
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" травня 2021 р. справа № 300/583/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
19.02.2021 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 17.08.2020 року за №1749 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком. Позивач зазначив, що при прийнятті вказаного рішення відповідачем не враховано до його стажу наступні періоди:
- з 03.11.1977 по 16.11.1979 - службу в армії;
- з 29.11.1979 по 30.06.1985 - навчання у Львівському державному університеті;
- з 28.12.1987 по 04.11.1988 - період роботи на заводі "Позитрон";
- з 24.11.1988 по 21.10.1997 - період роботи в Івано-Франківському педінституті;
- з 22.10.1991 по 04.10.2019 - період роботи в приватній науково-впроваджувальній фірмі «ЖОРЖ».
Зазначені періоди не враховані на підставі розбіжностей в персональних даних позивача. Позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення від 17.08.2020 року за №1749, зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 05.10.2019 року.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 року вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.
У строк, встановлений судом, позивач усунув вказані недоліки, тому ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
15.04.2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив на адміністративний позов за №0900-0803-7/12627 від 09.04.2021 року. У відзиві представник відповідача вказала, що оскаржуваним рішенням відмовлено ОСОБА_1 у призначені пенсії у зв`язку із відсутністю необхідного стажу та уточнюючих документів, спірні періоди якого не враховані на підставі розбіжностей в персональних даних позивача, а саме наявність розбіжності в прізвищі та по батькові - ОСОБА_1 , а в паспорті громадянина України - ОСОБА_1 . Відтак у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для зарахування спірних періодів підстави відсутні. Крім цього зазначила, що рішенням Івано-Франківського міського суду від 11.02.2021 встановлено факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , правовстановлюючих документів, а саме: трудової книжки НОМЕР_2 на ім`я ОСОБА_1 , військового квитка НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 та архівної довідки від 23.12.2019 року №728-А, виданої Львівським національним університетом імені Івана Франка на ім`я ОСОБА_1 . Проте після набранням рішенням законної сили позивач до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із повторною заявою про призначення пенсії не звертався. Вказала, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Просила суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні письмові докази, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що 16.10.2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про призначення пенсії за віком. До вказаної заяви позивач надав відповідний пакет документів для призначення пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області рішенням від 17.08.2020 року за №1749 відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, посилаючись на розбіжності в персональних даних позивача, а саме наявність відмінність в прізвищі та по батькові в поданих документах - ОСОБА_1 , а в паспорті громадянина України - ОСОБА_1 .
Позивач, вважаючи рішення відповідача протиправними та таким, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії, конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 1 статті 24 Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").
Згідно із частиною 4 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Суд зазначає, що Правлінням Пенсійного фонду постановою від 25.11.2005 за №22-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», (надалі -Порядок №22-1).
Згідно з пунктом 2.23 Порядку №22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Відповідно до пункту 4.2 даного Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Згідно з пунктом 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
З системного аналізу вищенаведених норм слідує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, трудова книжка НОМЕР_2 видана на ім`я ОСОБА_1 , військовий квиток НОМЕР_3 виданий на ім`я ОСОБА_1 та архівна довідка від 23.12.2019 року за №728-А, видана Львівським національним університетом імені Івана Франка на ім`я ОСОБА_1 , копії яких наявні в матеріалах справи та досліджені судом в якості належних письмових доказів.
Суд зазначає, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданий на ім`я ОСОБА_1 . Вищезазначені документи долучено позивачем до заяви від 16.10.2019 року про призначення пенсії за віком, за результатами розгляду якої, відповідачем прийнято оскаржуване рішення. Дана обставина згідно частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягає, як така, що визнається учасниками справи і у суду немає сумніву щодо достовірності цієї обставини та добровільності її визнання.
Судом встановлено, що зі змісту рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 17.08.2020 року за №1749, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії, слідує, що відповідачем не враховано до страхового стажу позивача наступні періоди: з 03.11.1977 по 16.11.1979 - службу в армії; з 29.11.1979 по 30.06.1985 - навчання у Львівському державному університеті; з 28.12.1987 по 04.11.1988 - період роботи на заводі "Позитрон"; з 24.11.1988 по 21.10.1997 - період роботи в Івано-Франківському педінституті; з 22.10.1991 по 04.10.2019 - період роботи в приватній науково-впроваджувальній фірмі «ЖОРЖ». Перелічені періоди не враховані на підставі розбіжностей в персональних даних позивача, а саме наявність розбіжності в прізвищі та по батькові - ОСОБА_1 , а в паспорті громадянина України - ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України Постановою від 12.08.1993 року за №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.26 Порядку №637 якщо ім`я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім`ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку.
Суд приймає до уваги те, що рішенням Івано-Франківського міського суду від 11.02.2021 року встановлено факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , правовстановлюючих документів, а саме: трудової книжки НОМЕР_2 на ім`я ОСОБА_1 , військового квитка НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_1 та архівної довідки від 23.12.2019 року №728-А, виданої Львівським національним університетом імені Івана Франка на ім`я ОСОБА_1 .
Однак судом встановлено, що після набрання законної сили вищезазначеним рішенням Івано-Франківського міського суду, ОСОБА_1 із повторною заявою про призначення пенсії до відповідача не звертався.
Суд зазначає, що подача документів до пенсійного органу є обов`язком особи, яка звертається із заявою про призначення пенсії.
На переконання суду при призначенні пенсії позивачу не міг бути врахований страховий стаж за спірні періоди, в зв`язку тим, що по батькові та прізвище, які зазначені в документах, що підтверджують трудовий стаж, не збігаються з по батькові та прізвищем особи за паспортом, а відтак відповідні дії відповідача є правомірними на момент їх вчинення.
Одночасно суд звертає увагу позивача на те, що уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і нових. Суд не може реалізувати компетенцію суб`єктів владних повноважень, тобто досліджувати нові документи, яким не надана була оцінка при прийнятті оскаржуваного рішення, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права та встановлювати наявний стаж на призначення пенсії. Завданням адміністративного судочинства є виключно перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України
Відповідач в рішенні від 17.08.2020 року за №1749 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, проаналізувавши подані ним документи, вказав, що спірні періоди не враховані на підставі розбіжностей в персональних даних позивача, а саме наявність розбіжності в прізвищі та по батькові - ОСОБА_1 , а в паспорті громадянина України - ОСОБА_1 , з чим погоджується суд.
Суд враховує, що після встановлення факту належності ОСОБА_1 правовстановлюючих документів, рішенням Івано-Франківського міського суду від 11.02.2021, позивач повторно до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не звертався. На переконання суду, це свідчить про правомірність оскарженого рішення пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Отже, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду обставини справи, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 17.08.2020 року за №1749 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії є правомірним та скасуванню не підлягає.
За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Згідно з ст.139 КАС України судові витрати слід віднести на рахунок позивача.
На підставі статті 19, 46, 129-1 Конституції України, ст.ст. 24, 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
в задоволенні позову відмовити.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15,м. Івано-Франківськ,76018.
Суддя Гундяк В.Д.