. 18 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879, за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Відповідно до пункту 21 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач здійснював перевезення великоваговим транспортним засобом з перевищенням габаритних параметрів.

Проте, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю за результатами здійснення габаритно-вагового контролю та копію акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом водію вручено не було.

Статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Так, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому, суд звертає увагу, що транспортний засіб позивача внаслідок габаритно-вагового контролю не затримувався, а після його проходження подальший рух не заборонявся.

Суд також звертає увагу, що на момент здійснення перевезення вантажу у позивача був наявний дозвіл №2020-13008901-15335 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні «VOLVO», НОМЕР_2 , причіп «BECTT», НОМЕР_3 , вантаж – техніка.

В позовній заяві позивач зазначає, що вказаний дозвіл надавався водієм посадовим особам Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки при перевірці транспортного засобу марки «VOLVO» номерний знак НОМЕР_5 та водій також надавав пояснення посадовим особам Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпекиу про зміну маршруту у зв`язку із вимогами працівників патрульної поліції м. Києва, які повідомили водія про необхідність на певній ділянці міста Київ змінити маршрут через то дорожні роботи, чи то дорожню транспортну пригоду, та направили його проїхати проспектом Голосіївським.

Доказів на спростування вказаних обставин відповідачем до суду не надано, в акті відсутній підпис водія та за твердженнями позивача в присутності водія акт взагалі не складався.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, проте відповідач не надав до суду жодного доказу на підтвердження правомірності оскаржуваної постанови, при тому що такі докази судом були витребувані у відповідача.

Таким чином, відповідач не довів правомірність свого рішення, не спростував обставини, викладені в позові, а тому постанова Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки від 01.02.2021 року №229757 про застосування до Фермерського господарства «Джондір-Б» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 грн. є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Фермерського господарства «Джондір-Б» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Фермерського господарства «Джондір-Б» (вул. Молодіжна, буд. 2Б, с. Вознесенка Перша, Арцизький район, Одеська область, 68411, код ЄДРПОУ 33509659) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Успенська, буд. 4, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови від 01.02.2021 року №229757 про застосування до Фермерського господарства «Джондір-Б» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 грн. - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 01.02.2021 року №229757 про застосування до Фермерського господарства «Джондір-Б» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 грн.

Стягнути з Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Успенська, буд. 4, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Фермерського господарства «Джондір-Б» (вул. Молодіжна, буд. 2Б, с. Вознесенка Перша, Арцизький район, Одеська область, 68411, код ЄДРПОУ 33509659) сплачений судовий збір у розмірі 2270 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида