Рішення № 97073289, 28.04.2021, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
921/692/20
Номер документу
97073289
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 квітня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/692/20

Господарський суд Тернопільської області

у складі головуючого судді Шумського І.П. , судді Сидорук А.М. , судді Гевка В.Л.

при секретарі судового засідання Саловській О.А.

розглянув матеріали справи

а позовом – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 )

до відповідача – Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46001)

третя особа №1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради Одарчук Людмила Анатоліївна (бульвар Т.Шевченка, 3 (перший поверх) м. Тернопіль, 46001)

третя особа №2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська, 8, корпус 30, м. Київ, 01010)

про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи

За участю від:

позивача – Потіха Ю.Й.

третьої особи на стороні позивача - ОСОБА_2

відповідача – не з`явився

третьої особи 1 на стороні відповідача – Одарчук Л.А.

третьої особи 2 на стороні відповідача – не з`явився

Суть справи.

У листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою від 03.11.2020 (вх. №808 від 03.11.2020) до Тернопільської міської ради про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи Тернопільського приватного акціонерного товариства “Агропромтехніка”, ЄДРПОУ 04541891, яка мала місце 13.10.2020.

Ухвалою суду від 09.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/692/20 за правилами загального позовного провадження.

09.11.2020 судом до участі у справі залучено держаного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради Одарчук Людмилу Анатоліївну, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

24.12.2020 судом залучено до участі у справі ОСОБА_2 , в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, а 28.01.2021 - Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, в якості третьої особи №2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Строк підготовчого провадження у даній справі продовжувався ухвалою суду від 24.12.2020.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 13.01.2021 задоволено клопотання позивача про колегіальний розгляд справи та призначено колегію суддів для розгляду даної справи.

Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого визначення складу колегії суддів від 13.01.2021, на підставі ухвали Господарського суду Тернопільської області від 13.01.2021 у справі № 921/692/20, відповідно до ст. ст. 32, 33 ГПК України, визначено колегію суддів для розгляду даної справи: головуючий суддя Шумський І.П., суддя Сидорук А.М., суддя Гевко В.Л.

В свою чергу, ухвалою суду від 13.01.2021 прийнято справу № 921/692/20 до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Шумський І.П., суддя Сидорук А.М., суддя Гевко В.Л.

Ухвалою суду від 31.03.2021 закрито підготовче провадження по справі №921/692/20 та призначено її до розгляду по суті на 28.04.2021.

В судовому засіданні 28.04.2021 ОСОБА_1 та третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 підтримано позовні вимоги.

З приводу цього, позивач у позовній заяві від 03.11.2020 (вх. №808 від 03.11.2020) та відповіді на відзив від 21.12.2020 (вх. №9521 від 24.12.2020) посилається на те, що під час процедури припинення Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка»: не проведено інвентаризацію майна товариства; не передано майно акціонерам, що залишилось після задоволення вимог кредиторів; порушено процедуру ліквідації товариства;порушено право акціонерів на оскарження рішень загальних зборів акціонерів від 30.07.2018, яке є предметом розгляду у справі №921/455/18; не зупинено обігу акцій товариства; не скасовано реєстрації випуску акцій товариства, як передбачено розділом 3 Порядку скасування реєстрації випусків акцій (Порядок №737 від 23.04.2013); не отримано розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування випуску акцій товариства; не виконано Рішення Господарського суду Тернопільської області у справі №921/486/19 від 16.03.2020 в повному обсязі. Це є недотриманням ст. ст. 25, 50, 79, 88, 89 Закону України "Про акціонерні товариства", ст. 111 ЦК України, ст. ст. 7, 9, 13, 17, 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", п. 8.6.3 Статуту товариства та рішень позачергових зборів акціонерів Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" від 20.02.2018 при процедурі проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ПрАТ "Агропромтехніка", що порушує права ОСОБА_1 , як акціонера на отримання належної йому частки у майні товариства.

У письмових поясненнях від 26.01.2021 (вх. №661 від 26.01.2021) третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 підтримано позов, з підстав, наведених позивачем у позові.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання 28.04.2021 не забезпечив, про дату, час та місце його проведення повідомлений належним чином.

При цьому, Тернопільською міською радою у відзиві на позовну заяву (вх. № 8683 від 27.11.2019) заперечено щодо задоволення позовних вимог. З приводу цього відповідачем зазначено наступне. 13.10.2020 державним реєстратором здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі поданих ліквідатором Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" ОСОБА_3 документів, перелік яких визначено п. 13 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Посилаючись на повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, передбачені ч.9 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», відповідачем зазначено, що на адресу Тернопільської міської ради від Національної комісії з цінних паперів та ринку не надходило заперечень щодо припинення Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка". При цьому, державним реєстратором перевірено інформацію на офіційному сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку https://www.nssmc.gov.ua/tsinni-papery-iurosoby/?edrpou=04541891. Розпорядженням НКЦПФР від 03.09.2019 № 234-ДР-С-А щодо реєстрації випуску акцій Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» скасовано 1555479 простих іменних акцій, 388869 емісій та втратило чинність Свідоцтво № 59/1/95 від 15.12.1995, Свідоцтво № 143/19/1/98 від 08.12.1998, Свідоцтво № 42/19/1/11 від 09.09.2011. Одночасно, державним реєстратором, на сайті Міністерства юстиції https://urs.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result перевірено інформацію щодо наявних відкритих виконавчих проваджень щодо Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» та відкриття виконавчого провадження щодо юридичної особи (для незавершених виконавчих проваджень). Жодних відкритих виконавчих проваджень щодо Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» не виявлено.

Звертає увагу на те, що відповідно до ч.22 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» обов`язок одання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників покладено на юридичну особу. Для проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації припинення Законом не передбачено подачу відомостей щодо кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи.

Присутнім в судовому засіданні 28.04.2021 державним реєстратором Одарчук Л.А. - третьою особою 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні зазначено про відсутність підстав для задоволення позову.

З приводу цього, державним реєстратором у письмових поясненнях б/н, б/д (вх. 8734 від 30.11.2020), письмових поясненнях б/н, б/д (вх. №1213 від 10.02.2021) зазначено наступне. Державна реєстрація припинення Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» проведена у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Державним реєстратором не подавався письмовий запит до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, оскільки інформація щодо емітентів та емісій опублікована на офіційному сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку https://www.nssmc.gov.ua/tsinni-papery-iurosoby/?edrpou=04541891.Розпорядженням НКЦПФР від 03.09.2019 № 234-ДР-С - А щодо реєстрації випуску акцій Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» скасовано 1555479 простих іменних акцій, 388869 емісій та визнано такими, що втратили чинність Свідоцтво № 59/1/95 від 15.12.1995, Свідоцтво № 143/19/1/98 від 08.12.1998, Свідоцтво № 42/19/1/11 від 09.09.2011. Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку можуть бути оскаржені у встановленому законодавством порядку, однак розпорядження №№234-ДР-С-А від 03.09.2019 року не скасовано. Додаткового підтвердження скасування акцій та емітентів державний реєстратор не витребовував.

Під час проведення реєстраційної дії про припинення Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка», ним перевірено:

- інформацію з офіційного сайту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку https://www.nssmc.gov.ua/tsinni-paperv-iurosobv/?edrpou=04541891 щодо скасування простих іменних акцій та емісій;

- інформацію щодо наявних відкритих виконавчих проваджень щодо Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» та відкриття виконавчого провадження щодо юридичної особи (для незавершених виконавчих проваджень) на сайті Міністерства юстиції https://usr.miniust.gov.ua/content/free-search/person-result;

- інформацію щодо відсутності заперечень щодо припинення юридичної особи з Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду України.

З посиланням на зміст Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №835 від 21.10.2015) оприлюдненням набору даних є розміщення та оновлення розпорядником інформації наборів даних на офіційному веб-сайті розпорядника інформації або на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та забезпечення доступу до наборів даних за допомогою інтерфейсу прикладного програмування. Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних розпорядниками інформації є: Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців; Державна фіскальна служба; Національна комісія цінних паперів та фондового ринку.

Для державної реєстрації припинення Тернопільського ПрАТ "АГРОПРОМТЕХНІКА" (код ЄДРГІОУ 04541891) 13.10.2020 звернувся ОСОБА_3 , який, згідно відомостей Єдиного державного реєстру є головою ліквідаційної комісії. Додаткового документа для підтвердження його повноважень Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не передбачено.

Процедура ліквідації юридичної особи відбувається в два етапи: 1етап - подання рішення засновників про припинення юридичної особи; 2 етап - подання документів про державну реєстрацію припинення юридичної особи шляхом ліквідації.

22.02.2018 внесено до відомостей Єдиного державного реєстру рішення засновників (протокол позачергових загальних зборів акціонерів від 20.02.2018) щодо припинення Тернопільського ПрАТ "АГРОПРОМТЕХНІКА" (код ЄДРПОУ 04541891). Головою ліквідаційної комісії призначено Авдєєнка Владислава Валерійовича. Строк пред`явлення вимог кредиторів встановлено два місяці, а саме 27.04.2018. Як вбачається із відомостей Єдиного судового реєстру судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua/Review/93071726) протокол позачергових загальних зборів акціонерів від 20.02.2018 (в якому саме і обрано головою ліквідаційної комісії Авдєєнка В.) з дати його прийняття судом не визнано недійсним.

Державна реєстрація припинення юридичної особи 13.10.2020 відбулась на підставі виключного переліку документів та у відповідності до ч. 13 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», а саме: 1) заяви про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації (встановленого взірця); 2) довідки архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Державний реєстратор не перевіряє та не має повноважень для надання оцінки діяльності голови ліквідаційної комісії та проведених нею комплексів заходів щодо ліквідації юридичної особи.

За даними Єдиного державного реєстру, бенефіціаром зазначено ОСОБА_4 . У заяві форми 2 при подачі документів щодо ліквідації юридичної особи не вказується інформація щодо кінцевих бенефіціарних власників. Відповідальність за утримання інформації в актуальному стані несе голова ліквідаційної комісії.

Окрім цього, вчинена 13.10.2020 реєстраційна дія була предметом розгляду скарги ОСОБА_5 від 08.12.2020 на дії державного реєстратора, адресованої Міністерству юстиції України. Наказом Міністерства юстиції України №857/7 від 18.03.2021 відмовлено у задоволенні скарги у зв`язку з тим, що державним реєстратором Тернопільської міської ради Одарчук Л.А. прийнято таке рішення відповідно до законодавства.

Третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку явку повноважного представника в судове засідання 28.04.2021 не забезпечила. 27.04.2021 від третьої особи надійшло клопотання №14/05/8404 від 21.04.2021 про розгляд справи за відсутності його представника.

У письмових поясненнях №14/05/3110 від 11.02.2021 (вх. №1386 від 17.02.2021) Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку зазначено наступне.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 737 затверджено Порядок скасування реєстрації випусків акцій, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 за № 822/23354 (далі - Порядок № 737).

Даний Порядок № 737 встановлює порядок зупинення обігу акцій, відновлення акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у разі, зокрема припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації.

Відповідно до п. 9 Розділу 1 Порядку № 737 у разі отримання реєструвальним органом інформації про акціонерне товариство, що було, зокрема припинено шляхом ліквідації, але реєстрація випуску акцій якого не була скасована в установленому порядку, реєструвальний орган протягом 15 робочих днів з дати надходження відповідної інформації здійснює скасування реєстрації випуску акцій шляхом оформлення відповідного розпорядження.

При цьому, скасування реєстрації випуску акцій здійснюється у разі, якщо інформація про відповідне припинення акціонерного товариства підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру або у разі отримання від органів державної статистики відповідної інформації про припинення акціонерного товариства.

Комісія, листом від 04.09.2019 12/03/761-АПн повідомила Відділ з питань державної реєстрації Тернопільської РДА про скасування реєстрації випуску акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" та про винесення розпорядження №234-ДР-С-А від 03.09.2019 на підставі п. 9 розділу І Порядку №737, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у формі Витягу від 22.08.2019 №1005675163 про внесення 22.03.2019 запису №16511110010000593 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" (код за ЄДРПОУ 04541891), місцезнаходження: вул. Грушевського, буд. 134, смт. Великі Бірки, Тернопільського району, Тернопільської області, 47740) за рішенням засновників в результаті ліквідації. Отже, 03.09.2019 скасовано реєстрацію випуску акцій та анульовано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Тернопільського ПАТ "Агропромтехніка" від 09.09.2011 №42/19/1/11, видане Тернопільським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Розпорядження уповноваженої особи Комісії від 03.09.2019 № 234-ДР-С-А є чинним та в судовому порядку не оскаржувалось. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку не виносила розпорядження №111 від 21.03.2019 року у відношенні Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" та інформація щодо його винесення відсутня у Державному реєстрі випусків цінних паперів Комісії

Крім того, у своєму поясненні № 14/05/3110 від 11.02.2021 третьою особою вказано, що станом на 09.02.2021 ПрАТ «Агропромтехніка» не оплачені фінансові санкції, вжиті стосовно юридичної особи за порушення вимог законодавства про акціонерні товариства та законодавства на ринку цінних паперів.

Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66,69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.

Ураховуючи наведене, висновки Європейського суду з прав людини у справі "В`ячеслав Корчагін проти Росії" те, що явка відповідача не визнавалась судом обов`язковою, а участь у судовому засіданні є правом, а не обов`язком сторони, суд дійшов висновку про можливість вирішення спору за відсутності іншого учасника справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та третіх осіб, суд встановив.

20.02.2018 були проведені позачергові загальні збори акціонерів Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", що оформлені протоколом №2 та на порядок денний яких винесено наступні питання:

1. Обрання голови та членів лічильної комісії.

2. Обрання голови та секретаря Зборів.

3. Прийняття рішень з питань порядку проведення Зборів.

4. Про припиненим Товариства в результаті ліквідації та затвердження рішення про ліквідацію.

5. Про обрання ліквідатора Товариства.

6. Затвердження порядку та строків ліквідації Товариства.

7. Про затвердження порядку розподілу між акціонерами майна Товариства, що залишилося після задоволення вимог кредиторів.

8. Розгляд рішень наглядової ради Товариства від 11.01.2018 про проведення позачергових загальних зборів з питань ліквідації Товариства та розгляд зобов`язання Товариства і його посадових осіб провести річні загальні збори в 2018 році згідно статуту та частини 2 ст. 32 Закону України "Про акціонерні товариства" з питань: - затвердження річного звіту товариства, - розподіл прибутку і збитків товариства, - прийняття рішення за наслідками розгляду звітів органів управління товариства.

9. Заслуховування пояснення Денисюк B.C. щодо прийнятих наглядовою радою Товариства рішень 11 січня 2018 року.

10. Заслуховування пояснення ОСОБА_6 щодо прийнятих наглядовою радою Товариства рішень 11 січня 2018 року.

11. Заслуховування пояснення ОСОБА_7 щодо прийнятих наглядовою радою Товариства рішень 11 січня 2018 року.

12. Прийняття, рішення за наслідками розгляду рішень наглядової ради Товариства, заслуховування пояснень та розгляду зобов`язання Товариства і його посадових осіб провести річні загальні збори в 2018 році згідно статуту та Закону України "Про акціонерні товариства", Про скликання річних загальних зборів акціонерів Товариства, Про затвердження проекту порядку денного річних загальних зборів акціонерів, Про визначення дати і місця проведення та порядку повідомлення про проведення річних загальнихзборів акціонерів Товариства, Про визначення дати складання переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про проведення річних загальних зборів акціонерів Товариства, Про визначення дати складання переліку акціонерів, які мають право брати участь у річних загальних зборів акціонерів Товариства, Про обрання реєстраційної комісії для реєстрації акціонерів, їх представників, для участі у річних загальних зборах акціонерів Товариства, Про затвердження проектів рішень з питань проекту порядку денного річних загальних зборів акціонерів Товариства, Про визначення уповноваженої особи відповідальної за порядок ознайомлення акціонерів з документами, необхідними для прийняття рішень з питань проекту порядку денного річних загальних зборів акціонерів Товариства та місця для ознайомлення акціонерів з документами необхідними для прийняття рішень з питань проекту порядку денного річних загальних зборів акціонерів, Затвердження повідомлення про проведення річних загальних зборів акціонерів Товариства, Про обрання тимчасової лічильної комісії, Про затвердження форми і тексту бюлетенів для голосування на річних загальних зборах акціонерів Товариства, Про доручення генеральному директору Товариства.

13. Заслуховування звіту ревізійної комісії.

14. Прийняття рішення за наслідками розгляду звіту ревізійної комісії.

15. Складання положення про ліквідаційну комісію.

16. Затвердження положення про ліквідаційну комісію.

17. Складання умов цивільно-правових договорів, що укладатимуться з членами ліквідаційної комісії, встановлення розміру їх винагороди.

18. Затвердження проекту цивільно-правових договорів, що укладатимуться з членами ліквідаційної комісії та розміру їх винагороди.

19. Обрання ліквідаційної комісії Товариства.

20. Обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів з членами ліквідаційної комісії товариства.

21. Складання та оформлення порядку ліквідації Товариства, визначення строків ліквідації Товариства.

22. Складання порядку та умов продажу майна для задоволення вимог кредиторів.

23. Затвердження порядку та умов, продажу майна для задоволення вимог кредиторів.

24. Складання порядку та умов розподілу між акціонерами майна Товариства, що. залишилося після задоволення вимог кредиторів.

25.Затвердження порядку та умов розподілу між акціонерами майна Товариства що залишилося після задоволення Вимог кредиторів.

26. Визначення документів потрібних для передачі майна акціонерам Товариства.

27. Затвердження переліку документів потрібних для передачі майна акціонера.

28. Визначення строків передачі майна акціонерам Товариства.

29. Затвердження строків передачі майна акціонерам Товариства.

За наслідками, розгляду питань винесених на порядок денний акціонерами були прийняті рішення, зокрема

по питанню № 4 порядку денного "Про припинення Товариства в результаті ліквідації та затвердження рішення про ліквідацію" – припинити Тернопільське приватне акціонерне товариства "Агропромтехніка" (код ЄДРПОУ 04541891, місцезнаходження: 47740, Тернопільська, обл., Тернопільський р-н, смт. Великі Вірки, вул. Грушевеького, 134) в результаті ліквідації та затвердити рішення про ліквідацію;

по питанню № 6 порядку денного "Затвердження порядку та строків ліквідації Товариства" - затвердити порядок та строк проведення процедури ліквідації Товариства: на наступний день після прийняття на позачергових загальних зборах акціонерів рішення про ліквідацію та призначення ліквідатора необхідно повідомити орган державної реєстрації (державного реєстратора) про прийняте рішення для внесення останнім запису про прийняття рішення Товариством про припинення в результаті ліквідації. Підготувати особливу інформацію про припинення Товариства і, у визначені законодавством терміни, подати до НКЦПФР документи на зупинення обігу простих іменних акцій Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" протягом десяти робочих днів з дати прийняття рішення про ліквідацію на Зборах. З моменту обрання ліквідатора до нього переходять повноваження Наглядової ради та виконавчого органу Товариства. Строк заявлення кредиторами своїх вимог становить два місяці з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. Заяви кредиторів подаються до ліквідатора за адресою: 47740, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, смт. Великі Бірки, вул. Грушевського, 134. Вимоги кредиторів та акціонерів Товариства задовольняються згідно ст.89 Закону України "Про акціонерні товариства". Проміжний та ліквідаційний баланс, складений ліквідатором, підлягає затвердженню загальними зборами акціонерів. Протягом десяти робочих днів з дати затвердження ліквідаційного балансу подати до НКЦПФР документи для скасування випуску акцій Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка". Після отримання розпорядження про скасування випуску акцій, подати документи до органу державної реєстрації (державного реєстратора) для припинення Товариства. Ліквідація Товариства вважається завершеною, а Товариство таким, що припинилося, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення Товариства в результаті його ліквідації.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 16.04.2019 за № 1005249747, 22.03.2019 державним реєстратором Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області Держецькою Юлією Юріївною вчинено реєстраційну дію по відношенню до Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", а саме внесено запис №16511110010000593 від 22.03.2019 про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті ліквідації.

З метою встановлення відомостей про скасування реєстрації випуску акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", акціонери Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" ОСОБА_2 , ОСОБА_5 та ОСОБА_8 20.04.2019 звернулися із колективним запитом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

На вказаний запит Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в межах своїх повноважень листом від 23.05.2019 № 26/04/12157 повідомила, що згідно з даними Державного реєстру випусків цінних паперів станом на 14.05.2019 свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" (код за ЄДРПОУ 04541891) №42/19/1/11 від 09.09.2011 видане Тернопільським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на загальну номінальну вартість 388 869,75 грн в кількості 1555479 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн, форма існування - бездокументарна, є чинним. Інформація щодо зупинення обігу акцій/ скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій зазначеного вище товариства відсутня.

Вищевказані обставини встановлено рішенням Господарського суду Тернопільської області від 16.03.2020 у справі №921/486/19 за результатом розгляду позовної заяви ОСОБА_2 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; Паперовського Богдана Євгеновича до відповідача Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ліквідатора юридичної особи Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" Авдєєнка Владислава Валерійовича про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка", код ЄДРПОУ 04541891, а також за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на щодо предмета спору ОСОБА_1 до відповідача Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області про визнання відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, щодо Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" код ЄДРПОУ 04541891 про номер та дату розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій винесеного уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку:111,21.03.2019 – недостовірними.

Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 16.03.2020 у справі №921/486/19, зокрема:

- задоволено позов ОСОБА_2 , третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_8 до відповідача - Тернопільської районної державної адміністрації Тернопільської області, третя особа 3, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ліквідатор юридичної особи Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" Авдєєнко Владислав Валерійович про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка", код ЄДРПОУ 04541891;

- відмінено державну реєстрацію припинення юридичної особи Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка", код ЄДРПОУ 04541891, яка мала місце 22.03.2019.

Даним судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено що ліквідатором Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» ОСОБА_3 , який є безпосереднім суб`єктом відносин щодо обов`язку виконання рішення загальних зборів акціонерного товариства, не виконано рішення позачергових загальних зборів акціонерів Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", що оформлені протоколом №2 від 20.02.2018 в частині подання документів до органу державної реєстрації (державного реєстратора) для припинення Товариства тільки після отримання розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування випуску акцій.

Рішення Господарського суду Тернопільської області від 16.03.2020 №921/486/19 в апеляційному порядку не оскаржувалось та набрало законної сили. На його підставі 27.08.2020 державним реєстратором Тернопільської РДА було скасовано реєстраційну дію щодо припинення юридичної особи ПрАТ "Агропромтехніка".

Після цього, 13.10.2020 державним реєстратором вже Тернопільської міської ради Одарчук Л.А. вчинено реєстраційну дію по відношенню до Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", а саме внесено запис №1006511110012000593 від 13.10.2020 про державну реєстрацію припинення юридичної на підставі рішення щодо припинення (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, сформований на запит суду №328822286959 станом на 20.11.2020 міститься в матеріалах справи №921/692/20).

З поданих Відділом з питань державної реєстрації Тернопільської РДА супровідним листом №2 від 11.01.2021 (вх. №242 від 13.01.2021) документів вбачається, що підставою для прийняття 13.10.2020 реєстратором Одарчук Л.А. рішення про припинення Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" (ідентифікаційний 04541891) були:

- заява щодо державної реєстрації припинення юридичної особи, подана 13.10.2020 за підписом ОСОБА_3 ;

- довідка № 48/12-01/12 від 12.10.2020 Архівного відділу Тернопільської районної державної адміністрації, видана на запит від 12.10.2020 Авдєєнка В.В., з повідомленням про те, що документація Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" відповідно до акту передачі №01 від 20.03.2019 передана на державне зберігання;

- безкоштовний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у якому зазначено, що Авдєєнко В.В. являється головою ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи.

Вказаний витяг не містить інформації про незавершені виконавчі провадження щодо юридичної особи. У ньому також містяться відмітка про отримання 13.10.2020 від Головного управління ДПС у Тернопільській області, Тернопільського управління ДПІ (Тернопільський район) відомостей, отриманих в порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань та інформаційними системами державних органів.

При цьому, долучені державним реєстратором до пояснень (вх. №1213 від 10.02.2021) витяги з Єдиного державного реєстру не містять інформації про наявність зі сторони Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду України заперечень щодо припинення юридичної особи.

Як у справі №921/486/19, так і у справі №921/692/20 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у поясненнях №14/05/3110 від 11.02.2021 підтверджено, що 09.09.2011 Тернопільським ТУ ДКЦПФР у зв`язку зі зміною найменування Товариства та зі зміною форми існування акцій Товариства з документарної на бездокументарну здійснено заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій № 143/19/1/98 від 08.12.1998 на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 42/19/1/11 від 09.09.2011 на загальну номінальну вартість 388 869,75 грн., у кількості 1 555 479 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,25 грн., форма існування - бездокументарна.

Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №234-ДР-С-А від 03.09.2019 скасовано реєстрацію випуску акцій та анульовано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" від 09.09.2011 №42/19/1/11, видане Тернопільським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Розпорядження прийнято через те, що на той час реєстратором Тернопільської РДА 22.03.2019 вже було вчинено запис про реєстрацію припинення Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" як юридичної особи. Законність запису реєстратора від 22.03.2019, як зазначалось вище, оцінена судом у справі №921/486/19.

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у своїх поясненнях №14/05/3110 від 11.02.2021 стверджується факт чинності вищевказаного розпорядження №234-ДР-С-А від 03.09.2019.

Разом з цим, правову оцінку розпорядженню Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №234-ДР-С-А від 03.09.2019 також надано Господарським судом Тернопільської області в ухваленому 16.03.2021 рішенні, за результатом встановлених у справі №921/486/19 обставин.

Так, судом у рішенні від 16.03.2020 надано критичну оцінку твердженням про те, що станом на час розгляду справи 921/486/19 реєстрацію випуску акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" скасовано, доказом чого є розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 234-ДР-С-А від 03.09.2019. Оскільки, в т.ч. на виконання рішення загальних зборів Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", припинення юридичної особи (акціонерного товариства) мало відбутись після отримання розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, а не навпаки. В той же час, підставою для скасування реєстрації випуску акцій стало саме внесення 22.03.2019 запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації припинення акціонерного товариства у результаті його ліквідації, і зазначена дія Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мала інші підстави та інший порядок, а також інше правове регулювання.

Відповідно до ч.4 ст.75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом у справі №921/692/20 встановлено, що розпорядженням №18-КФ-В від 03.09.2018 Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відмовлено Тернопільському ПрАТ «Агропромтехніка» в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, у зв`язку з невідповідністю наданих документів вимогам закону. Щодо підстав такої відмови зазначено, що ліквідаційний баланс Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» станом на 30.07.2018 суперечить вимогам ст. ст. 111, 112 Цивільного кодексу України. Зокрема, після проведення відповідно до чинного законодавства ліквідаційною комісією заходів щодо ліквідації підприємства у ліквідаційному балансі відображаються результати прийнятих рішень про стягнення боргів, розподілення активів, власного капіталу та погашення зобов`язань, що повинні призвести до відсутності активів, власного капіталу і зобов`язань на остаточну дату складання ліквідаційного балансу. При цьому, ліквідаційний баланс станом на 30.07.2018 не містив відмітки про його затвердження.

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у поясненнях №14/05/4572 від 01.03.2021 (вх. №1957 від 09.03.2021) стверджено, що протягом 03.09.2018 – 13.10.2020 до комісії не надавався ліквідаційний баланс Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка», в якому б відображалась відсутність активу, власного капіталу і зобов`язань на остаточну дату складання ліквідаційного балансу. Разом з цим комісією зазначено про те, що вона не отримувала від державного реєстратора Одарчук Л.А. письмовий запит про відсутність (наявність) не скасованої реєстрації випуску акцій Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» під час державної реєстрації припинення юридичної особи.

При цьому, законність рішень щодо розподілу майна між акціонерами Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка», затвердження його ліквідаційного балансу є предметом розгляду у справі Господарського суду Тернопільської області №921/455/18. Судовий спір у справі №921/455/18 щодо завершення ліквідаційної процедури Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» як на час вчинення оскаржуваних реєстраційних дій щодо припинення цієї юридичної особи, так і на 28.04.2021 не вирішені.

Судом також встановлено, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на протязі 2018 року у діяльності Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» було виявлено ряд порушень законодавства України про акціонерні товариства та законодавства на ринку цінних паперів, за результатом розгляду колективних звернень акціонерів ОСОБА_5 , ОСОБА_2 .

У зв`язку з цим, до Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» були застосовані фінансові санкції, зокрема:

- постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 944-ЗХ-1-Е від 20.12.2018 Тернопільське ПрАТ "Агропромтехніка" притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, за ненадання у встановлений законодавством строк інвесторам в цінні папери (акціонерам) на їх письмові запити інформації про діяльність акціонерного товариства;

- постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 945-ЗХ-1-Е від 20.12.2018 Тернопільське ПрАТ "Агропромтехніка" притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, за не розміщення у встановлений чинним законодавством термін у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів інформації, а саме проектів рішень щодо кожного з питань, що були включені до проекту порядку денного скликаних на 20.02.2018 загальних зборів акціонерного товариства;

- постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 946-ЗХ-1-Е від 20.12.2018 Тернопільське ПрАТ "Агропромтехніка" притягнуто до відповідальності у вигляді попередження за порушення вимог законодавства про цінні папери і нормативних актів Комісії, а саме недотримання абз.1 ч.2 ст. 33, абз. 3 ч. 1 ст. 35, ч. 8 ст. 42, ст. ст. 64, 65, ч. 3 ст. 88 Закону України "Про акціонерні товариства".

Під час розгляду справи №921/692/20 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку стверджено, що станом на 09.02.2021 фінансові санкції, що накладались вищезазначеними постановами про накладення санкцій, Тернопільським ПрАТ «Агропромтехніка» не оплачені.

Після проведення 13.10.2020 реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи - Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" мало місце звернення одного із акціонерів юридичної особи - ОСОБА_5 із скаргою від 08.12.2020 на дії державного реєстратора Одарчук Л.А. до Міністерства юстиції України.

Наказом Міністерства юстиції України №857/7 від 18.03.2021 відмовлено у задоволенні скарги ОСОБА_5 від 08.12.2020 на реєстраційну дію щодо Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" (ідентифікаційний код 04541891) у зв`язку з тим, що державним реєстратором Тернопільської міської ради Одарчук Л.А. прийнято таке рішення відповідно до законодавства.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи учасників судового процесу, оцінивши докази, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на таке.

Відповідно до змісту п. 3 ч.2 ст.129 Конституції України, ст.13, ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Принципи змагальності сторін та диспозитивності відображені і в ст. 14, ч.4 ст. 74 цього Кодексу, за змістом яких суд не може самостійно збирати докази, крім окремих визначених випадків.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч.1 ст.76 ГПК України).

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст.77 ГПК України).

У відповідності до змісту ст.ст. 46,162 ГПК України право визначати підстави і предмет позову належить виключно позивачу.

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Поданими позивачем доказами, не спростованими належним чином відповідачем, доведено обґрунтованість заявлених вимог із наведених підстав.

Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Таким чином, ліквідація - це одна із форм припинення юридичної особи. Ліквідація юридичних осіб здійснюється без переходу прав i обов`язків підприємства, що ліквідується, до інших осіб, тобто без правонаступництва. При ліквідації підприємства його права й обов`язки припиняються. Юридична особа ліквідується: за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами; за рішенням суду. Отже, юридична особа може бути ліквідованою як у добровільному, так і примусовому порядку.

Разом з тим, для акціонерних товариств передбачено характерну процедуру ліквідації юридичної особи. Вказане пов`язано з тим, що статутні капітали акціонерних товариств поділені на визначену кількість акцій, які розподілені між акціонерами. А тому створення і припинення (ліквідація) діяльності акціонерних товариств взаємопов`язано із реєстрацією випуску чи скасуванням реєстрації випуску цінних паперів – акцій.

Особливості ліквідації акціонерних товариств передбачені Законом України "Про акціонерні товариства", Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", які є спеціальними і підзаконними нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, серед яких при ліквідації акціонерних товариств ключовим є - Порядок скасування реєстрації випусків акцій, затверджений Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 737, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 за № 822/23354, (далі Порядок № 737).

Відносини щодо державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 755-IV від 15.05.2003 (далі - Закон № 755-IV, в редакції чинній на час здійснення реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації), а також Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України № 359/5 від 09.02.2016 (далі - Порядок № 359/5).

Пунктом 4 частини 1 статті 1 Закону № 755-ІV встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 11 Закону № 755-ІV передбачено, що відомості, які містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.

Згідно з частиною 2 статті 6 Закону № 755-ІV державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі також - Єдиний державний реєстр); веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 25 Закону № 755-ІV передбачено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Відповідно до п. 13 ст. 17 Закону № 755-IV, для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов`язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Як вже зазначалось, 13.10.2020 державному реєстратору для проведення реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи - Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" (код ЄДРПОУ 04541891) в результаті ліквідації були подані наступні документи:

- заява щодо державної реєстрації припинення юридичної особи, подана 13.10.2020 за підписом ОСОБА_3 ;

- довідка № 48/12-01/12 від 12.10.2020 Архівного відділу Тернопільської районної державної адміністрації, видана на запит від 12.10.2020 Авдєєнка В.В., з повідомленням про те, що документація Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" відповідно до акту передачі №01 від 20.03.2019 передана на державне зберігання;

- безкоштовний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у якому зазначено, що ОСОБА_3 являється головою ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи.

Тобто, для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи ліквідатором були надані усі документи, перелік яких визначено ч. 13 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". На підставі цього державний реєстратор і вніс запис про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації до Єдиного державного реєстру.

При цьому, суд зазначає, що перелік документів встановлений ч. 13 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", які подаються для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є вичерпний і державний реєстратор не має права вимагати від заявника додаткові документи.

В той же час, оскільки оскаржувані у справі дії торкаються припинення діяльності акціонерного товариства, його ліквідація має певні особливості, пов`язані з обігом цінних паперів.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно з ч. 25 ст. 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" комісія розробляє і затверджує нормативно - правові акти з питань, що належить до її компетенції, обов`язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об`єднаннями, контролює їх виконання.

Скасування реєстрації випуску акцій здійснюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у встановленому нею порядку.

Як уже зазначалось вище, рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 737 затверджено Порядок скасування реєстрації випусків акцій, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 за № 822/23354 (далі Порядок № 737).

Даний Порядок № 737 встановлює механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі, зокрема припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації або перетворення, або приєднання до акціонерного товариства, яке є власником акцій товариства, що припиняється, або власником яких є інше товариство, що приєднується (зокрема порядок зупинення обігу акцій; порядок відновлення обігу акцій; порядок скасування реєстрації випусків акцій).

Відповідно до п.2 ч. 2 Порядку № 737 у разі зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій та у разі відмови у зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій оформлюються відповідні розпорядження.

Таким чином, вчиненню оскаржуваних у справі дій по припиненню акціонерного товариства мали передувати розпорядження про скасування випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №18 - КФ -В від 03.09.2018 відмовлено у зверненні ліквідатора Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, у зв`язку з невідповідністю наданих документів вимогам закону. Щодо підстав такої відмови зазначено, що ліквідаційний баланс Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» станом на 30.07.2018 суперечить вимогам ст. ст. 111, 112 Цивільного кодексу України. Зокрема, після проведення відповідно до чинного законодавства ліквідаційною комісією заходів щодо ліквідації підприємства у ліквідаційному балансі відображаються результати прийнятих рішень про стягнення боргів, розподілення активів, власного капіталу та погашення зобов`язань, що повинні призвести до відсутності активів, власного капіталу і зобов`язань на остаточну дату складання ліквідаційного балансу. При цьому, ліквідаційний баланс станом на 30.07.2018 не містив відмітки про його затвердження.

Як зазначалось вище, станом на 28.04.2021 учасниками справи не подано доказів затвердження ліквідаційного балансу Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» та щодо цього існує не завершений судовий спір, який є предметом розгляду у справі №921/455/18.

Отже, на час вчинення оспорюваного припинення юридичної особи - Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» 13.10.2020 не була закінчена її ліквідаційна процедура, передбачена ст.ст. 111, 112 ЦК України та не було вчинено відповідних послідовних дій щодо скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, визначених Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та Порядком №737.

Щодо розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №234 -ДР-С-А від 03.09.2019 про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка», то як йшлося раніше, його прийнято не внаслідок завершення ліквідаційної процедури акціонерного товариства та подання на адресу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку пакету передбачених законом документів, а у зв`язку з записом державного реєстратора Тернопільської РДА від 22.03.2019 про припинення Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» як юридичної особи.

Даний запис визнано протиправним за рішенням Господарського суду Тернопільської області від 16.03.2020 у справі №921/486/19, яке набрало законної сили.

На час вчинення оскаржуваного припинення акціонерного товариства 13.10.2020 у державного реєстратора Тернопільської міської ради також не було даних про завершення ліквідаційної процедури юридичної особи та існувало судове рішення від 16.03.2020 у справі №921/486/19, яке на той момент набрало законної сили та в котрому надавалась правова оцінка розпорядженню Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №234 -ДР-С-А від 03.09.2019.

З врахуванням приписів ст.75 ГПК України, обставини, встановлені у справі №921/486/19 не потребують доказуванню у справі №921/692/20.

Відповідно до пояснень державного реєстратора Тернопільської міської ради даних в судовому засіданні у справі, що розглядається, йому було відомо про існування рішення Господарського суду Тернопільської області від 16.03.2020 №921/486/19.

Також, згідно з усними поясненнями державного реєстратора Одарчук Л.А., наданих 28.04.2021 під час розгляду справи №921/692/20 по суті, станом на момент вчинення нею 13.10.2020 реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи, в реєстрі містилась інформація про судове рішення у справі №921/486/19, про відміну державної реєстрації припинення Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка".

Станом на 13.10.2020 - дату вчинення оспорюваної реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи, не відпали ті обставини, які слугували ухваленню рішення №921/486/19 від 16.03.2020 про відміну державної реєстрації припинення Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", проведену 22.03.2019.

Згідно з ч. 9 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку забезпечує передачу до Єдиного державного реєстру таких відомостей:

про відсутність (наявність) нескасованих випусків цінних паперів юридичної особи - емітента - у день отримання запиту від суб`єкта державної реєстрації;

про відсутність (наявність) нескасованих випусків цінних паперів юридичної особи - емітента - протягом 30 календарних днів з дати отримання відомостей про проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

про відсутність (наявність) нескасованої реєстрації випуску акцій акціонерного товариства - у день отримання запиту від суб`єкта державної реєстрації;

про відсутність (наявність) нескасованої реєстрації випуску акцій акціонерного товариства - протягом 30 календарних днів з дати отримання відомостей про проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.

Такий Порядок інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та інформаційною системою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, обміну документами в електронній формі затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 13.08.2015 № 1493/5, рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.08.2015 № 1272, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.08.2015 за № 1008/27453 (далі Порядок).

Отже, Міністерство юстиції України разом з Національною комісію з цінних паперів та фондового ринку спільно розробили певний Порядок інформаційної взаємодії, який з аналізу змісту чинного законодавства, що регулює діяльність акціонерних товариств повинен був забезпечувати належний обмін інформацією, та унеможливлювати порушення процедури припинення (ліквідації) акціонерних товариств в частині їх ліквідації без дотримання процедури попереднього зупинення і скасування випуску акцій акціонерних товариств.

Так, відповідно до п. 1 р. ІІ Порядку відомості з Державного реєстру випусків цінних паперів про відсутність (наявність) нескасованих випусків цінних паперів юридичної особи - емітента та про відсутність (наявність) нескасованої реєстрації випуску акцій акціонерного товариства передаються до Єдиного державного реєстру на підставі електронного запиту, що формується за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру.

За приписами п. 1 р. ІІІ Порядку у день внесення до Єдиного державного реєстру запису: про те, що державним реєстратором розпочато процес проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації; про державну реєстрацію припинення юридичної особи; про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи; про судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи; про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією; про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури; про припинення провадження у справі про банкрутство юридичної особи; про ліквідацію юридичної особи - банкрута; про припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи; про рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, - з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до Державного реєстру випусків цінних паперів передаються відомості про внесення такого запису до Єдиного державного реєстру.

Пунктом 2 р. ІІІ Порядку передбачено, що передача відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до Державного реєстру випусків цінних паперів здійснюється автоматично програмними засобами ведення Єдиного державного реєстру.

Таким чином, в даному випадку законодавством передбачено автоматичний обмін інформацією між Єдиним державним реєстром та Державним реєстром випусків цінних паперів.

Поряд із цим, вимогами ч. 2 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", обов`язок із забезпечення передачі до інформаційних систем Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку покладено на технічного адміністратора Єдиного державного реєстру, яким суб`єкт державної реєстрації не являється.

Пунктом 2 Наказу Міністерства юстиції України від 13.08.2015 № 1493/5 та п. 2 Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1272 від 13.08.2015, якими затверджено Порядок інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та інформаційною системою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, обміну документами в електронній формі", передбачено, що до запровадження обміну документами в електронній формі відповідно до Порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та інформаційною системою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку такий обмін відбуватиметься в паперовій формі.

Проте, з матеріалів справи та пояснень представників учасників у справі вбачається, що обмін інформацією між державним реєстратором і Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку і в паперовій формі не був ними забезпечений.

Матеріалами справи підтверджено, а державним реєстратором Одарчук Л.А. визнано те, що нею не був зроблений запит до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з метою отримання інформації про наявність (відсутність) не скасованої реєстрації випуску акцій Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка".

Разом з цим, ч.6 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забезпечує передачу до Єдиного державного реєстру, зокрема таких відомостей:

про відсутність (наявність) заборгованості із сплати податків і зборів та відсутність (наявність) заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - у день отримання запиту від суб`єкта державної реєстрації;

про відсутність (наявність) заборгованості із сплати податків і зборів та відсутність (наявність) заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - протягом 30 календарних днів з дати отримання відомостей про проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Відповідно до ч. 7 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Пенсійний фонд України забезпечує передачу до Єдиного державного реєстру таких відомостей:

про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - у день отримання запиту від суб`єкта державної реєстрації;

про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - протягом 30 календарних днів з дати отримання відомостей про проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Подані державним реєстратором матеріали, що стали підставою для вчинення оскаржуваної дії не містять категоричної інформації Пенсійного фонду України та органу, який здійснює державну податкову політику про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати страхових коштів, податків та зборів, отриманих державним реєстратором при перевірці підстав для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи, як цього вимагає Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Так, статтею 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" визначено вичерпний перелік підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації.

Згідно з приписами пункту 11 частини 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" підставою для відмови у державній реєстрації юридичної особи є подання документів щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про: наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Частиною 2 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" передбачено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку, що державний реєстратор під час прийняття рішення про здійснення державної реєстрації або відмову у її здійсненні перевіряє відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, встановлює наявність або відсутність суперечностей між наявними відомостями державного реєстру та заявленими, перевіряє повноваження заявника (особи, яка підписала заяву) та встановлює наявність/відсутність інших підстав для зупинення або відмови у здійсненні державної реєстрації.

Пункт 7 частини 1 статті 1 Закону № 755-ІV визначає, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі також - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Пунктом 11 частини 1 статті 1 Закону № 755-ІV встановлено, що портал електронних сервісів - це веб-сайт, організований як системне багаторівневе об`єднання різних ресурсів та сервісів для забезпечення максимального доступу до інформації та послуг у сфері державної реєстрації, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності.

Згідно з частинами 1-3 статті 7 Закону № 755-ІV Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Єдиний державний реєстр ведеться державною мовою з використанням програмного забезпечення, розробленого відповідно до державних стандартів, що забезпечує його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що становлять інформаційний ресурс держави.

Програмне забезпечення Єдиного державного реєстру повинно забезпечувати: автоматизацію процесу державної реєстрації та інших реєстраційних дій та відтворення його процедур; заповнення та друк форми заяви про державну реєстрацію; ідентифікацію заявників, які подають документи для державної реєстрації в електронній формі, з використанням електронного цифрового підпису та альтернативних електронному цифровому підпису засобів ідентифікації таких заявників; державну реєстрацію за принципом екстериторіальності; контроль за повнотою внесення записів до Єдиного державного реєстру та проведенням реєстраційних дій; пошук взаємозв`язків між юридичними особами та їхніми засновниками (учасниками), кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами), у тому числі кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) засновника, керівниками юридичних осіб, візуалізацію всіх прямих та непрямих зв`язків; ведення реєстраційних справ в електронній формі та створення їх електронного архіву; передачу державним органам відомостей з Єдиного державного реєстру у випадках, передбачених цим Законом; інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів; зберігання відомостей про юридичних осіб, інші організації та фізичних осіб - підприємців протягом 75 років з дати внесення запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, іншої організації або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; захист даних згідно із законом; виконання в повному обсязі функцій адміністратора бази даних Єдиного державного реєстру (накопичення, аналіз даних, актуалізація та обробка даних, права доступу тощо); проведення інших операцій, визначених цим Законом.

Частиною 2 статті 9 Закону № 755-ІV визначено конкретний перелік відомостей про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, які зазначаються в Єдиному державному реєстрі, та серед яких не зазначено окремо – "відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів", "заборгованість перед Пенсійним фондом України чи фіскальними службами".

Долучена державним реєстратором Одарчук Л.А. інформація про відсутність заперечень зі сторони Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду України щодо припинення юридичної особи судом не оцінюється як категорична інформація про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати страхових коштів, податків та зборів.

Також, матеріалами справи підтверджено факти виявлення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на протязі 2018 року у діяльності Тернопільського ПрАТ «Агропромтехніка» порушень законодавства про акціонерні товариства та законодавства на ринку цінних паперів, допущених під час проведення ліквідаційної процедури юридичної особи. Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.09.2018 №18-КФ-В відмовлено Тернопільському ПрАТ «Агропромтехніка» в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, через їх невідповідність закону. Зокрема у розпорядженні зазначено про невідповідність ліквідаційного балансу юридичної особи, станом на 30.07.2018, приписам ст. ст. 111, 112 ЦК України.

Внаслідок цього, Тернопільське ПрАТ «Агропромтехніка» було притягнуто до відповідальності у вигляді штрафів та попередження, на підставі постанов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20.12.2018, які відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» являються виконавчими документами.

Разом з цим, матеріали справи не містять доказів, а у Єдиному державному реєстрі не зазначено інформації про відкриття виконавчих проваджень на підставі постанов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20.12.2018.

З огляду на усе наведене, припинення юридичної особи Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" 13.10.2020 відбулось без врахування вищезазначених обставин та вимог законодавства.

При цьому, для суду не мають преюдиційного значення наказ Міністерства юстиції України №857/7 від 18.03.2021 про відмову у задоволенні скарги особи, яка не є учасником судової справи №921/692/20 Стельмащук Н.С. щодо дій державного реєстратора Одарчук Л.А. відносно Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" та висновок від 03.02.2021, на підставі якого цей наказ прийнято.

Частиною 1 статті 105 ЦК України зазначено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Згідно ч.3 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Порядок ліквідації юридичної особи визначено ст. 111 ЦК України.

Суд звертає увагу на те, що у вказаній нормі поняття «ліквідаційна комісія» та «ліквідатор» вжиті в одному і тому ж значенні, тобто не розмежовуються, не виокремлюються законодавцем.

У разі подання документів для державної реєстрації припинення юридичної особи заявником є голова комісії з припинення або уповноважена ним особа (п.8 ч.1 ст. 1 Закону № 755-ІV).

Зважаючи на приписи ст. ст. 105, 111 ЦК України, внесену до Єдиного державного реєстру інформацію про те, що головою комісії з припинення (ліквідації) юридичної особи, а відтак особою до якої перейшли повноваження щодо управління справами юридичної особи являється Авдєєнко В.В., суд оцінює як остаточну.

Згідно ч.4 ст. 11 ГПК України суд при розгляді справ застосовує Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Аналогічне визначено і ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Ольссон проти Швеції", вказав, що норма національного закону не може розглядатися як право, якщо її не сформульовано з достатньою точністю так, щоб громадянин мав змогу, якщо потрібно, з відповідними рекомендаціями, до певної міри передбачити наслідки своєї поведінки. Згідно з усталеною практикою Європейського суду поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах "Олександр Волков проти України", "C.G. та інші проти Болгарії" та ін). Окрім того, Європейський суд зазначає, що відповідальність за подолання недоліків законодавства, правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справах "Вєренцов проти України", "Кантоні проти Франції").

Окрім того, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема у справах "Беєлер проти Італії", "Онер`їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" і "Москаль проти Польщі" неодноразово підкреслював особливу важливість принципу "належного урядування". Цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, а саме якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Лелас проти Хорватії" і "Тошкуце та інші проти Румунії".

В силу принципу пропорційності втручання в право особи безперешкодно користуватися та розпоряджатися своїм майном можливе лише за умови дотримання "справедливої рівноваги" між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав людини.

Суд відзначає, що неузгодженість дій органів державної влади або невиконання державними органами та їх посадовими особами своїх безпосередніх обов`язків не повинно тягти за собою покладення на заявника надмірних обов`язків або інших несприятливих наслідків.

Одним із завдань господарського судочинства у відповідності до вимог статті 2 ГПК України є саме ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів юридичних осіб.

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а відповідно до статті 13 Конвенції (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.

Як уже зазначалось вище, підставою звернення із даним позовом до суду слугувало те, що суб`єктом владних повноважень з порушенням визначеної законодавством процедури внесено запис до Єдиного державного реєстру про припинення юридичної особи - Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", припинення якої відбулося із порушенням ст. ст. 25, 79, 88, 89 Закону України "Про акціонерні товариства" та рішення позачергових загальних зборів акціонерів Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" від 20.02.2018, оскільки станом на момент звернення із даним позовом до суду, позивачу не передано належної йому частки у майні Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка", що залишилось після задоволення вимог кредиторів, згідно ліквідаційного балансу від 30.07.2018, пропорційної до його частки у майні Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка".

Судом з`ясовано, що в провадженні Господарського суду Тернопільської області знаходиться справа № 921/455/18 за позовом ОСОБА_2 до відповідачів Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" та ОСОБА_9 , за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 1) Тернопільської обласної державної адміністрації, 2) Державного навчального закладу "Тернопільський навчально-курсовий комбінат", 3) ОСОБА_1 , 4) ОСОБА_10 , 5) ОСОБА_11 , 6) Департаменту агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації, про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка", зазначених в Протоколі №4 від 30 липня 2018 року, а саме: по питанню №3 порядку денного Зборів – "Обрання голови та секретаря Зборів", по питанню №5 порядку денного Зборів – "Про розподіл між акціонерами майна, що залишилось після погашення вимог кредиторів", по питанню №6 порядку денного Зборів – "Про затвердження ліквідаційного балансу Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка". Провадження у справі № 921/455/18 відкрито 17.12.2018 та ухвалою суду від 16.11.2020 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі № 921/692/20.

Тобто внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" відбулося під час розгляду справи № 921/455/18, предметом якої є визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" від 30 липня 2018 року, в тому числі і в частині саме про розподіл між акціонерами майна, що залишилось після погашення вимог кредиторів та про затвердження ліквідаційного балансу Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка".

Так, згідно з усталеною прецедентною практикою Європейського суду з прав людини (рішення у справах "Реквеньї проти Угорщини", "Санді Таймс" проти Сполученого Королівства", "Коккінакіс проти Греції", "Бесарабська Митрополія проти Молдови") однією з вимог, що випливає зі слів "встановлений законом", є вимога передбачуваності: норма не може вважатися "законом", якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, яка дає громадянинові змогу керуватися цією нормою у своїх діях. Також, одним із елементів верховенства права та юридичної визначеності є "легітимні (законні) очікування" як об`єкт правового захисту, що не є тотожним суб`єктивному праву або законному інтересу. Розуміння "законних очікувань" саме як елемента юридичної визначеності втілилося в практиці Європейського суду, який у справі Salumi наголосив, що дія (наслідки) права Співтовариства має бути чіткою і передбачуваною для тих, на кого воно поширюється. Далі Суд послався на свої попередні рішення у справах Racke н Hauptzollamt Mainz (1979) та Hauptzollamt Landau (1979), в яких він неодноразово підкреслював важливість принципів правової визначеності і законних очікувань, а також вказав, що "принцип правової визначеності" покликаний запобігати випадкам набрання чинності положеннями законодавства Співтовариства до моменту їх публікації і що така можливість є винятковою, коли це обумовлено цілями відповідного законодавства та у випадку, якщо законні очікування тих, на кого воно поширюється, належним чином забезпечені.

Отже, ідея передбачуваності (очікуваності) суб`єктом відносин правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає існуючим в суспільстві нормативним приписам, утворює основу принципу правової визначеності і відображена в практиці Європейського суду з прав людини.

Принцип законного очікування спрямований на те, щоб у випадках, коли особа переконана, що досягне певного результату, якщо буде діяти відповідно до норм правової системи, забезпечити захист цих очікувань.

Відповідно до ст. 88 Закону України "Про акціонерні товариства" добровільна ліквідація акціонерного товариства здійснюється за рішенням загальних зборів, у тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який товариство створювалося, або після досягнення мети, з якою воно створювалося, у порядку, передбаченому Цивільним кодексом України та іншими актами законодавства, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Інші підстави та порядок ліквідації товариства визначаються законодавством.

Якщо на момент ухвалення рішення про ліквідацію акціонерне товариство не має зобов`язань перед кредиторами, його майно розподіляється між акціонерами відповідно до статті 89 цього Закону.

Рішення про ліквідацію акціонерного товариства, обрання ліквідаційної комісії, затвердження порядку ліквідації, а також порядку розподілу між акціонерами майна, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, вирішують загальні збори акціонерного товариства, якщо інше не передбачено законом.

З моменту обрання ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження наглядової ради та виконавчого органу акціонерного товариства. Ліквідаційний баланс, складений ліквідаційною комісією, підлягає затвердженню загальними зборами.

Ліквідація акціонерного товариства вважається завершеною, а товариство таким, що припинилося, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення товариства в результаті його ліквідації.

За таких обставин, суд вважає, що без правової оцінки відносин між позивачем та Тернопільським ПрАТ "Агропромтехніка" щодо оскарження рішень позачергових загальних зборів акціонерів Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" зазначених в Протоколі № 4 від 30 липня 2018 року, а саме: по питанню №3 порядку денного Зборів – "Обрання голови та секретаря Зборів", по питанню №5 порядку денного Зборів – "Про розподіл між акціонерами майна, що залишилось після погашення вимог кредиторів", по питанню №6 порядку денного Зборів – "Про затвердження ліквідаційного балансу Тернопільського приватного акціонерного товариства “Агропромтехніка", майнове право ОСОБА_1 не може бути захищене ефективно.

Враховуючи вищенаведене, а також практику Європейського суду з прав людини, що визнається в Україні джерелом права, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.

У справі "Руїз Торіха проти Іспанії", ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів Скаржника та їх відображення у судовому рішенні, питання вичерпності висновків суду, суд ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006).

Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

У даній справі суд дійшов висновку про вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах з врахуванням заявленої вимоги, та визначеного у звязку з цим предметом доказування.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12-13, 20, 33-34, 50, 73-80, 86, 91, 233, 236-240 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

1. Відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка", код ЄДРПОУ 04541891, вул. Грушевського, 134, смт. Великі Бірки, Тернопільський район, Тернопільська область.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256-257 ГПК України.

З урахуванням того, що 01-04 травня та 08-10 травня були вихідними, а також перебування суддів Сидорук А.М. та Гевка В.Л. у відпустці та на лікарняному відповідно, повне рішення складено 21 травня 2021 року.

Головуючий суддя І.П. Шумський

Судді А.М. Сидорук

В.Л. Гевко