Рішення № 97062261, 21.05.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2021
Номер справи
560/550/21
Номер документу
97062261
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/550/21

РІШЕННЯ

іменем України

21 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Махмуда Джевата Махмуда в інтересах ТзОВ "Мега 87" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області про скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області про скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 23 жовтня 2020 року за №№ від 203520 до 203549. Також просить повернути позивачу сплачений ним штраф в сумі 21420 грн.

Покликається на те, що за наслідками проведеної 23 жовтня 2020 року рейдової перевірки транспортного засобу марки "РЕНО Магнум" під керуванням позивача, був складений акт, зі змістом якого останній не погоджується. Позивач зазначає, що ним були надані необхідні для перевірки документи, визначені ст.53 Закону «Про автомобільний транспорт», у тому числі відповідний дозвіл України на міжнародне перевезення вантажів та роздруковану інформацію на паперовому носії з цифрового тахографа про роботу та відпочинок водія за 23.10.2020 року. Виконати вимогу про надання роздрукованої інформації з цифрового тахографа за минулі 29 діб позивач відмовився, оскільки вважав, що працівник контролюючого органу повинен мати спеціальне обладнання для зчитування інформації з чіп-карти цифрового тахографа. Зважаючи на це вважає, що відповідач протиправно прийняв постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №№ 203521, 203522, 203523, 203524, 203525, 203526, 203527, 203528, 203529, 203530, 203531, 203532, 203533, 203534, 203535, 203536, 203537, 203538, 203539, 203540, 203541, 203542, 203543, 203544, 203545, 203546, 203547, 203548, 203549, оскільки порушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 абз. 8 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" ( порушення режимів праці та відпочинку водієм транспортного засобу, ненадання роздруківок даних з цифрового тахографа за період з 23.10.2020 року по 25.09.2020 року) він не допустив. Також посилається на те, що не був повідомлений належним чином про прийняті рішення.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві Державна служба України з безпеки на транспорті позов не визнає, покликається на правомірність застосування адміністративно-господарського штрафу. Зазначає, що під час проведення рейдової перевірки посадові особи державної служби діяли відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри якого перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879. Відповідач зазначає, що у разі використання цифрових тахографів перевізник зобов`язаний роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв, що відповідає вимогам ст. 53 ЗУ «Про автомобільний транспорт». Також зазначає, що з 20.12.2010 набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01.07.1970, в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних днів, а у разі відсутності тахокарт - надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом, а тому позивач був зобов`язаний надати інспектору для контролю реєстраційні листки за поточний день та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахограм або роздруківок. Оскільки водій їх не надав, посадові особи правомірно склали акт, на підставі якого правомірно застосовані штрафні санкції. У позові просить відмовити.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Відповідно до направлення на перевірку від 19.10.2020 службовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті 23.10.2020 року на автодорозі М-12 320 км проведено перевірку транспортного засобу марки RENAULT реєстраційний номер НОМЕР_1 , який за свідоцтвом про реєстрацію належить позивачу - нерезиденту ОСОБА_1 . Автомобіль використовувався для перевезення вантажу з Російської Федерації до Болгарії (СМR 15101), за кермом транспортного засобу перебував сам ОСОБА_1 .

За результатами перевірки складений акт №251422 від 23.10.2020, яким зафіксоване порушення при здійсненні перевезення вантажів нерезидентами України, а саме відсутній дозвіл України на момент перевірки, який би дозволяв нерезиденту здійснювати перевезення вантажів, а також відсутні роздруківки даних роботи тахографа або бланків підтвердження діяльності в кількості 29 штук (за 29 днів).

Від надання пояснень та підпису акту перевірки водій ТЗ відмовився, акт перевірки підписаний посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області.

У подальшому управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області прийняті оскаржені постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №№ 203521, 203522, 203523, 203524, 203525, 203526, 203527, 203528, 203529, 203530, 203531, 203532, 203533, 203534, 203535, 203536, 203537, 203538, 203539, 203540, 203541, 203542, 203543, 203544, 203545, 203546, 203547, 203548, 203549 від 23.10.2020 року, якими накладені штрафи в розмірі 680 грн. по кожній (19720,00 грн.) за порушення, відповідальність за які передбачена абзацами 6 та 11 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", та штраф у розмірі 1700 грн. ( постанова № 203520)

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок №1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників.

Згідно з п. 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Відповідно до абзацу другого пункту 25 Порядку №1567 у разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.

Відповідно до частини 8 статті 53 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-ІІІ передбачено, що водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов`язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Згідно з частиною 2 статті 48 Закону №2344-ІІІ документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до статті 18 Закону з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов`язані:

організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України;

здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху;

забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці;

здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов`язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством. Відповідно до п. 1.2 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 01.06.2010 №340 (далі по тексту - Положення) це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку. Згідно з пунктом 1.3 Положення вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 №385, її вимоги поширюється на суб`єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Відповідно до п. 1.4 Інструкції адаптація тахографа до транспортного засобу - це оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу, що зберігаються у пам`яті тахографа, до яких залежно від типу тахографа належать: ідентифікаційний номер (VIN-код) та номерний знак (цифри та літери, нанесені на номерному знаку, - VRN) автомобільного транспортного засобу, розмір застосованих пневматичних шин, результати визначення константи тахографа "k", характеристичного коефіцієнта автомобільного транспортного засобу "w", ефективного кола шини "l", а також показники часу, пробігу, граничного значення швидкості, на яке налаштований обмежувач швидкості транспортного засобу (за наявності). Термін "адаптація тахографа до транспортного засобу", за визначенням ЄУТР, - "калібрування"; контрольний пристрій (тахограф) - це обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.

Згідно з пунктами 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом зокрема:

- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;

- використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;

- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, а також, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.

З 20.12.2010 набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01.07.1970, в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт - надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

Отже, водії зобов`язані надавати інспектору для контролю реєстраційні листки за поточний день ( тиждень) та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахограм.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.05.2019 у справі № 816/124/17, яка в силу приписів ч.5 ст. 242 КАС України враховується судом при вирішенні спору у цій справі.

Судом встановлено, що позивач у позові не заперечує, що при проведенні перевірки роздруківки даних роботи тахографа за поточний тиждень та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахограм, у водія були відсутні та службовим особам Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області не надавались.

Суд звертає увагу, що заповнення щоденних реєстраційних листків режимів роботи праці та відпочинку, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та роздруківка даних роботи тахографа, непред`явлення яких до перевірки тягне застосування адміністративно-господарської відповідальності, є щоденним обов`язком водія, а тому перевірка дотримання такого обов`язку проводиться окремо за кожен день, коли водій керував відповідним транспортним засобом. Таким чином, у разі виявлення порушення водієм зазначеного вище обов`язку уповноважена особа має право накладати штраф за кожен випадок такого порушення.

Одночасно з цим, з наданого позивачем протоколу перевірки та адаптації тахографа за 10.01.2020 року неможливо встановити або підтвердити режим роботи і відпочинку водія під час здійснення перевезення, яке перевірялось відповідачем.

Також позивач не спростував висновки перевірки в частині відсутності у нього дозволу України на момент перевірки, який би дозволяв нерезиденту здійснювати перевезення вантажів. Водій ТЗ не надав будь - яких пояснень, зауважень або заперечень інспекторам з приводу цих питань, акт перевірки підписати відмовився.

Отже, позивач допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт, а тому до нього правомірно застосовані санкції у вигляді штрафів.

Стосовно доводів про складення оскаржуваних постанов одночасно з прийняттям акту перевірки, суд зазначає наступне.

Як зазначалось вище, відповідно до абзацу другого пункту 25 Порядку №1567 у разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення, посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи. У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис (п. 22) Оскільки позивач є іноземним перевізником, акт та постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів оформляються одночасно, що не є порушенням Порядку № 1567.

Ті доводи, які викладені у позові як підстави вважати висновки перевірки незаконними, не спростовують наявність фактичних порушень вимог закону, і не підтверджують того, що посадові особи Укртрансбезпеки допустили порушення порядку проведення перевірки. Зі змісту письмових доказів у справі судом не встановлено, що під час проведення перевірки позивача посадові особи державної служби з безпеки на транспорті діяли з порушенням вищезазначених вимог законодавства. Враховуючи викладене, належними доказами не спростовуються встановлені відповідачем порушення. Підстави для скасування спірних постанов судом не встановлені, оскільки штрафи визначені обґрунтовано, в межах санкції, передбаченої законом.

Відповідач довів правомірність прийнятих рішень, зважаючи на що у позові слід відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 травня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 в інтересах ТзОВ "Мега 87" ( АДРЕСА_1 , ІПН - НОМЕР_2 ) Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя І.С. Козачок