Рішення № 97088877, 29.12.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2020
Номер справи
320/1469/20
Номер документу
97088877
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2020 року 320/1469/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши в м. Києві у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного військового комісаріату, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Київського обласного військового комісаріату, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Київського обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого на підставі довідки Київського обласного військового комісаріату посадового окладу в розмірі 4790,00 грн. з 01.01.2018;

- зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим особам", враховуючи у складі грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, посадовий оклад у розмірі 5920,00 грн., з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу та був звільнений у запас Збройних Сил України за пунктом 59 підпункт "г" (за станом здоров`я) з посади заступника командира по роботі з особовим складом зенітно-ракетного полку 27 мотострілецької дивізії.

Позивач зазначає, що з 01.01.2008 йому було встановлено посадовий оклад у сумі 1100,00 грн., який відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" відповідав посадовому окладу заступника командира полку.

Однак, позивач вказує, що при видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим особам" відповідач неправомірно застосував 22 тарифний розряд та тарифний коефіцієнт 2,72, оскільки Наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 посада заступника командира полку відповідає 30 тарифному розряду, у зв`язку з чим повинен застосовуватися тарифний коефіцієнт 3,36, який відповідає посадовому окладу 5920,00 грн.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що посадовими особами КОВК було проведено перевірку встановлення тарифного розряду ОСОБА_1 , в результаті чого було виявлено помилку і виправлено тарифний розряд.

Зокрема, відповідач зазначив, що позивача було звільнено з посади помічника командира військової частини по роботі з особовим складом зенітного ракетного полку, а тому згідно додатку 24 наказу №90 йому встановлено новий розмір грошового забезпечення у розмірі посадового окладу 5220,00 грн., що відповідає 25 тарифному розряду із застосуванням тарифного коефіцієнту 2,96.

Відповідач вказав, що 18.12.2019 було виготовлено та передано до ГУ ПФУ Київської області довідку про встановлення нового тарифного розряду позивача, в якій зазначений посадовий оклад позивача в розмірі 5220,00 грн.

Третя особа своїм правом, передбаченим статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористалась, пояснення щодо позову до суду не надала.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами.

Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 зупинено провадження у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 поновлено провадження у справі та вирішено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Міським відділом №1 Білоцерківського МУ ГУ МВС України в Київській області 03.07.1998, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу та 01.12.1992 був звільнений у запас Збройних Сил України за пунктом 59 підпункт "г" (за станом здоров`я) з посади заступника командира по роботі з особовим складом зенітно-ракетного полку 27 мотострілецької дивізії.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та з 02.12.1992 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Як вбачається з перерахунку пенсії по пенсійній справі №ФК68101, позивачу до 01.12.2017 було проведено перерахунок пенсії, виходячи з посадового окладу 1100,00 грн.

При цьому, позивач зазначає, що посадовий оклад у сумі 1100,00 грн. йому був встановлений з 01.01.2008, який відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" відповідав посадовому окладу заступника командира полку.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Київським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення, виходячи з 22 тарифного розряду, який відповідає тарифному коефіцієнту 2,72.

З 01 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 року, виданої уповноваженим органом "Міністерство оборони" пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача, виходячи з грошового забезпечення в сумі 8990,00 грн., в тому числі: оклад за посадою 4790,00 грн., оклад за спеціальним званням 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 2790,00 грн.

Як зазначає позивач, та не спростовує відповідач, перерахунок пенсії з 01.01.2018 позивачу проведено з грошового забезпечення, виходячи з 22 тарифного розряду, який відповідає тарифному коефіцієнту 2,72, однак, на думку позивача відповідачем не було враховано, що його посада повинна бути прирівняна за критеріями рівнозначності посад до посади 30 тарифного розряду, який відповідає тарифному коефіцієнту 3,36. Позивач вважає, що Київським обласним військовим комісаріатом йому був неправильно встановлений (занижений) розмір посадового окладу.

Не погоджуючись з такими діями Київського обласного військового комісаріату, позивач січні 2020 року звернувся до КОВК із заявою, в якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням посадового окладу відповідно до посади заступника командира полку по роботі з особовим складом, яку він займав на час звільнення зі Збройних Сил, посадовий оклад 5920,00 грн., що відповідає 30 тарифному розряду з 01.01.2018.

Листом від 22.01.2020 №2/5/145 позивачу було повідомлено, що перевіркою особово-пенсійної справи позивача встановлено, що посадовий оклад встановлено за 25 тарифним розрядом відповідно до додатку 24 Наказу Міністра оборони України №90 від 01.03.2018. У зв`язку з чим, розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 становить 9613,50 грн., в тому числі: посадовий оклад 5220,00 грн., оклад за військовим званням 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 2983,50 грн.

Крім того, у вказаному листі відповідач зазначив, що довідку про новий розмір грошового забезпечення 18.12.2019 вих. №2/5/2816 було направлено до відділу з питань призначення та перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Пенсійного фонду України в Київській області.

Незгода позивача з вказаними діями відповідача зумовила звернення до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Постанова №45) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.

Пунктом 1 постанови №704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є додатком 1 до Постанови № 704, тарифному розряду "22" відповідає тарифний коефіцієнт "2,72», а тарифному розряду "30" - коефіцієнт "3,36".

Крім того, з метою визначення та деталізації посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (далі - Наказ №90) установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1-22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Дослідивши зміст схем, визначених у додатках 1-22 до цього наказу, судом встановлено, що відповідно до Додатку 11 до Наказу №90 "Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України полку" військовій посаді "Заступник командира полку (усіх найменувань, у тому числі з подвійним найменуванням посади)" присвоєно 30 тарифний розряд.

Згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, тарифному розряду "30" відповідає тарифний коефіцієнт "3,36".

Як вбачається з витягу з послужного списку про проходження військової служби підполковника запасу ОСОБА_1 від 18.12.2019 №2/5/2817, позивача звільнено з посади заступника по роботі з особовим складом зенітно-ракетного полку 27 мотострілецької дивізії.

При цьому, під час розгляду справи судом встановлено та не заперечувалось відповідачем, позивачу до 01.12.2017 було проведено перерахунок пенсії, виходячи з посадового окладу 1100,00 грн.

При цьому, посадовий оклад у сумі 1100,00 грн. позивачу був встановлений з 01.01.2008, який відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" відповідав посадовому окладу заступника командира полку.

З огляду на вказане, судом встановлено, що тридцятому тарифному розряду відповідає посада - заступник командира полку, яку позивач займав на час звільнення зі Збройних Сил.

З урахуванням викладеного, Київський обласний військовий комісаріат неправомірно виготовив та направив до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення позивача, згідно з якою його посадовий оклад становить 4790,00 грн., що в подальшому призвело до невірного визначення тарифного розряду за посадою та застосуванню меншого тарифного коефіцієнта, що мало наслідком зменшення загального розміру грошового забезпечення, яке враховується при перерахунку пенсії та порушення конституційних прав позивача.

При цьому, здійснюючи розрахунок посадового окладу позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 Постанови №704 постановлено, установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Згідно п. 1 примітки Постанови №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік", з 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1762 гривні.

Як було встановлено судом, посада заступник командира полку, яку позивач займав на час звільнення зі Збройних Сил, відповідає тарифному розряду "30", що у свою чергу згідно з додатком №1 до Постанови №704 повинен застосовуватись тарифний коефіцієнт "3,36".

Таким чином, посадовий оклад позивача повинен становити 5920,00 грн. (30 тарифний розряд - коефіцієнт 3,36 х 1762 - прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018).

При вирішенні даної справи суд враховує, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).

На переконання суду, питання, які можуть вплинути на результат розгляду даної справи, судом було розглянуто та надано їм оцінку у повній мірі.

Статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено принцип законності, який вимагає, щоб органи державної влади та їх посадові особи діяли тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідач належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1681,60 грн., що підтверджується квитанціями від 17.02.2020 №143 на суму 840,80 грн. та від 28.02.2020 №88 на суму 840,80 грн.

Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Київського обласного військового комісаріату.

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Київського обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого на підставі довідки Київського обласного військового комісаріату посадового окладу в розмірі 4790,00 грн. з 01.01.2018.

Зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим особам", враховуючи у складі грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, посадовий оклад у розмірі 5920,00 грн., з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Київського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07910662) судовий збір у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Балаклицький А. І.