
Справа № 576/819/21
Провадження № 2/576/237/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2021 року м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі судді Глухівського міськрайонного суду Сумської області Мазур С.А., розглянувши в порядку письмового спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру МВС № 5941, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «ДТЗ» про визнання права власності, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовом до Територіального сервісного центру МВС № 5941, третя особа: ТОВ «Торговий дім «ДТЗ» про визнання права власності на моторолер.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що 11.08.2014 ним було придбано моторолер SPARK SP110C-3L, 2013 р.в. номер рами НОМЕР_1 , на підставі довідки-рахунку серії ВІА № 690167, виданої ТОВ «Торговий Дім «ДТЗ», отримав від продавця сертифікат відповідності. У зв`язку з різким погіршенням здоров`я, відразу після придбання транспортного засобу, моторолером не користувався, тому не здійснив його державну реєстрацію у відповідності до абз. 9 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» протягом 10 діб після придбання. З метою реєстрації моторолера, 23.03.2021 він звернувся до ТСЦ МВС 5941 у м. Глухів Сумської області, але у державній реєстрації і видачі свідоцтва йому було відмовлено, про що повідомлено в письмовій відповіді з боку ТСЦ МВС № 5941 від 25.03.2021 за вих. № 31/18/5941-Р-2зв. За вказаних вище обставин просить суд визнати за ним право власності на моторолер SPARK SP110C-3L, 2013 р.в. номер рами НОМЕР_1 .
Ухвалою суду від 07 квітня 2021 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Відповідач згідно пункту 1 частини восьмої статті 128 Цивільного процесуального кодексу України (далі– ЦПК України) належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без участі сторін.
21 квітня 2021 року Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Сумській області надіслано відзив на позовну заяву, в якому не погоджується з даним позовом, вважає його безпідставним з наступних підстав. Так, у відзиві зазначив, що ТСЦ № 5941 не може бути відповідачем в у даній цивільній справі, інтереси територіального сервісного центру № 5941 (на правах відділу, м. Глухів) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Сумській області (філія ГСЦ МВС) в судах представляє Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Сумській області (філія ГСЦ МВС). Крім того, Регіональний сервісний центр не оспорює право власності Позивача на транспортний засіб, а здійснює організаційне забезпечення та контроль процесу реєстрації транспортних засобів. Надана Позивачем 25.03.2021 довідка-рахунок від 11.08.2014 року на час звернення не була підтвердженням факту придбання транспортного засобу і не є підставою для здійснення операцій з транспортним засобом та не підтверджує право власності. Крім того, зазначає, що з моменту придбання транспортного засобу – 11.08.2014 Позивачем до звернення до відповідного органу з питання його реєстрації у 2021 році минуло понад 6 років. В той же час, 18 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 941 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів», яка безпосередньо стосується скасування використання довідки-розрахунку при купівлі-продажу та оформленні транспортних засобів. У зв`язку з чим з 18 листопада 2015 року довідка-розрахунок не являється документом – підставою для здійснення операцій з транспортним засобом та не підтверджує право власності. Просив відмовити у задоволенні позову.
05 травня 2021 року Позивачем надіслано відповідь на відзив, в якому зазначив, що позиція Відповідача є хибною, викладені заперечення не ґрунтуються на нормах законодавства, тому просив суд позов задовольнити.
Відповідачем заперечення щодо відповіді на відзив не подано.
Представником третьої особи: ТОВ «Торговий дім «ДТЗ» відзиву на позов не подано.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до статті 81 Цивільного процесуального кодексу (далі - ЦПК України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.2 ст. 77 ЦПК України).
Розглядаючи позов, суд має встановити фактичні обставини справи, виходячи з фактичних правовідносин сторін, але в межах заявлених вимог.
Звертаючись до суду з позовом ОСОБА_1 мотивував позов тим, що 11.08.2014 він придбав моторолер SPARK SP110C-3L, 2013 р.в. номер рами НОМЕР_1 , на підставі довідки-рахунку серії ВІА № 690167, виданої ТОВ «Торговий Дім «ДТЗ», отримав від продавця сертифікат відповідності. У зв`язку з різким погіршенням здоров`я, відразу після придбання транспортного засобу, моторолером не користувався, тому не здійснив його державну реєстрацію у відповідності до абз. 9 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» протягом 10 діб після придбання. 23.03.2021 Позивач звернувся до ТСЦ МВС 5941 у м. Глухів Сумської області, але у державній реєстрації і видачі свідоцтва йому було відмовлено, про що його повідомлено листом ТСЦ МВС № 5941 від 25.03.2021 за вих. № 31/18/5941-Р-2зв.
При розгляді справи встановлено наступні обставини справи і відповідні їм правовідносини.
Листом ТСЦ МВС № 5941 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Сумській області від 25.03.2021 № 31/18/5941/- Р-2 зв Позивачу було надано роз`яснення, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 941 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів», яка безпосередньо стосується скасування використання довідки-рахунка при купівлі-продажу та оформлені транспортних засобів. У зв`язку з чим з 18 листопада 2015 року довідка-рахунок не є документом – підставою для здійснення операцій з транспортним засобом та не підтверджує право власності. Слова «Довідка-рахунок» були вилучені з п.8 Порядку. Сервісні центри МВС проводять лише реєстраційні дії щодо обліку транспортних засобів та не є органами, що визнають право власності, а тому не можуть здійснювати операції на підставі документів, що не передбачені Порядком. Таким чином, підстави для державної реєстрації транспортного засобу відсутні.
З договору купівлі-продажу № ДА140811-037 від 11.08.2014 вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ДТЗ» продав ОСОБА_1
моторолер SPARK SP110C-3L, № двигуна 152 НОМЕР_2 № шасі НОМЕР_1 (а.с.6).
Відповідно до довідки-рахунку серії ВІА № 690167 від 11.08.2014, яка була видана ТОВ «Торговий Дім «ДТЗ», встановлено, що Позивач сплатив 1525,00 грн. за придбаний ним моторолер SPARK SP110C-3L, № двигуна 152 НОМЕР_2 № шасі НОМЕР_1 (а.с.7).
До позову Позивачем долучено видаткову накладну № ДА140811-038 від 11.08.2014 та сертифікат відповідності на придбаний моторолер терміном дії з 31 липня 2014 року по 29 липня 2015 року, виданий фірмою – виробником (а.с.8,9).
За ч.1 ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди, тощо.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
За приписами ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Частиною першою статті 182 ЦК встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ч. 3 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Згідно з пунктами 7, 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року N 1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Відповідно до п. 8 цього Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників та документів, які підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін в реєстраційні документи.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори купівлі продажу, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; договори, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів: договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортні засоби договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб`єкти господарювання, що здійснюють оптову та роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб`єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою; договір комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою та скріплені печаткою (за її наявності), у разі продажу транспортних засобів суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном; рішеннями власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило па транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів транспортного засобу та конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноваженому органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувану в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем; договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений за результатами прилюдних торгів (аукціону) або електронних торгів, за яким продавцем виступає Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
У той же час, 18 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 941 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ з питань реєстрації транспортних засобів», яка безпосередньо стосується скасування використання довідки-рахунка при купівлі-продажу та оформлення транспортних засобів.
У зв`язку з чим з 18 листопада 2015 року довідка-рахунок не є документом - підставою для здійснення операцій з транспортним засобом та не підтверджує право власності.
Таким чином, надана Позивачем для реєстрації 23.03.2021 довідка-рахунок від 11.08.2014 вже не була документом, що підтверджує факт придбання транспортного засобу.
Розглядаючи спір, що виник, буде правильним зробити висновок, що з боку ТСЦ МВС № 5941 РСЦ ГСЦ МВС в Сумській області цілком обґрунтовано відмовлено Позивачу у реєстрації транспортного засобу.
Висновок щодо правильності таких дій відповідача зроблений Верховним Судом у постанові від 25 квітня 2018 року по справі № 803/336/16 .
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
06.05.2020 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було зареєстровано регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Сумській області (філія ГСЦ МВС) (код ЄДРПОУ 43611886), який є відокремленим структурним підрозділом Головного сервісного центру МВС без статусу юридичної особи.
Відповідно до п.5 розділу І «Положення про регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Сумській області (філія ГСЦ МВС)», затвердженого наказом Головного сервісного центру МВС від 27.04.2020 № 21, РСЦ ГСЦ МВС в Сумській області складається із структурних підрозділів, у тому числі територіальних сервісних центрів МВС. Відповідно до наказу МВС від 09.04.2020 № 333 «Про затвердження штату Головного сервісного центру МВС», в структуру РСЦ ГСЦ МВС в Сумській області входять 6 територіальних сервісних центрів МВС в т.ч. Територіальний сервісний центр № 5941 (на правах відділу, м. Глухів).
При здійсненні заходів щодо реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів, видачі відповідних документів тощо, сервісні центри МВС керуються «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок. Інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1988 № 1388.
Сервісні центри МВС проводять лише реєстраційні дії щодо обліку транспортних засобів та не є органами, що визнають право власності, а тому не можуть здійснювати операції на підставі документів, що не передбачені Порядком.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, Позивач, звернувшись до суду у даній справі з позовними вимогами до ТСЦ МВС № 5941 про визнання за ним права власності на транспортний засіб, не врахував положення ст. 392 ЦК України, оскільки відмова органу державної реєстрації прав в оформленні права власності на майно та видачі свідоцтва, у зв`язку з ненаданням необхідних документів для оформлення такого права, не є оспорюванням права власності на майно. Зокрема, сервісний центр не перебуває з Позивачем у правовідносинах щодо здійснення ним прав володіння, користування та розпорядження майном, щодо якого заявлено позовні вимоги про визнання права власності, не оспорює та не претендує на таке право.
Враховуючи наведене й те, що позивач вказаного вище Порядку реєстрації придбаного моторолера не дотримався, тому його вимоги, заявлені до відповідача про визнання права власності на моторолер в судовому порядку на підставі статті 392 ЦК України є безпідставними, оскільки передумовою для застосування норми цієї статті є відсутність іншого, крім судового, шляху для відновлення порушеного права (правовий висновок Верховного Суду в постанові від 24.07.2019 року (справа №607/72/17-ц)), чого у даній справі не встановлено.
Крім того, позивачем не доведено суду, що відповідачем у справі не визнається чи оспорюється право власності позивача на вказаний моторолер, що також свідчить про безпідставність вимог позивача про визнання права власності на підставі ст. 392 ЦК України.
Така позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 червня 2011року у справі № 3-55гс11.
В даному випадку ТСЦ МВС № 5941 діяв як особа публічного права, покликана на виконання функцій держави стосовно контролю за дотриманням закону, а не як особа приватного права, а спірні правовідносини, що склалися між сторонами є публічно- правовим, а не приватно-правовими.
Згідно з п. 7 Порядку № 1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Водночас, суд вважає за необхідне роз`яснити, що Позивач не позбавлений можливості захисту свого права у порядку адміністративного судочинства, якщо вважає, що його право порушено відмовою у вчиненні реєстраційної дії.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 12, 13, 258, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Територіального сервісного центру МВС № 5941 (вул. Індустріальна, 19-А, м. Глухів, Сумська область, п.і. 41400), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «ДТЗ» (вул. Чичеріна, буд. 70, м. Дніпропетровськ, п.і. 49000, код ЄДРПОУ 37807713 ІПН 378077104666) про визнання права власності – відмовити в повному обсязі.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що він не позбавлений можливості захисту свого права у порядку адміністративного судочинства, якщо вважає, що його право порушено відмовою у вчиненні реєстраційної дії.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Глухівський міськрайонний суд Сумської області до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» Цивільного процесуального кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя С.А. Мазур