Суддя доповідач: Горбенко К.П.
Головуючий у 1-ій інстанції: Ушаков Т.С.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2010 року справа № 2-а-27551/09/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Горбенко К.П. суддів:
при секретарі
за участю
представника позивача
представника відповідача
розглянувши у
відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Лях О.П., Юрченко В.П.
Ольховій О.В. не зґявився.
не зґявився
Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року по справі № 2-а-27551/09/1270 за позовом Дочірнього підприємства "Ніколь" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року позовні вимоги ДП "Ніколь" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання недійсним податкового рішення-повідомлення задоволені: скасовано рішення-повідомлення №0001382340 від 29.10.2008 року про стягнення з ДП "Ніколь" штрафних санкцій у сумі 1700 грн. В задоволенні інших вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Відповідач не погодився з даною постановою суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу в якій просив постанову суду скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ДП "Ніколь" відмовити.
Сторони у судове засідання не зґявилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення, від відповідача надійшло клопотання про розгляд справу у їх відсутності.
Колегія суддів заслухавши доповідача, перевіривши матеріалами справи за доводами апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути скасована.
До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне:
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що згідно направлення на проведення перевірки №000224 від 10.10.2008 року (а.с. 19) співробітниками Стахановської ОДПІ у Луганській області 11.10.2008 року була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу гральних автоматів за адресою м. Теплогорськ, вул. Ульянівська, 3, який належить ДП "Ніколь".
Перевірка здійснена в присутності регіонального директора Димовського В.Є.
Перевіркою встановлено порушення ДП "Ніколь" п.1 ст.З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.19995р. №265/95-ВР, а саме: розрахункові операції при наданні послуг у сфері грального бізнесу з використанням гральних автоматів проведені без використання зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи РРО гральних автоматів розрахунковий документ встановленої форми особі, яка отримала послугу, не видано. Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні». Відповідно до пункту 4 статті 10 наведеного Закону на державні податкові інспекції в районах серед інших функцій покладено виконання щодо додержання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону. Зазначені функції співпадають з правами органів державної податкової служби, які визначені пунктом 2 статті 11 розділу 3 зазначеного Закону.
Серед прав, наданих податковим органам, передбачено здійснення планових та позапланових виїзних перевірок. Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок визначені статтею 11-1 цього Закону. Частиною 7 цієї статті (в редакції Закону України № 2505 від 25 березня 2005 року) визначено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Так, позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом відповідно до частини 8 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Стаття 11-2 цього Закону визначає умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок.
Згідно зазначених норм посадові особи органів державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Відповідно до Методичних Рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків вбачається, що посадові особи податкового органу мають право приступити до проведення як планових, так і позапланових перевірок РРО за умови надання суб'єкту господарювання під розпис: направлення на перевірку, копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової перевірки з зазначенням підстав проведення перевірки.
При проведенні перевірки працівниками Стахановської обґєднаної державної податкової інспекції 11.10.2008р. були присутні працівники ДП "Ніколь", а саме регіональний директор Димовський. Підставою проведення перевірки було надання направлення на проведення перевірки №000224 від 10.10.2008 року.
За результатами перевірки складено акт перевірки №0007/1204/23/31783975 від 11.10.08. Регіональній директор Димовський В.Є. від підписання та отримання акту перевірки відмовились, про що складений акт відмови від 11.10.2008р. та зроблено в відмітку у акті перевірки.
29.10.2008р. Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Одже, колегія суддів вважає, що перевірка ДП "Ніколь" 11.10.2009р. була проведена на законних підставах з додержанням чинного законодавства.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення вимог цього закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються санкції у таких розмірах:
п.2) двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі незастосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Згідно п.1 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; п.2 - видавати особі, яка отримала послугу, документ встановленої форми.
Пунктом 6 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001р. № 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій", встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності переводяться на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій при використанні гральних автоматів з 31.12.2006 року.
ДП "Ніколь" дійсно, зобовґзано, відповідно до Закону України про РРО № 265, п.1 ст.З при наданні послуг проводити розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо)на повну суму наданої послуги через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО.
Таким чином, ДП "Ніколь" не правомірно проводив розрахункові операції при наданні вказаних послуг без застосування РРО та без видачі розрахункового документу встановленої форми.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про те, що гральний автомат не є реєстратором розрахункових операцій, оскільки згідно абз.З ст.2 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", де зазначено, що реєстратор розрахункових операцій - це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться, в тому числі ЕККА,...автомат з продажу товарів (послуг).
У звґязку з викладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв оскаржувану постанову з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлює скасування постанови суду першої інстанції, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року по адміністративній справі № 2-а-27551/09 задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року по адміністративній справі № 2-а-27551/09 - скасувати.
Прийняти нову постанову:
Відмовити Дочірньому підприємству "Ніколь" у задоволенні позову до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання недійсним податкового рішення-повідомлення №0001382340 від 29.10.2008 року.
Вступна та резолютивна частини постанови постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 20.05.2010р. Повний текст постанови виготовлено 21.05.2010р .
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий:
Судді:
Суддя доповідач: Горбенко К.П.
Головуючий у 1-ій інстанції: Ушаков Т.С.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
20 травня 2010 року справа № 2-а-27551/09/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Горбенко К.П. суддів:
при секретарі
за участю
представника позивача
представника відповідача
розглянувши у
відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Лях О.П., Юрченко В.П.
Ольховій О.В. не зґявився.
не зґявився
Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року по справі № 2-а-27551/09/1270 за позовом Дочірнього підприємства "Ніколь" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року по адміністративній справі № 2-а-27551/09 задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року по адміністративній справі № 2-а-27551/09 - скасувати.
Прийняти нову постанову:
Відмовити Дочірньому підприємству "Ніколь" у задоволенні позову до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання недійсним податкового рішення-повідомлення №0001382340 від 29.10.2008 року.
Вступна та резолютивна частини постанови постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 20.05.2010р. Повний текст постанови буде виготовлено 21.05.2010р .
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: