Рішення № 96917793, 30.04.2021, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
30.04.2021
Номер справи
727/7432/20
Номер документу
96917793
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 727/7432/20

Провадження № 2/727/530/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2021 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

Головуючого судді Слободян Г.М.

за участю:

секретаря судових засідань Дячук І.М.

сторін по справі:

представника позивача ОСОБА_1 , адвоката Лопух С.

представника відповідача Чернівецької міської ради, за довіреністю Сьоміної І

представника третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, адвоката Дубіцького А.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження, у відкритому судовому засіданні, залі суду м. Чернівці цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Чернівецької міської ради ( місце знаходження: м.Чернівці площа Центральна, 1), третя особа, що не заявляє самостійних вимог відносно предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 ( місце проживання: АДРЕСА_2 ) про оскарження рішення:

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Чернівецької міської ради третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 із позовом про оскарження рішення Чернівецької міської ради та просив визнати незаконним та скасувати пункт 3.1 рішення78 сесії Чернівецької міської ради VII скликання від 11.06.2020 року №2202 «Про розгляд звернень громадян щодо надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», позовні вимоги мотивував тим, що вищезазначеним рішенням позивачу відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0579 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7310136300:17:002:0155), вважає що рішення суперечить вимогам чинного законодавства оскільки від звернувся до департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради 07.02.2020 року як дитина війни, та просив передати йому у власність вищезазначену земельну ділянку. Посилається на те що на момент звернення земельна ділянка не потребувала відведення так як була вже сформована з визначеним цільовим призначенням, зареєстрована з присвоєнням кадастрового номеру. Зазначає що рішенням Чернівецького міськвиконкому №304 від 26.03.1954 року земельну ділянку було закріплено за будинковолодінням по АДРЕСА_1 , згідно договору оренди земельна ділянка була передана його дружині в орендне користування, та рішенням 68 сесії Чернівецької міської ради VI скликання від 31.08.2015 року № 1705 в продовженні терміну оренди земельної ділянки ОСОБА_1 відмовлено та зазначену земельну ділянку зараховано до земель запасу.

Зазначає, що позивач та його дружина користувалися на протязі багатьох років землею, вважає відмову в наданні йому землі незаконною та просить визнати незаконним рішення.

Рух справи та позиція сторін.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.09.2020 року позовну заяву залишено без руху з наданням терміну позивачу для виправлення недоліків.

На виконання ухвали від 14.09.2020 року позивачем до суду скеровано заяву з наданням уточненої позовної зави

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 29.09.2020 року по справі відкрито провадження з призначенням справи до судового засідання за правилами спрощеного провадження.

Ухвалою суду від 29.09.2020 року забезпечено позов.

Відповідачем скеровано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позовних вимог., мотивуючи доводи відзиву тим, що дійсно рішенням Чернівецької міської ради №2202 від 11.06.2020р. (пункт 3А.), ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що земельна ділянка за кадастровим номером 7310136300:17:002:0155 була включена до переліку земельних ділянок що підлягають продажу на земельних торгах. Вважали відмову позивачу в наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки у власність, орган місцевого самоврядування врахував раніше прийняте рішення (пункт 1 додатку до рішення міської ради від 05.07.2016 року №303) про продаж земельних ділянок з аукціону, яке було діюче на момент прийняття рішення, яке оскаржується позивачем.

Представником позивача ОСОБА_3 , скеровано до суду відповідь на відзив, в якій просить заявлені позовні вимоги його довірителем задовольнити.

Ухвалою Шевченківського районного суду від 04.02.2021 року залучено до участі в праві в якості третьої особи що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 (а.с.118) якому рішенням Чернівецької міської ради надано дозвіл на передачу у безоплатну власність земельну ділянку за адресою АДРЕСА_3 площею 0,0579 га (кадастровий номер 7310136300:17:002:0155) (а.с.39-43)

Представник позивача ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, у наданому вступному слові посилався на обставини викладені в позові; просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача - Чернівецької міської ради, Сьоміна І. в судовому засіданні просила відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись у вступному слові на позицію викладену у відзиві відповідача та письмових поясненнях.

Представник третьої особи, залученої до участі в справі на стороні відповідача ОСОБА_2 , адвокат Дубіцький А.В. в судовому засіданні не визнав позовні вимоги просив суд відмовити в їх задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши позицію представника позивача щодо заявлених вимог, позицію представника відповідача щодо заперечення проти позову, дослідивши надані сторонами відповідно докази, суд зважає на наступне.

Конституцією України (ст.19) встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується - це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють орган державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України (ст.13, ст.14). Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (надалі - Закон № 280/97-ВР) визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах, функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч.1 ст.10). Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (надалі - Кодекс №2768-ІІІ) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу. Згідно п.34 ст.26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання з регулювання земельних відносин. Кодексом №2768-ІІІ (ст.116) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Досліджені судом докази та застосовані норми права.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 07.02.2020 року звернувся із заявою до департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про передачу йому у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0579 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 ; він є дитиною війни (а.с.7,8)

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку земельна ділянка кадастровий номер 7310136300:17:002:0155 розташована в АДРЕСА_3 (а.с.9-10).

Листом від 03.08.2020 року департаментом Містобудівного комплексу та земельних відносин ОСОБА_1 було поставлено до відома про те що проект рішення на підставі його заяви було підготовлено та передано до Чернівецької міської ради на розгляд сесії ЧМР (а.с.12)

Рішенням Чернівецької міської ради від 11.06.2020 року №22025 відмовлено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0579 га, для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1 (а.с.13)

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 , в його інтересах представник посилаються, що на підставі договору оренди від 29.07.2010 року № 6842 Чернівецькою міською радою в особі директора департаменту Юрчака А.П. надано в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,0579 га кадастровий номер 7310136300:17:002:0155 яка знаходиться в АДРЕСА_1 , строком на 5 (п`ять) років а саме до 27.09.2015 року (а.с.14-15). Після закінчення терміну дії договору Чернівецькою міською радою прийнято рішення 31.08.2015 року №1705 про заперечення ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_2 ) у продовжені терміну оренди вищезазначеної земельної ділянки, та вказану земельну ділянку зазначено до земель запасу міста (а.с.16)

Рішення Чернівецької міської ради від 01.07.2020 року №2243 спірну земельну ділянку було включено до переліку земель запасу міської ради, земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності які передаватимуться у власність на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами (а.с.18,19).

Рішенням Чернівецької міської ради 81 сесії 7 скликання від 19.08.2020 року №2351 розглянуто звернення ОСОБА_5 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0100 га, для будівництва індивідуального гаража за адресою АДРЕСА_3 поряд з будинковолодінням АДРЕСА_4 та відмовлено у зв`язку з тим що частина земельної сіянки знаходиться в постійному користуванні іншої особи та невідповідністю пункту 1.5. Положення про порядок будівництва та встановлення гаражів на території міста Чернівці (а.с.23)

Судом окрім наведеного установлено, що спірна земельна ділянка площею 0,0579га, кадастровий номер якої 7310136300:17:002:0155 по АДРЕСА_3 була надана у власність ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (витягу з рішення сесії Чернівецької міської ради від 30.09.2020 року №2421) а.с.69,70)

Рішенням Чернівецької міської ради від 30.09.2020 року №2421 міською радою вирішено передати ОСОБА_2 безоплатно у власність земельну ділянку, площею 0,0579 га (кадастровий номер 7310136300:17:002:0155) за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_3 , та цим же рішенням визнано таким що втратив чинність пункт 1.1 рішення міської ради 7 скликання від 18.08.2020 року (а.с.113)

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції пленарних засідань сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до положень ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл належить розпорядження землями територіальної громади, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою та інші.

Згідно ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Відповідно до частини 1 статті 135 Земельного кодексу України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Відповідно до статті 121 ЗК, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара. Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

Відповідно до частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Згідно ч. 7 ст. 121 Земельного кодексу України на орган місцевого самоврядування покладено обов`язок провести розгляд клопотання у місячний строк і надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або ж мотивовану відмову у його наданні. При цьому, підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно ч.12 ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія ради є повноважною, якщо на її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Згідно ч. 2 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» встановлено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 ЗУ « Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції пленарних засідань сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до роз`яснень п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18.12.2009 «Про судове рішення у цивільній справі», оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або порушені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

Також в п. 33 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» від 7.02.2014 № 5 роз`яснено, що відповідно до положень статей 391, 296 ЦК України, позов про усунення порушень права, не пов`язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що він є власником або особою, яка володіє майном (має речове право) з підстави, передбаченої законом або договором, і що діями відповідача, не пов`язаними з позбавленням володіння, порушується його право власності чи законного володіння.

Пункт 6, статті 118 ЗК передбачає, що заявник бажаючий отримати безоплатно земельну ділянку звертається до відповідного органу місцевого самоврядування ( чи органу державної влади) із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї з/д в межах норм безоплатної приватизації. Орган місцевого самоврядування повинен розглянути це клопотання на сесії та винести рішення або про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу. Згідно пункту 7 статті 118 ЗК України, якщо протягом місяця орган місцевого самоврядування не надав дозвіл або мотивовану відмову у його наданні, то заявник має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення бажаної з/д у землевпорядній організації БЕЗ ДОЗВОЛУ. Єдиним його обов`язком в даному випадку залишається письмове повідомлення органу місцевого самоврядування про такий крок. Тобто, законодавець у ст. 118 ЗК України запровадив хитку та складну правову конструкцію руху заявника у напрямку реалізації свого право на безоплатну приватизацію з/д. Важливою тут також є і стаття ЗУ «Про землеустрій», відповідно до якої землеустрій здійснюється не тільки на підставі рішень органів місцевої влади та органів державної влади, а і на підставі договорів укладених між особами та розробниками землевпорядної документації та на підставі судових рішень. судова практика про те, що відбувається далі, коли заявник після виготовлення проекту землеустрою намагається отримати рішення органу місцевого самоврядування про передачу з/д у власність без пред`явлення цьому органу його дозволу на розроблення проекту - поки що малочисельна. Аналіз ст. ст. 116, 118 ЗК України вказує на те, що місцева рада НЕ має права визначати пріоритетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на одну і ту ж саму земельну ділянку. В даному випадку надання такого дозволу вказує про відсутність обтяжень щодо бажаної з/д і ще не означає позитивного рішення місцевої ради про передачу у власність цієї з/д після виготовлення проекту землеустрою.

Наведене вище кореспондується з правовою позицією висловленою колегією суддів судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа № 21-358а13) та від 07 червня 2016 року (справа №21-1391а16).

Судом встановлено, що рішенням Чернівецької міської ради від 30.09.2020 року №2421 міською радою вирішено передати ОСОБА_2 безоплатно у власність земельну ділянку, площею 0,0579 га (кадастровий номер 7310136300:17:002:0155) за рахунок земель запасу міста для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_3 , та цим же рішенням визнано таким що втратив чинність пункт 1.1 рішення міської ради 7 скликання від 18.08.2020 року (а.с.113). Вказане рішення є чинним і не скасованим по суду, що не заперечувалося в засіданні сторонами.

Отже, враховуючи, що позивач не довів факт порушення його прав та охоронюваних законом інтересів відповідачем, що є обов`язком позивача відповідно до засад змагальності сторін за ст. 12 ЦПК України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 76-81, 141, 263-265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Чернівецької міської ради ( місце знаходження: м. Чернівці площа Центральна, 1) третя особа, що не заявляє самостійних вимог відносно предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 ( місце проживання: АДРЕСА_2 ) про визнання незаконним і скасування п. 3.1 рішення 78 сесії Чернівецької міської ради УІІ скликання від 11.06.2020 року № 2202 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Шевченківський районний суд до Чернівецького апеляційного суду, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст судового рішення складено 11.05.2021 року.

Суддя Слободян Г.М