
Справа №462/5606/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2021 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова
в складі:
головуючого судді Радченка В.Є.
з участю:
секретаря судового засідання Степанюк Ю.
позивачки ОСОБА_1
представника позивачки ОСОБА_2
представників відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження у м.Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ), Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 04055896, адреса: м.Львів, пл. Ринок, 1), третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (адреса: 79019, м.Львів, пр. В.Чорновола,4) про визнання незаконним та скасування рішень Львівської міської ради та рішення державного реєстратора управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради –
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернулась у суд із позовом до ОСОБА_5 , Львівської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання незаконним та скасування рішень Львівської міської ради та рішення державного реєстратора управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради.
Обґрунтовує позов тим, що ОСОБА_1 є власницею житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 . Даний будинок розташований на земельній ділянці площею 0,0442 (кадастровий номер 4610136300:04:017:0171) з цільовим призначенням 02.01 «Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», яка також належить позивачці на праві приватної власності. Власницею сусідньої земельної ділянки (кадастровий номер 4610136300:04:017:0321), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , є відповідачка ОСОБА_5 . Ухвалою Львіської міської ради від 21.04.2016 року №485 відповідачці ОСОБА_5 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельнї ділянки та технічної документації із землеустрою. На виконання даної ухвали ОСОБА_5 ТзОВ «Гід-Проектбуд» 27.11.2017 року розробив технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки по АДРЕСА_3 в натурі. Ухвалою Львівської міської ради від 22.02.2018 року №3251 затверджено технічну документацію із землеустрою на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_3 та передано її у власність відповідачці. Позивачка вважає, що оскаржуваними рішеннями Львівської міської ради порушені її права власності на будинок та земельну ділянку,частина території яких незаконно була передана у власність ОСОБА_5 . Крім цього, відповідачка неправомірно оформила право власності на свою земельну ділянку, безпідставно включивши у приватизацію і частину земельної ділянки, яка знаходиться під будинком позивачки. Внаслідок такої приватизації частина земельної ділянки ОСОБА_1 , яка відповідно до Державного акта про право власності на земельну ділянку від 02.04.2010 року межує з комунальною землею, опинилась під сусідськими будинком АДРЕСА_4 , а решта стала комунальною. Позивач зазначає, що набула у власність свою земельну ділянку з визначеними межами та розташованій на ній будинок ще у 2008 році. Тому ОСОБА_5 не вправі була у 2018 році приватизовувати, а Львівська міська рада передавати їй у власність частину земельної ділянки ОСОБА_1 . Просить позов задоволити.
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 10.11.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
17.12.2020 року представником відповідача ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , подано до суду відзив на позовну заяву, в якій просить відмовити у задоволенні позову, у зв`язку з безпідставленністю заявлено позову.
22.12.2020 року представник Львіської міської ради подано до суду відзив на позвону заяву, в якій просить відмовитиу задоволенні позову у зв`язку з безпідставністю даного позову та у зв`язку з пропущенням строків звернення з даним позовом.
15.02.2021 року позивачем ОСОБА_1 подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просила скасувати рішення державного реєстратора управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міьско ради Стрихар Марти Ігорівни про держану реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) від 23.04.2018 року, індексний номер 121579467, за яким за ОСОБА_5 зареєстровано право власності на земельну ділянку кадастровий номер 4610136300:04:017:0321, площею 0,1000га за адресою: АДРЕСА_3 .
02.03.2021 року представником Львівської міської ради подано до суду заперечення на заяву про уточнення позовних вимог, в яких просить відмовити у задоволенні клопотання позивача , оскільки із заявленої позивачем заяви, позивач доповнює позовні вимоги новими обставинами, а не змінює існуючі.
25.02.2021 року представником відповідача ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , подано до суду заперечення на заяву про уточнення позовних вимог, в яких просить відмовити позивачу у задоволенні заяви про уточнення позовних вимог, оскільки вважає, що заявлена нова позовна вимога ОСОБА_1 являється незаконною, безпідставною та необґрунтованою.
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 17.03.2021 року закрите підготовче провадення та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні позивача та представник позивача підтримали позов, просили задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві з врахуванням уточнень позовних вимог.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 заперечив проти позову повністю. Просить відмовити з підстав наведених ним в відзиві на позов.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 заперечила проти позову повністю. Просить відмовити з підстав наведених ним в відзиві на позов.
Представник третьої особи в судове засіданні не з`явився. Належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про отримання поштового відправлення.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши її дійсні обставини, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов наступного.
Як передбачено ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч.1 ст.5 ЦПК).
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу. Обставини, встановлені рішенням суду у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Встановлено, що на підставі договору дарування від 12.12.2008 року частини будинку ОСОБА_1 отримала від ОСОБА_6 10/25 частину житлового будинку АДРЕСА_4 з відповідною частиною господарських будівель та споруд.
Розпорядженням Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради №280 від 04.05.2016 року визначено, що частина будинку під літерою «А-2» загальною площею 117,8 м2, житловою площею 67,2м2 належить ОСОБА_1 ,а саме: приміщення під літ.1-5(кухня) пл.17,8м2, літ 1-9 (коридор) пл. 14,5м2, літ.1-10 (санвузол) пл. 5,6м2, літ.1-11 (житлова) пл.20,7м2, літ 1-12 (санвузол) пл. 1,6м2, літ.1-17 (житлова) пл.17,2м2, літ.1-18 (коридор) пл. 11,1м2, літ .1-19 (житлова) пл.13,9м2, літ.1-20 (житлова) пл.15,4м2, а також підвал під літ. «А-2», гараж під літ. «Б» з оглядовою ямою, літня кухня під літ. «В», сарай під літ. «Г» - вліснсть у цілому і присвоїно поштову адресу: АДРЕСА_3 .
Відповідно до інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за №63695407 від 18.07.2016 ОСОБА_1 на праві приватної власності належить житловий будинок, загальною площею 117,8 кв.м, житлова площа 67,2 кв.м, за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.04.2017 року ОСОБА_1 на праві приватної власності належить присадибна ділянка (кадастровий номер 4610136300:04:017:0171) площею 0,0442 га.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майо про реєстрацію права власності №121579467 від 23.04.2018 земельна ділянка (кадастровий номер 4610136300:04:017:0321) належить на праві приватної власності ОСОБА_5 .
Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2016 року №485 надано ОСОБА_5 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та технічної документації із землеустрою.
Ухвалою Львівської міської ради від 22.03.2018 р №3251 затверджено технічну документацію із землеустрою на земельну діляну за адресою: АДРЕСА_3 (кадастровий номер 4610136300:04:017:0321) та передано її у власність ОСОБА_5 .
Відповідно до договору купівлі-продажу Ѕ частки житлового будинку від 13.11.2012 року ОСОБА_5 купила в ОСОБА_7 Ѕ частку житлового будинку АДРЕСА_3 з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами.
Відповідно до ст. 95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади:
Положеннями ст. 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
За змістом п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1. 2 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
В силу приписів ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Частиною 6 ст. 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань
використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
п. 34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
21.04.2016 р. на підставі заяв громадян, керуючись ст. 144 Конституції України, пп. 34 п. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 118, 120 Земельного кодексу України: прийнято ухвалу №485 «Про надання громадянам дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічних документацій із землеустрою» пунктом 1 якої затверджено надати дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічних документацій із землеустрою для оформлення землекористування на земельні ділянки, які раніше були надані у користування громадянам для обслуговування індивідуальних житлових будинків, гаражів та ведення садівництва (згідно додатку). Пунктом 13 додатку до ухвали надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_5 для обслуговування індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_5 .
Пунктом 4 вищевказаної ухвали зобов`язано громадянам через спеціалізовану землевпорядну організацію виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічних документацій із землеустрою і подати міській раді на затвердження.
ОСОБА_5 звернулась із заявою до Львівської міської ради з метою затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_5 . До заяви додано проект землеустрою, виготовлений ТзОВ Гід-проектбуд щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для обслуговування житлового будинку та додала усі необхідні документи.
22.03.2018р. прийнято ухвалу №3251 «Про затвердження громадянам технічних документацій із землеустрою та передачу громадянам у власність, спільну сумісну власність та оренду земельних ділянок. Вказана ухвала прийнята з дотриманням всіх вимог чинного законодавства.
Серед документів, які подані ОСОБА_5 є: договір купівлі продажу 1/4 частки житлового будинку від 13.11.2015р.; Інормаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 862929846101) згідно якої житловий будинок загальною площею 38,6 кв.м. по АДРЕСА_5 належить на праві приватної власності ОСОБА_5 ; технічний паспорт на індивідуальний житловий будинок по АДРЕСА_5 ; довідка ГУ Держгеокадастру від 10.03.2016 № 31-1323-0.2-2065/9-16 АП про наявність земель та розподіл їх за власниками; довідка з Державного архіву Львівської області від 17.03.2016 № М-7954 про те, що відомості щодо закріплення земельної ділянки за буд. АДРЕСА_5 відсутні; акт обстеження та показу меж земельної ділянки у АДРЕСА_5 від 24.05.2017р.; витяг з протоколу №41 засідання узгоджувальної комісії для вирішення земельних спорів від 21.07.2017р. щодо погодження меж земельної ділянки на АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 та АДРЕСА_3 ; містобудівельні обмеження та сервітути щодо користування земельною ділянкою управління архітектури та урбаністики від 06.11.2017р.
Згідно п. 4 додатку гр. ОСОБА_8 затверджено технічну документацію із землеустрою на земельну ділянку по АДРЕСА_5 з кадастровим номером 4610136300:04:017:0321 площею 1000 кв.м.
Згідно 4.1 ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Частиною 1 ст. 25 Закону України «Про землеустрій» визначено, що документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Відповідно до частини 2 цієї ж статті, одним із видів документації із землеустрою є проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно ч.1 ст.50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Таким чином, чинне законодавство передбачає два виключних випадки виготовлення проекту відведення при наданні земельних ділянок державної або комунальної власності у користування:
-надання земельних ділянок зі зміною цільового призначення; -формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Отож, чинне земельне законодавство передбачає єдиний правовий механізм відведення земельної ділянки із зміною її цільового призначення - через виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно зі ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:
-завдання на розроблення проекту землеустрою;
-пояснювальну записку;
-копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);
-письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;
-довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;
-матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
-відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
- копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об`єктів);
- розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
- розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
- акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);
- акт перенесення в натурі ( на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використанняземель за їх наявності;
- перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
- викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки;
-матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру;
- матеріали погодженя проекту землеустрою.
На підставі поданих документів 22.03.2018 прийнято ухвалу №3251 «Про затвердження громадянам технічних документацій із землеустрою та передачу у власність, спільну сумісну власність та оренду земельних ділянок».
Львівська міська рада є органом місцевого самоврядування, яка діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та якій надано повноваження здійснювати від імені та в інтересах територіальної громади м.Львова функції права суб`єкта комунальної власності, зокрема здійснювати повноваження щодо володіння, . користування та розпорядження землями в межах такої адміністративно-територіальної одиниці як місто Львів.
Львівська міська рада здійснює владні управлінські функції на основі законодавства України, тобто на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якій надано повноваження щодо управління майном територіальної громади, зокрема приймати рішення щодо передання громадянам України у власність земельних ділянок певною площею, в зв`язку з чим керує поведінкою таких суб`єктів.
Таким чином, в залежності від того як Львівська міська рада реалізує свої владні повноваження щодо володіння, користування та розпорядження своїм майном, - особа отримує у власність чи їй буде відмовлено у наданні земельної ділянки площею, яка визначається відповідною радою.
На замовлення ОСОБА_8 , ліцензійною землевпорядною організацією ТзОВ «Гід-Проектбуд» виконано топографічний план території земельних ділянок, суміжних з земельною ділянкою на АДРЕСА_5 , на якому нанесено межі земельних ділянок гр. ОСОБА_8 (кадастровий номер 4610136300:04:017:0321), та гр. ОСОБА_1 (кадастровий номер 4610136300:04:017:0171), та нанесено червоні лінії.
З вказаного плану видно, що позивач ОСОБА_1 самовільно захопила частину земельної ділянки ОСОБА_8 площею 0,0033 га та земельну ділянку комунальної власності площею 0,0037 га шляхом встановлення паркану.
З метою встановлення факту порушення з боку ОСОБА_1 , ОСОБА_8 звернулась з письмовими заявами до Львівської міської ради та в Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Львівській області.
Як вбачається з акту обстеження земельних ділянок на АДРЕСА_6 , суміжних з земельною ділянкою на АДРЕСА_5 від 25 червня 2018 року, при обстеженні земельних ділянок комісією встановлено, що земельні ділянки орієнтовною площею 24,5 кв.м. (землі комунальної власності) та орієнтовною площею 19,9 кв.м. (частина земельної ділянки, яка перебуває у власності гр. ОСОБА_8 ) самовільно зайнято та використовується власником житлового будинку АДРЕСА_3 , гр. ОСОБА_1 , без відповідних рішень Львівської міської ради та належно оформлених правовстановлюючих документів на землю, а ширина даної присадибної ділянки від АДРЕСА_6 становить 14,50м. Крім того, такими діями гр. ОСОБА_1 унеможливлює гр. ОСОБА_8 повноцінний під`їзд до власної присадибної ділянки на АДРЕСА_5 . (Акт обстеження додається).
З відповіді Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 08.04.2019р. № 136/0-193/6-19 вбачається, що ОСОБА_1 здійснено самовільне зайняття земельних ділянок загальною площею 0,0070га, а саме: площею 0,0033га за рахунок земельної ділянки, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_8 кадастровий номер 4610136300:04:017:0321 та площею 0,0037га за рахунок земель комунальної власності територіальної громади на АДРЕСА_5 шляхом встановлення огорожі, чим порушено ст.ст. 91,125,126 та п. Б ст. 211 Земельного кодексу України.
Доводи позивача про те, що перед виготовленням технічної документації відповідач ОСОБА_8 не погоджувала її межі із позивачкою і що це, нібито, дало останній можливість включити в приватизацію частину земельної ділянки ОСОБА_1 і отримати таким чином у власність земельну ділянку більшої площі, ніж та, що перебувала в її користуванні не підтверджуються належними та допустимими доказами. Позивач не вказує площі своєї земельної ділянки, яку нібито включила в приватизацію ОСОБА_8 , її місце розташування.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що при виготовленні технічної документації, ОСОБА_8 зверталась до позивачки з проханням підписати акт обстеження меж земельної ділянки. Однак, від підпису акту обстеження меж земельної ділянки від 24.05.2017 р. позивач відмовилась, без пояснення причин відмови, що змусило ОСОБА_8 звернутись до узгоджувальної комісії для вирішення земельних спорів Львівської міської ради. Відповідно до витягу з протоколу №41 засідання узгоджувальної комісії для вирішення земельних спорів від 21.07.2017р., комісія ухвалила погодити межі земельної ділянки на АДРЕСА_5 по лінії А-Б, В-Г та Г-Д відповідно до акту обстеження та показу меж земельної ділянки, виконаного ТзОВ «Гід-Проектбуд».
Відповідно до висновку експерта №13/03-20я судової будівльно-технічної експертизи від 24.06.2020 року фактичний стан користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_3 , кадастровий номер 4610136300:04:017:0171, що належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , не відповідає правовстановлюючим документам на дану земельну ділянку (Технічній документації із Землеустрою) в частині межі від Б до В. Земельна ділянка, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , кадастровий номер 4610136300:04:017:0171, що належить на праві приватної власності ОСОБА_1 накладається:
а) на земельну ділянку, що належить до комунальної власності м.Львова (див додаток 2 колір жовтий), площею 0,0038га та розмірами сторін:
-від т.1 до т.2 - 0,99м.н.;
-від т.2 до т.3 - 26,83м.н.;
-від т.3 до т.5 - 2,40м.п.;
-від т.5 до т.1 - 28,16м.п.
б) на земельну ділянку по АДРЕСА_5 що належить па праві приватної власності ОСОБА_5 (див додаток 2 колір енній), площею 0,0036га та розмірами сторін:
-від т.3 до т.4 - 41,96м.п.;
-від т. 4 до т. 5 - 40,34 млі.;
-від т.5 до т.3 - 2,40 м.п.
Доводи позивачки про те, що технічною документацією із землеустрою на земельну ділянку ОСОБА_8 , земельна ділянка ОСОБА_8 накладається на земельну ділянку ОСОБА_1 - не знаходять свого підтвердження, оскільки позивачкою не надано суду технічної документації із землеустрою ОСОБА_8 . А в технічній документації ОСОБА_8 відсутня схема розташування земельних ділянок.
Враховуючи вищевикладене та на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилався позивач, як на підставу своїх вимог,підтверджених поданими доказами, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Згідно ст.141 ч.1 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки в даній справі за рішенням суду у задоволенні позовних вимог було відмовлено, судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись вимогами ст.ст.15, 16 ЦК України, ст.ст.2,12, 77, 81, 89, 141, 247, 263-265,354-355 ЦПК України, суд –
в и р і ш и в:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ), Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 04055896, адреса: м.Львів, пл. Ринок, 1), третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (адреса: 79019, м.Львів, пр. В.Чорновола,4) про визнання незаконним та скасування рішень Львівської міської ради та рішення державного реєстратора управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Львівського Апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова. Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складений 21.05.2021 р.
Суддя В.Є.Радченко