
Справа № 933/272/21
Провадження № 2-о/933/23/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2021 року смт Олександрівка
Олександрівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Шинкаренко А.І.,
за участі секретаря судового засідання - Пліскачової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту смерті,
в с т а н о в и в:
18.05.2021 року заявник – ОСОБА_1 , звернулась до Олександрівського районного суду Донецької області із заявою, про встановлення факту смерті, в обґрунтування якої зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Моспине, Пролетарського району, м. Донецька, яке знаходиться на непідконтрольній Україні території, померла її сестра – ОСОБА_2 . Її смерть була зареєстрована за місцем проживання – Адміністрацією м. Моспине, "так званої" Донецької Народної Республіки. З метою реалізації законного права на належну реєстрацію смерті померлої сестри, та отримання відповідного свідоцтва про смерть встановленого зразка, а також, отримання допомоги на поховання, 18 травня 2021 року вона звернулась до Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), куди надала свідоцтво про смерть сестри, та довідку про причину смерті, що видані на тимчасово окупованій території. Проте, у задоволенні її вимоги було відмовлено. Тому, просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Моспине, Пролетарського району м. Донецька Донецької області.
Ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 18.05.2021 року було відкрито провадження у справі, з призначенням судового розгляду на 09 год. 00 хв. 19 травня 2021 року.
В судове засідання заявник не з`явилась, надала до суду письмову заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, заяву, про встановлення факту смерті, підтримує в повному обсязі, та просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву, про відсутність заперечень проти заяви, просить справу розглядати без його участі. Також, повідомив про відсутність в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актового запису про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Моспине, Пролетарського району м. Донецька, Донецької області.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва пронародження серії НОМЕР_1 , виданого 13 листопада 1956 року Ново-Олександрівським с/бюро РАГСу Олександрівського району, актовий запис №22 від 13.11.1956 року, батьками ОСОБА_3 значаться: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Як вбачається зі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 20 серпня 1977року, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , 20 серпня 1977 року зареєстрували шлюб у с.Микільське, Олександрівського району Донецької області, актовий запис №19, та після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище: " ОСОБА_7 " .
Згідно свідоцтва пронародження серії НОМЕР_3 , виданого 09 березня 1955 року Ново-Олександрівським с/бюро РАГСу Олександрівського району, актовий запис №5 від 09.03.1955 року, батьками ОСОБА_8 значаться: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 20 серпня 1977року, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , 20 серпня 1977 року зареєстрували шлюб у с.Микільське, Олександрівського району Донецької області, актовий запис №18, та після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище: " ОСОБА_10 ". Отже, заявник – ОСОБА_1 , доводиться рідною сестрою ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 померла, що підтверджується довідкою про причини смерті №24 від 20.04.2021 року, та свідоцтвом про смерть, виданим "так званою" Адміністрацією міста Моспине Донецької Народної Республіки, серії НОМЕР_5 .
Відповідно до довідки №1434-5000119329 від 03.05.2019 року, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_2 взята на облік, як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Тобто, в порядку ст. 317 ЦПК України мають розглядатися заяви про встановлення факту смерті на території Автономної Республіки Крим, на території населених пунктів Донецької та Луганської області, визначених у розпорядженні Кабінету Міністрів України №1085-р від 07 листопада 2014 року. Відповідно до вказаного розпорядження, місто Моспине Донецької області є населеним пунктом, що розташований на тимчасово окупованій території України.
Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування. Місто Моспине Донецької області віднесено до таких населених пунктів.
Відповідно до свідоцтва про смерть від 22 квітня 2021 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Моспине, Пролетарського району м. Донецька. Свідоцтво видано нелегітимним органом – Адміністрацією міста Моспине Донецької Народної Республіки.
Згідно довідки про причину смерті №24 від 20 квітня 2021 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , у віці 66 років. Причина смерті: Ракова інтоксикація. Злоякісне новоутворення тіла матки. Довідка видана нелегітимним органом – Центром первинної медико-санітарної допомоги №12 м. Донецька.
Згідно ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме - документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України», будь-який акт, виданий органами, передбаченими частиною 2 вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
За ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справа проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. theRepublic o f MoldovaandRussia», «Ila§cuandOthers v. MoldovaandRussia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibiacase), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Тобто, документи, видані органами чи установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Враховуючи все вищевикладене, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає необхідним встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Моспине Пролетарського району м.Донецька.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, а тому необхідно допустити негайне виконання рішення у зазначеній справі.
Керуючись ст. ст. 81, 259, 293-294, 317, 430 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту смерті, - задовольнити.
Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України громадянки України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , стать – жіноча, яка народилась у с. Карпівка, Олександрівського району Донецької області, та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , місце смерті: м. Моспине, м. Донецьк Донецької області, Україна, дата смерті – ІНФОРМАЦІЯ_3 , вік померлої – 66 років, причина смерті: Ракова інтоксикація. Злоякісне новоутворення тіла матки.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Олександрівський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Копію рішення невідкладно надіслати до Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), для державної реєстрації факту смерті особи.
Заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 ;
Заінтересована особа: Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), юридична адреса: смт. Олександрівка Олександрівського району Донецької області, пл.Олександра Невського, буд 3, код ЄДРПОУ 23599815.
Суддя А.І. Шинкаренко