Рішення № 96965201, 18.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2021
Номер справи
200/3548/21
Номер документу
96965201
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2021 р. Справа№200/3548/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

31 березня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов адміністративний позов адвоката Трофімчука Віталія Вікторовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про:

- визнання протиправними дії про припинення з 01.11.2019 року нарахування та виплати раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №769-ХІІ;

- визнання протиправною бездіяльність щодо поновлення з 01.11.2019 року нарахування та виплати раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №769-ХІІ;

- зобов`язання поновити з 01.11.2019 року виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №769-ХІІ та сплатити суму недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених та утриманих сум;

- визнання протиправними дій щодо утримання з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №769-ХІІ, сум переплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), отримував пенсію по інвалідності. Проте за ініціативи відповідача з 01.12.2019 позивачу було припинено виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності згідно Закону №796-ХІІ. Підставою для припинення нарахування та виплати пенсії за Законом №796-ХІІ став лист УПСЗН Краматорської міської ради від 19.11.2019 № 01-14/9583 про визнання посвідчення недійсним. У подальшому, у зв`язку з позбавленням статусу ліквідатора за ініціативи відповідача позивач був переведений на пенсію за віком з пенсії по інвалідності. Крім цього на підставі рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області здійснюється утримання суми пенсії по інвалідності, що, на думку відповідача, була зайво виплачена з 01.11.2019 року.

Аргументуючи причину припинення виплати пенсії по інвалідності з 01.11.2019 року, відмову у поновленні її виплати з вказаної дати, відповідач посилається на лист УПСЗН Краматорської міської ради, згідно якого возивачу "відмовлено у встановлені статусу учасника у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році та визнане недійсним посвідчення".

Як результат відновлення позивача у статусі "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" Донецькою облдержадміністрацією 27.01.2021 позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1989 році (категорія 1) серія НОМЕР_1 . Вказане посвідчення видано у поряду заміни посвідчення серії НОМЕР_2 від 15.08.94, здійсненого на виконання постанови КМ України від 11.07.2018 № 551. Таким чином, позивачу фактично відновлено статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), відновлено дію посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_2 від 15.08.94, що усуває підстави, за якими відповідачем було припинено нарахування та виплату позивачу пенсії по інвалідності за Законом №796-ХІІ.

З метою відновлення свого права на отримання пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 769 - XII позивач 16.02.2021 звернувся до відповідача із заявою про відновлення виплати пенсії за інвалідністю з 01.11.2019 року відповідно до норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769 -XII. Листом від 26.02.2021 № 203-403/К-02/8-0531/21 відповідач відмовив позивачу у відновленні виплати пенсії за інвалідністю зазначивши у якості обґрунтування свого рішення наявність рішення Комісії про вилучення у позивача раніше виданого посвідчення, що підтверджує статус особи, постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи, що статус позивача, як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) підтверджується дійсним станом на 01.11.2019 та на теперішній час посвідченням, яке згідно статті 65 № 769 -XII, є єдиним документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом, позивач вважає бездіяльність Відповідача щодо відновлення виплати пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправною.

Позивач наголошує, що припинивши нарахування та виплату пенсії по інвалідності, відмовляючи у відновленні її виплати у порядку, визначеному Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", вчиняючи дії по утриманню з пенсії сум переплати, Управління ПФУ у м. Краматорську Донецької області діяло не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

На підставі викладеного позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 01.04.2021 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову по справі ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.

Ухвалою суду від 05.04.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

22.04.2021 року відповідачем надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що відповідно до листа УП та СЗН Краматорської міської ради від 19.11.2019 №01-14/9583 у зв`язку з відмовою у встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році та визнанням недійсним посвідчення, згідно Витягу з протоколу від 05.11.2019 №14 Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 з 06.11.2019 припинено виплату пенсії передбачену статтею 54 Закону №796 шляхом переведення на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (із змінами, далі Закон №1058).

Відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2020 по справі №200/4195/20-а Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи зобов`язано прийняти рішення про видачу ОСОБА_1 посвідчення учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

В подальшому, 03.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою №1064 щодо переведення з пенсії за віком, призначену згідно Закону № 1058 на пенсію по інвалідності 1 групи, призначену згідно Закону №796, надав заяву про перерахунок пенсії від 03.02.2021 №1064; копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 27.01.2021 серії НОМЕР_1 (оновлене).

Після повторного розгляду пенсійної справи ОСОБА_1 проведено поновлення виплати пенсії по інвалідності з дати видачі посвідчення, а саме 27.01.2021. У виплати пенсії по інвалідності з 06.11.2019 року по 29.02.2020 року відмовлено з огляду на безпідставність. В подальшому відповідачем прийнято рішення про утримання з позивача переплати з пенсії за період з 06.11.2019 по 29.02.2020 у загальному розмірі 2911, 24 грн. Утримання проводиться у розмірі 20% з 01.04.2021.

На підставі викладеного відповідач не вбачає протиправності в своїх діях та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник позивача надав відповідь на відзив, згідно змісту якої наполягав на задоволенні позовних вимог.

У період з 11 травня 2021 року по 14 травня 2021 року суддя Крилова перебувала на лікарняному.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , громадянин України (паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області 18 серпня 1999 року), має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що стверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 , яке видане Донецьким обласним виконавчим комітетом 15 серпня 1994 року. В посвідченні зазначено, що воно безстрокове та діє на всій території України, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 р., що підтверджується відповідним посвідченням Серія НОМЕР_4 , яке видане 16 березня 1998 року, та встановлено 2 категорію для надання пільг, є учасником ліквідації.

Як не заперечується сторонами по справі, позивач перебував на обліку в установі відповідача як отримувач пенсії по інвалідності за Законом №796-ХІІ.

25.09.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про розгляд його особової справи щодо встановлення статусу особи "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році" та видати посвідчення встановленого зразка, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року №551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян" категорії 1 серії А.

19.11.2019 року Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради супровідним листом за №01-14/9581 повідомило ОСОБА_1 про те, що у зв`язку з відмовою у встановленні статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році" (категорія 1) та видачі відповідного посвідчення з 01.12.2019 року припинено виплати відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до витягу з протоколу №14 Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 05.11.2019 року вирішено відмовити у встановленні ОСОБА_1 статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році" (категорія 1) та видачі відповідного посвідчення у зв`язку з тим, що заявник відпрацював у зоні відчуження менше 30 календарних днів у 1989 році, а саме 3 дні та визнано безпідставною видачу посвідчення. Зазначено, що посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Враховуючи позбавлення позивача статусу ліквідатора, відповідачем з 01.12.2019 було припинено виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності згідно Закону №796-ХІІ та розпочато нарахування та виплату пенсії за віком на підставі Закону № 1058. Як не заперечується сторонами, підставою для припинення нарахування та виплати пенсії за Законом №796-ХІІ став лист УПСЗН Краматорської міської ради від 19.11.2019 № 01-14/9583 про визнання посвідчення недійсним.

Згідно Витягу з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, з 03.02.2020 року позивачу здійснено перерахунок пенсії за віком; вид перерахунку: індексація заробітку.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2020 року по справі №200/4195/20-а, яке набуло законної сили 24.11.2020 року, адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Донецької обласної державної адміністрації (адреса: 84306, Донецька обл., м. Краматорськ, Олекси Тихого, буд. 6, ЄДРПОУ 00022473), Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (адреса: 84306, Донецька обл., м. Краматорськ, Олекси Тихого, буд. 6), третя особа Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації (адреса: 84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Румянцева, буд. 16, ЄДРПОУ 25917627) про визнання протиправним та скасування акту, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка є постійно діючим колегіальним органом Донецької обласної державної адміністрації, викладене у протоколі №14 від 05.11.2019 року, в частині відмови у встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, визнання безпідставною видачу посвідчення ОСОБА_1 . Зобов`язано Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи прийняти рішення про видачу ОСОБА_1 посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 1) серії А синього кольору.

Як результат відновлення Позивача у статусі "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" Донецькою облдержадміністрацією 27.01.2021 позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1989 році (категорія 1) серія НОМЕР_1 . Вказане посвідчення видано у поряду заміни посвідчення серії НОМЕР_2 від 15.08.94, здійсненого на виконання постанови КМ України від 11.07.2018 № 551.

З метою відновлення свого права на отримання пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 769 - XII позивач 16.02.2021 звернувся до відповідача із заявою про відновлення виплати пенсії за інвалідністю відповідно до норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769 -XII.

Згідно Витягу з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, з 02.03.2021 року позивачу поновлено виплату пенсії по інвалідності.

Листом від 26.02.2021 № 203-403/К-02/8-0531/21 відповідач відмовив позивачу у відновленні виплати пенсії за інвалідністю на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769 -XII саме з 01.11.2019, зазначивши у якості обґрунтування свого рішення наявність рішення Комісії про вилучення у позивача раніше виданого посвідчення, що підтверджує статус особи, постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Рішенням відповідача від 04.03.2021 року № 834680 вирішено з 01.04.2021 утримати з пенсії Позивача надмірно виплачену суму пенсії у розмірі 2911, 24 грн., як переплату за період з 01.11.2019 по 29.02.2020.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058 (далі Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

У відповідності до ч. З ст. 4 Закону № 1058, яка визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

У преамбулі до Закону № 1058-1V зазначено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Таким чином, підстави та порядок припинення виплати пенсії, невиплати неотриманої пенсії за минулий час тощо, може визначатися виключно Законом України.

Положеннями статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв`язку з втратою годувальника, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Відповідно до частини 3 статті 65 Закону № №796-ХІІ єдиним документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".

Як вже було зазначено вище, згідно посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_2 від 15.08.94, виданого Донецькою облдержадміністрацією, Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вказане посвідчення видане безстроково.

Рішенням Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зафіксоване у протоколі № 14 від від 05.11.2019 року вирішено відмовити у встановленні ОСОБА_1 статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році" (категорія 1) та видачі відповідного посвідчення у зв`язку з тим, що заявник відпрацював у зоні відчуження менше 30 календарних днів у 1989 році, а саме 3 дні та визнано безпідставною видачу посвідчення. Зазначено, що посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2020 року по справі № №200/4195/20-а, визнано протиправним та скасовано рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка є постійно діючим колегіальним органом Донецької обласної державної адміністрації, викладене у протоколі №14 від 05.11.2019 року, в частині відмови у встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, визнання безпідставною видачу посвідчення ОСОБА_1 . Зобов`язано Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи прийняти рішення про видачу ОСОБА_1 посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 1) серії А синього кольору.

Як встановлено вимогами ст. 129 (1) Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання тощо.

Частиною 2 ст. 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Таким чином суд наголошує, що статус ОСОБА_1 як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був відновлений, що вказує на беззаперечне право позивача на отримання пенсії по інвалідності, як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).

Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Суд зауважує, що "лист УПСЗН Краматорської міської ради від 19.11.2019 № 01-14/9583 про визнання посвідчення недійсним" не може слугувати підставою для здійснення переведення позивача з одного виду пенсії на інший в розумінні Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, згідно наведених висновків суд вважає, що дії управління ПФУ у м. Краматорську Донецької області щодо припинення з 01.11.2019 нарахування та виплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769-XII є протиправними.

Також суд наголошує на тому, у після набуття законної сили рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2020 року по справі № №200/4195/20-а відповідач, вважаючи на конституційні гарантії, встановлені ст. 46 Конституції України, повинен був поновити нарахування та виплату позивачу пенсії по інвалідності, а тому суд вважає за належне визнати протиправною бездіяльність щодо поновлення в період з 01.11.2019 року по 01.03.2021 року нарахування та виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №769-ХІІ. При цьому суд враховує, що зворотній перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності врешті було здійснено, проте така дія відбулася лише 02.03.2021 року.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання управління ПФУ у м. Краматорську Донецької області поновити з 01.11.2019 виплату ОСОБА_1 суд повторно звертає увагу, що з 02.03.2021 року нарахування та виплату пенсії по інвалідності було поновлено, а тому належним способом захисту прав позивача буде зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію по інвалідності за період з 01.11.2019 року по 01.03.2021 року (включно) з урахуванням раніше виплачених і утриманих сум.

Щодо дій управління ПФУ у м. Краматорську Донецької області щодо утримання з пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769 -XII, сум переплати.

Відповідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім`ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також у зв`язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Проте суд вчергове наголошує, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2020 року по справі № №200/4195/20-а, яке набуло законної сили, захищено статус позивача як особи, яка постраждала внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що автоматично вказує на право позивача отримувати пенсію по інвалідності. Разом з цим відповідач, будучи обізнаним щодо захисту прав ОСОБА_1 рішенням суду (наявне посилання у відзиві), вчинив дії щодо утримання з пенсії певного розміру коштів. Відтак, беручи до уваги обізнаність відповідача з приводу рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2020 року по справі № №200/4195/20-а, яке набуло законної сили, суд наголошує, що дії управління ПФУ у м. Краматорську Донецької області щодо утримання з пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769 -XII, сум переплати, є протиправними.

Крім цього суд зауважує, що стягнення (повернення) надмірно сплаченої суми пенсії в порядку ст. 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" можливо лише у двох випадках: зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Проте в межах даної справи відповідачем не доведено наявність вказаних обставин.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Керуючись зазначеним, з метою належного та повного захисту прав позивача, суд вважає за належне вийти за межі позовних вимог та скасувати Рішення відповідача від 04.03.2021 року № 834680 вирішено з 01.04.2021 утримати з пенсії позивача надмірно виплачену суму пенсії у розмірі 2911, 24 грн., як переплату за період з 01.11.2019 по 29.02.2020.

Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи, що відповідач не надав суду достатніх доказів, які б спростовували позицію та доводи позивача, суд доходить висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

З приводу судового збору суд зазначає, що ОСОБА_1 звільнений від його сплати на підставі ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Крім цього у позові зазначено щодо судових витрат, які поніс позивач (попередньо), проте детального розрахунку таких витрат станом на момент прийняття рішення по справі не надано.

З огляду на викладене, на підставі положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про припинення з 01.11.2019 нарахування та виплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769 -XII.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області щодо поновлення за період з 01.11.2019 року по 01.03.2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769 -XII.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул.. Поштова, буд.5; код ЄДРПОУ 23346787) нарахувати та виплатити з 01.11.2019 по 01.03.2021 року (включно) ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769 -XII та сплатити суму недотриманої пенсії з урахуванням виплачених та утриманих сум.

Визнати протиправними дії управління ПФУ у м. Краматорську Донецької області щодо утримання з пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 769 -XII сум переплати.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про стягнення з ОСОБА_1 з 01.04.2021 року суми переплати пенсії у зв`язку з "відмовою у встановленні статусу ліквідатора" за період з 01.11.2019 року по 29.02.2020 року в сумі 2911, 24грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя М.М. Крилова