
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
11 травня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4975/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Свергун І.О.,
за участі секретаря – Карча В.М.,
представника позивача – Бондарєвої В.В.,
представника відповідача – Деріглазової М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контра № 5» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправним та скасувати рішення від 04.12.2020 № 5/4523/06-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду,
ВСТАНОВИВ:
21.12.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контра № 5» (далі – КП «ЛЖЕК № 5», позивач) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі – Управління, відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення від 04.12.2020 № 5/4523/06-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що в період з 20 по 27 жовтня 2020 року посадовими особами Лисичанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області проведено документальну планову перевірку правильності використання позивачем страхових коштів Фонду соціального страхування України та своєчасності сплати страхових внесків у період з 01.10.2015 по 30.09.2020.
Згідно з актом від 27.10.2020 № 33 документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України КП «ЛЖЕК № 5», Лисичанським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області виявлено порушення вимог законодавства.
За результатами перевірки винесено рішення від 13.11.2020 № 223/4205/06-1, яким до КП «ЛЖЕК № 5» застосовано фінансові санкції у розмірі: штрафна санкція 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 13391,64 грн; пеня 120% облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати страхових внесків, нарахована на повну суму недоїмки за весь її строк - 21403,28 грн.
Позивачем 26 листопада 2020 року було подано до Луганського окружного адміністративного суду позовну заяву про визнання протиправним та скасування рішення від 13.11.2020 № 223/4205/06-1 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду.
Ухвалою суду від 01.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 360/4626/20.
Тому позивач вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для прийняття рішення від 04.12.2020 № 5/4523/06-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, яким до КП «ЛЖЕК № 5» застосовано фінансові санкції у розмірі: 4017,19 грн - штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернутих страхових коштів, та 40,17 грн - пеня в розмірі 0,1% нарахована на суми несвоєчасно повернутих страхових коштів за кожен день прострочення платежу.
Ухвалою суду від 28.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача 14.01.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову з таких підстав.
Лисичанським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області у період з 20.10.2020 по 27.10.2020 проведено планову виїзну документальну перевірку дотримання позивачем порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01.10.2015 по 30.09.2020. В ході перевірки встановлено порушення позивачем Закону № 1105-XIV та Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266, що призвело до неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування України на суму 26783,27 грн.
Результати перевірки оформлено актом документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України від 27.10.2020 № 33 (далі – акт перевірки), який підписано позивачем із зауваженнями.
У зв`язку з порушенням позивачем порядку використання страхових коштів Фонду 13.11.2020 виконуючим обов`язки начальника управління прийнято рішення № 223/4205/06-1 про повернення страхових коштів Фонду на суму 26783,27 грн та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду у сумі 34794,93 грн.
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 223/4205/06-1 від 13.11.2020 отримано позивачем 16.11.2020 та відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку № 23 повинно бути виконано у строк до 30.11.2020. Проте, у зазначений строк рішення не було виконано, у зв`язку з чим відповідачем прийнято рішення від 04.12.2020 № 5/4523/06-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду.
З доводами позивача про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття рішення від 04.12.2020 № 5/4523/06-1 про застосування штрафних санкцій у зв`язку з тим, що рішення від 13.11.2020 № 223/4205/06-1 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій не набрало законної сили, відповідач не погоджується з огляду на таке.
Позивач у строки, визначені пунктом 4.2 розділу IV Порядку № 23, не виконав рішення від 13.11.2020 № 223/4205/06-1, у зв`язку з чим відповідач на виконання вимог пункту 4.3 розділу IV Порядку № 23, яким визначено: «Рішення про застосування фінансових санкцій приймається протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем закінчення строку, встановленого для виконання рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій», 04.12.2020 прийняв рішення № 5/4523/06-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду.
Про оскарження позивачем до суду рішення від 13.11.2020 № 223/4205/06-1 відповідачу стало відомо 07.12.2020 з ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 у справі № 360/4626/20, копія якої надійшла до відповідача 07.12.2020.
На підставі викладеного відповідач вважає, що рішення від 04.12.2020 № 5/4523/06-1 прийнято ним цілком правомірно, з дотриманням вимог діючого законодавства, тому відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі (арк. спр. 24-27).
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судовому засідання заперечувала проти позову з підстав, викладених у відзиві.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Комунальне підприємство «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора № 5» (діла – КП «ЛЖЕК № 5») є юридичною особою, зареєстрованою в установленому порядку, та перебуває на обліку у відповідача як платник страхових внесків.
Лисичанським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, в особі завідувача сектору по роботі зі страхувальниками Лисичанського відділення Хрущової О.В. та головного спеціаліста сектору по роботі зі страхувальниками Лисичанського відділення Чернишової С.М., на підставі плану-графіку проведення планових перевірок страхувальників у VІ кварталі 2020 року, затвердженого наказом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 15.09.2020 № 333-ОД, наказу «Про проведення планової перевірки комунального підприємства житлово-експлуатаційна контора № 5» від 19.10.2020 № 221-ОД та направлення від 20.10.2020 № 33 у період з 20.10.2020 по 27.10.2020 проведено планову виїзну документальну перевірку дотримання КП «ЛЖЕК № 5» порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01.10.2015 по 30.09.2020, результати якої оформлені актом документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України від 27.10.2020 № 33 (арк. спр. 43-58).
В ході перевірки Лисичанським відділенням встановлено порушення позивачем пунктів 1, 2 частини 4 статті 19, пункту 5 частини 1 статті 23 Закону № 1105- XIV, пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, що призвели до неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування України на суму 26783,27 грн.
Зі змісту акту перевірки від 27.10.2020 № 33 вбачається, що вказані вище порушення встановлені відповідачем на підставі заяв-розрахунків, поданих позивачем: від 09.02.2016 № 208, від 23.03.2016 № 283, від 16.03.2016 № 441, від 28.03.2016 № 466, від 13.04.2016 № 562, від 29.04.2016 № 655, від 18.05.2016 № 748, від 26.05.2016 № 818, від 08.06.2016 № 890, від 28.07.2016 № 1345, від 04.08.2016 № 1377, від 10.08.2016 № 1410, від 12.08.2016 № 1432, від 06.10.2016 № 1626. Також на підставі листка тимчасової непрацездатності, виданого у зв`язку з допомогою по вагітності і пологам за період з 15.04.2016 по 18.08.2016, листка тимчасової непрацездатності за період з 13.01.2018 по 22.01.2018, листків тимчасової непрацездатності, виданих у зв`язку із захворюванням або травмою, за період з 07.09.2016 по 14.09.2016, з 05.12.2017 по 19.12.2017, з 24.07.2018 по 08.08.2018, з 17.09.2018 по 02.10.2018, з 13.02.2019 по 05.03.2019.
Не погоджуючись з порушеннями, встановленими відповідачем в ході перевірки, позивачем надано зауваження до акту перевірки від 27.10.2020 № 33 (арк. спр. 179).
04.11.2020 за вихідним реєстраційним номером 2871/06-1 відповідачем надано відповідь на зауваження позивача до акту перевірки від 27.10.2020 № 33. Вказану відповідь КП «ЛЖЕК №5» направлено поштою 05.11.2020 та отримано останнім 06.11.2020, що підтверджується фіскальним чеком від 05.11.2020, рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 180-181).
13.11.2020 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області прийнято рішення № 223/4205/06-1 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду (арк. спр. 36-37). Згідно з цим рішенням підлягають поверненню неправомірно використані кошти в сумі 26783,27 грн та до КП «ЛЖЕК № 5» застосовано фінансові санкції в таких розмірах: штрафна санкція – 13391,64 грн, пеня – 21403,28 грн. Рішення вручено позивачу 16.11.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 9340210241440 (арк. спр. 38).
Згідно з довідкою Лисичанського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 01.12.2020 сума страхових коштів Фонду в розмірі 40174,91, що підлягала поверненню, станом 01.12.2020 не сплачена (арк. спр. 39).
04.12.2020 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області прийнято рішення № 5/4523/06-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, згідно з яким на підставі абз. другого та третього частини шостої статті 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» до КП «ЛЖЕК № 5» застосовано фінансові санкції в таких розмірах: 4017,49 грн – штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих страхових коштів, 40,17 грн – пеня в розмірі 0,1 відсотка, нарахована на суму несвоєчасно повернутих страхових коштів за кожен день прострочення платежу (арк. спр. 40-41).
Позивач 26.11.2020 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправним і скасування рішення від 13.11.2020 № 223/4205/06-1 (арк. спр. 7-10).
Згідно з ухвалою суду від 01.12.2020 відкрито провадження у справі № 360/4626/20 за вищевказаним позовом (арк. спр. 11-12).
Копію ухвали суду від 01.12.2020 у справі № 360/4626/20 вручено відповідачеві 07.12.2020 (арк. спр. 183, 184).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 у справі № 360/4626/20, яке набрало законної сили 23.02.2021, у задоволенні позову КП «ЛЖЕК № 5» відмовлено.
Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV) визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Пунктами 1,2 частини четвертої статті 19 Закону № 1105 (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) визначено, що застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах: допомога по тимчасовій непрацездатності - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку; допомога по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.
Пунктами 1 та 6 частини другої статті 9 Закону № 1105-XIV визначено, що Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном, контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 10 Закону № 1105-XIV Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Пунктом 1 частини п`ятої статті 15 Закону № 1105 визначено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
Частиною шостою цієї статті встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Постановою правління Фонду соціального страхування України від 02 жовтня 2020 року № 23 затверджено Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання (далі – Порядок № 23).
Цим Порядком встановлюються вимоги до оформлення матеріалів перевірок, порядок прийняття рішень за результатами проведення перевірок та процедура оскарження рішень, винесених за їх результатами.
Згідно з пунктом 4.1 Порядку № 23 у разі порушення порядку використання страхових коштів страхувальники відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг, які надавались страхувальникам до 01 січня 2015 року, і сплачують штраф відповідно до абзацу першого частини шостої статті 15 Закону № 1105.
Страхувальник зобов`язаний сплатити (повернути) визначену у рішенні про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій суму коштів протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання такого рішення (пункт 4.2 Порядку № 23).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 23 у разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, згідно з прийнятим робочим органом виконавчої дирекції Фонду рішенням про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій, нарахованих відповідно до абзацу першого частини шостої статті 15 Закону № 1105, або відповідно до результатів документальної перевірки, якою задокументовано факт повернення страхових коштів Фонду у понад триденний термін, на страхувальника накладається штраф та нараховується пеня відповідно до абзаців другого та третього частини шостої статті 15 Закону № 1105.
Керівник робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його заступник приймає рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду (далі - рішення про застосування фінансових санкцій) за формою згідно з додатком 7 до цього Порядку у двох примірниках.
Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є довідка, яка складається посадовою особою Фонду із врахуванням даних платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунок робочого органу виконавчої дирекції Фонду (його відділення) або акт перевірки, яким задокументовано факт повернення страхових коштів Фонду у понад триденний термін. Форма довідки затверджується наказом виконавчої дирекції Фонду.
Рішення про застосування фінансових санкцій приймається протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем закінчення строку, встановленого для виконання рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій.
Судом установлено та не заперечується сторонами, що позивачем не було повернуто кошти згідно з рішенням від 13.11.2020 № 223/4205/06-1 протягом десяти робочих днів з дня отримання такого рішення.
Позивач посилається, що у визначений законом строк він оскаржив рішення від 13.11.2020 № 223/4205/06-1, відтак, відповідач не мав правових підстав для прийняття рішення від 04.12.2020 № 5/4523/06-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду.
Суд не погоджується з такими доводами позивача.
Як установлено судом, ухвала Луганського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 у справі № 360/4626/20 надійшла на адресу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області 07.12.2020, тобто після прийняття оскарженого рішення від 04.12.2020 № 5/4523/06-1.
Доводи позивача про те, що він усно повідомляв представників відповідача про наміри оскаржити рішення від 13.11.2020 № 223/4205/06-1 суд не бере до уваги, оскільки такі доводи не підтверджені належними та допустимими доказами.
Також суд бере до уваги, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 у справі № 360/4626/20 підтверджено правомірність рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 13.11.2020 № 223/4205/06-1 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що рішення відповідача від 04.12.2020 № 5/4523/06-1 прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства, а позовні вимоги є необґрунтованими та не належать до задоволення.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, відповідно до вимог статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 241-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову комунального підприємства «Лисичанська житлово-експлуатаційна контра № 5» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправним та скасувати рішення від 04.12.2020 № 5/4523/06-1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 17 травня 2021 року.
Суддя І.О. Свергун