
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2021 р. Справа № 400/1922/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Міністерства юстиції України, вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001 до відповідача:Ленінська районна молодіжна громалська організація «Регіональний фінансово-економічний інститут», вул. Космонавтів, 152, кв. 95, м. Миколаїв, 54031 про:припинення діяльності юридичної особи,ВСТАНОВИВ:
Міністерство юстиції України (далі – позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про припинення діяльності юридичної особи Ленінської районної молодіжної організації «Регіональний фінансово-економічний інститут» (далі – відповідач).
Ухвалою від 31.03.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що назва відповідача містить символіку комуністичного тоталітарного режиму в розумінні Закону України № 317. Відповідачем заходів виконання вимог Закону України № 317, які б могли бути враховані Комісією з питань дотримання Закону України № 317, не вжито, об`єктивні обставини (причини) невиконання вимог Закону відсутні. Зазначене є підставою звернення позивач до суду з адміністративним позовом про припинення юридичної особи – відповідача.
Відповідач відзив на позов не надав.
Ухвала про відкриття провадження, направлена на юридичну адресу відповідача, без вручення адресату повернулась до суду.
За правилами ч. 4 ст. 124 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) разі відсутності учасників справи за адресою його місцезнаходження (місцяпроживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Ленінська районна молодіжна організація «Регіональний фінансово-економічний інститут» зареєстрована як юридична особа 07.02.2002 року. Керівник – Глизін Антон Павлович.
21.05.2015 року набув чинності Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 року № 317-VIII (далі та раніше за текстом – Закон України № 317), який визначає правові основи заборони пропаганди їх символіки та встановлює порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України № 317 пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки визнається наругою над пам`яттю мільйонів жертв комуністичного тоталітарного режиму, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму та заборонена законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських організацій» від 15.05.2003 року № 755-IV у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати, зокрема, символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Частиною 3 ст. 7 Закону України № 317 встановлено, що юридичні особи, політичні партії, інші об`єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов`язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону.
Рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку (ч. 4 ст. 3 Закону України № 317).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2015 року № 354 затверджено Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі – Порядок № 354).
Відповідно до п. 7 Порядку № 354 для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону утворюється Комісія з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Наказом Міністерства юстиції України від 09.06.2015 року № 167/7 утворено Комісію з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі – Комісія).
Наказом Міністерства юстиції України від 09.06.2015 року № 895/5 затверджено Положення про Комісію.
Відповідно до покладених на неї завдань Комісія забезпечує проведення правової експертизи об`єднання громадян, діяльність, найменування та/або символіка яких досліджується на відповідність вимогам Закону України № 317, підготовку за результатами правової експертизи правових висновків про відповідність/невідповідність діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України № 317.
Згідно п. 4 Порядку № 354 Підставами проведення правової експертизи можуть бути:
1) звернення ініціатора про проведення правової експертизи, яке має містити: повне найменування об`єкта правової експертизи та його ідентифікаційний код (у разі наявності статусу юридичної особи); факт порушення Закону (із посиланням на норми Закону); повне найменування, місцезнаходження ініціатора, його контактні дані;
2) ініціатива Мін`юсту;
3) рішення суду, що набрало законної сили, яким встановлено факт невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону.
Підставою для проведення правової експертизи відповідача є ініціатива позивача (службова записка Департаменту нотаріату та державної реєстрації від 19.02.2021 року № 1006-19.3.2-21).
Відповідно до п. 18 Порядку № 354 Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об`єкта правової експертизи про наявні об`єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону.
На виконання вказаних норм Комісія листом від 18.01.2021 року № 129/19.3.2/33-21 звернулась до відповідача з проханням надати пояснення щодо причин неприведення свого найменування у відповідність до вимог Закону України № 317 протягом місяця з дня набрання ним чинності.
Лист відповідачем отримано 25.01.2021 рок, але станом на 03.03.2021 року відповідь на адресу позивача не надійшла.
При проведенні правової експертизи Комісією встановлено, що найменування об`єкта правової експертизи не відповідає ч. 2 ст. 3 Закону України № 317, оскільки є похідною від колишньої назви Інгульського району м. Миколаєва – Ленінський, перейменованого розпорядженням Миколаївського міського голови від 19.02.2016 року № 28 «перейменування об`єктів топоніміки» як таке, назва якого містила символіку комуністичного тоталітарного режиму.
За наслідками проведеної правової експертизи Комісією складено Правовий висновок від 03.03.2021 року № 10 «Про невідповідність найменування юридичної особи Ленінської районної молодіжної громадської організації «Регіональний фінансово-економічний інститут» Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Згідно п. 20 Порядку № 354 Правовий висновок про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки об`єкта правової експертизи вимогам Закону затверджується наказом Мін`юсту в строк, визначений у пунктах 11 і 12 цього Порядку.
10.03.2021 року відповідачем видано наказ № 904/5, яким на виконання вимог п. 20 Порядку № 354:
1) затверджено Правовий висновок Комісії від 03.03.2021 року № 10;
2) визнано, що найменування Ленінської районної молодіжної громадської організації «Регіональний фінансово-економічний інститут» не відповідає ч. 2 ст. 3 Закону України № 317.
Отже, відповідно до Правового висновку Комісії від 03.03.2021 року № 10, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.03.2021 року № 904/5, найменування об`єкта правової експертизи Ленінської районної молодіжної громадської організації фінансово-економічний інститут» містить символіку комуністичного режиму, що свідчить про порушення відповідачем вимог Закону України № 317.
Згідно ч. 3 ст. 3 Закону України № 317 Ууразі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян, друкованими засобами масової інформації вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду справи не було залучено свідків та не призначено експертиз, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) до Ленінської районної молодіжної громадської організації «Регіональний фінансово-економічний інститут» (вул. Космонавтів, 152, кв. 95, м. Миколаїв, 54031, код ЄДРПОУ 26132756).
2. Припинити діяльність юридичної особи Ленінської районної молодіжної громадської організації «Регіональний фінансово-економічний інститут» (вул. Космонавтів, 152, кв. 95, м. Миколаїв, 54031, код ЄДРПОУ 26132756).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19.05.2021 року.
Суддя О.В. Малих