Рішення № 97208105, 26.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2021
Номер справи
200/4685/21
Номер документу
97208105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2021 р. Справа№200/4685/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії -

В С Т А Н О В И В:

20 квітня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/1267 від 14 серпня 2020 року за заявою від 29 січня 2021 року;

- зобов`язання винести нове рішення про перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року відповідно до ст.. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/1267 від 14 серпня 2020 року;

- зобов`язання здійснити виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01 квітня 2019 року до часу прийняття рішення суду за цим позовом;

- зобов`язання здійснити виплату недоотриманих сум пенсії з урахуванням незаконності поетапного підвищення пенсії у зв`язку з її перерахунком з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 05 березня 2021 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років а також додаткових видів грошового забезпечення. Адміністрації Державної прикордонної служби України підготувала довідку про розмір грошового забезпечення та надіслала до відповідача. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії та повернув оновлену довідку про розмір грошового забезпечення до Адміністрації Державної прикордонної служби України. Вважає дії відповідача протиправними та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач з позовом не погодився та 17 травня 2021 року надав до суду відзив на адміністративний позов. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що виплату перерахованих підвищених пенсій проводиться на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018. Рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнанні протиправними та скасовані пункти 1,2 постанови КМУ № 103, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду зазначено рішення залишено без змін. Оскільки дане рішення набрало законної сили 05 березня 2019 року, то до цієї дати пункти 1,2 Постанови №103 є чинними та підлягають застосуванню органами виконавчої влади, а отже і підстав для виплати пенсії у розмірі 100% обчислення суми за період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року відсутні. Щодо перерахунку пенсії відповідач зазначив, що станом на момент розгляду даної справи законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсії колишнім працівникам Державної прикордонної служби України, у зв`язку із скасуванням п. 1,2 Постанови № 103, у зв`язку з цим, довідку про розмір грошового забезпечення № 11/1267 від 14 серпня 2020 року повернуто адресату без розгляду. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

17 травня 2021 року до суду надійшла відповідь на відзив зі змісту якої позивач зазначає, що у відзиві не приведено жодного аргументу, доказу у спростування доводів викладених у позовній заяві. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 26 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано копії та докази.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України виданий Приморським РВ Маріупольського МУ ГУМВС в Донецькій області 02 квітня 2008 року.

Позивач знаходиться на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що не є спільним між сторонами.

Згідно з витягом з наказу начальника Донецького прикордонного загону № 58-ос від 24 квітня 2008 року полковника ОСОБА_1 виключено із списків загону та всіх видів утримання з 23 травня 2008 року.

Листом від 15.08.2020 № 11/В-7953 Адміністрація Державної прикордонної служби України повідомлено, що за результатами заяви ОСОБА_1 надає копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, оригінал якої надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 11/1267 від 14 серпня 2020 року ОСОБА_1 за посадою начальника Донецького прикордонного загону Східного регіонального управління Держприкордонслужби встановлено розмір грошового забезпечення - 21723,80 грн., де: посадовий оклад - 7190,00 грн; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (НВР), від (ПО+ОВЗ) - 4335,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби, від (ПО+ОВЗ+НВР) - 3901,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень, від (ПО) - 1438,00 грн.; надбавка за кваліфікацію клас майстра, від (ПО) - 503,30 грн.; премія, від (ПО) - 2876,00 грн.

01 лютого 2021 року позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом в якому просив надати відповідні документи.

Листом від 09.02.2021 № 0500-0301-8/2947 відповідач повідомив, що грошове забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було встановлено у розмірі 4318,50 грн., яке складалось з наступних складових: посадовий оклад - 1400,00 грн.; оклад за військове звання - 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (40%) - 614,00 грн.; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення - 2229,50 грн., у тому числі: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (20%), надбавка за кваліфікацію, в/сл.., клас мастера (5,5%), надбавка за охорону повітря і мор простору та важл. Об`єктів (15%), надбавка за особливо важливі завдання (50%), премії (42%). Основний розмір до перерахунку складав 3896,87 грн. До основного розміру було призначено: 995,29 грн. - підвищення до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262».

Грошове забезпечення для перерахунку пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців. Осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», встановлено у розмірі 13005,00 грн. та складається з наступних складових: посадовий оклад - 7190,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн.

Згідно п.2 Постанови № 103 підвищення до пенсії виплачується у такому порядку: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення пенсії; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення пенсії. З 01.01.2020 пенсія виплачується у повному обсязі. Розмір пенсії після перерахунку визначено відповідно до вимог ч.2 ст.13 Закону №2262 складає 9103,50 грн.

29 січня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, де просив здійснити перерахунок пенсії на підставі даних довідки про розмір грошового забезпечення № 11/1267 від 14.08.2020, та здійснити виплату сум недоотриманої пенсії.

Листом від 03 березня 2021 року № 1957-1385/В-03/8-0500/21 відповідач повідомив, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови № 103 інхи рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсій зазначеній категорії осіб не приймалося. Враховуючи зазначене, Головним управлінням супровідним листом від 27.08.2020 № 0500-0301-8/15849 повернуто довідку про розмір грошового забезпечення до Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45) повідомляють орган ПФУ.

Аналогічне вказано Верховним Судом у рішенні у зразковій справі № 160/8324/19 та у постановах Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а136, Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Верховний Суд у Рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі дійшов висновку про те, що «дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та надані до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з урахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».

Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Проте, відповідач, Головне управління ПФУ в Донецькій області, незважаючи на висновок Верховного Суду у зразковій справі, повернуло довідку, видану позивачу без виконання, направивши лист від 13.11.2020 № 0500-0304-5/21139 про відмову в перерахунку пенсії, посилаючись на не прийняття Урядом нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.

Суд зазначає, що Верховний Суд у рішенні у зразковій справі № 160/8324/19 від 17.12.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 з вказаного питання зазначив: «Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинен вчинити відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Відповідач, зазначаючи у відзиві на адміністративний позов про те, що визнання нечинними в подальшому п.п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача, фактично не погоджується с висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить висновки, зроблені в рішенні Верховного Суду та Постанові Великої Палати Верховного Суду щодо чинності та застосування Порядку № 45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, під сумнів.

При цьому, Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач, у зв`язку із направленням на його адресу довідки від 14.08.2020 №11/1267, складеної Адміністрацією Державної прикордонної служби України про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 був зобов`язаний провести перерахунок пенсії з 01.04.2019.

Проте, зазначений обов`язок виконаний відповідачем не виконано.

У свою чергу, вирішуючи спір, суд враховує, що згідно із загальними засадами права, дії суб`єкта владних повноважень - це активна поведінка суб`єкта владних повноважень, а бездіяльність - це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 із урахуванням у тому числі додаткових видів грошового забезпечення на підставі вказаної вище довідки а тому, позовні вимоги у цій частині позову є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо поетапного підвищення пенсії у зв`язку з її перерахунком з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, суд зазначає наступне.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704, якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років, у тому числі військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018 року.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом від 09.04.1992 року № 2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством [крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом]) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Крім того, Постановою № 103 внесено зміни до Постанови № 45.

Відповідно до пунктів 1, 2 Постанови № 45 (у редакції Постанови № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону від 09.04.1992 року № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Отже, при проведенні позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року відповідач не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення ст. 63 Закону від 09.04.1992 року № 2262-XII та Постанови № 103 та в інший спосіб здійснювати виплату перерахованої позивачу пенсії, а саме з 01.01.2018 року - 50 % та з 01.01.2019 року - 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Втім, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, пункти 1, 2 Постанови № 103 визнано нечинним.

Відтак суд враховує, що 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 вказаної Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103, ця постанова набирає чинності з 01.01.2018 року.

Постанова № 103 в частині внесення змін до Постанови № 704 та Постанова № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій передбачено проводити у три етапи.

Разом з тим, у зв`язку із скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Згідно з роз`ясненнями, наведеними в абзаці 4 пункту 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі», визнання акта суб`єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.

Таким чином, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 255 КАС України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відтак рішення суду в адміністративній справі № 826/3858/18 набрало законної сили з моменту прийняття постанови Шостим апеляційним адміністративним судом, тобто з 05.03.2019 року.

Як наслідок, у зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 за рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, скасовано також обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що з 05.03.2019 пенсія позивача за вислугу років підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Водночас правових підстав для виплати позивачу у повному розмірі перерахованої пенсії з 01.01.2018 року, на переконання суду, немає.

При цьому суд враховує висновки Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/3586/19.

Так, Верховний Суд акцентував увагу на тому, що обмеження часткової виплати суми підвищення до пенсії було скасоване саме у зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 за рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року.

Відтак суд зазначає, що саме з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням по справі № 826/3858/18, виникло право позивача на виплату пенсії в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Такого ж висновку про правові наслідки визнання нечинними пунктів 1- 2 Постанови № 103 дійшла Велика Палата Верховного Суду, про що зазначено в постанові від 24.06.2020 року (справа № 160/8324/19). Суд Касаційної інстанції при оцінці структури грошового забезпечення яке слід враховувати при проведенні перерахунку пенсії зазначив, що саме із 05.03.2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням по справі № 826/3858/18) виникли як підстави для перерахунку пенсії із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення так і право особи на отримання пенсії відповідно до статей 43 і 63 Закону № 2262-XII. Зазначені висновки Великої Палати Верховного Суду можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки окреслюють загальні правові наслідки набрання чинності судовим рішенням по справі № 826/3858/18, зокрема в частині дати виникнення права особи на отримання повної суми перерахованої пенсії.

Крім цього, аналогічного висновку щодо виплати повної суми перерахованої пенсії у розмірі 100 % саме з 05.03.2019 року, а не з 01.01.2018 року дійшов Верховний Суд у постановах від 09.04.2020 року по справі № 640/19928/18 та від 15.07.2020 року по справі № 520/3360/19.

Також, суд зазначає, що на момент здійснення виплати позивачу пенсії у період із 01.01.2018 року по 04.03.2019 року норми п. 1 та 2 Постанови № 103 були чинними, а тому правомірно застосовувалися відповідачем.

Враховуючи вищенаведене, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо проведення виплати позивачу підвищення перерахованої відповідно до пункту 1 Постанови № 103 пенсії за періоди з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року в розмірі 50 відсотків та з 01.01.2019 року по 04.03.2019 року в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року не можуть вважатися протиправними, оскільки виплата у вказаному періоді проведена відповідачем згідно чинного на той час пункту 2 Постанови № 103.

Також, суд звертає увагу, що в даному випадку наявна протиправна дія відповідача, яка полягає у проведенні підвищення перерахованої пенсії за період з 05.03.2019 по 01.01.2020 в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії.

Таким чином, дана позовна вимога позивача підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05.03.2019 року по 01 січня 2020 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15.

Така правова позиція врегулювання питання щодо визначення судом ефективного способу відновлення порушеного права застосовується і Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду.

Як вже відзначалось вище нормативний припис ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 передбачає, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи вищезазначене, виходячи з ст.. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що належним способом захисту є визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/1267 від 14.08.2020, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14.09.2020 р. №11/1972 та провести виплату з урахуванням сплачених сум та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області провести виплату пенсії позивачу з 05.03.2019 року по 01 січня 2020 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року із урахуванням раніше виплачених сум.

Отже позов підлягає частковому задоволенню.

Позовні вимоги в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області винести нове рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 відповідно до ст.. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/1267 від 14 серпня 2020 року задоволенню не підлягають, оскільки належним способом відновлення поршуеннго права є саме зобов`язання відповідача здійснити перерахунок.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною восьмою статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути на державного бюджету судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/1267 від 14.08.2020.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 по 01 січня 2020 року з урахуванням 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 14.09.2020 р. №11/1972 та провести виплату з урахуванням сплачених сум.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) провести виплату пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019 по 01 січня 2020 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року із урахуванням раніше виплачених сум

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (місцезнаходження: 84121, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 8, код ЄДРПОУ 1348610) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова