
Справа № 344/5697/20
Провадження № 2-а/344/89/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2021 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Бородовського С.О.,
за участі секретаря Герлан Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до рядового поліції 1 батальону 2 роти УПП в Івано-Франківській області Костюк Юрія Юрійовича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
в позові вказано, що 23.04.2020 року позивачем отримано рекомендований лист від Департаменту патрульної поліції, яким направлено постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксоване не в атоматичному режимі №4990 від 13.04.2020 року серії ЕАК №23699008, за тих обставин, що 13.04.2020 о 20.00 водій керуючи транспортним засобом по вул. Є. Коновальця 219-А здійснив поворот, не виконавши вимогу дорожнього знаку 4.4., чим порушив п.8.4.г ПДР. України. Позивач зазначає, що правопорушення не вчиняв, рухався по вул. Є. Коновальця в м. Івано-Франківськ, позивач почув звуки сигналів патрульної машини, транспортний засіб патрульних рухався паралельно машини, якою керував позивач, інспектор подавав знаки жестами зупинитись, позивач повернув на стоянку магазину «Велмарт» і зупинився одразу біля в`їзду, позивач зазначає, що приймаючи рішення повернути праворуч і невідкладно зупинитись він керувався ст. 122-2 КУпАП. Інспектор не вказав підставу зупинки, перевірив документи, вказав, що поліс позивача дійсний до 18.10.2020, не вказав про розгляд справи, не зазначив суть правопорушення, не надав позивачу можливості надати пояснення, справу розглянуто на протязі 2-3 хвилин, тобто розгляд справи не проводився, а тому позивач просив суд скасувати відповідну постанову.
Сторони провадження в судове засідання не з`явились, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, клопотань щодо реалізації прав суду не подано.
Відповідачі належним чином повідомлені судом про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, відповідачем подано відзив за змістом якого вказано, що під час патрулювання 13.04.2020 інспектор побачив, що водій не виконав вимогу наказового знаку по вул. Коновальця, здійснив поворот ліворуч, позивач від підпису та отримання постанови відмовився.
Судом встановлено наступні обставини.
13.04.2020 року відповідачем складено постанову серії ЕАМ №2369908 за ч. 2 ст. 121 КУпАП, дата розгляду справи зазначено: 10.04.2020, з підстав, що 10.04.2020 о 20.00 водій керуючи транспортним засобом по вул. Євгена Коновальця 219 А здійснив поворот ліворуч, не виконавши вимогу дорожнього знаку 4.4. чим порушив п.8.4.г ПДР України.
У винесеній постанові не зазначено доказів, що додаються до постанови.
Так, відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Крім цього відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно зі ст. ст. 6, 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представником відповідача не долучено підтверджуючих фактів щодо порушення правил ПДР позивачем. Таким чином відповідачем не спростовано доводів позовної заяви, а тому не доведено правових підстав для складення постанови.
Також у відповідності до ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи, відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи;зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другої цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення; технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у виді штрафу.
Як встановлено судом, в постанові про адміністративне правопорушення не зазначено доказів, відомостей про технічний засіб яким зафіксовано факт вчинення правопорушення. Також винесена постанова складена 13.04.2020, при цьому в ній зазначено, що правопорушення вчинено 10.04.2020, дата розгляду справи також зазначена 10.04.2020.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Отже відповідачем не виконано його обов`язки.
Підставою притягнення до адміністративної відповідальності є вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При ухваленні постанови інспектором патрульної служби повинно бути з`ясовано всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до с.222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають, в тому числі, справи про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, ( частини перша, друга, третя, п`ята і шоста статті 121, статті 121-1, 121-2, частини перша, друга і третя статті 122, частина перша статті 123, статті 124-1 - 126, ) тощо. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, відповідач зобов`язаний довести наявність правових підстав для реалізації ним компетенції щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже позов обґрунтовано належними правовими підставами, а тому він підлягає до задоволення.
В п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП вказано, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення
В ст. 293 КУпАП вказано, що орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
В п. 3 ст. 286 КАС України вказано, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до зазначеного суд, -
В И Р І Ш И В :
адміністративний позов задовольнити;
скасувати постанову рядового поліції 1 батальону 2 роти УПП в Івано-Франківській області Костюк Юрія Юрійовича серії ЕАК № 2369908 (4990 від 13.04.2020 року), закрити справу про відповідне адміністративне правопорушення.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 10 днів з дня його проголошення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя Бородовський С.О.