П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Здолбунів
11год.30хв.
06 травня 2010 р.№ 2-а-124/10
Здолбуніський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Бондаренко Н.В.
при секретарі Лозовицькій Ю.В.
з участю позивача ОСОБА_1
його представника ОСОБА_2
представника відповідача Рощенко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Здолбунів справу за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до Здолбунівської міської ради про визнання рішення сесії міськради неправомірним та його скасування,
в с т а н о в и в:
У березні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення Здолбунівської міської ради Рівненської області від 17 лютого 2010р., яким відмовлено йому у продажі земельної ділянки несільськогосподарського призначення для обслуговування будівлі складського приміщення, площею 415м2, розташованої в АДРЕСА_1. Зазначає, що 27.01.2010р. він звернувся із заявою до сесії Здолбунівської міськради щодо продажу йому земельної ділянки, представивши при цьому пакет документів, в т.ч. звіт з експертної грошової її оцінки з висновком про оціночну її вартість. Рішенням сесії 17.02.2010р. йому було відмовлено у продажі землі, оскільки вартість земельної ділянки, визначена експертом є заниженою. Вважає, що таке рішення суперечить вимогам ч.5 ст.128 ЗК України.
Позивач та його представник позов підтримали в повному обємі і просять його задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала. Пояснила, що депутати діяли в межах своїх повноважень та діючого чинного законодавства. У 2009р. в м.Здолбунові земельні ділянки були продані територіальною громадою міста за значно вищі ціни, ніж оцінена спірна земельна ділянка, в звязку з чим сесія і відмовила у її продажі ОСОБА_1 по ціні експертної грошової оцінки. Вважає позовні вимоги безпідставними і просить в позові відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи із таких підстав.
Судом встановлено, що територіальною громадою м.Здолбунів 15.05.2009р. продано приватному підприємцю ОСОБА_1 нежитлову будівлю, будівлю складського приміщення, що розташована по АДРЕСА_1.На підставі договору оренди від 26.12.2008р. позивачу надано у платне користування земельну ділянку для обслуговування будівлі складського приміщення по АДРЕСА_1 строком на 5 років площею 415 м2.
Рішенням сесії Здолбунівської міськради №1280 від 29 липня 2009р. вищезазначену земельну ділянку включено до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що підлягають продажу. Цим же рішенням дано згоду на проведення експертної грошової оцінки даної земельної ділянки та зобовязано ОСОБА_1 сплатити авансовий платіж за виготовлення звіту про експертну оцінку землі.
04.08.2009р. укладено договір №162-02/08-09 про розробку звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки, сторонами якого є замовник: Здолбунівська міська рада, виконавець: підприємець ОСОБА_4 та платник: ОСОБА_1 Відповідно до його умов, виконавець зобовязується виконати з дотриманням вимог законодавства роботу з розробки звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки для обслуговування будівлі складського приміщення по АДРЕСА_1.
27 січня 2010 року позивач звернувся з заявою до відповідача про продаж земельної ділянки площею 415 м2, розташованої за адресою: АДРЕСА_1. Ним же була надана експертна грошова оцінка спірної земельної ділянки, яка була виконана за замовленням відповідача, оплату за її виконання проведено позивачем.
Статтею 12 ЗК передбачено, що міська рада має право розпоряджатися землями територіальної громади та повноваження щодо здійснення владних управлінських функцій у галузі земельних відносин на території міста. Зазначені функції цей орган здійснює шляхом: передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності; викуп земельних ділянок для суспільних потреб територіальної громади; організація землеустрою; координацію діяльності місцевих органів земельних ресурсів та ін.
Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2010 від 01 квітня 2010р. розяснено, що положення пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 127 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах у формі аукціону у випадках та порядку, встановлених главою 21цього Кодексу. Ч.2 ст.134 Земельного кодексу встановлено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках обєктів нерухомого майна(будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що у позивач має право на придбання спірної земельної ділянки шляхом купівлі-продажу поза межами конкурентних засад, про що зазначено у ч.2 ст.127, ч.2 ст.134 Земельного кодексу України.
Згідно частини 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель комунальної або державної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст. 128 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи, зацікавлені в придбанні земельних ділянок у власність, надають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або в сільську, селищну, міську раду. При цьому Законом встановлений вичерпний перелік документів, які додаються до клопотання. В місячний термін таке клопотання повинно бути розглянуто та прийнято рішення про продаж земельної ділянки або про відмову в продажі із зазначенням причин відмови.
Частиною пятою статті 128 Земельного кодексу України визначений вичерпний перелік підстав за якими може бути відмовлено в продажу земельної ділянки це: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо субєкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Судом встановлено, що позивач виконав встановлені законом вимоги щодо надання документів для викупу земельної ділянки. З огляду на викладене, суд вважає, що у відповідача не було законних підстав для відмови у задоволенні клопотання позивача про продаж спірної земельної ділянки, а тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України судові витрати, у разі ухвалення рішення на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України(або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа. Відповідно до наданих квитанцій, позивачем сплачено 3грн.40 коп. державного мита, 37 грн. витрат ІТЗ та 2 тис.грн. за надання правової допомоги.
На підставі наведеного, суд вважає, що судові витрати підлягають стягненню на користь позивача із місцевого бюджету м.Здолбунів.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 18, 71, 94, 104, 160, 162, 163 КАС України, ст.ст.12,116,127,128,134 Земельного кодексу України,
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити. Визнати неправомірним та скасувати рішення сесії Здолбунівської міської ради від 17.02.2010р. №1591 щодо відмови ОСОБА_1 у продажі земельної ділянки площею 415 м2, розташованої за адресою:
АДРЕСА_1.
Стягнути із Місцевого бюджету м.Здолбунів( р/р 31418537700172 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 22090100, місцевий бюджет м.Здолбунів ЄДРПОУ 22586360) на користь ОСОБА_1(ін.код. НОМЕР_1) 2040(дві тисячі сорок)грн.40коп. понесених ним судових витрат по справі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.В.Бондаренко