Рішення № 97177918, 24.05.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
440/2382/21
Номер документу
97177918
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2382/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю). Під час розгляду справи суд, -

В С Т А Н О В И В:

18 березня 2021 року Головне Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме просить:

- застосувати до Закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 а, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№ 1, 2, 3, опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 25 лютого 2021 року № 2;

- встановити Закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області (ідентифікаційний код 39481608) наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання будівлі Закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 а, не допускати у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключити будівлю Закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області від електропостачання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 лютого 2021 року уповноваженою на перевірку посадовою особою Гребінківського районного сектору Головного управління ДСНС України у Полтавській області було здійснено позапланову перевірку Закладу дошкільної освіти «Струмочок» с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 а. Описом виявлених порушень Акту № 2 серед інших порушень зафіксовані порушення вимог пожежної безпеки, які мають місце у будівлі Закладу дошкільної освіти «Струмочок» с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 а, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 11:00 13.04.2021 року.

05.04.2021 судом отримано пояснення третьої особи, у яких третя особа заперечує проти задоволення позову, посилаючись на передчасність застосування заходів реагування, оскільки виявлені порушення самостійно не здатні спричинити виникнення ризику життю та здоров`ю людей. Відключення приміщення від електромережі унеможливить встановлення та наладку системи оповіщення про пожежу. Також, на думку третьої особи, застосування заходів реагування порушить право громадян на освіту.

Розгляд справи 13.04.2021 відкладався до 20.05.2021 за клопотанням представника третьої особи.

Розгляд справи 20.05.2021 відкладався у зв`язку із неявкою представника позивача.

В судове засідання 24.05.2021 представники учасників справи не з`явилися, будучи належним чином повідомлені.

21.05.2021 судом отримано клопотання представника третьої особи про відкладення розгляду справи у зв`язку із неможливістю прибути у судове засідання.

У зв`язку із відсутністю доказів неможливості третьої осооби прибути у судове засідання суд вирішив у задоволенні клопотання відмовити.

Представник відповідача не з`явився в судове засідання з невідомих причин.

Представник позивача надіслав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.

Згідно з частиною 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або повідомлення причин неявки.

Частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Також на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням наведеного, суд визнав за можливе розглядати справу без участі сторін в письмовому провадженні без здійснення фіксування судового засідання технічними засобами.

Суд, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Відповідно до повноважень наданих ст.ст.64-66 Кодексу цивільного захисту України та на підставах встановлених частиною 1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V Головним управлінням ДСНС України у Полтавській області 24 лютого 2021 року було видано наказ (з основної діяльності) № 65, яким зокрема було передбачено у період з 25 лютого по 11 березня 2021 року провести позапланову перевірку Закладу дошкільної освіти «Струмочок» с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 з метою контролю за виконанням припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 04.08.2020 року № 53.

На виконання вимог вказаного наказу 25 лютого 2021 року було підготовлено посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) за № 61, яке перед початком перевірки 25 лютого 2021 року особисто під підпис було вручено директору ЗДО «Струмочок» с. Слободо-Петрівка ОСОБА_1 .

25 лютого 2021 року уповноваженою на перевірку посадовою особою Гребінківського районного сектору Головного управління ДСНС України у Полтавській області було здійснено позапланову перевірку Закладу дошкільної освіти «Струмочок» с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 а.

25 лютого 2021 року був оформлений Акт, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 2, (далі - Акт № 2) та Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 25.02.2021 року № 2, які того дня були вручені під підпис директору ЗДО «Струмочок» с. Слободо-Петрівка ОСОБА_1.

Заперечень або зауважень щодо змісту вказаного Акту № 2 з боку директора ЗДО «Струмочок» с. Слободо-Петрівка ОСОБА_1 не надходило, про що свідчить відповідний запис, зроблений у розділі «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та складеного акта перевірки» вказаного Акту № 2.

Описом виявлених порушень вищезазначеного Акту № 2 серед інших порушень зафіксовані порушення вимог пожежної безпеки, які мають місце у будівлі Закладу дошкільної освіти «Струмочок» с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 а, а саме:

1) Не обладнано ЗДО системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей 1 типу (Рекомендується застосування світлових миготливих покажчиків і світлових сповіщувачів «Вихід» / пропонується до виконання з 2020 року / (Розділ V пункт 1.2 «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджені наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 р за № 252/26697, далі - ППБУ, ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» додаток Б ).

2) Не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією приміщення ЗДО відповідно вимогам ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Додаток А / пропонується до виконання з 2014 року / (Розділ V пункт 1.2 ППБУ).

3) Дерев`яні конструкції горищного приміщення не піддавалися вогнезахисному обробленню / пропонується до виконання з 2005 року / (Розділ III пункт 2.5 ППБУ).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до приписів статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 /надалі - Положення № 1052/, встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з пунктом 3 Положення № 1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Пунктом 7 Положення № 1052 передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /надалі - Закон №877-V/ для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Частиною сьомої статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно пункту 4 розділу І Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. №1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за №252/26697, пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Системи оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі забезпечують автоматичне виявлення пожежі за час, необхідний для включення систем оповіщення про пожежу з метою організації безпечної (з урахуванням допустимого пожежного ризику) евакуації людей в умовах конкретного об`єкта

Відсутність на об`єкті системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей типу СО 1, а саме - із звуковим (дзвінок, тонований сигнал, тощо) способом оповіщення, при виникненні пожежі призведе до несвоєчасного інформування персоналу та дітей, що знаходитимуться в приміщеннях будівлі дошкільного закладу про пожежу, саме на початковій стадії її розвитку, що тим самим призведе до зменшення необхідного часу, для забезпечення скоординованої та швидкої евакуації з приміщень до найближчого евакуаційного виходу, як наслідок особи, що потрапили в зону дії небезпечної події, піддаватимуться впливу її небезпечних чинників (токсичних продуктів горіння), які створюють безпосередню загрозу життю та здоров`ю людей.

Не виконання заходів щодо оброблення дерев`яних конструкцій горищних приміщень (крокв, лат) будівлі закладу вогнезахисним розчином, призводить до зниження показників пожежної безпеки матеріалу, що в свою чергу зумовить збільшення ймовірності виникнення пожежі при потраплянні джерела запалювання на необроблені поверхні, швидкий розвиток та поширення пожежі, передчасне обвалення будівельних конструкцій даху, що унеможливить своєчасну та безпечну евакуацію людей.

За висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 31.07.2019 по справі №2040/6351/18, законодавець пов`язує настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Відповідачем не надано суду належних доказів на підтвердження усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих в акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства в сфері пожежної та техногенної безпеки від 25.02.2021 року № 2.

Факт неусунення відповідачем порушень на момент прийняття судом рішення у справі також підтверджується актом від 21.05.2021 № 17, складеним позивачем за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки /а.с. 132-139/.

Таким чином, відповідачем не усунуто вказані вище порушення вимог пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Відповідно до частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

З огляду на викладені обставини, суд приходить до висновку про необхідність застосування до закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 а, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№ 1, 2, 3, опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 25 лютого 2021 року № 2.

Отже, позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 139, 205, 229, 241-245, 262, 372 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. М. Бірюзова, 26/1, м. Полтава, Полтавська область, ідентифікаційний код 38610079), до Закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області (вул. Перемоги, 83а, с. Слободо-Петрівка, Гребінківський район, Полтавська область, ідентифікаційний код 39481608), третя особа: Гребінківська міська рада Полтавської області (вул. Я. Мудрого, 35, м. Гребінка, Полтавська область, ідентифікаційний код 13956272) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати до закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 а, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№ 1, 2, 3, опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 25 лютого 2021 року № 2.

Встановити закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області (ідентифікаційний код 39481608) наступний порядок і спосіб виконання судового рішення: заборонити використання будівлі Закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області за адресою: 37432, Полтавська область, Гребінківський район, село Слободо-Петрівка, вулиця Перемоги, будинок 83 а, не допускати у будівлю людей, крім тих, хто вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки та відключити будівлю Закладу дошкільної освіти "Струмочок" с. Слободо-Петрівка Гребінківської міської ради Полтавської області від електропостачання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Суддя К.І. Клочко