
Справа № 560/1273/21
РІШЕННЯ
іменем України
21 травня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить:
1.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 28.07.2020 №968250801987 про відмову у переведенні на інший вид пенсії.
2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області перевести з 28.07.2020 року на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії з врахуванням довідок від 20.07.2020р. №10/1/4237 та від 28.12.2020р. № 10/1/1815.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач неправомірно відмовив у переведенні на пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" №3723.
Ухвалою від 09.02.2021 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що згідно п.3 Порядку № 622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ мають особи у разі наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VІІІ "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону № 3723-ХІІ.
Проте на час набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ позивач отримував пенсію державного службовця, призначену відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ.
Також звертає увагу на те, що Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ не передбачено можливості перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих держслужбовців. Вимога позивача є фактично вимогою проведення перерахунку пенсії державного службвця.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Сторонами підтверджується те, що ОСОБА_1 з 05.06.2004 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ). Зазначене також підтверджується розпорядженням УПФУ у м.Хмельницькому від 08.08.2004 №801987.
28.07.2020 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату від 20.07.2020 року №10/1/4237.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.07.2020 №968250801987 позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності за Законом України №3723-ХІІ від 16.12.1993 року «Про державну службу» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року відповідно до поданої заяви від 28.07.2020, оскільки була призначена раніше пенсія по інвалідності згідно із Законом України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року «Про державну службу
Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0301-8/34862 від 05.08.2020 повідомлено позивача про прийняте рішення. Зазначено, що з 05.06.2004 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ. Обрахунок пенсії проведено в розмірі 90% сум заробітної плати на посаді інженера Гусятинського районного військового комісаріату Тернопільської області виходячи із стажу державної служби 25 років 8 місяців 17 днів. Підстави для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу № 889-VІІІ відсутні, оскільки було призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України Про державну службу №3723-ХІІ.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Водночас, Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII також визначено право на пенсійне забезпечення (а саме - збереження права на призначення пенсії) державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993.
Так, відповідно до пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з п. 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-ІV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Згідно із ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно Закону № 1058-ІV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі Порядок № 622), яка застосовується з 01.05.2016.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку № 622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу»:
- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: чоловіки, які досягли віку 62 роки. До досягнення зазначеного віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 61 рік - які народилися по 31 грудня 1954 р.; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р.; жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вказаний Порядок № 622 є чинним, не визнавався неконституційним та не скасовувався.
Тобто, відповідно до Порядку №622 право на призначення пенсії державного службовця мають особи, яким до набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року не призначалась пенсія за нормами Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року.
Таким чином, право на призначення пенсії державного службовця в рамках дії Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року мають особи, які не отримували пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року.
Проте позивачеві з 05.06.2004 вже призначалася пенсія відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (по інвалідності).
Відтак, оскільки позивачу до набрання чинності Законом №889-VIII призначалася пенсія відповідно до Закону № 3723-XII, права на повторне призначення пенсії відповідно до вказаного Закону позивач не має.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 жовтня 2018 року по справі № 523/9208/17.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У даному конкретному випадку пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» вже була призначена позивачеві з 05.06.2004, а відтак положення пунктів 10 та 12 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (які стосуються саме збереження права на призначення пенсії, а не переведення, зокрема, з пенсії по інвалідності на пенсію за віком в межах однієї статті 37 Закону №3723-XII ) до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.
З огляду на зазначене, оскаржувана відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області є правомірною, оскільки у відповідача відсутні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ. Таким чином, оскаржуване рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не підлягає скасуванню. Як наслідок, відсутні підстави для зобов`язання відповідача перевести позивача на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії з врахуванням довідок від 20.07.2020 №10/1/4237 та від 28.12.2020 № 10/1/1815.
Посилання позивача на рішення Верховного Суду від 10 липня 2018 року по справі №591/6970/16-а є безпідставними, оскільки рішення у наведеній справі прийнято за інших правовідносин (особа вперше звернулась за призначенням пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ).
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до статті 37-1 Закону №3723-XII (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції, чинній до 15 грудня 2015 року; далі - постанова № 865) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв`язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.
Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін.
Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) статтю 37-1 Закону №3723-XII викладено у новій редакції, а саме встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено згаданою вище постановою № 865.
Проте з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова № 1013; з 15 грудня 2015 року, але підлягає застосуванню з 01 грудня 2015 року) з постанови № 865 виключено пункт 4 (щодо умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-XII), а пункт 5 цієї постанови (щодо форми довідки для перерахунку) змінено.
Таким чином, з 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови №1013, якою пункт 4 постанови №865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв`язку з набранням у подальшому чинності Законом №889-VIII, який інакше врегульовує правовідносини, пов`язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 13 лютого 2018 року у справі № 697/2282/17 та від 05 березня 2019 року по справі №226/1478/16-а
Таким чином, перерахунок пенсії державним службовцям відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.05.2016 не передбачений, тому відповідачем також обґрунтовано було зазначено, що перерахунки раніше призначених пенсій згідно Закону України "Про державну службу" не проводяться.
Враховуючи наведене, в задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 21 травня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук