
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та витребування доказів
17 травня 2021 р. Справа №200/3519/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в письмовому порядку матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації, в якому просить суд:
- скасувати рішення відповідача від 1 березня 2021 року про відмову у призначенні щомісячної адресної допомоги позивачу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України ОСОБА_1 ;
- зобов`язати відповідача призначити та виплатити позивачу щомісячну адресну допомогу відповідно до заяви відповідача від 28 січня 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 5 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі і справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою зобов`язано відповідача в п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали надати суду відзив на позовну заяву у строки та всі докази, що підтверджують заперечення проти позову […].
13 травня 2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації, в якому, крім іншого, зазначено, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення і ліквідацію районів» та постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1321 «Про затвердження порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються», Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації було ліквідовано та шляхом реорганізації увійшло до складу Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Згідно п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, у разі злиття органів державної влади, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття.
Відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Згідно ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 17 травня 2021 року Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації перебуває у стані припинення.
Отже, Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації станом на 17 травня 2021 року припиненим не є.
Разом із цим 9 вересня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 916/376/15-г досліджував питання особливостей правонаступництва органів державної влади при заміні сторони виконавчого провадження. Предметом судового розгляду в цій справі була заява позивача (органу державної влади) про заміну сторони виконавчого провадження у зв`язку із "правонаступництвом" органу виконавчої влади іншим державним органом.
Верховний Суд дійшов наступних висновків:
"…інститут правонаступництва органів державної влади різниться від інституту правонаступництва суб`єктів приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових категорії компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов`язків, які складають зміст відповідних правовідносин - тобто публічне правонаступництво за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується до органу, що створюється та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права […]».
У випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов`язків оформлюється відповідним нормативним актом.
Як зазначено у постанові Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1321 перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації); у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації (п. 7). Перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації; у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акта комісії з реорганізації (п. 8). Райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку (п. 10).
Суд зазначає, що доказів на підтвердження передання повноважень, прав та функцій (доказів на підтвердження публічного правонаступництва) від Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації до Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації суду не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 КАС України суд може збирати докази з власної ініціативи; а згідно ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо витребування доказів з власної ініціативи.
Враховуючи наведене вище суд вважає за необхідне отримати від Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації доказів на підтвердження отримання ним повноважень, прав та функцій від Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації (доказів на підтвердження публічного правонаступництва).
Згідно ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою […] суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Згідно ч. 3 ст. 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Враховуючи певну складність даної справи, пов`язаної із визначенням належного відповідача, беручи до уваги обмежені строки розгляду адміністративних справ у порядку спрощеного позовного провадження, суд приходить до висновку про необхідність здійснювати подальший розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 260 КАС України якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 9, 12, 47, 173, 205, 223, 241, 242, 243, 248, 256, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - розглядати за правилами загального позовного провадження.
2. Призначити підготовче засідання на 3 червня 2021 року о 16-00 год в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, буд. 1.
3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації доказів на підтвердження отримання ним повноважень, прав та функцій від Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації (доказів на підтвердження публічного правонаступництва).
4. Зазначені докази мають бути подані до суду шляхом направлення їх поштою та/або електронною поштою на офіційну електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду (inbox@adm.dn.court.gov.ua) а б о через підсистему "Електронний суд", дослідну експлуатацію якої запроваджено з 1 червня 2020 року відповідно до Наказу Державної судової адміністрації України від 1 червня 2020 року № 247 "Про запровадження в дослідну експлуатацію підсистем "Електронний суд" та “Електронний кабінет”.
5. Повідомити учасників справи про те, що у зв`язку із триванням в країні карантину, запровадженого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), явка учасників у судове засідання не є обов`язковою.
У разі виявлення наміру взяти участь в судовому засіданні учасник справи має надати суду документ, що посвідчує особу/особу представника (для огляду); документ, що підтверджує повноваження представника відповідно до ст. 59 Кодексу адміністративного судочинства України.
6. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.П. Волгіна