Рішення № 97058368, 21.05.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2021
Номер справи
140/2421/21
Номер документу
97058368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2421/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції про визнання протиправним та скасування наказу №20 від 02.02.2021, виданого начальником Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції ОСОБА_2 про притягнення до дисциплінарної відповідальності оперуповноваженого 3-го відділу (по боротьбі з ОЗГ в органах влади) УСР у Волинській області ДСР НП України старшого лейтенанта ОСОБА_1 .

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він в органах внутрішніх справ України працює з 10 серпня 2013 року, у Національній поліції з 28 грудня 2015 року.

Під час проходження служби, 12.01.2021 року відповідачем було проведено службове розслідування, за результатами якого складено висновок про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді зауваження, за порушення вимог п.1 ч.1 ст.18 та ст.64 Закону України «Про Національну поліцію», ч.1 ст.11, ст.12, ч.ч.1, 2, 3 ст.13, ст.20 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 року №2337-VIII.

На підставі вказаного висновку службового розслідування, 02.02.2021 року Управлінням стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України був прийнятий наказ №20 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників УСР у Волинській області», згідно з яким, до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді зауваження.

Зазначений наказ позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки 11.01.2021 керівництвом з метою недопущення його до участі у конкурсі, оголошеному Державним бюро розслідувань,12.01.2021 року в місті Києві було відмовлено у наданні відпустки та змінено графік чергування. Позивач зазначає, що він завідомо повідомив керівництво про участь у конкурсі, а тому не має підстав для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

З врахуванням викладеного просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції про визнання протиправним та скасування наказу, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 40).

Відповідач у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позову, стверджуючи про його необґрунтованість. Зокрема, вказав, що підставами для прийняття оскаржуваного наказу слугував висновок службового розслідування, яким встановлено факти порушення позивачем службової дисципліни, обов`язок щодо дотримання якої покладено на позивача Дисциплінарним статутом Національної поліції України та іншими законодавчими актами. Відповідач зазначає, що на позивача накладене дисциплінарне стягнення за порушення службової дисципліни, з метою уникнення подальшого порушення позивачем службової дисципліни. Притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності відбулось у відповідності до встановленого законодавством порядку та із вищезазначених підстав не підлягає скасуванню.

Як вбачається з матеріалів справи позивач на різних посадах проходив службу в органах внутрішніх справ України 10 серпня 2013 року, у Національній поліції з 28 грудня 2015 року. З квітня 2020 року ОСОБА_1 обіймає посаду оперуповноваженого 3-го відділу (протидії ОЗГ в органах влади) УСР у Волинській1 області ДСР Національної поліції України.

12.01.2021 за вих. № 91/55/102-2010 на ім`я керівництва УСР у Волинській області надійшов письмовий рапорт заступника начальника 3-го відділу (протидії ОЗГ в органах державної влади) УСР у Волинській області майора поліції ОСОБА_3 з приводу невиходу на службу 12.01.2021 оперуповноваженого цього ж відділу старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 .

З метою встановлення обставин зазначеного факту, а також з`ясування інших причин і умов, відповідно до вимог статей 14, 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15 березня 2018 року №2337-VIIl (далі - Дисциплінарний статут), та відповідно до пункту 1 розділу II Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 № 893, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.11.2018 за № 1355/32807 (далі - Порядок №893), 12.01.2021 видано наказ УСР у Волинській області № 7 «Про призначення та проведення службового розслідування».

Так, за результатами проведеного службового розслідування встановлено, що 12.01.2021 старший лейтенант поліції ОСОБА_1 у період з 09.00 до закінчення робочого часу був відсутній на робочому місці. Про своє ісцезнаходження та обставини відсутності на робочому місці керівництво правління не повідомив. Встановити причини відсутності останнього на робочому місці не виявилося за можливе, оскільки останній на телефонні звінки не відповідав, про що комісією складено відповідний акт, ях.№ 95/55/102/01-2021 від 12.01.2021.

На виконання доручення Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі - ДСР НПУ, Департамент) від 18.12.2019 № 1897/55/01-2019 «Про організацію чергування працівників Департаменту стратегічних розслідувань», у відповідності до наказу УСР у Волинській області від 19.12.2019 № 16 та підставі щомісячного графіку чергування на січень 2021року (із змінами), старший лейтенант поліції ОСОБА_1 12.01.2021

був залучений до щоденного чергування (несення служби та виконання службових обов`язків за місцем дислокації підрозділу з 08.00 до 21.00), про що начальником відділу моніторингу та координації УСР у Волинській області майором поліції ОСОБА_4 останній належно повідомлений 11.01.2021 у телефонному режимі. Однак, у визначений час ОСОБА_1 на чергування не прибув, керівництву підрозділу причини своєї відсутності належним чином не повідомив, на телефонні дзвінки не відповідав (рапорт ОСОБА_4 від 20.01.2021, вих. № 270/55/102/01-2021).

На підставі вказаного висновку службового розслідування, 02.02.2021 року Управлінням стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України був прийнятий наказ № 20 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників УСР у Волинській області», за порушення п.1 ч.1 ст.18 та ст.64 Закону України «Про Національну поліцію», ч.1 ст.11, ст.12, ч.ч.1, 2, 3 ст.13, ст.20 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 року №2337-VIII до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді зауваження.

Із вказаним наказом та матеріалами службового розслідування ОСОБА_1 ознайомлений 09.02.2021.

Не погоджуючись з наказом, позивач звернувся до суду із позовом, при вирішенні якого суд виходить із такого.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 №580 (далі - Закон №580) Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Статтею 2 Закону №580 визначено завдання поліції, до яких віднесено надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Згідно з частиною першою статті 12 Закону №580 поліція забезпечує безперервне та цілодобове виконання своїх завдань. Кожен має право в будь-який час звернутися за допомогою до поліції або поліцейського.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону №580 поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Частиною першою статті 18 Закону №580 визначено, що поліцейський, поміж іншого, зобов`язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати прав і свобод людини.

Частиною другою цієї ж статті Закону №580 встановлено, що поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов`язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.

Згідно із частиною першою статті 19 Закону №580 у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть, зокрема, дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Законом України “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України” затверджено Дисциплінарний статут Національної поліції України(далі - Дисциплінарний статут).

Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Статтею 11 Дисциплінарного статуту визначено, що за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Згідно зі статтею 12 Дисциплінарного статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

За змістом частин першої-третьої статті 13 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків. Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну службову відповідність; пониження у спеціальному званні на один ступінь; звільнення з посади; звільнення із служби в поліції.

За змістом статті 14 Дисциплінарного статуту з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків проводиться службове розслідування.

Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

За результатами проведеного службового розслідування дисциплінарна комісія приймає рішення у формі висновку (частина п`ятнадцята статті 15 Дисциплінарного статуту).

Відповідно до частини четвертої статті 16 Дисциплінарного статуту службове розслідування вважається завершеним у день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка його заміщує, висновку за результатами службового розслідування. Якщо закінчення строку проведення службового розслідування припадає на вихідний чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Згідно з частинами першою, третьою, сьомою, восьмою статті 19 Дисциплінарного статуту у висновку за результатами службового розслідування зазначаються: 1) дата і місце складання висновку, прізвище та ініціали, посада і місце служби членів дисциплінарної комісії, що проводила службове розслідування; 2) підстава для призначення службового розслідування; 3) обставини справи, зокрема обставини вчинення поліцейським дисциплінарного проступку; 4) пояснення поліцейського щодо обставин справи; 5) пояснення інших осіб, яким відомі обставини справи; 6) пояснення безпосереднього керівника поліцейського щодо обставин справи; 7) документи та матеріали, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку; 8) відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень; 9) причини та умови, що призвели до вчинення проступку, вжиті або запропоновані заходи для їх усунення, обставини, що знімають з поліцейського звинувачення; 10) висновок щодо наявності або відсутності у діянні поліцейського дисциплінарного проступку, а також щодо його юридичної кваліфікації з посиланням на положення закону; 11) вид стягнення, що пропонується застосувати до поліцейського у разі наявності в його діянні дисциплінарного проступку.

У разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.

Під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Так, з матеріалів справи вбачається, що службове розслідування відносно позивача було призначено з підстав передбачених Дисциплінарним статутом та проведено відповідно до його вимог, за результатами якого належним чином з відібранням від позивача необхідних пояснень складено висновок службового розслідування, затверджений уповноваженою особою, що позивачем, як вбачається зі змісту позовної заяви, не заперечується.

Зі змісту висновку службового розслідування від 02.02.2020 дисциплінарна комісія вважає подальшу перевірку закінчити. За порушення п.1 ч.1 ст.18 та ст.64 Закону України «Про Національну поліцію», ч.1 ст.11, ст.12, ч.ч.1, 2, 3 ст.13, ст.20 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 року №2337-VIII, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженого 3-го відділу (протидії ОЗГ в органах влади) УСР у Волинській області, притягнути до дисциплінарної відповідальності у вигляді зауваження.

На підставі вказаних висновку службового розслідування відповідачем прийнято оскаржуваний наказ про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.

При цьому, як встановлено судом, позивач був обізнаний з проведенням службових розслідувань та надавав пояснення у ході їх проведення.

Позивач не визнає своєї вини в скоєнні дисциплінарного проступку, вважає, що не допустив порушення службової дисципліни, про те як встановлено службовим розслідуванням ОСОБА_1 було допущено порушення службової дисципліни в частині несвоєчасного та неналежного інформування керівництва підрозділу про неприбуття 12.01.2021 на місце служби з поважних причин, що дає підстави для висновку про неналежне ставлення позивачем до виконання своїх службових обов`язків та власну недисциплінованість.

З врахуванням викладеного позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Загородня, 5а, код ЄДРПОУ 43305056).

Суддя В.Д. Ковальчук