Рішення № 97073811, 12.05.2021, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.05.2021
Номер справи
234/1367/21
Номер документу
97073811
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/1367/21

Провадження № 2/234/1968/21

РІШЕННЯ

Іменем України

12 травня 2021 року

Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Переверзевої Л.І.,

секретаря – Горбатової Л.І.

за участю: представника позивача – Чуєвої М.О.

відповідача – ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.

Позивач свої вимоги обґрунтовує наступним.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася до Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради із заявою від 25.05.2015 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Разом з заявою, Відповідачем було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 25.05.2015 року. У розділі ІІ «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні І будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» декларації Відповідачем було зазначено, що її сім`я має у своїй власності одну квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 64,3 кв. м., власник – ОСОБА_1 .

До складу сім`ї Відповідача, згідно наданої декларації та довідок про склад сім`ї враховуються: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 – заявник (мати); ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 – дочка; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 – дочка; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - син.

Рішенням УПтСЗН від 15.06.2015 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.05.2015 року по 31.10.2015 року у щомісячному розмірі 3324,44 гривень. Надалі відповідачка систематично зверталася за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 02.11.2015, 04.05.2016, 02.11.2016, 04.05.2017, 06.11.2017, 11.05.2018, 12.11.2018, 10.05.2019, 05.11. 2019 року. У всіх деклараціях про доходи та майновий стан осіб, наданих до управління для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, Відповідачем зазначено лише одна квартира розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 64,3 кв. м.

Згідно з актом проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги від 06.03.2020 за №283-20, встановлено, що у власності малозабезпеченої сім`ї Відповідача є два об`єкти нерухомості і загальна площа їх житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратних метра на сім`ю, а саме ОСОБА_1 належить на праві власності: з 01.04.2017 житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 48,9 кв.м., згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 84389388 від 06.04.2017;

з 20.07.2010 3/4 частки квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 64,3 кв. м.

21.06.2010 1/4 частки квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 64,3 кв. м., власник ОСОБА_3 . Також, член сім`ї відповідача - ОСОБА_3 отримала в спадщину дохід (за даними ДФС) в розмірі 127600 грн., який відповідач не вказала в декларації від 10.05.2019 року.

Згідно з п. 28 Порядку № 250, у редакції на час дії спірних правовідносин, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про їй доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, заявник зобов`язаний повернути суму надміру виплачених коштів добровільно на рахунок управління для подальшого повернення до Державного бюджету.

Виходячи із вищезазначеного, на підставі п. 10 Порядку № 250 сім`я Відповідача за період з 01.05.2017 по 29.02.2020 не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Розпорядженням Позивача від 12.03.2020 року на підставі п. 12 Порядку № 250 сім`я Відповідача позбавлена права малозабезпеченим на призначення державної соціальної допомоги на шість місяців починаючи з 01.05.2017. На підставі п. 28 Порядку № 250 розрахована сума надміру виплачених коштів за період з 01.05.2017 по 29.02.2020. Загальна сума надміру виплачених ОСОБА_1 коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.05.2017 по 29.02.2020 склала 139924,93 грн. (довідка від 15.03.2020 р.).

Позивач листом-повідомленням 04-40/745 від 02.04.2020 року довів до відома Відповідача інформацію про переплату бюджетних коштів. На теперішній час добровільно Відповідачем надміру виплачені управлінням кошти не повернуті.

Просили стягнути з ОСОБА_1 на їх користь заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 139924,93 гривень та судові витрати.

Представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала.

Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбачені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок № 250).

Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає, зокрема: декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї подає нові заяву та декларацію.

Судом встановлено, що 25.02.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

До своєї заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 25.05.2015 року. У розділі ІІ «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» декларації Відповідачем було зазначено, що її сім`я має у своїй власності одну квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 64,3 кв. м., власник – ОСОБА_1 .

Надалі відповідачка систематично зверталася за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 02.11.2015, 04.05.2016, 02.11.2016, 04.05.2017, 06.11.2017, 11.05.2018, 12.11.2018, 10.05.2019, 05.11. 2019 року. У всіх деклараціях про доходи та майновий стан осіб, наданих до управління для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, Відповідачкою зазначена аналогічна інформація щодо наявності у неї лише однієї квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 64,3 кв. м.

Також вищезазначений бланк заяви про призначення державної соціальної допомоги передбачає повідомлення громадянина про те, що особа усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. А бланк декларації передбачає попередження громадянина про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що проживають окремо.

Відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. № 250, рішеннями управління ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період:

з 01.11.2019 року по 30.04.2020 року - по 3164,94 грн. щомісячно,

з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року – по 4387,00 грн. щомісячно,

з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року – з 01.11.2018 по 17.11.2018 – 4684,16 грн., з 18.11.2018 по 30.04.2019 – 4184,16 грн.,

з 01.05.2018 року по 31.10.2018 року – по 3695,83 грн. щомісячно,

з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року – по 3984,85 грн. щомісячно,

з 01.05.2017 року по 31.10.2017 року – з 01.05.2017 по 22.07.2017 - 4434,40 грн., з 23.07.2020 по 31.10.2017 – 3934,40 грн.

Відповідно до п. 23 Порядку № 250, контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення та Державна соціальна служба. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

06.03.2020 року головним державним соціальним інспектором управління при перевірці правильності та повноти інформації, наданої для призначення державної допомоги, було виявлено, що ОСОБА_1 має у власності два об`єкта нерухомості, які заявник не вказала в деклараціях та член сім`ї заявника – дочка ОСОБА_5 отримала у спадщину дохід у розмірі 127600 гривень, який заявник не вказала в декларації.

Відповідно до п.3 ч.1, ч.4 ст.7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"(у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з`ясовано, що у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Згідно з п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. № 250, у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 16 Порядку виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з п.25 Порядку, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 дійсно на праві приватної власності належать з 01.04.2017 року житловий будинок АДРЕСА_2 та квартира АДРЕСА_3 .

Згідно з довідками Управління праці та соціального захисту населення від 13.03.2020 року загальна сума переплати складає 139924, 93 грн.

Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради неодноразово зверталося до ОСОБА_1 з проханням повернути надмірно виплачені кошти державної допомоги.

Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з прихованням або навмисним наданням недостовірної інформації про доходи відповідачки, було здійснено надмірну виплату коштів за призначеною державною соціальною допомогою в сумі 139924, 93 грн.

Станом на сьогодні сума переплати бюджетних коштів не погашена.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі та з відповідача ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь позивача УПтаСЗН Краматорської міської ради переплату бюджетних коштів в сумі 139924, 93 гривень.

В порядку статті 141 ЦПК України, зі ОСОБА_1 на користь позивача слід стягнути понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2270,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями. 4, 10,141, 263-217, 265, 280 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , заборговану переплату державних коштів у сумі 139924 (сто тридцять дев`ять тисяч дев`ятсот двадцять чотири) гривні 93 копійки на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/р № UA228201720343160052000022516 Державної казначейської служби у м. Київ, МФО 820172).

Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/р № UA818201720344230062000022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено в Донецькій апеляційний суд через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було врученим у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Суддя Краматорського міського суду Л. І. Переверзева