
Справа № 462/47/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2021 року м.Львів
Суддя Залізничного районного суду м. Львова Постигач О.Б., при секретарі Тимощук І.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду у м. Львові цивільну справу за позовом Залізничного відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій,
в с т а н о в и в :
Залізничний відділ соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернулось до суду із позовом, у якому просить стягнути з відповідачки на користь позивача кошти, надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями у сумі 7222,66 грн. та 5539,71 грн., та судовий збір. Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до заяви гр. ОСОБА_1 від 30.01.2018 року Залізничним відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було продовжено призначення та виплату житлової субсидії на період з 01.05.2018 до 30.04.2019. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В результаті проведеної Залізничним відділом соціального захисту перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що нею свідомо не було повідомлено позивачу інформацію про сімейний стан, зокрема у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не зазначено, що ОСОБА_1 перебуває у шлюбі та не вказано інформацію про члена її сім`ї, а саме: чоловіка, що зареєстрований за адресою відмінною від адреси домогосподарства, на яке була призначена житлова субсидія, що підтверджується листом Залізничного районного у місті Львові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції від 11.10.2019 року. Враховуючи вищезазначене ОСОБА_1 повинна була подати з 01.05.2018 року нову заяву про призначення житлової субсидії із відповідним пакетом документів, а у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії зазначити інформацію про чоловіка та його доходи, які повинні бути враховані при призначенні житлової субсидії. Отже, Залізничний відділ соціального захисту не мав правових підстав для призначення житлової субсидії у період з 01.05.2018 до 30.04.2019 ОСОБА_1 , оскільки не міг її розрахувати, враховуючи доходи чоловіка відповідача. Таким чином, житлова субсидія призначена незаконно з вини заявника, яка не повідомила інформацію, що вплинула на виплату житлової субсидії. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій на суму 12762,37 грн. 16.01.2020 р. та 17.07.2020 р. заявнику скеровані повідомлення про припинення надання житлової субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у сумі 12762,37 грн. Однак, до цього часу належна до повернення на рахунок Залізничного відділу соціального захисту сума у розмірі 12762,37 грн. відповідачем не сплачена. Просять позов задоволити.
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 23.03.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення /виклику/ сторін. Відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач у визначений строк відзиву на позовну заяву не подала.
У матеріалах справи відсутні клопотання сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи наведене, відповідно до ч.8 ст.178 та ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін, вивчивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд виходить з такого.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
З довідки ЛКП «Сигнівка» про склад сім`ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 12.02.2018 р. № 708 вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані та проживають: ОСОБА_2 (співвласник), ОСОБА_3 (внук), ОСОБА_1 (співвласник, дочка) /а.с. 7/.
Судом встановлено, що 30.01.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Залізничного відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії /а.с. 3/. Разом із заявою ОСОБА_1 подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у якій зазначила, що особами, які зареєстровані у житловому приміщенні є: ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 . У розділі другому декларації ОСОБА_1 вказала такі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні осіб за період з 01.04.2017 р. до 30.09.2017 р.: ОСОБА_1 - зарплата, ОСОБА_4 - пенсія /а.с. 3 зворот/.
Згідно розрахунку субсидії на ЖКП від 14.07.2018 року управлінням соціального захисту за перерахунком призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня місяця 2018 року по вересень місяць 2018 року включно щомісячно в сумі 514,34 грн. /а.с. 4/.
Згідно розрахунку субсидії на ЖКП від 31.10.2018 року управлінням соціального захисту за перерахунком призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня місяця 2018 року по квітень місяць 2019 року включно щомісячно в сумі 769,56 грн. /а.с. 5/.
Згідно розрахунку субсидії на ЖКП від 19.04.2019 року управлінням соціального захисту за перерахунком призначено грошову готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з квітня місяця 2019 року по квітень місяць 2019 року включно щомісячно в сумі 1289,26 грн. /а.с. 6/.
25.09.2019 року Залізничний відділ соціального захисту ЛМР ДГП Управління соціального захисту звернулося із запитом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану, з відповіді на який від 31.10.2019 р. вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на період з 01.05.2018 р. по 01.05.2019 р. перебуває у шлюбі /а.с. 8/.
Позивач 05.11.2019 р. та 16.12.2019 року звертався до ОСОБА_1 з письмовим проханням терміново з`явитися до відділу соціального захисту з питання правомірності призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а також з проханням надати документи, що посвідчують особу її чоловіка /а.с. 9, 10/.
Як вбачається з матеріалів справи жодних документів які посвідчуються особу її чоловіка ОСОБА_1 позивачу не надала.
Розпорядженням №10 від 16.01.2020 року управління соціального захисту ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 позбавлено права на отримання житлових субсидій з 01.05.2019 року. Зобов`язано ОСОБА_1 повернути надміру виплачені субсидії в сумі 12762,37 грн. у зв`язку з поданням недостовірних відомостей про сімейний стан /а.с. 12/.
Позивачем було письмово повідомлено відповідачку про те, що в разі неповернення боргу, управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради буде звертатись до суду із позовом, що підтверджується відповідними повідомленнями /а.с. 13, 14/.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
З 01.05.2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, внаслідок чого змінено умови надання житлових субсидій.
Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
У відповідності до п. 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
У відповідності до п. 9 Положення (в редакції станом на 01.05.2018 року, час призначення ОСОБА_1 субсидії) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Згідно п.10 Положення (в редакції станом на 01.05.2018 року) для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Згідно п. 13 Положення (в редакції станом на 01.05.2018 року) для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідки про доходи; договір найму (оренди) житла (у разі наявності). Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до п. 16 Положення (в редакції станом на 01.05.2018 року) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Відповідно до п. 22 Положення (в редакції станом на 01.05.2018 року), а також згідно до п. 119 Положення в чинній редакції за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Згідно п. 125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Відповідно до п. 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. (ч. 1, 2 ст. 1212 Кодексу).
З матеріалів справи вбачається, що особистим підписом в декларації відповідачка засвідчила той факт, що вона усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідачка зобов`язалась повернути надміру перераховану виплачену) суму житлової субсидії
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , отримуючи субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, не проінформувала структурний підрозділ у встановлений законом термін про доходи члена сім`ї особи зі складу домогосподарства, зареєстроване місце проживання якого відмінне від адреси домогосподарства, на день ухвалення рішення грошові кошти не повернула.
Відповідно до розрахунку, наданого позивачем, надмірно виплачена сума субсидії ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 р. по 31.01.2019 р. становить 7222,66 грн., з 01.02.2019 р. по 30.04.2019 р. становить 5539,71 грн., що разом - 12762,37 грн. /а.с. 11/.
Враховуючи наведене, беручи до уваги наданий позивачем розрахунок, який не спростований відповідачем, суд дійшов висновку, що з відповідачки на користь Залізничного відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради підлягає стягненню сума безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 12762,37 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 2102 грн., а тому на підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати по справі, а саме: сплачений позивачем судовий збір підлягають відшкодуванню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 76, 80, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 274, 275, 279 ЦПК України, ст.ст. 1212, 1215, 1166 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Залізничного відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (ЄДРПОУ 26094903, адреса: м. Львів, вул. Виговського, 34) надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями кошти у розмірі 7222,66 грн. (сім тисяч двісті двадцять дві гривні шістдесят шість копійок) на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , одержувач Залізничний відділ соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР, ЄДРПОУ 26094903, банк одержувача Державна казначейська служба м. Київ, МФО 820172.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Залізничного відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (ЄДРПОУ 26094903, адреса: м. Львів, вул. Виговського, 34) надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями кошти у розмірі 5539,71 грн. (п`ять тисяч п`ятсот тридцять дев`ять гривень сімдесят одну копійку) на розрахунковий рахунок UA928201720343130006000078737, одержувач Міністерство соціальної політики України, ЄДРПОУ 37567866, банк одержувача Державна казначейська служба м. Київ, МФО 820172.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Залізничного відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (ЄДРПОУ 26094903, адреса: м. Львів, вул. Виговського, 34) судовий збір у розмірі 2102 грн. (дві тисячі сто дві гривні) на розрахунковий рахунок UA058201720344220006000020953, банк - Державна казначейська служба м. Київ, МФО 820172, одержувач управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ 26256754.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Постигач О.Б.