
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/1068/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Клочка К.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
11 лютого 2021 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №1746 від 29 вересня 2020 року, №1908 від 13 жовтня 2020 року, №2477 від 14 грудня 2020 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 22 вересня 2020 року.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що набула право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі статті 115 Закону №1058-IV, оскільки має не менше 20 років страхового стажу, а її чоловік помер внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 2 березня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
12 березня 2021 року судом отримано відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що чоловік позивачки призваний на військові збори для участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не маючи статусу військовослужбовця.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Померлий чоловік позивачки ОСОБА_2 , був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 1, інвалідом 2 групи та мав право на пільги і компенсації, передбачені Законом України “Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон №796-ХІІ) .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 22.06.2020, виданого Кременчуцьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно архівної довідки №27282 від 30.10.2013 року, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України, ОСОБА_2 дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період із 07.08.1986 по 02.09.1986 у складі В/ч 61610 н.п. с. Окопи і працював в 30 км зоні відчудження.
Відповідно до Витягу з протоколу засідання Центральної військово–лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтва №362 від 19.08.2020 смерть ОСОБА_2 пов`язана з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою від 22.09.2020 про призначення пенсії за віком як члену сім`ї загиблого (померлого) військовослужбовця учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, смерть якого пов`язана з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.09.2020 №1746 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки чоловік позивачки був призваний на військові збори для участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не маючи статусу військовослужбовця.
Позивач повторно 6.10.2020 звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком як члену сім`ї загиблого (померлого) військовослужбовця учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, смерть якого пов`язана з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 6.10.2020 №1908 ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки чоловік позивачки був призваний на військові збори для участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не маючи статусу військовослужбовця.
Позивач повторно 10.12.2020 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком як члену сім`ї загиблого (померлого) військовослужбовця учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, смерть якого пов`язана з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 14.12.2020 №2477 ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки чоловік позивачки був призваний на військові збори для участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не маючи статусу військовослужбовця.
Позивач не погодилася із таким рішенням та звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) .
За приписами підпункту 4 пункту 1 статті 115 Закону № 1058-IV військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних мають право на призначення дострокової пенсії за віком - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Статтею 10 Закону № 796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
У примітці до вказаної статті зазначено, що до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Отже, у розумінні Закону № 796-ХІІ військовозобов`язані, призвані на військові збори для участі у роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи прирівнюються до військовослужбовців.
Зазначене спростовує доводи відповідача, що померлий чоловік позивача не має статусу військовослужбовця.
При цьому, можливість отримання пільги, передбаченої підпунктом 4 пункту 1 статті 115 Закону № 1058-IV дружині, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов`язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.
Аналогічна правова позиція у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 17.04.2018 у справі №527/1063/17, від 31.07.2018 у справі №636/2287/17, від 11.08.2018 у справі №211/121/17-а, від 03.10.2018 у справі №№539/1617/17, від 07.10.2019 у справі №702/1027/16-а.
З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_1 має 37 років 9 місяців 9 днів страхового стажу, вік 55 років, у повторний шлюб не вступала, а її чоловік - військовослужбовець, який був призваний на спеціальні збори та помер внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відтак, позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на умовах, визначених підпунктом 4 пункту 1 статті 115 Закону № 1058-IV.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вказував, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (див. рішення від 06.09.2005 р. у справі "Гурепка проти України"v. Ukraine), заява №61406/00, п. 59); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (див. рішення від 26.10.2000 р. у справі "Кудла проти Польщі" (Kudla v. Poland), заява №30210/96, п. 158) (п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 16.08.2013 у справі "Гарнага проти України" (Garnaga v. Ukraine), заява №20390/07).
З огляду на викладене суд погоджується з обраним позивачем способом захисту порушеного права шляхом зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 115 Закону № 1058-IV, як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, починаючи з 22.09.2020.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 908 грн і суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ), до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №1746 від 29.09.2020, №1908 від 13.10.2020, №2477 від 14.12.2020 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 22.09.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 3.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя К.І. Клочко