
Справа № 462/1197/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2021 року м. Львів
Залізничний районний суд м. Львова в складі головуючого судді Колодяжного С.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у м.Львові цивільну справу за позовом Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
встановив:
Позивач 01.03.2021 року звернувся до суду із позовом, в якому просить стягнути із ОСОБА_1 15118,14 грн. коштів надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою як малозабезпеченій сім`ї. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що за заявою відповідача від 15.03.2018 року Залізничним відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради йому було призначено допомогу як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.03.2018 року до 31.08.2018 року. В результаті проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 свідомо не вказав у декларації про доходи та майно осіб, які входять до складу сім?ї від 15.03.2018 року виплату йому середнього заробітку за час затримки фактичного розрахунку у розмірі 15476, 98 грн. При цьому, ОСОБА_1 безпідставно за період з 01.03.2018 року до 31.08.2018 року отримав державну допомогу в розмірі 15118,14 грн. Оскільки ОСОБА_1 в добровільному порядку відмовляється повернути кошти державної допомоги, виплачені надміру, просить позов задовольнити.
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 08.04.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач, отримавши 15.04.2021 року копію ухвали про відкриття провадження, копію позовної заяви з додатками та пам`ятку про права та обов`язки, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення, у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позовну заяву, а тому суд на підставі ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
У матеріалах справи відсутні клопотання сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи наведене, відповідно до ч.8 ст.178 ЦПК України та ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін, вивчивши зібрані у справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтями 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що15.03.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення допомоги як малозабезпеченій сім?ї (а.с.3). Разом із заявою ОСОБА_1 подав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій в розділі ІІ Доходи членів сім?ї або зареєстрованих у житловому приміщенні за період з 01.09.2017 року до 28.02.2018 року зазначив, що він перебуває на обліку в Львівському міському центрі зайнятості, на підтвердження чого 21.03.2018 року додав довідку Львівського міського центру зайнятості №825 від 20.03.2018 року (а.с.4).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї від 29.09.2018 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу у розмірі 2480, 21 грн. щомісячно у період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року (а.с.10), що підтверджується витягом з протоколу №6 від 29.03.2018 року (а.с.6) та повідомленням №1650 від 29.03.2018 року (а.с.8).
Відповідно до довідки Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 21.12.2018 року ОСОБА_1 за період з березня 2018 року по серпень 2018 року була виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям у розмірі 15118, 14 грн. (а.с.15)
Разом з тим, як вбачається із відповіді Львівської національної академії мистецтв №308 від 28.11.2018 року ОСОБА_1 працював у Львівській національній академії мистецтв на посаді оператора котельні з 25.10.2017 року до 10.04.2018 року. За період до 10.05.2018 року йому здійснено виплату середнього заробітку за час затримки фактичного розрахунку, про що долучено довідку про доходи Львівської національної академії мистецтв №308 від 28.11.2018 року, з якої вбачається, що ОСОБА_1 з жовтня 2017 року по лютий 2018 року виплачено 15476, 98 грн.(а.с.13, 14).
26.12.2018 року Залізничним відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийнято розпорядження про припинення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям та повернення надміру виплачених коштів у розмірі 15118, 14 грн. за період з 01.03.2018 року до 31.08.2018 року (а.с.18).
Згідно повідомлення №260306-12184 від 26.12.2018 року та №260306-6382 від 05.07.2019 року позивач надсилав на адресу відповідача лист про добровільне повернення ним коштів позивачу, однак такий залишився без належного реагування (а.с.19, 20).
Частиною 1 ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції станом на 2018 рік), розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (в редакції станом на 2018 р.), виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (в редакції станом на 2018 рік), якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення , зокрема, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї.
Виходячи з наведеного, враховуючи, що відповідачем подано недостовірні дані про його доходи, у зв`язку з чим відповідачу було надміру виплачені кошти за призначеною державною соціальною допомогою як малозабезпеченій сім`ї в розмірі 15118,14 грн., суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2270 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача (а.с.27).
Керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 81, 82, 89, 264, 265, 268, 274, 275, 279ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради15118,14 грн. коштів надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою як малозабезпеченій сім`ї.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради– 2270 грн. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційного суду, відповідно до п.15.5 Перехідних положень ЦПК України – через Залізничний районний суд м. Львова.
У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно з п.3 Розділу XII «Прикінцеві положення» ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
- позивач Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, місцезнаходження – м.Львів, вул. Виговського, буд.34, ЄДРПОУ –26094903, р/р НОМЕР_1 ;
- відповідач ОСОБА_1 , місце реєстрації – АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Повний текст рішення складено 12 травня 2021 року.
Суддя /підпис/
З оригіналом згідно.
Суддя: С.Ю. Колодяжний