
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2021 року м. Київ № 640/1281/19
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відмова ГУ ПФУ в м. Києві від 17.12.2018 №135326/02) щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії з 07.11.2015 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 поліцейських Національної поліції", від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268";
- зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві призначити пенсію ОСОБА_1 з 07.11.2015;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268", починаючи з 07.11.2017 без обмеження граничного розміру;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 01.03.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за наявності відповідного стажу для призначення пенсії.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення зі служби у календарному обчисленні становила 18 років 02 місяці 07 днів, водночас для призначення пенсії на день звільнення вислуга років має становити - 22 календарних роки та 6 місяців.
Позивачем подано відповідь на відзив. Оскільки в ухвалі суду про відкриття провадження у справі від 01.03.2019 судом відповідно до частини третьої статті 263 КАС України встановлено подання лише відзиву відповідачем, відповідь на відзив подана позивачем судом до уваги не береться.
Дослідивши письмові докази, судом утановлено.
Наказом Київського національного університету внутрішніх справ від 24.12.2005 №185о/с старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 з 16.12.2005 призначено спеціальним співробітником Спеціального миротворчого центру та направлено на один рік в тривале закордонне відрядження до складу Кінологічного миротворчого підрозділу МВС України в Косово та миротворчого персоналу спостерігачів цивільної поліції Місії ООН у справах тимчасової цивільної адміністрації в Косово, колишня Союзна Республіка Югославія.
Наказом Національної академії внутрішніх справ України від 06.11.2015 №185 о/с майора поліції ОСОБА_1 , старшого інспектора відділу супроводження міжнародних миротворчих місій Спеціального миротворчого центру згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено з 06.11.2015 у запас Збройних Сл. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає 18 років 02 місяці 07 днів, у пільговому обчисленні 33 роки 03 місяці 20 днів.
Позивач звернувся до ректора Національної академії внутрішніх справ з заявою від 17.08.2017, я якій просив направити перелік необхідних документів для визначення права та призначення пенсії за вислугою років до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Національна академія внутрішніх справ листом від 28.08.2017 №46/к-3850 повідомила позивача, що оскільки станом на день звільнення його вислуга років становила 18 років 02 місяці та 07 днів, підстави для направлення матеріалів на встановлення пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відсутні.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 21.09.2017 про призначення пенсії за вислугу років з 06.11.2015.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 31.10.2017 №25960/03/11-2262 повідомило позивача, що заяви про призначення пенсії за вислугу років особам звільненим зі служби подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2018 у справі №826/376/18, що залишена без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.07.2018, зобов`язано Національну академію внутрішніх справ підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві матеріали відносно ОСОБА_1 для розгляду питання щодо призначення йому пенсії за вислугою років.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 17.12.2018 №135326/02 повідомило позивача щодо прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у зв`язку з відсутністю визначеної Законом календарної вислуги років для призначення пенсії.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №.
Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
Пунктом "б" частини першої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Статтею 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом "а" пункту 3 постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" визначено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, зокрема участь у бойових діях у воєнний час.
Як убачається зі змісту позовної заяви, позивач наголосив, що законодавцем встановлено підстави призначення пенсії за вислугу років на пільгових умовах у разі несення служби на території держави де мали місце бойові дії. При цьому позивач тричі перебував у складі національного миротворчого персоналу у миротворчих місіях в Косово (з 16.12.2005 по 18.01.2009), Республіка Кіпр (з 14.08.2010 по 17.11.2012), Республіка Південний Судан (з 07.04.2014 по 08.10.2015), а тому відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" має достатню вислугу років для призначення пенсії.
За змістом наведених норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років". До вислуги років можливим є зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії).
Водночас для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Відповідно до висновків Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного від 20.01.2021 у справі №620/509/19, в подібних правовідносинах щодо призначення пенсії з урахуванням вислуги років у пільговому обчислені, стаття 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.
Жодної відсилочної норми вказана стаття не містить, а також не містить посилання на те, що види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії можуть бути встановлені підзаконними актами.
У Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах.
Колегія суддів Касаційного адміністративного суду зазначила, що приписи пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 суперечать приписам статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому застосуванню підлягає саме Закон, оскільки має вищу юридичну силу.
Також колегія суддів дійшла висновку, що право на пенсію за вислугу років визначається, виходячи з тривалості вислуги років саме у календарному обчисленні.
З огляду на встановлені під час розгляду цієї справи обставини та наведене правове регулювання, з урахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що в позивача відсутнє право на призначення пенсії з 07.11.2015 за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не має встановленої пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарної вислуги років (наявні лише 18 років 02 місяці 07 днів при необхідних 22 календарних роках та 6 місяцях і більше).
Як убачається з матеріалів судової справи, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (посвідчення учасника бойових дій від 26.03.2009 серії НОМЕР_1 ).
Оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець