
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1919/21
17 травня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якій позивач просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, виражене у листі №1900308/6292 від 02.03.2021 Головного управління ПФУ в Тернопільській області, та скасувати його;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 03 листопада 2020 року, зарахувавши до його пільгового стажу періоди роботи в колгоспі ім. Л. Українки з 01.04.1983 по 01.02.1997; в СС «Мир» з 01.02.1997 по 31.03.2000; в СТзОВ «Діброва» з 01.04.2000 по 31.10.2006; в ТОВ «Шумськ Агро» з 20.05.2009 по 31.12.2009, з 17.03.2010 по 25.08.2010, з 26.08.2010 по 07.12.2010, з 22.03.2011 по 28.10.2014, та з 06.03.2015 по 03.11.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 3 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Однак відповідач, листом №1900-0303-8/6292 від 02.03.2021, відмовив йому в призначенні пенсії з підстав відсутності необхідного страхового стажу, оскільки документально не підтверджується той факт, що ОСОБА_1 працював трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства.
Позивач не погоджується з діями відповідача та зазначає, що йому безпідставно відмовлено в призначенні такої пенсії та не зараховано в стаж періоди роботи трактористом-машиністом в колгоспі ім. Л. Українки, в СС «Мир», в СТзОВ «Діброва» та в ТОВ «Шумськ Агро», а тому звернувся в суд зданим позовом.
Ухвалою суду від 15.04.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву, в тому числі клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
06.05.2021, через відділ документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого слідує, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, та зазначає, що на момент звернення за призначенням пенсії загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 33 роки 04 місяці 22 дні, в тому числі стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах - 05 років 06 місяців 00 днів (зараховано стаж роботи в ПП «Шумськ Агро»). З огляду на що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області заперечує наявність у своїх діях будь-яких ознак порушення прав позивача на соціальне забезпечення, зокрема, щодо призначення пенсії (арк. справи 43-52).
Частиною п`ятою статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Листом №1900-0303-8/6292 від 02.03.2021 Головне управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомлено ОСОБА_1 про результати розгляду його заяв від 26.11.2020 та від 08.12.2020 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зі змісту якого слідує, що відповідачем не зараховано до пільгового стажу період роботи в колгоспі ім. Л. Українки з 01.04.1983 по 01.02.1997; в СС «Мир» з 01.02.1997 по 31.03.2000; в СТзОВ «Діброва» з 01.04.2000 по 31.10.2006; в ТОВ «Шумськ Агро» з 20.05.2009 по 31.12.2009, з 17.03.2010 по 25.08.2010, з 26.08.2010 по 07.12.2010, з 22.03.2011 по 28.10.2014, та з 06.03.2015 по 03.11.2020, оскільки після проведення перевірки пільгового стажу позивача підтверджено відомості про нарахування йому заробітної плати на вказаних підприємствах, однак без зазначення займаної посади. Разом з тим, до пільгового стажу позивача зараховано частину періодів роботи в ТОВ «Шумськ-Агро» за 2016-2018, 2020 роки, оскільки в наказах на преміювання в цей період (на відміну від 2015 року) вже зазначеною посаду позивача, зокрема - «тракторист-машиніст» (арк. справи 12-13).
На підставі вказаного, позивачу було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, про що було повідомлено вказаним листом, за результатами розгляду його заяви про призначення пенсії на пільгових умовах.
Не погодившись із відповідним рішенням позивач звернулася до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон -1058), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону № 1058, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 1 Розділу XV Закон №1058, цей закон набув чинності 01.01.2004. До набрання ним чинності відповідні правовідносини регулювались нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В силу статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що до страхового стажу враховуються періоди роботи, виконуваної до 01.01.2004 на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до вимог статті 58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статті 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно із статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
У відповідності до вимог статей 82, 104 Закону України "Про пенсійне забезпечення" документи про призначення пенсій розглядаються органами Пенсійного фонду не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення. Зазначене рішення органу, який призначає пенсії, може бути оскаржено до суду.
Згідно з пунктом «в» частини першої статті 13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців.
Аналогічні умови призначення пенсії трактористам-машиністам на пільгових умовах визначені пунктом 3 частини другої статті 114 Закону №1058-IV.
Таким чином, головними умовами для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення відповідного віку 55 років, наявність страхового стажу 27 років 6 місяців, а також стажу при виконанні робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства упродовж 20 років.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №7. Так до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Трактористи-машиністи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених наведених вище умов. Трактористам-машиністам, постійно зайнятим на причіпних і стаціонарних установках і агрегатах, пенсії призначаються на загальних підставах.
Отже, право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону №1058-IV мають право трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства. При цьому, обов`язковою умовою для зарахування до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до вказаної норми, є безпосередня зайнятість тракториста у виробництві сільськогосподарської продукції.
За відсутності однієї з умов для призначення пенсії за віком на пільгових умовах призначення вказаної пенсії неможливе.
Як передбачено статтею 10 Закону №1788-ХІІ, пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
За приписами частин першої, другої статті 7 Закону №1788-ХІІ звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується.
Відповідно до пунктів 1.6, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Згідно із підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
За приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок №637).
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
Згідно із пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості:
стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;
стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування;
стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону
Згідно із пунктами 1, 2 роз`яснень Міністерства соціального забезпечення України №7 від 20.01.1992 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства» до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботі трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).
Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз`яснення.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі № 234/13910/17, від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 04.03.2020 у справі № 367/945/17 та від 27.04.2020 у справі № 367/4230/17.
Як слідує з матеріалів справи, не всю трудову діяльність позивача на посаді тракториста відповідач зарахував до пільгового стажу, що вплинуло на можливість призначення йому пенсії на пільгових умовах. За розрахунком ГУ ПФУ в Тернопільській області пільговий стаж ОСОБА_1 становить 5 років 06 місяців 00 днів (при необхідному 20 років), а страховий стаж - 33 роки 04 місяці 22 дні (при необхідному 28 років) при зверненні за пенсією.
З дослідженої належним чином засвідченої копії трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 судом встановлено, що позивач дійсно працював у спірні періоди на посаді тракториста, зокрема:
01.08.1983 - прийнятий у члени колгоспу ім. Л.Українки трактористом (запис № 1);
01.02.1997 - «припинено членство в колгоспі ім. Л.Українки у зв`язку з виділенням для створення окремого підприємства (запис № 2);
01.02.1997 - прийнятий у члени селянської спілки «Мир» у зв`язку з відокремленням від колгоспу ім. Лесі Українки (запис № 3).
01.08.1983 - прийнятий на роботу в колгосп ім. Лесі Українки трактористом.
01.02.1997 - звільнений з роботи у зв`язку із розподілом колгоспу ім. Лесі Українки на окремі господарства;
01.02.1997 - прийнятий на роботу у селянську спілку «Мир» трактористом у зв`язку із відокремленням від колгоспу ім. Л.Українки;
01.04.2000 - звільнений у зв`язку з реорганізацією селянської спілки «Мир»;
01.04.2000 - прийнятий на роботу у СТзОВ «Діброва» трактористом (запис № 5);
01.11.2006 - звільнений з роботи за згодою сторін;
28.03.2007 - прийнятий трактористом на період сезонних робіт в господарстві «Діброва» (запис № 9);
31.08.2007 - звільнений з роботи у зв`язку із закінченням сезонних робіт;
20.05.2009 - прийнятий на роботу у ТОВ «Шумськ Агро» трактористом на період сезонних робіт (запис № 13);
31.12.2009 - звільнений з роботи по закінченню сезонних робіт;
17.03.2010 - прийнято на роботу в ТОВ «Шумськ Агро» трактористом на період сезонних робіт (запис № 15);
25.08.2010 - звільнений з роботи в зв`язку з завершенням терміну сезонних робіт (запис №16);
26.08.2010 - прийнятий на роботу в ТОВ «Шумськ Агро» трактористом, на підставі трудового договору № 2 (запис № 17);
07.12.2010 - звільнений з роботи по завершенню строку трудового договору (запис №18);
22.03.2011 - прийнятий на роботу у ТОВ «Шумськ Агро» трактористом (запис № 21);
28.10.2014 - звільнений з роботи за згодою сторін;
06.03.2015 - прийнятий на роботу в ТОВ «Шумськ Агро» трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва (запису № 26) на вказаній посаді позивач працює досі працює.
Крім того, у трудовій книжці колгоспника НОМЕР_1 , на сторінках 18-19 внесено записи, які свідчать про трудову участь ОСОБА_1 в суспільному господарстві, зокрема, про виконання річних мінімумів такої трудової участі (арк. справи 14-16).
Підприємства, на яких працював позивач, відноситься до сільськогосподарських.
Разом з тим, відповідно до абзацу 2 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Наведені вище положення свідчать про те, що єдиною підставою для врахування до трудового стажу часу роботи колгоспника за фактичною тривалістю є невиконання встановленого мінімуму трудової участі саме без поважних причин.
Позивачем зазначені вимоги дотримано, що не заперечено відповідачем.
Відтак враховуючи вищевказані норми чинного законодавства та фактичні обставини, суд вважає, що відповідачем всупереч вимогам Закону не було зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи на посаді тракториста в колгоспі ім. Л. Українки, в СС «Мир», в СТзОВ «Діброва» та в ТОВ «Шумськ Агро».
Що стосується покликань відповідача на те, що після проведення перевірки пільгового стажу позивача підтверджено відомості про нарахування йому заробітної плати на вказаних підприємствах, однак без зазначення займаної посади в наказах підприємств, як підстави для відмови в зарахування спірних періодів до пільгового стажу, то суд оцінює їх критично та зазначає наступне.
В матеріалах справи міститься довідка № 27 від 24.11.2020, видана головою ліквідаційної комісії ОСОБА_2 (арк. справи 18)
Відповідно до вказаної довідки ОСОБА_1 працював в КСП ім. Л.Українки з 01.08.1983 по 27.11.1983 та з 05.12.1985 по 01.02.1997 трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року у тваринництві. Разом з тим, колгосп ім. Лесі Українки було реорганізовано в КСП ім. Лесі Українки відповідно до протоколу № 1 від 12.01.1992, що підтверджується довідкою № 28 від 24.11.2020, виданою головою ліквідаційної комісії ОСОБА_2 (рак. справи 19).
Крім того, у архівній довідці № 1749/01-25 від 06.11.2020, виданій Архівним відділом Шумської РДА, містяться два архівні витяги.
З першого архівного витягу із протоколу № 8 засідання правління колгоспу ім. Л. Українки від 27.06.1984, слідує, що ОСОБА_1 - механізатор, був нагороджений туристичною путівкою, як один з кращих молодих виробників.
Відповідно до другого архівного витягу із протоколу № 11 засідання правління КСП ім. Л. Українки від 12.08.1994, за підсумками трудового суперництва на період жнив переможцями було визнано, зокрема, серед комбайнерів: ОСОБА_1 та за II місце нагороджено грошовою винагородою 400000 карбованців (арк. справи 26).
Разом з тим, у архівній довідці про трудових стаж № 1665/01-25 від 20.10.2020, виданій Архівним відділом Шумської РДА, наявні відомості про нарахування заробітної плати за 1980, 1982-1997 р., щодо встановленого мінімуму та кількості відпрацьованих людиноднів ОСОБА_1 у колгоспі ім. Лесі Українки, колективного сільськогосподарського підприємства ім. Лесі Українки (арк. справи 23).
Таким чином, сукупний пільговий стаж ОСОБА_1 за період роботи в колгоспі імені Лесі Українки становить 13 років 3 місяці 18 днів.
Також, факт роботи ОСОБА_1 трактористом-машиністом у СС «Мир» та СТзОВ «Діброва» додатково підтверджується довідкою № 1 від 12.11.2020, виданою керівником СТзОВ «Діброва». Відповідно до вказаної довідки Позивач працював у СС «Мир» та СТзОВ «Діброва» у період із 01-02.1997 по 31.03.2000, та з 01.04.2000 по 31.10.2006 трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві с/г продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві (арк. справи 20).
Крім того, у архівній довідці № 1751/01-25 від 06.11.2020, виданій архівним відділом Шумської РДА, наявний архівний витяг із протоколу № 2 зборів уповноважених від 18.01.1997, відповідно до якого на зборах виступив ОСОБА_1 - «тракторист» (арк. справи 28)
Разом з тим, з архівної довідки про трудовий стаж № 1666/01-25 від 21.10.2020, виданої Архівним відділом Шумської РДА, слідує, що у документах архівного фонду СС «Мир» в книгах нарахування заробітної плати за 1997-2000 рр. є відомості щодо встановленого мінімуму та кількості відпрацьованих людиноднів ОСОБА_1 (арк. справи 24)
Відповідно до архівної довідки про трудовий стаж № 1750/01-25 від 06.11.2020 виданої Архівним відділом Шумської РДА, відомо, що у документах архівного фонду с/г ТОВ «Діброва» в книгах наказів з кадрових питань (особового складу) за 2000-2007рр. є відомості про таке:
згідно наказу № 1 від 01.04.2000, ОСОБА_1 прийнятий на роботу з 01.04.2000:
згідно наказу № 39 від 26.08.2001, комбайнер ОСОБА_1 нагороджений грошовою премією в сумі 30,00 грн.;
згідно наказу № 12 від 24.03.2003, за механізатором ОСОБА_1 закріплено трактор МТЗ - 80, державний номер НОМЕР_4, серія НОМЕР_2 ;
згідно наказу № 7 від 02.03.2004, за механізатором ОСОБА_1 закріплено трактор МТЗ - 80, державний номер НОМЕР_4, серія НОМЕР_2 та комбайн СК-5 «Нива»;
згідно наказу № 23 від 20.07.2006, за комбайнером ОСОБА_1 закріплено зернозбиральний комбайн СК-5 «Нива» для збирання урожаю 2006 року;
згідно наказу № 37 від 01.11.2006 ОСОБА_1 був звільнений за згодою сторін (арк. справи 27).
Разом з тим, відповідно до архівної довідки про трудовий стаж № 1667/01-25 від 20.10.2020, виданої Архівним відділом Шумської РДА, відомо, що у документах архівного фонду с/г ТОВ «Діброва» в книгах наказів з кадрових питань (особового складу) за 2000-2006 рр. є відомості про таке: згідно наказу № 1 від 01.04.2000 ОСОБА_1 був прийнятий на роботу з 01.04.2000; згідно наказу № 37 від 01.11.2006 був звільнений з роботи за згодою сторін з 01.11.2006 (арк. справи 25)
Таким чином, в сукупності пільговий стаж ОСОБА_1 за період роботи в СС «Мир» та СТзОВ «Діброва» становить 9 років 9 місяців.
Факт роботи ОСОБА_1 трактористом-машиністом у ТОВ «Шумськ Агро» додатково підтверджується довідкою № 29 від 13.11.2020, виданою генеральним директором ТОВ «Шумськ Агро».
Відповідно до вказаної довідки позивач працював з 20.05.2009 по 31.12.2009, з 17.03.2010 по 25.08.2010, з 26.08.2010 по 07.12.2010, з 22.03.2011 по 28.10.2014, з 06.03.2015 по даний час трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві с/г продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві (арк. справи 21).
За таких обставин, суд дійшов переконання, що пільговий стаж ОСОБА_1 за період роботи в ТОВ «Шумськ Агро» станом на дату звернення до ПФУ із заявою про призначення пільгової пенсії становить 10 років 7 місяців.
Так, згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 25.04.2019 у справі № 593/283/17 та від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а, формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для обмеження органами пенсійного фонду в реалізації особою конституційного права на соціальний захист та призначення пенсії.
Підсумовуючи, суд доходить висновку, що записи у трудовій книжці позивача, уточнюючі довідки та інші документи, що надавалися відповідачу разом з заявою про призначення пенсії, підтверджують характер роботи позивача в спірні періоди на посаді тракториста-механізатора та дають підстави для зарахування цього періоду до спеціального стажу, що надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Як слідує з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою від 26.11. 2020 про призначення пенсії не пізніше трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку, а відтак позивач має право на призначення пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 03.11.2020.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Також, суд враховує, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Водночас, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).
Таким чином, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, відповідач діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та без використання повноважень з метою, з якою ці повноваження надано.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сплачений судовий збір у розмірі 908 грн згідно квитанції від 11.04.2021 (арк. справи 10).
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання рішення протиправним та його скасування, зобов`язання вчинити дії, задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, викладене у листі №1900308/6292 від 02.03.2021.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в колгоспі ім. Л. Українки з 01.04.1983 по 01.02.1997; в СС «Мир» з 01.02.1997 по 31.03.2000; в СТзОВ «Діброва» з 01.04.2000 по 31.10.2006; в ТОВ «Шумськ Агро» з 20.05.2009 по 31.12.2009, з 17.03.2010 по 25.08.2010, з 26.08.2010 по 07.12.2010, з 22.03.2011 по 28.10.2014, та з 06.03.2015 по 03.11.2020 та призначити ОСОБА_1 з 03 листопада 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17 травня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 );
відповідач: - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769);
Головуючий суддя Мірінович У.А.