Ухвала суду № 96941881, 11.05.2021, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
382/425/20
Номер документу
96941881
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Яготинський районний суд Київської області

07700, м. Яготин, вул. Незалежності, 67

Справа № 382/425/20

Провадження 4-с/382/2/21

У Х В А Л А

11 травня 2021 року Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Литвин Л.І.

при секретарі Шульга Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин скаргу ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Яготинський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , на дії головного державного виконавця Яготинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) Цимбал Н.В. щодо складання розрахунку заборгованості,

ОСОБА_3 звернувся до суду із скаргою, заінтересовані особи: Яготинський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , на дії головного державного виконавця Яготинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального МРУ Міністерства юстиції (м.Київ) Цимбал Н.В. щодо складання розрахунку заборгованості. Свої вимоги обгрунтував наступним. Він є боржником за виконавчим листом № 382/425/20 від 16 квітня 2020 року Яготинського районного суду Київської області про стягнення з нього аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частини від всіх видів його заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи із ІНФОРМАЦІЯ_2 і до повноліття дитини та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. 11 липня 2020 року він отримав розрахунок заборгованості боржника по аліментах без номеру та без дати, складений головним державним виконавцем Яготинського районного відділу ДВС Цимбал Н.В. Сукупний розмір заборгованості згідно довідки складає 7 853,25 грн. Розрахунок заборгованості складений з грубим порушенням норм чинного законодавства, наведені суми заборгованості не відповідають дійсності. Довідка складена виходячи із середньостатистичної заробітної плати в даній місцевості, та не узгоджується із законом. При складанні розрахунку заборгованості державним виконавцем не було дотримано вимог чинного законодавства, що призвело до неправильного нарахування розміру аліментно заборгованості боржника. Вказана середня заробітна плата за своєю правовою природою не є доходом, з якого необхідно відраховувати той чи інший податок та здійснювати стягнення обов`язкових платежів, а являється лише статистичною інформацією, яка використовується в передбачених законом випадках, оскільки являє собою узагальнений макроекономічний показник, що обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників. Оскільки розмір середньомісячної заробітної плати, встановлений управлінням статистики є лише статистичними даними, а не доходом отриманим боржником, що унеможливлює утримання з нього податку, обов`язкових зборів та платежів, головний державний виконавець Яготинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального МРУ Міністерства юстиції (м.Київ) Цимбал Н.В. прийшла до помилкового висновку про необхідність обраховувати податок та інші обов`язкові платежі при обчисленні щомісячного розміру заборгованості по аліментам не працюючого боржника, тобто з середньостатистичної заробітної плати. Таким чином, головним державним виконавцем Яготинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального МРУ Міністерства юстиції (м.Київ) Цимбал Н.В. неправомірно була нарахована заборгованість за сплату аліментів боржником, виходячи із середньостатистичної заробітної плати в даній місцевості, тому вважає, що необхідно визнати неправомірними дії головного державного виконавця Яготинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального МРУ Міністерства юстиції (м.Київ) Цимбал Н.В. з нарахування заборгованості по аліментах в розмірі 7 853,25 грн. та скасувати розрахунок заборгованості по аліментах. Також, державним виконавцем Цимбал Н.В. не враховано квитанцій про сплату: 10 червня 2020 р. аліментів у розмірі 1000 грн. Просив визнати неправомірними дії головного державного виконавця Яготинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) Цимбал Н.В. з нарахування заборгованості по аліментах у розмірі 7 853,25 грн. та зобов"язати головного державного виконавця Яготинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального МРУ Міністерства юстиції (м. Київ) Цимбал Н.В. провести перерахунок заборгованості.

Скаржник в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник заінтересованої особи Яготинського районного відділу ДВС ГТУЮ у Київській області Цимбал Н.В. в судове засідання не з`явилася, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином.

Заінтересована особа в судове засідання не з`явилася, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, в заяві до суду просила розглянути справу у її відсутності, проти задоволення скарги заперечувала.

Перевіривши матеріали, додані до скарги, суд вважає, що у задоволенні скарги слід відмовити з таких підстав.

Під час розгляду справи установлено, що згідно судового наказу від 16 квітня 2020 р. виданого Яготинським районним судом із ОСОБА_1 стягнуто на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 частини від всіх видів його заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи із ІНФОРМАЦІЯ_2 і до повноліття дитини та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, (а.с. 92-93). Постановою головного державного виконавця Яготинського районного відділу ДВС Цимбал Н.В. від 15.05.2020 року відкрито виконавче провадження, (а.с. 51-52). Із розрахунків заборгованості (а.с. 66, 73, 74) вбачається, що заборгованість ОСОБА_1 зі сплати аліментів із квітня по червень (з урахуванням сплаченої 10.06.2020 р. суми -1000 грн.) складає 6853, 25 грн. 27.08.2020 р. начальником відділу Яготинського РВ ДВС Жовтун О.І. винесено постанову про звернення стягнення на доходи боржника ОСОБА_1 , який отримує дохід у ПП "Транс -Д" у розмірі 70 % всього, з них: 45 % до виплати загальної суми боргу 10 157,77 (борг станом на 31.08.2020 р., а.с. 84) та 25 % всіх видів заробітку, але не менше ніж 50 % прожиткоовго мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи із ІНФОРМАЦІЯ_2 і до повноліття дитини, (а.с.79-80, довідка з місця роботи, а.с.78). Із заробітної плати ОСОБА_1 за період із 1 вересня 2020 р. по 30 вересня 2020 р, із 1 жовтня 2020 р. по 31.10. 2020 р. та із 01 листопада по 30 листопада 2020 р. утримано по 1160 грн. в рахунок сплати заборгованості по аліментах (звіт, а.с. 86-87, 89).

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч. 1, п.1 ч. 2 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно із ч.ч. 3, 4 ст. 71 ЗУ "Про виконавче провадження" визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України. Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця. Виконавець зобов`язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі: 1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача; 2) подання заяви стягувачем або боржником; 3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи-підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи; 4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; 5) закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до п. 7.13.1 розділу VII Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, якщо боржник не працює або відсутня інформація про отримання боржником доходів, державний виконавець розраховує заборгованість у такому самому порядку, виходячи із середньомісячної заробітної плати для відповідної місцевості. Після отримання достовірної інформації про джерела доходів боржника та їх розмір державний виконавець здійснює перерахунок заборгованості та повідомляє про нього стягувача і боржника.

Статтею 195 СК України встановлено порядок визначення заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу) наступним чином: заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору- судом.

З довідки Головного Управління статистики у Київській області (а.с.100) вбачається, що середньомісячна заробітна плата по Яготинському районі у 2020 р. станом на I квартал становить 10471 грн...

Таким чином, з урахуванням довідки Головного Управління статистики у Київській області розрахунок заборгованості відповідає вимогам закону.

Крім того, посилання скаржника на те, що державним виконавцем не враховано квитанції про сплату ним 10 червня 2020 р. аліментів у розмірі 1000 грн. спростовуються розрахунком заборгованості, що міститься у матеріалах виконавчого провадження, (а.с. 73).

Керуючись ст. ст. 447-451 ЦПК України, ст.ст. 1, 18, 71 ЗУ "Про виконавче провадження", суд

УХВАЛИВ

У задоволенні скарги ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Яготинський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , на дії головного державного виконавця Яготинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального МРУ Міністерства юстиції (м.Київ) Цимбал Н.В. щодо складання розрахунку заборгованості відмовити.

Повний текст ухвали виготовлено 17 травня 2021 р.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі через Яготинський районний суд апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя Литвин Л.І.