Рішення № 97219924, 25.05.2021, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
296/541/21
Номер документу
97219924
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 296/541/21

2/296/419/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"25" травня 2021 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Драча Ю.І.,

за участю секретаря Алексеєнко В.В.

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Іваненко М.В.

розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в якій просив суд: - визнати протиправним та скасувати протокол № 4 від 13.08.2020 року житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату про зняття з квартирного обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку підполковника запасу ОСОБА_1 , у зв`язку з тим, що він звільнився з військової служби відповідно до підпункту «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду); - визнати протиправним наказ військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату № 327 від 01.09.2020 року в частині зняття з квартирного обліку підполковника запасу ОСОБА_1 , у зв`язку з тим, що він звільнився з військової служби відповідно до підпункту «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду); - зобов`язати Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки поновити підполковника запасу ОСОБА_1 на квартирному обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей із загальним складом сім`ї три особи .

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 проходив службу у Збройних Силах України та з 21.04.2008 року перебував на квартирному обліку. 01.07.2020 року позивач звільнений з військової служби у відставку відповідно до підпункту «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» та з 01.08.2020 виключений зі списків особового складу Ружинського об`єднаного міського військового комісаріату Житомирської області.

Позивач також зазначив, що 13.08.2020 житлова комісія Житомирського обласного військового комісаріату затвердила протокол №4 згідно якого його знято з квартирного обліку у зв`язку із звільненням з військової служби. Наказом військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату №327 від 01.09.2020 року постановлено зняти з квартирного обліку підполковника запасу ОСОБА_1 .

Позивач вважає такі дії Житомирського обласного військового комісаріату протиправними та такими, що не гуртуються на вимогах закону, у зв`язку з чим виникла необхідність у зверненні до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 28 січня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

08.02.2021 року відповідач подав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що позивач звільнений з військової служби у відставку відповідно до підпункту «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду.), тому підстав для залишення його на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов немає (а.с.29).

Прокольною ухвалою суду від 02.03.2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову, зазначив, що рішення прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку у військовій частині А0978 з 21 квітня 2008 року складом сім`ї три особи (а.с. 18).

Згідно рішення Житомирського виконавчого комітету №142 від 26.02.2009 року мені надано ордер на службову квартиру площею 32,15 кв. м за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 17).

01.07.2020 року, наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №269 від 01.07.2020 року , ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку відповідно до підпункту «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду.) (а.с. 13).

З 01.08.2020 року на підставі наказу військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату ( на час звернення до суду - Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки ) №142 від 01.08.2020 року позивач виключений зі списків особового складу Ружинського об`єднаного міського військового комісаріату Житомирської області (а.с. 14).

13.08.2020 рішенням житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату оформленим протокол №4 вирішено зняти з квартирного обліку підполковника запасу ОСОБА_1 , що перебував на квартирній черзі, із загальним складом сім`ї три особи через відсутність законних підстав для перебування на квартирному обліку при Житомирському ОВК у зв`язку зі звільненням з військової служби у запас відповідно до підпункту «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) (а.с. 20).

Наказом військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату №327 від 01.09.2020 року «Про затвердження рішення житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату № 4 від 10.08.2020 року» затверджено рішення житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату викладене в протоколі № 4 від 10.08.2020 року. Наказано зняти з квартирного обліку підполковника запасу ОСОБА_1 , що перебував на квартирній черзі , із загальним складом сім`ї три особи, у зв`язку з тим, що він звільнився з військової служби відповідно до підпункту «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) (а.с. 21).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій (ч. 5 ст. 9 ЖК УРСР).

Частиною 1 ст. 31 ЖК УРСР передбачене право громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду.

Громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів (ч. 1 ст. 39 ЖК УРСР).

Громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті (ч. 1 ст. 40 ЖК УРСР).

Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік. Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку (ч.ч. 4, 5 ст. 40 ЖК УРСР).

Право приймати рішення щодо взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) має житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) (п. 7 розділу ІІ Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 31 липня 2018 року № 380 (далі - Інструкція).

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Так, згідно з частиною 1 статті 12 цього Закону Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

На виконання приписів вищевказаної статті постановою Кабінету Мінстрів України від 03 серпня 2006 року за №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.

У пункті 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 № передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

У пункті 2.19 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року № 737 встановлено, що військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі: поліпшення житлових умов, унаслідок чого зникла потреба в наданні житла; переміщення військовослужбовця до нового місця служби в інший населений пункт; звільнення з військової служби за підставами, які не зазначені в абзаці першому пункту 2.17 цього розділу; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій службі особами, які зараховані на облік після 01 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.18 цього розділу); обрання для місця проживання іншого населеного пункту особами, які звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством. Військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, виключаються зі списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, у разі якщо вони були необґрунтовано включені до цих списків або втратили право на отримання житла в пільговому порядку.

Відповідно до п.9 ст.12 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування у військових комісаріатах і квартирно-екслуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Згідно зі статтями 34, 37 Житлового кодексу УРСР потребуючими поліпшення умов визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижчою за рівень, визначений чинним законодавством, а облік таких осіб здійснюється за їх місцем роботи або за їх місцем проживання.

Статтею 43 Житлового кодексу УРСР встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на військовій службі понад 30 років, з квітня місяця 2008 року перебував на квартирному обліку, не використав свого права на приватизацію державного житлового фонду у м. Житомирі, що вбачається з довідки Управління житлового господарства Житомирської міської ради № 2030 від 09.10.2012 року, тому у нього виникли правові підстави на отримання житла та поліпшення у такий спосіб житлових умов для себе та своєї родини. Рішення про зняття позивача та членів його сім`ї з квартирного обліку унеможливлює отримання житла, що є порушенням ч.1 ст.8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, якою передбачено право кожного на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції, а також статті 48 Конституції України, що визначає право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Крім того, матеріали справи не містять відомостей про повідомлення позивача про розгляд житловою комісією питання стосовно зняття його з квартирного обліку, хоча він та члени його сім`ї наділені правом подати до житлової комісії клопотанням з проханням бути присутніми на засіданнях цих житлових комісій, яке передбачено п. 12 розділу ІІ Інструкції.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З огляду на наведене, враховуючи відсутність підстав для зняття позивача з квартирного обліку, суд дійшов висновку про протиправність рішення житлової комісії ЖОВК про зняття його з квартирного обліку, у зв`язку з чим вважає за потрібне задовольнити позовні вимоги.

Також на підставі ст. 141 ЦПК України суд вважає за потрібне стягнути з відповідача на користь держави судовий сбір в сумі 908 грн., оскільки позивач звільнений від його сплати.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-83, 89, 141 ЦПК України, ст. 40 ЖК УРСР, суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Визнати протиправним та скасувати протокол № 4 від 13.08.2020 року житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату про зняття з квартирного обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку підполковника запасу ОСОБА_1 , у зв`язку з тим, що він звільнився з військової служби відповідно до підпункту «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду).

Визнати протиправним наказ військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07873079) № 327 від 01.09.2020 року в частині зняття з квартирного обліку підполковника запасу ОСОБА_1 , у зв`язку з тим, що він звільнився з військової служби відповідно до підпункту «к» пункту 2 частини п`ятої статті 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду).

Зобов`язати Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 07873079) поновити підполковника запасу ОСОБА_1 на квартирному обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей із загальним складом сім`ї три особи .

Стягнути з Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 908,00 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Житомирської області.

Відомості про сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ід. номер НОМЕР_1 . Адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, код ЄДРПОУ 07873079, Юридична адреса: м. Житомир, вул. Сергія Параджанова, 4.

Головуючий суддя Ю. І. Драч