Рішення № 96927694, 17.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
200/3803/21
Номер документу
96927694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2021 р. Справа№200/3803/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

06 квітня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов позов ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:

- визнання протиправним та скасування рішення №1043 від 25 березня 2021 року про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до п.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язання зарахувати до пільгового та страхового стажу за списком №1 період роботи на підприємстві ВП «Шахта 1/3 Новогродівська» ДП Селидіввугілля» з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року, який дає право в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до п.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язання повторно розглянути заяву від 22 березня 2021 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку умовах відповідно до п.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до управління з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до п.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-VІ (далі - Закон №1058). Рішенням відповідача від 25 березня 2021 року № 1043 було відмовлено в зарахуванні до пільгового та страхового стажу за Списком №1 період роботи на підприємстві ВП "Шахта ? Новогродівська" ДП Селидіввугілля" з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року, оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску до пенсійного фонду. Вважає дії Пенсійного органу протиправними та просить задовольнити позов у повному обсязі.

11 травня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що 22 березня 2021 року позивач звернувся до Управління із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах. Страховий стаж на дату звернення враховано по 30 червня 2018 рокуів і складає 30 років 06 місяців та 13 днів. Розмір пенсії по інвалідності 6542,69 грн. більший ніж розрахунковий розмір пенсії за віком - 5678,79 грн. До страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи на підприємстві ВП "Шахта ? Новогродівська" ДП Селидіввугілля" з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року, оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску до пенсійного фонду. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 09 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У період з 11 травня 2021 року по 14 травня 2021 року суддя Крилова перебувала на лікарняному.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку у Селидівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії по інвалідності.

Відповідач - Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 41247274, 85400, Донецька обл., м.Селидове, вулиця Героїв Праці, 6 та суб`єктом владних повноважень.

22 березня 2021 року позивач через веб-портал звернувся до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою № 1043 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст. 114 Закону №1058.

Позивачем при зверненні до пенсійного органу надані наступні документи: заява, копія паспорту і ІПН, копії трудової книжки від 06 липня 1989 року серія НОМЕР_1 , диплом від 23 червня 1989 року серія НОМЕР_2 , військовий квиток від 01 грудня 1989 року серії НОМЕР_3 , пільгова довідка № 26/75 від 01 березня 2021 року.

25 березня 2021 року відповідачем було прийнято рішення від 26 березня 2021 року № 0572-04-8/5478 про відмову в перерахунку пенсії. В рішенні зазначено, що розмір пенсії обчислений згідно п.2 ст.114 Закону № 1058 та п.2 р. XV Закону № 1058 менший, ніж розмір пенсії, обчислений згідно ст. 30 Закону № 1058. Страховий стаж заявника зараховано по 30 червня 2018 року та складає 30 років 03 місяці 13 днів, пільговий стаж роботи складає - 13 років 06 місяців 19 днів. До страхового та пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року у зв`язку із несплатою щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску до Пенсійного фонду України підприємством ВП Шахта "1-3 Новогродівська" ДП "Селидіввугілля".

Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 03 квітня 2006 року прийнятий гірничим робітником підземним 3 разряду з повним робочим днем під землею (запис № 17) та 25 липня 2020 року звільнений за п.2 ст. 40 Кодексу законів про працю України (запис № 20).

Довідкою № 26/75 від 01 березня 2021 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній видана ОСОБА_1 про те, що зазначено особа працювала повний робочий день на ОП "Шахта ? "Новогродівська" за період з 01 січня 2018 року по 25 липня 2020 року за професією гірник підземний, що передбачено Списком №1.

Довідкою від 30 березня 2021 року № 131/03 яка видана Державним підприємством "Селидіввугілля" відокремлений підрозділ "Шахта 1-3 "Новогродівська" зазначено, що ОСОБА_1 була нарахована та сплачена заробітна плата, нараховано ЄСВ і перераховано в ДФС за період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суб`єкта владних повноважень № 3170 позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 47 Закону № 1058 пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Статтею 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених статтею 49 Закону №1058.

Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч.2 ст.24 Закону №1058).

За приписами ч. 6 ст. 20 Закону №1058 страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст.20 Закону №1058).

Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI ( далі Закон №2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.

Зокрема ч.1 ст.4 Закону №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.

Згідно з ч.2. ст.25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку ( п. 171.1 ст. 171).

Згідно ч.1 ст.16 Закону №1058 застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі.

З аналізу наведених норм законів суд приходить до висновку, що несвоєчасна сплата підприємством загальнообов`язкових страхових внесків не повинна порушувати конституційні, законні права позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати покладена на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку внаслідок чого несвоєчасна сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а(2а/208/245/16).

Крім того, позивачем надано довідку №131/03 від 30 березня 2021 року, якою підтверджується нарахування ЄСВ та його сплата до ДФС за період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позивач має право на включення до страхового та пільгового стажу період роботи з з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року.

Згідно з частиною третьої статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (доход) та інших документів що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно із пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 (чинна редакція) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що надані позивачем документи є належними, допустимим, достовірними та достатніми доказами пільгового та страхового стажу, який має враховуватися при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

У відповідності до частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Згідно із статтею 21 Конституції України усі люди є вільними у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.

Враховуючи викладене, суд вважає, що УПФ повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об`єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що при вирішенні питання про необхідність перевірки документів, поданих позивачем, відповідач не дотримався справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, оскільки оскаржуване втручання (спірне рішення) не відповідало вимогам законності і було свавільним. Тобто, відповідач використав повноваження без тої мети, з якою ці повноваження надані.

Також, суд звертає увагу, що позивачем не вірно зазначено дату та номер спірного рішення, оскільки спірне рішення зареєстровано в пенсійній базі 26 березня 2021 року за № 0572-04-8/5478.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи завдання та принципи адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що рішення Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26 березня 2021 року за № 0572-04-8/5478 є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області підлягає задоволенню у повному обсязі. шляхом визнання протиправним та скасування рішення Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26 березня 2021 року за № 0572-04-8/5478, зобов`язання повторно розглянути заяву від 22 березня 2021 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року на підприємстві ВП "Шахта ? Новогродівська" ДП "Селидіввугілля".

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26 березня 2021 року за № 0572-04-8/5478.

Зобов`язати Селидівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька обл.., м. Селидове, вул.. Героїв Праці, буд. 6; код ЄДРПОУ 41247274) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) від 22 березня 2021 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 липня 2018 року по 31 липня 2020 року на підприємстві ВП "Шахта ? Новогродівська" ДП "Селидіввугілля".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька обл.., м. Селидове, вул.. Героїв Праці, буд. 6; код ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова