Рішення № 97157402, 22.04.2021, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
22.04.2021
Номер справи
607/7054/21
Номер документу
97157402
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.04.2021 Справа №607/7054/21

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Братасюка В.М.

за участю секретаря судового засідання Паславської О.І.

представника позивача Дячишин Л.В., відповідача ОСОБА_1.,

представника відповідача Скиби В.М., перекладача Джиджори Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі в порядку спрощеного провадження позову заяву Управління ДМС в Тернопільській області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) про примусове видворення, -

ВСТАНОВИВ :

Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області, надалі позивач, звернулося до суду із адміністративним позовом, у якому просить примусово видворити громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі України, допустивши при цьому негайне виконання рішення суду.

На обґрунтування вимог посилається на ту обставину, що громадянин Республіки Зімбабве ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , в`їхав на територію України в 2014 році через КПП ,,Славутич" по паспортному документу НОМЕР_3, виданому 14.05.2013р., строком дії до 13.05.2023р., з метою навчання в Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя.

26.09.2014р. Управлінням Державної міграційної служби України в Тернопільській області він документований посвідкою на тимчасове проживання НОМЕР_1 , термін дії до 01.09.2018р. В подальшому 09.11.2017р. документований новою посвідкою на тимчасове проживання НОМЕР_2 , термін дії до 31.08.2019р.

У 2019 році ОСОБА_1 був відрахований з числа студентів за порушення умов договору.

Після скасування посвідки на тимчасове проживання та закінчення терміну перебування на території України, громадянин Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у визначений законодавством строк територію України не покинув та ухиляється від виїзду за її межі.

На момент виявлення посадовими особами Івано-Франківського МВ УДМС у Івано-Франківській області 30.04.2020р. громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній перебував в Україні без законних на те підстав, порушуючи законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства (п. 13. ст. 4, п.14 ст.1, п. 1,3 ст. 3 Закону України ,,Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", п. 68 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018р. № 322 ,,Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання").

За порушення правил перебування іноземців в Україні громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,30.04.2020р. притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 1700 грн.

Відповідач із заявою щодо продовження строку перебування на території України, надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту до територіальних органів та підрозділів ДМС України не звертався, продовжує знаходитись на території України без законних на те підстав, грубо порушуючи вимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства.

З метою забезпечення вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, керуючись положеннями ст.26 Закону, 30.04.2020р. Івано-Франківським МВ УДМС в Івано - Франківській області прийнято рішення № 7 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким останнього зобов`язано покинути територію України до 29.05.2020р. Дане рішення було йому оголошено, один із примірників рішення № 7 від 30.04.2020р. про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки ОСОБА_1 (далі - рішення № 7 про примусове повернення від 30.04.2020р.) особисто вручено Відповідачу, йому роз`яснено його права та обов`язки, зобов`язано не пізніше 29.05.2020р. самостійно залишити територію України, а також попереджено про наслідки невиконання рішення № 7 про примусове повернення від 29.05.2020р., що підтверджується його підписом.

З доповідної записки від 20.04.2021р. заступника начальника Тернопільського МВ УДМС у Тернопільській області Бориса П.Ю. встановлено, що працівниками сектору запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Тернопільського МВ УДМС України в Тернопільській області 20.04.2021р. виявлено громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , стосовно якого 30.04.2020р. Івано - Франківським МВ УДМС України в Івано-Франківській області за порушення міграційного законодавства України прийнято рішення про примусове повернення з України.

За результатами перевірки, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС України та відомчої інформаційної системи «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» ЄІАС УМП встановлено, що громадянин Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства не набув, посвідкою на постійне та тимчасове проживання не документувався.

Під час перевірки щодо встановлення законності перебування на території України вказаного іноземця встановлено, що згідно даних інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформації з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон АРКАН» відомості щодо перетину державного кордону України громадянином Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні.

Враховуючи, що відповідач свідомо грубо порушує законодавство України, яке визначає статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, не має постійного місця проживання в Україні та належного фінансового забезпечення, не працює, не навчається та не має законних джерел доходу і не вживає будь-яких заходів щодо легалізації перебування в Україні, позивач вважає, що в даному випадку наявні всі підстави для примусового видворення громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України. Звертає увагу суду, на те, що відповідач був повідомлений про наявність рішення Івано-Франківського МВ УДМС в Івано - Франківській областіпро примусове повернення з України, чітко усвідомлював його суть та наслідки невиконання, однак жодних дій щодо повернення в країну походження у термін визначений у рішенні про примусове повернення з України не вживав.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити, а також, зважаючи на порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, в порядку п.3 ч.2 ст.371 КАС України допустити негайне виконання постанови в разі задоволення адміністративного позову.

Відповідач ОСОБА_1 та його захисник Скиба В.М. у судовому засіданні подали відзив на позовну заяву, не заперечили щодо видворення за межі України.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, судом встановлено наступні обставини.

Громадянин Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , в`їхав на територію України в 2014 році через КПП ,,Славутич" по паспортному документу НОМЕР_3, виданому 14.05.2013р., строком дії до 13.05.2023р., з метою навчання в Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя.

26.09.2014р. Управлінням Державної міграційної служби України в Тернопільській області він документований посвідкою на тимчасове проживання НОМЕР_1 , термін дії до 01.09.2018р. В подальшому 09.11.2017р. документований новою посвідкою на тимчасове проживання НОМЕР_2 , термін дії до 31.08.2019р.

У 2019 році ОСОБА_1 був відрахований з числа студентів за порушення умов договору.

Після скасування посвідки на тимчасове проживання та закінчення терміну перебування на території України, громадянин Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у визначений законодавством строк територію України не покинув та ухиляється від виїзду за її межі.

Закон України ,,Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (далі - Закон) визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

Статтею першою Закону визначено, що:

- іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав (п. 6 ст. 1);

- іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні ( п. 7 ст. 1);

- іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні,- іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом ( п. 10 ст. 1);

- посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (п. 18 ст. 1).

Статтею 4 Закону визначено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України. Так, ч. 13 ст. 4 Закону встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.

Однак, громадянин Республіки Зімбабве ОСОБА_1 після вилучення посвідки посвідки на тимчасове проживання НОМЕР_2 , виданої 09.11.2017, всупереч вимогам законодавства територію України не покинув.

Слід відмітити, що п. 14 ст.1 Закону визначено, що нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Таким чином, на момент виявлення посадовими особами Івано-Франківського МВ УДМС у Івано-Франківській області 30.04.2020р. громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній перебував в Україні без законних на те підстав, порушуючи законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства (п. 13. ст. 4, п.14 ст.1, п. 1,3 ст. 3 Закону України ,,Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", п. 68 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 ,,Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання").

За порушення правил перебування іноземців в Україні громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,30.04.2020р. притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 1700 грн.

Відповідач із заявою щодо продовження строку перебування на території України, надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту до територіальних органів та підрозділів ДМС України не звертався, продовжує знаходитись на території України без законних на те підстав, грубо порушуючи вимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства.

Статтею 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки.

Враховуючи наведене, з метою забезпечення вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, керуючись положеннями ст. 26 Закону, 30.04.2020р. Івано-Франківським МВ УДМС в Івано - Франківській області прийнято рішення № 7 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким останнього зобов`язано покинути територію України до 29.05.2020р. Дане рішення було йому оголошено, один із примірників рішення № 7 від 30.04.2020р. про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки ОСОБА_1 (далі - рішення № 7 про примусове повернення від 30.04.2020р.) особисто вручено відповідачу, йому роз`яснено його права та обов`язки, зобов`язано не пізніше 29.05.2020р. самостійно залишити територію України, а також попереджено про наслідки невиконання рішення №7 про примусове повернення від 29.05.2020р., що підтверджується його підписом.

Рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни Відповідачем не оскаржувалось.

Однак, громадянинРеспубліки Зімбабве ОСОБА_1 , вищевказаного рішення № 7 про примусове повернення від 30.04.2020р. не виконав, хоча ч.5 ст.26 Законувстановлено, що іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

З доповідної записки від 20.04.2021р. заступника начальника Тернопільського МВ УДМС у Тернопільській області Бориса П.Ю. встановлено, що працівниками сектору запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Тернопільського МВ УДМС України в Тернопільській області 20.04.2021р. виявлено громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , стосовно якого 30.04.2020р. Івано - Франківським МВ УДМС України в Івано-Франківській області за порушення міграційного законодавства України прийнято рішення про примусове повернення з України.

За результатами перевірки, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС України та відомчої інформаційної системи «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» ЄІАС УМП встановлено, що громадянин Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства не набув, посвідкою на постійне та тимчасове проживання не документувався.

Під час перевірки щодо встановлення законності перебування на території України вказаного іноземця встановлено, що згідно даних інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформації з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон АРКАН» відомості щодо перетину державного кордону України громадянином Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні.

Громадянин Республіки Зімбабве ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , грубо порушує правила перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, не має постійного місця проживання, близьких родичів, належного фінансового забезпечення, не працює, не навчається та не має законних джерел доходу, а також може ухилятися від виконання рішення про примусове видворення.

З вищенаведеного вбачається, що відповідач свідомо ухиляється від виконання рішення №7 Івано - Франківського МВ УДМС у Івано-Франківській області від 30.04.2020р. про його примусове повернення до країни походження або третьої країни, порушуючивимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства і по сьогоднішній день продовжує незаконного перебувати на території України.

Крім того, жодних заходів щодо виїзду за межі України не вживає чим грубо порушує міграційне законодавство.

Зазначені обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухиляється і буде надалі продовжувати ухилятись від добровільного виїзду за межі території України.

За таких обставин, суд прийшов до висновку про грубе порушення відповідачем ОСОБА_1 законодавства України, яке визначає статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, так останній не має постійного місця проживання в Україні, близьких родичів, належного фінансового забезпечення, не навчається, не працює та не має законних джерел доходу, і не вживає будь-яких заходів щодо легалізації перебування в Україні, а також встановлено відсутність, встановлених Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод заборон на примусове видворення, притягнення до адміністративної відповідальності та наявності рішення № 7 Івано-Франківського МВ УДМС у Івано-Франківській області від 30.04.2020р. про його примусове повернення до країни походження або третьої країни, яке ОСОБА_1 не виконано, а отже він перебуває в Україні незаконно та без поважних на це причин.

Тому, суд вважає, що на даний час правових підстав для перебування відповідача на території України немає, а відтак прийшов до висновку про наявність всіх обставин для примусового видворення відповідача за межі України, допустивши при цьому негайне виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст.2, 5, 20, 72-77, 139, 243-246, 250, 255, 288, 293, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Примусово видворити громадянина Республіки Зімбабве ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30 - денний строк з дня складання повного тексту рішення, апеляційної скарги.

Головуючий суддяВ. М. Братасюк