
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/1169/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом заступник керівника Менської місцевої прокуратури в інтересах держави до Семенівської міської ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Менської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Семенівської міської ради щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме: греблі - ґрунтової, довжиною 150,0 м, шириною по гребню 8,0, в задовільному стані та водоскидної споруди - шахти цегляної, відвідні труби, збірний залізобетон, діаметром - 100,0 см, довжиною 10,0 м, в не задовільному стані, що функціонують у складі руслового ставка на річці Луб`янка, який знаходиться за межами с. Янжулівка на території Семенівської міської (об`єднаної) територіальної громади, площею 3,8 га;
- зобов`язати Семенівську міську раду звернутися до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме: греблі - ґрунтової, довжиною 150,0 м, шириною по гребню 8,0 м, в задовільному стані та водоскидної споруди - шахти цегляної, відвідні труби, збірний залізобетон, діаметром - 100,0 см, довжиною 10,0 м, в не задовільному стані, що функціонують у складі руслового ставка на річці Луб`янка, який знаходиться за межами с. Янжулівка на території Семенівської міської (об`єднаної) територіальної громади, площею 3,8 га.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем не забезпечено здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме: греблі - ґрунтової, довжиною 150,0 м, шириною по гребню 8,0 м, в задовільному стані та водоскидної споруди - шахти цегляної, відвідні труби, збірний залізобетон, діаметром - 100,0 см, довжиною 10,0 м, в не задовільному стані, що функціонують у складі руслового ставка на річці Луб`янка, який знаходиться за межами с. Янжулівка на території Семенівської міської (об`єднаної) територіальної громади, площею 3,8 га.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.
Відповідачем до суду відзив на позов не подано.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Менською місцевою прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» опрацьовано інформацію щодо стану додержання органами, установами державної влади та місцевого самоврядування вимог законодавства з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Встановлено, що на території Семенівської об`єднаної територіальної громади Семенівського району розташований ставок-русловий, площею 3,8 га, об`ємом 30,0 тис. м куб. На даному ставку знаходяться гідротехнічні споруди, які є безхазяйним майном, а саме: гребля-ґрунтова, довжиною 150,0 м, ширина по гребню 8,0 м, в задовільному стані та водоскидна споруда - шахта цегляна, відвідні труби, збірний залізобетон, діаметр - 100,0 см, довжина 10,0 м, в не задовільному стані, що підтверджується актом обстеження нерухомого майна від 03.06.2020, складеного провідним інженером з використання водних ресурсів відділу водних об`єктів та з управління інфраструктурою Корюківського міжрайонного управління водного господарства Сенченко М.Ф., провідним спеціалістом відділу ЖКГ та благоустрою Семенівської міської ради Бондаренко Ю.В., першим заступником Семенівського міського голови, виконуючим обов`язки старости Янжулівського старостинського округу Єрьомою С.А (а.с. 20).
Гідротехнічна споруда на ставку несе у своїй складовій наступну функціональність - відносяться за типом до постійних, призначаються для регулювання водних потоків, для акумуляції поверхневих вод в період маловоддя (межені), для захисту населених пунктів та прилеглих територій від шкідливої дії води.
Технічний стан комплексу гідротехнічних споруд згідно вказаного Акту не задовільний, а саме: вилуджування цегли по стволу шахти, відсутній службовий місток, металоконструкції затвора та рами частково пошкоджені корозією, оголовок нижнього б`єфу відсутній взагалі.
Власник (балансоутримувач) вказаної гідротехнічної споруди згідно інвентаризаційної відомості штучних водних об`єктів та ГТС на них, складеної Корюківським міжрайонним управлінням водного господарства, відсутній, гідротехнічна споруда є безхазяйною.
Відповідно до рішення першої сесії сьомого скликання Семенівської міської ради Семенівського району Чернігівської області № 5 від 23.11.2017 встановлено, що розпочато процедуру реорганізації юридичних осіб, визначених у рішенні сільських рад Семенівського району шляхом приєднання до Семенівської міської ради, яка є правонаступником прав та обов`язків сільських рад Семенівського району, тобто все майно на території ОТГ Семенівської міської ради повинно перебувати у власності ОТГ, у т.ч. й те, що знаходиться на території Янжулівського старостинського округу.
Власник гідроспоруди відсутній, що підтверджується довідкою Семенівської міської ради № 01-50/1130 від 16.06.2020 та на обліку у міській раді споруда не перебуває (довідка № 01-50/1120 від 12.06.2020), що становить під загрозу нормальний стан техногенної ситуації у Янжулівському старостинському окрузі.
Згідно листа Семенівської міської ради № 01-50/445 від 15.02.2021 на даний час міською радою лише вивчається ситуація щодо встановлення наявності на території ОТГ Семенівської міської ради Чернігівської області безгосподарських гідроспоруд.
Вказане свідчить про бездіяльність міської ради та небажання покращити ситуацію.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Згідно ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст. 317 ЦКУ зміст права власності становлять права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливає місце проживання та місцезнаходження майна.
Згідно ч. 5 ст. 319 ЦКУ власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Відповідно до ст. 327 ЦК України, у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Поняття безхазяйного майна визначене статтею 335 Цивільного кодексу України, відповідно до якої безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності», гідроспоруди можуть виступати об`єктами передачі до сфери управління відповідного органу виконавчої влади або до комунальної власності.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням статті 2 Закону № 1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина 2 статті 3 Закону № 1952-VI).
Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 14 ст. 18 Закону № 1952-VI).
Таким чином, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає в себе звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.
Усупереч наведеного, Семенівська міська рада не звернулася до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік нерухомої речі: греблі-ґрунтової, довжиною 150,0 м, ширина по гребню 8,0 м, та водоскидної споруди - шахта цегляна, відвідні труби, збірний залізобетон, діаметр - 100,0 см, довжина 10,0 м, що знаходяться за межами с. Янжулівка Семенівського району, чим допущено протиправну бездіяльність.
За результатом вказаних дій у разі прийняття державним реєстратором рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за заявою відповідного органу місцевого самоврядування, настають підстави подання оголошення у друкованих засобах масової інформації та, в кінцевому результаті, передання безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність саме за рішенням суду.
Взяття у комунальну власність об`єднаної територіальної громади безгосподарських гідротехнічних споруд дасть можливість вирішувати питання збереження водних об`єктів для загального та спеціального водокористування, надавати в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічних споруд, запобігти виникненню надзвичайним ситуаціям, пов`язаних з водним фактором, забезпечити безаварійний пропуск льодоходу, повені та паводків на водних об`єктах, тощо.
Таким чином, в порушення вимог частини другої статті 19 Конституції України, відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Тобто прокурор може звернутися до суду, зокрема в інтересах держави.
З огляду на встановлені у ході розгляду обставини та зважаючи на правові норми, які їх регулюють, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме: греблі - ґрунтової, довжиною 150,0 м, шириною по гребню 8,0 м, в задовільному стані та водоскидної споруди - шахти цегляної, відвідні труби, збірний залізобетон, діаметром - 100,0 см, довжиною 10,0 м, в не задовільному стані, що функціонують у складі руслового ставка на річці Луб`янка, який знаходиться за межами с. Янжулівка на території Семенівської міської (об`єднаної) територіальної громади, площею 3,8 та, , а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В свою чергу, відповідачем не подано відзив на позов, що у відповідності до ч. 4 ст. 159 КАС України може розцінюватися судом як визнання ним позовних вимог повністю.
За наведених обставин, оскільки позовні вимоги підтверджені дослідженими судом належними і допустимими доказами позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Семенівської міської ради щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме: греблі - ґрунтової, довжиною 150,0 м, шириною по гребню 8,0 м, в задовільному стані та водоскидної споруди - шахти цегляної, відвідні труби, збірний залізобетон, діаметром - 100,0 см, довжиною 10,0 м, в не задовільному стані, що функціонують у складі руслового ставка на річці Луб`янка, який знаходиться за межами с. Янжулівка на території Семенівської міської (об`єднаної) територіальної громади, площею 3,8 га.
Зобов`язати Семенівську міську раду звернутися до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме: греблі - ґрунтової, довжиною 150,0 м, шириною по гребню 8,0 м, в задовільному стані та водоскидної споруди - шахти цегляної, відвідні труби, збірний залізобетон, діаметром - 100,0 см, довжиною 10,0 м, в не задовільному стані, що функціонують у складі руслового ставка на річці Луб`янка, який знаходиться за межами с. Янжулівка на території Семенівської міської (об`єднаної) територіальної громади, площею 3,8 га.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: заступник керівника Менської місцевої прокуратури (вул. Чернігівський шлях, 9, м. Мена, Менський район, Чернігівська область, 15600, код ЄДРПОУ - 02910114).
Відповідач: Семенівська міська рада Чернігівської області (вул. Червона Площа, 6, м. Семенівка, Семенівський район, Чернігівська область, 15400, код ЄДРПОУ - 04062009).
Повний текст рішення виготовлено 20 травня 2021 року.
Суддя Д.В. Лобан