
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2021 р. Справа№200/2706/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
15 березня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати йому пенсії за віком за минулий період з 01 травня 2017 року по 01 лютого 2019 року в сумі 109 020, 46 грн.;
- стягнути з Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача пенсію за віком за минулий період з 01 травня 2017 року по 01 лютого 2019 року в сумі 109 020,46 грн.
Позов обґрунтований тим, що позивачу за час його перебування на обліку у Слов`янському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області не виплачена заборгованість з пенсії за період з 01 травня 2017 року по 01 лютого 2019 року у загальному розмірі 109 020, 46 грн.
У поданому до суду відзиві на адміністративний позов, відповідач заперечив проти задоволення позовних у повному обсязі, зазначивши, що згідно постанови Кабінету Міністрів України № 335 від 25.04.2018 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365» суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів, тобто, відзначає відповідач, борг за минулий період, а саме з 01 травня 2017 року по 31 січня 2019 року не виплачується.
Підсумовуючи, відповідач вказав на те, що борг нарахований на додаткову відомість, виплата буде проведена після її фінансування.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року, позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи. Одночасно суд цією ж ухвалою поновив позивачу строк звернення до суду із даним позовом та відстрочив позивачеві сплату судового збору до ухвалення судового рішення у цій справі.
Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, отже, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами. Саме по собі оголошення карантину не зупиняє роботи судів, участь учасників справи в судовому засіданні судом обов`язковою не визнавалась, та сторонами не повідомлено причин, які безпосередньо перешкоджають розгляду даної справи за наявними у ній доказами.
З`ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України, серія: НОМЕР_1 (а.с. 5-зв. бік а. с. 5).
Відповідно до довідки від 09 липня 2018 року № 0000574609, що видана Управлінням соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації, позивач є внутрішньо переміщеною особою з фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_1 (а.с. 6).
Позивач є отримувачем пенсії за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 (а.с. 7).
11 липня 2017 року позивач звернувся до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою відповідно до якої просив запросити його пенсійну справу у Управління ПФУ у Володарському районі (а.с. 25).
Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до УПФУ у Володарському районі із запитом від 11 липня 2018 року за вих. № 17241, в якому просило, у зв`язку з переїздом позивача вислати пенсійну справу останнього на адресу Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, а його електронну пенсійну справу на офіційну електронну адресу Управління, а також надати довідку (атестат) із повідомленням по який час позивач забезпечений пенсією (зв. бік а.с. 25).
Розпорядженням Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, на підставі протоколу від 04 вересня 2018 року № 110 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО, прийнято рішення поновити позивачеві виплату пенсії (зв. бік а.с. 25).
Представником позивача 11 лютого 2020 року надіслано на адресу Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області адвокатський запит за вих. № 21 в якому просив надати йому інформацію про час зупинення пенсійних виплат ОСОБА_1 , а також просив повідомити його на якій підставі і за який період не проведено позивачу виплату пенсії з наданням розрахунку не виплаченої останньому пенсії за минулий період (а.с. 8).
У відповідь на звернення представника позивача від 11 лютого 2021 року Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області своїм листом від 24 лютого 2021 року № 0567-02-8/4711 повідомило, поряд з іншим про те, що борг за період з травня 2017 року по січень 2019 року обліковано в розмірі 109 020, 46 грн. Означені суми виплат, які не закладені до бюджету фонду будуть виплачені за окремим фінансуванням на означені цілі (а.с. 10-11).
Додатком до вищевказаного листа від 24 лютого 2021 року була довідка про нараховану та не виплачену пенсію позивача із якої судом встановлено, що у період з травня 2017 року по січень 2019 року (включно) пенсія позивачу нараховувалась, проте не виплачувалась. Загальна сума невиплаченої позивачеві суми пенсії складає 109 020, 46 грн. (а.с.12).
Поряд з цим в матеріалах справи міститься довідка Відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії № 2 з якої вбачається, що позивач не отримав пенсію за період з 01 травня 2017 року по 31 січня 2019 року (а.с. 24).
Таким чином, спірним питанням даної справи є правомірність невиплати позивачеві пенсії у розмірі 109 020 , 46 грн. за період з 01 травня 2017 року по 01 січня 2019 року.
Спір між сторонами щодо розміру заборгованості з пенсійних виплат за період з 01 травня 2017 року по 01 січня 2019 року відсутній.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Принципи, засади та механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Отже, нормативно-правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави припинення пенсійних виплат, є Закон № 1058-IV. Інші нормативно-правові акти, у сфері правовідносин врегульованих Законом № 1058-IV, можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону № 1058-IV, за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 7 жовтня 2009 року № 25-рп/2009) 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, а відповідачем не спростовано, що рішення про припинення виплати позивачу пенсії з підстав, визначених ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відносно позивача в матеріалах пенсійної справи відсутнє.
Суд зауважує, що відповідач не заперечує право позивача на отримання пенсії, проте зазначає, що суми виплат, які не закладені до бюджету Пенсійного фонду України будуть виплачуватись за окремим фінансуванням на означені цілі. Таке посилання суд вважає безпідставним, оскільки не є належною підставою для невиплати пенсії позивачу та не може позбавляти права особи на своєчасне отримання належних сум пенсій, як це передбачено ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідачем протиправно не виплачено позивачу заборгованість з пенсії.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
З огляду на викладене суд вважає, що невиплата позивачеві нарахованої пенсії за період з 01 травня 2017 року по 01 лютого 2019 року, у сумі – 109 020, 46 грн., свідчить про те, що мало місце втручання відповідача у право власності позивача, і таке втручання, з точки зору положень ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не є законним, у зв`язку із чим, означена бездіяльність відповідача є протиправною.
При цьому суд зазначає, що відповідачем у даному випадку допущена саме протиправна бездіяльність, яка полягає у невиплати позивачу заборгованості з пенсі.
Оскільки позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості з пенсії у сумі – 109 020, 46 грн. право позивача на яку відповідачем не заперечується, однак було піддано формальним обмеженням, з підстав та у спосіб, які суперечать вимогам Конституції та законів України, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в цій частині, та про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з пенсії, у сумі – 109 020, 46 грн.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року суд відстрочив позивачеві сплату судового збору до ухвалення судового рішення.
Нормами частини 2 статті 133 КАС України встановлено, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до статті 4 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» (далі Закон №3674-VI) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Частиною 2 цієї статті визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, судовий збір у розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , зареєстроване фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3; ЄДРПОУ: 37803258) про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3; ЄДРПОУ: 37803258) щодо невиплати ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , зареєстроване фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) заборгованості з пенсії за віком за період з 01 травня 2017 року по 01 лютого 2019 року у розмірі 109 020, 46 грн.
Стягнути з Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3; ЄДРПОУ: 37803258) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , зареєстроване фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) заборгованість з виплати пенсії за віком за період з 01 травня 2017 року по 01 лютого 2019 року у розмірі 109 020, 46 грн. (сто дев`ять тисяч двадцять) грн. 46 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3; ЄДРПОУ: 37803258) на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 18 травня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров