Рішення № 96917067, 13.05.2021, Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
13.05.2021
Номер справи
212/7288/18
Номер документу
96917067
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 212/7288/18

2/212/25/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2021 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Борис О.Н., за участі секретаря судового засідання Деменко А.С., за участі представників сторін: представників позивача Волошиної Н.А., Товкун А.В., відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача адвоката Шрамко В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу,

встановив:

У вересні 2018 року публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» (далі - ПАТ «Криворіжгаз»), правонаступником якого є акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» (далі - АТ «Криворіжгаз»), звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1 з вимогою про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою представниками позивача виявлено несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом прихованого несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, складено Акт про порушення та демонтовано пристрій обліку природного газу. Комісією з розгляду актів про порушення ПАТ «Криворіжгаз» прийнято рішення здійснити нарахування частково за необлікований об`єм природного газу, а саме за період з 16.03.2018 по 05.06.2018 в сумі 40274, 60 грн. Вказану суму донарахування позивач просить суд стягнути з відповідача.

Ухвалою суду від 11.10.2018 року було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

5 листопада 2018 року за заявою ПАТ «Криворіжгаз» було збільшено розмір позовних вимог, а саме позивачем зазначено про необхідність покладення на ОСОБА_1 обов`язку з оплати вартості експертизи лічильника газу в розмірі 2930,38 грн.

13 листопада 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, згідно якої ОСОБА_1 вважає вказані позовні вимоги необґрунтованими та просить у їх задоволенні відмовити. Зазначає, що представники АТ «Криворіжгаз» здійснювали перевірку роботи лічильника газу в той час, коли він включав газову горілку, а тому вважає, що саме працівники позивача самостійно втрутились в роботу лічильника. Також вважає безпідставною проведення перевірки роботи газового лічильника через три місяці після його повірки.

17 грудня 2018 року ОСОБА_1 надано до суду уточнений відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає про те, що за результатами експертизи лічильника було встановлено цілісність пломб встановлених на лічильнику. Зазначена обставина, на думку відповідача, свідчить про неможливість стороннього втручання споживача у зміну конструктивних елементів відлікового механізму лічильника газу. Також зазначає, що фактична опалювальна площа будинку становить 88,5 кв. м., а не 186 кв.м., як було зазначено АТ «Криворіжгаз».

Ухвалою суду від 19 лютого 2019 року по справі призначено судову трасологічну експертизу. Провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.

Ухвалою суду від 15 березня 2020 року відновлено провадження у справі.

Представник АТ «Криворіжгаз» у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_1 та представник відповідача адвокат Шрамко В.О. у судовому засіданні просили суд у задоволенні позовних вимог АТ «Криворіжгаз» відмовити у зв`язку з їх необґрунтованістю з підстав викладених письмовому відзиві.

Допитаний у судовому засіданні свідок сторони відповідача ОСОБА_2 суду надав свідчення, що він мешкає по сусідству з ОСОБА_1 5 червня 2018 року він бачив, як до домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 прийшли працівники газової служби, а саме 3 чоловіка та 1 жінка. ОСОБА_1 попрохав його перебувати разом із працівниками газової служби, які залишись на вулиці, а з іншими колі ОСОБА_1 пішов з працівником газовози на вулиці, а з іншими він пішов у приміщення будинку. Він спостерігав, як один з цих працівників газової служби перебував поруч із лічильником газу, однак що саме робив цей чоловік не може зазначити.

Допитаний у судовому засіданні свідок сторони позивача ОСОБА_3 надала суду свідчення, що вона 5 червня 2018 року здійснювала перевірку приладу обліку природного газу встановленого у відповідача за адресою АДРЕСА_1 . Під час перевірки було виявлено порушення за допомогою «шпильки» , що вказувало на наявність на лічильнику отвору під місцем встановлення пломби. Було демонтовано лічильник , оглянуто стальну коробку, де було виявлено невеликий отвір, куди було вставлено шпильку. Таке втручання не можливо встановити на місці, оскільки наявність пломби АТ «Криворіжгаз» заважає зробити вказаний отвір в корпусі лічильника газу. Це інженерна доробка лічильника, яка потребує тонкої роботи. За відсутності шпильки лічильник працює у нормальному режимі, а з шпилькою не працює. Було складено Акт про порушення, який вручено ОСОБА_1 та повідомлено про дату проведення експертизи, однак останній, будучи належним чином поінформованим, не прибув та засідання комісії по проведенню експертизи було проведено у його відсутність, за результатами якого підтверджено порушення.

Допитаний у судовому засіданні свідок позивача ОСОБА_4 надала суду свідчення, що вона є членом експертної комісії АТ «Криворіжгаз». 6 червня 2018 року вона була присутня при проведенні експертизи лічильника, який був демонтований за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_1 на засідання комісії не з`явився. Перед початком експертизи було оглянуто сейф-пакет, ушкоджень не було виявлено. Комісія встановила, що пломба заводу-виробника була в наявності. На біндексі було виявлено отвір, який не передбачений заводом-виробником. Експертиза фіксується в спеціальному журналі, де є графа «документи та лічильник отримав». Споживач повинен забрати лічильник, однак ОСОБА_1 його не забрав, законодавством не покладено обов`язку щодо збереження лічильників. Експертиза проводиться з відеофіксацією.

Вислухавши пояснення сторін, свідків, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.

АТ «Криворіжгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494.

Так, судом встановлено та не заперечувалось ОСОБА_1 , що останній є побутовим споживачем природного газу у домоволодінні розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , де зареєстровано одна особа: ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 6)

Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

1 листопада 2012 року між відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Криворіжгаз» (правонаступником якого є АТ «Криворіжгаз») та ОСОБА_5 ( власник домоволодіння) укладено Договір № 3036482 про надання населенню послуг з газопостачання (далі - Договір № 3036482) за адресою: АДРЕСА_1 . У пункті 22 Договору № 3036482 сторони визначили, що за наявності лічильника газу розрахунок за надані послуги проводиться за встановленими цінами на підставі фактичних показань лічильника.

Підпунктом 6 пункту 28 Договору № 3036482 на споживача покладено обов`язок забезпечувати збереження та цілісність лічильників газу і пломб на них та на газових приладах і пристроях, відключених від систем газопостачання.

Виконавець має право перевіряти стан лічильників газу, їх показання, а також цілісність пломб на них та на газових приладах і пристроях, відключених від системи газопостачання, характеристики об`єкта надання послуг та види споживання природного газу (підпункт 5 пункту 29 Договору № 3036482).

Згідно підпункту 4 пункту 33 Договору № 3036482, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за навмисне пошкодження лічильника газу, пломб на ньому, порушення цілості або пошкодження повірочного тавра, а також дії, що призводять до заниження показань лічильників. (т. 1 а.с. 63-66, 68-71)

16 березня 2018 року за адресою АДРЕСА_1 представниками АТ «Криворіжгаз» було встановлено газовий лічильник «ВК» - G4Т № 10983683, 2017 року випуску, з показами 00000,602 куб.м. (т.1 а.с. 22-23, 62,67)

Відповідно до Інвентаризаційної картки № 0330290683 стосовно абонента природного газу, розташованого за адресою АДРЕСА_1 станом на період з 16.03.2012 по 23.12.2017, за вказаною адресою мешкає ОСОБА_1 . Зазначене домоволодіння устатковане двоконтурним котлом «Арістон», ПГ-4х «Арістон», електроплитою, електрокотлом. Опалювальна площа становить - 186 м2. (т.1 а.с. 127)

Отже, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з споживанням природного газу ОСОБА_1 за адресою: будинок АДРЕСА_1 для побутових потреб.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Результати вимірювань вузла обліку природного газу можуть бути використані за умови забезпечення єдності вимірювань. Вимоги до складових частин вузла обліку природного газу, правил експлуатації приладів обліку, порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами і стандартами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі.

20 лютого 2018 року АТ «Криворіжгаз» було направлено споживачу ОСОБА_1 повідомлення про необхідність надання доступу 01.03.2018 об 11:00 год. на територію домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , де розташований лічильник побутового газу для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його складових. (т.1 а.с. 242) Зазначене повідомлення було отримано ОСОБА_1 22.02.2018. (т.1 а.с. 243)

1 березня 2018 року працівниками АТ «Криворіжгаз» складено Акт про порушення № 2947 , згідно якого у споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 не було отримано доступу до об`єкта споживання. (т.1 а.с. 244)

16 березня 2018 року представниками АТ «Криворіжгаз» було складено Протокол № 1288 щодо направлення ЗВТ на експертизу, а саме лічильника ВКТ, типорозміра G4, заводський номер 5562498, номер пломби ЖГ 5224243 за ініціативою АТ «Криворіжгаз». За результатами перевірки встановлено: пломби заводу виробника лічильника або Держстандарту України - наявні, цілі; пломби АТ «Криворіжгаз» - наявні, цілі; перевірка роботи лічильника на мінімальній витраті - в нормі; механічні пошкодження лічильника - відсутні. У докладному описі порушень зазначено: осипалось табло облікового механізму неможливо роздивитись показники. Визначено, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 обладнаний поверхнею в кількості 1 шт., котел двоконтурним - 27 кВт. Споживача ОСОБА_1 повідомлено про проведення експертизи 22.03.2018 о 9-30 год. (т. 1 а.с. 245)

16 березня 2018 року представниками АТ «Криворіжгаз» було проведено демонтаж газового лічильника «ВК» - G4 № 5562498, 2012 року випуску, який встановлений за адресою АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_1 для проведення експертизи, що підтверджується Актом № 3596 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Вказаний лічильник опломбовано 16.03.2018, номер пломби ЖГ 52242436. В результаті огляду лічильника виявлено осипання табло облікового механізму. (т. 1 а.с. 247)

Комісія АТ «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу, споживачу, що не є побутовим, розглянувши Акт про порушення від 01.03.2018 № 2947, з приводу відмови в доступі до зняття контрольних показників лічильника газу з адресою: АДРЕСА_1 вирішила: Акт про порушення від 01.03.2018 № 2947 без зміни режиму нарахування, що підтверджується витягом з протоколу від 29.03.2018 № 25. (т.1 а.с. 248)

У довідці ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Т-ДН-8394/18 від 23.03.2018 зазначено, що лічильник газу типу «ВКТ» G4 зав. № 5562498 не відповідає вимогам згідно рекомендації Р 50-071-98 «Лічильники газу побутові» Методи та засоби повірки. Зазначено, що лічильник непридатний до використання. Зупинка відлікового механізму. (т.1 а.с. 246)

Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, постачання природного газу споживачу ОСОБА_1 станом на 5 червня 2018 року здійснювалось за наявності встановленого приладу обліку природного газу «ВК» - G4Т № 10983683, 2017 року випуску.

5 червня 2018 року працівниками АТ «Криворіжгаз» складений Акт про порушення № 3131, згідно якого у споживача ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 було виявлено порушення Кодексу ГРС, а саме: «несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, а саме підозра щодо зміни конструкції лічильника газу для зупинки обліку газу шляхом встановлення шпильки у не передбачений заводом виробником отвір у біндексі захисному елементі корпусу лічильник на який встановлюється кришка суматору». В акті зазначено, що споживач ОСОБА_1 ознайомився зі змістом цього акту та висловив зауваження. Споживачем зазначено, що він фактично газом не користувався, оскільки має електроприлади для обігріву, приготування їжі; в роботу лічильника він не втручався. (т. 1 а.с. 7-9)

5 червня 2018 року представниками АТ «Криворіжгаз» було проведено демонтаж газового лічильника «ВК» - G4Т № 10983683, 2017 року випуску, з показами 00121,958 куб.м., який встановлений за адресою АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_1 для проведення експертизи, що підтверджується Актом № 5731 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Вказаний лічильник опломбовано 05.06.2018, номер пломби 40466211. В результаті огляду лічильника виявлено отвір в біндексе під суматором відлікового механізму. (т. 1 а.с. 10)

Згідно Акту № 3131 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 5 червня 2018 року, на підставі Акту про виявлені порушення від 05.06.2018 за № 3131 лічильника газу типу ВК G6Т № 10983683 , лічильник газу встановлений у споживача ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 демонтується в присутності споживача у пакет 0238580 та доставляється для проведення експертизи до АТ «Криворіжгаз». Споживач ОСОБА_1 запрошується 06.06.2018 о 14-30 для проведення експертизи. (т.1 а.с. 11)

5 червня 2018 року представниками АТ «Криворіжгаз» було встановлено споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 засіб вимірювальної техніки «Галус» G4 № 01433057, 2006 року випуску, що підтверджується Актом про монтаж засобу вимірювальної техніки. (т.1 а.с. 12)

5 червня 2018 року представниками АТ «Криворіжгаз» було складено Протокол № 1518 щодо направлення ЗВТ на експертизу, а саме лічильника ВКТ, типорозміра G4, заводський номер 10983683, показання 00121,958 м3, номер пломби с 40466211 за ініціативою АТ «Криворіжгаз». За результатами перевірки встановлено: пломби заводу виробника лічильника або Держстандарту України - наявні, цілі; пломби АТ «Криворіжгаз» - наявні, цілі; перевірка роботи лічильника на мінімальній витраті - працює з гальмуванням; механічні пошкодження лічильника - наявні. У докладному описі порушень зазначено: сумнівна пломба заводу виробника, отвір в біндексе під суматором відповідного механізму. Визначено, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 обладнаний поверхнею в кількості 1 шт., котел двоконтурним - 27 кВт. Споживача ОСОБА_1 повідомлено про проведення експертизи 06.06.2018 о 14-30 год. (т. 1 а.с. 41-42)

У відповідності до глави Х розділу 9 пункту 2 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824 (далі - Кодекс ГРС) перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових (Глава Х розділу 9 пункту 6 абзацу 2 Кодексу ГРС).

Положеннями глави Х розділу 9 пункту 6 абзацу 4 Кодексу ГРС визначено, якщо демонтаж ЗВТ на позачергову чи експертну повірку або проведення позачергової чи експертної повірки на місці монтажу ЗВТ буде здійснюватися у наступні дні (не в день перевірки), порядок повідомлення сторін про дату і час здійснення цих заходів аналогічний повідомленню про перевірку. Виключенням є ситуація, коли в акті обстеження у день перевірки сторонами будуть чітко визначені подальші заходи з проведення повірки (час, дата, місце тощо).

У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (Глава Х розділу 9 пункту 7 Кодексу ГРС).

Судом встановлено, що 5 червня 2018 року працівниками АТ «Криворіжгаз» за адресою домоволодіння АДРЕСА_1 у споживача побутового газу ОСОБА_1 під час огляду газового лічильника типу «ВК» - G4Т № 10983683, 2017 року випуску, було виявлено отвір в біндексе під суматором відповідного механізму, у зв`язку з чим представниками оператора ГРМ було здійснено демонтаж цього лічильника для проведення експертизи. Споживача було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду Акту про порушення від 05.06.2018 та про проведення експертизи приладу обліку газу.

З матеріалів справи вбачається, що представниками АТ «Криворіжгаз» 5 червня 2018 року дотримано процедуру огляду вузла обліку газу у присутності споживача природного газу ОСОБА_1 , що підтверджується як показами свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , так і особистими підписами споживача ОСОБА_1 у Акті про порушення № 3131 від 05.06.2018, Протоколі № 1518 щодо направлення ЗВТ на експертизу, позачергову або експертну повірку від 05.06.2018, Акті № 3131 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 05.06.2018.

Як вбачається з показів свідка ОСОБА_3 , нею під час огляду приладу обліку природного лічильника типу «ВК» - G4Т № 10983683, 2017 року випуску, було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу пристрою обліку природного газу у зв`язку з чим представники Оператора ГРМ мали правові підстави здійснити демонтаж зазначеного вузла обліку з направленням його на відповідне експертне дослідження.

У відповідності до глави Х розділу 10 пункту 2 Кодексу ГРС, після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.

З Акту № 3131 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 05.06.2018 вбачається, що представниками АТ «Криворіжгаз» 05 червня 2018 року дотримано процедуру направлення лічильника типу «ВК» - G4Т № 10983683, 2017 року випуску, на експертизу, а саме у присутності сторін його було упаковано в пакет з поліетилену та складено відповідний протокол.

У відповідності до положень глави Х розділу 10 пункту 5 Кодексу ГРС, під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:

1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

З Акту № 476 експертизи лічильника від 6 червня 2018 року вбачається, що експертиза проводилась комісією у складі: голови комісії ОСОБА_13, представника ДП «Кривбасстандартметрологія» ОСОБА_15, провідного фахівця ВЕБ ОСОБА_3, начальника відділу ОСОБА_4, представника юридичного управління ОСОБА_14, старшого менеджера ОСОБА_6 , слюсаря КВП та А ОСОБА_7 , старшого інженера ОСОБА_8 , без присутності споживача ОСОБА_1 . Згідно вимог Кодексу ГРС, комісія провела експертизу лічильника газу типу ВКТ-G4, 2017 р.в., зав. №. 10983683, покази 00121,9 куб.м., цілісність пломби на упаковці (сейфпакету) № 0238580 наявна. Комісією встановлено, що цілісність відлікового механізму пошкоджена. При проведенні експертизи виявлено порушення: праворуч встановлення пломби заводу виробника наявний отвір. Змінено конструкцію відлікового механізму шляхом пошкодження калібрувальних коліс (змінено товщину), змінено розмір черв`ячного механізму (зменшено довжину) та додаванням двох пружин на вісь калібрувальних коліс, які не передбачені заводом-виробником. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації. (т. 1 а.с. 14)

У довідці ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Т-ДН-9544/18 від 06.06.2018 зазначено, що лічильник газу типу «ВКТ» зав. № 10983683 не відповідає вимогам згідно рекомендації Р 50-071-98 «Лічильники газу побутові» Методи та засоби повірки. Зазначено, що похибка вимірювань перевищує допустиму. (т.1 а.с. 13)

З дослідженого під час судового засідання відеозапису, наданого представником позивача вбачається, що за відсутності споживача ОСОБА_1 комісією АТ «Криворіжгаз» було розпаковано пластиковий пакет у якому знаходився лічильник газу типу ВКТ-G4, 2017 р.в., зав. №. 10983683. Під час експертизи було виявлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Виявлені пошкодження лічильника газу були сфотографовані представником АТ «Криворіжгаз». (т.1 а.с. 249-250; т.2 а.с. 1-15)

З матеріалів справи вбачається, що представниками АТ «Криворіжгаз» дотримано процедуру проведення експертизи побутового приладу обліку газу типу ВКТ-G4, 2017 р.в., зав. №. 10983683, оскільки про час проведення експертизи споживач був повідомлений належним чином, експертне дослідження було зафіксовано за допомогою відеозйомки. Із відеозапису вказаної експертизи вбачається, що під час експертизи було розпаковано поліетиленовий пакет з газовим лічильником та було виявлено факт несанкціонованого втручання в роботу цього приладу.

У відповідності до розділу І глави 1 пункту 4 Кодексу ГРС, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

За розділом ХІ глави 2 пункту 1 Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Положеннями розділу ХІ глави 3 пункту 1 Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

З матеріалів справи вбачається, що під час поверхневого огляду побутового приладу обліку газу типу ВКТ-G4, 2017 р.в., зав. №. 10983683, виявити несанкціоноване втручання в роботу пристрою не виявляється можливим, що вказує на наявність несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу здійсненого шляхом прихованих заходів. За таких обставин розрахунок об`єму необлікованого природного газу повинен здійснюватися за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (розділ ХІ глави 5 пункт 8 Кодексу ГРС).

Комісія АТ «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу, споживачу, що не є побутовим, розглянувши Акт про порушення від 05.06.2018, з приводу несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу з адресою: АДРЕСА_1 вирішила: Акт про порушення задовольнити, нарахувати 3740,03 м.куб. газу за період з 16.03.2018 по 05.06.2018, що складає 40831,95 грн. що підтверджується витягом з протоколу від 23.06.2018 № 50. (т.1 а.с. 15-17)

У відповідності до розділу ХІ глави 5 пункту 11 Кодексу ГРС, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

За Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 23.06.2018, комісією АТ «Криворіжгаз» на підставі Акта про порушення від 05.06.2018 № 3131 до споживача ОСОБА_1 АДРЕСА_1 у зв`язку із несанкціонованим втручанням в роботу лічильника газу розраховано необлікований (донарахований) об`єм та обсяг природного газу і його вартість у розмірі 40831,95 грн. за період розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, фактично сплачений об`єм природного газу протягом періоду порушення 120,1 м.куб. Опис розрахунку: згідно граничних об`ємів споживання природного газу населення за період з 16.03.2018 по 05.06.2018. (т.1 а.с. 18)

З матеріалів справи вбачається, що при складені Акту-розрахунку комісією АТ «Криворіжгаз» здійснено розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу саме з часу встановлення лічильника газу типу ВКТ-G4, 2017 р.в., зав. №. 10983683 по день виявлення порушення в його експлуатації.

Судом не приймаються доводи відповідача стосовно опалювальної площі домоволодіння по АДРЕСА_1 розмірі 88,5 кв.м. виходячи з наступного. Так, споживач ОСОБА_1 в Інвентаризаційній картці № 0330290683 підтверджував власним підписом, що опалювальна площа становить житлового приміщення, розташованого за адресою АДРЕСА_1 , становить 186 м2. Також в Інвентаризаційній картці № 0330290683 зазначено, що житловий будинок має два поверхи отеплювальної площі. Споживачем ОСОБА_1 зазначено, що план БТІ відсутній на площу 186 м2. (т.1 а.с. 127) За таких обставин вбачається, що посилання споживача ОСОБА_1 на житлову площу 88,5 кв.м., яка зазначена у технічному паспорті житлового приміщення, розташованого за адресою АДРЕСА_1 (т.1 а.с. 94-98) не відповідають фактичній опалювальній площі вказаного домоволодіння.

За таких обставин суд вважає, що АТ «Криворіжгаз» дотримано положень Кодексу ГРС при здійснені розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу споживачу ОСОБА_1 , а тому у суду відсутні сумніви стосовно вартості донарахованого об`єму природного газу, який підлягає до сплати споживачем ОСОБА_1 .

У відповідності до розділу ХІ глави 5 пункту 12 Кодексу ГРС, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

23 червня 2018 року АТ «Криворіжгаз» виставлено відповідачу ОСОБА_1 рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості у розмірі 40274,60 грн. У вказаному рахунку зазначено про необхідність споживача протягом 15 днів з дня отримання цього рахунку оплатити вищезазначену суму. (т.1 а.с. 19) Зазначений рахунок на оплату ОСОБА_1 було отримано 17 липня 2018 року. (т.1 а.с. 20-21)

Як встановлено судом та не заперечувалось відповідачем та його представником, на час розгляду справи в суді, рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 23 червня 2018 року в розмірі 40274,60 грн. ОСОБА_1 не сплачений.

У відповідності до розділу Х глави 9 пункту 8 Кодексу ГРС, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

З наданого до суду витягу з Журналу реєстрації експертиз АТ «Криворіжгаз» вбачається, що у вказаному журналі мається запис під номером 476 від 06.06.2018 про проведення 05.06.2018 експертизи лічильника газу ВКГ-4, 2017 року випуску, № 10983683, встановленого по АДРЕСА_1. За результатами експертизи встановлено, що лічильник газу непридатний до подальшої експлуатації. (т.1 а.с. 36-39)

Проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника мембранного та роторного та транспортні витрати АТ «Криворіжгаз», за Актом про надання послуг № 476 від 6 червня 2018 року, склали 2930,38 грн. (т.1 а.с. 43)

З матеріалів справи вбачається, що лічильник газу ВКГ-4, 2017 року випуску, № 10983683, встановлений по АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_1 за результатами експертизи від 6 червня 2018 року, проведеної АТ «Криворіжгаз», підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а тому витрати з проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника мембранного та роторного та транспортні витрати АТ «Криворіжгаз», за Актом про надання послуг № 476 від 6 червня 2018 року, в розмірі 2930,38 грн., слід покласти на споживача ОСОБА_1 .

Стосовно доводів відповідача ОСОБА_1 про відсутність його втручання в роботу лічильника газу ВКГ-4, 2017 року випуску, № 10983683, суду зазначає наступне.

Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами по справі, що 16 березня 2018 року у домоволодінні по АДРЕСА_1 було встановлено лічильник газу ВКГ-4, 2017 року випуску, № 10983683, за замовленням ОСОБА_1 . Зазначена обставина також підтверджується наявністю особистого підпису відповідача у Акті приймання газового лічильника від 16 березня 2018 року. (т.1 а.с. 23)

Висновком експерта № 13809/12625 від 24.07.2020 встановлено, що встановлена наявність внесення змін в конструкцію відлікового пристрою лічильника газу ВК-4GT № 10983683. При огляді відлікового пристрою був виявлений отвір, не передбачений заводом-виробником, на його основі (біндексі), поблизу місця встановлення заводської пломби. Враховуючи конструктивні особливості відлікового пристрою лічильника газу ВК-4GT № 10983683, внесення змін в конструкцію його відлікового пристрою (товщини калібрування коліс, зменшення довжини черв`ячного механізму, додавання двох пружин, закріплених на вісі калібрувальних коліс) при непорушеній пломбі заводу-виробника на відліковому пристрої за допомогою «шпильки» неможливо. Внесення вказаних конструктивних змін потребує демонтаж пломби, або порушення цілісності кришки відлікового пристрою лічильника тощо. (т. 1 а.с. 195-221)

З висновку експерта № 13809/12625 від 24.07.2020 вбачається, що в конструкцію лічильника газу ВКГ-4, 2017 року випуску, № 10983683 були внесені конструктивні зміни, які впливають на достовірність його показань.

Положення розділу ХІ глави 3 пункту 1 Кодексу ГРС передбачають покладення на споживача природного газу відповідальності у виді розрахунку об`єму необлікованого природного газу, зокрема, в разі виявлення несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу. Тобто встановлення самого факту такого втручання достатньо для покладення на споживача природного газу негативних наслідків у виді розрахунку об`єму необлікованого природного газу.

Під час судового розгляду було підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу ВКГ-4, 2017 року випуску, № 10983683, шляхом внесення конструктивних змін, а тому за самим фактом використання лічильника газу з непередбаченими конструктивними змінами на споживача ОСОБА_1 покладається відповідальність, передбачена розділом ХІ глави 3 пункту 1 Кодексу ГРС.

Суд відхиляє доводи відповідача та його представника щодо рівномірного споживання ОСОБА_1 природного газу та відсутністю підстав будь- яких перевірок за місцем мешкання останнього, оскільки судом встановлено, що представники позивача діяли в межах наданих Законом повноважень. Окрім цього, за клопотанням представника позивача під час судового розгляду долучено додатковий доказ - розрахунок фактичного розподілення об`єму природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , із якого чітко убачається, що до встановлення лічильника 16.03.2018 року типу ВКТ G-4, 2017 року випуску та після об`єм розподіленого газу становив: березень 2017 року - 271,67 м.куб - березень 2018 року - 27,33 м. куб; квітень 2017 року - 262,91 м.куб, квітень 2018 року - 77,23 м. куб. Відтак, значним зменшенням розподіленого об`єму природного газу по АДРЕСА_1 підтверджується факт несанкціонованого втручання.

Також не узгоджуються з матеріалами справи доводи відповідача щодо незаконності дій представників позивача 06 червня 2018 року, оскільки у судовому засіданні було здійснено перегляд фото та відеозйомки, які підтверджують правомірність перебування представників оператора ГРМ ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 на території домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 та послідовність дій при перевірці лічильника та виявленні порушення. Вказані матеріали не містять підтвердження самовільних дій працівників позивача та здійснення останніми пошкодження лічильника відповідача.

Так, до матеріалів справи долучено ( а.с. 1-15 том 2) кольорові фото лічильника, який був демонтований у домоволодінні відповідача за результатами перевірки та встановлення втручання, які були предметом дослідження експертизи, із яких чітко убачається наявність охоронної пломби ( фото а.с. 1), відсутність порушення пломби( фото а.с. 2) , наявність заводської пломби після зняття ( фото а.с.3), наявність отвору на біндексі ( фото а.с. 4,5),наявність калібрувальних коліс не заводу виробника, з подряпинами ( а.с. фото 6-13), порівняльне фото калібрувальних коліс заводу виробника з черв`ячним механізмом ( а.с. 14).

Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України в редакції, чинній на час розгляду справи, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи та витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За змістом статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Частиною першою статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків , встановлених цим Кодексом.

Реалізація принципу змагальності в цивільному процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією (ст. 129 Конституції України), що передбачено і ст. 12 ЦПК України.

На суд покладається обов`язок розгляду цивільної справи в межах заявлених сторонами вимог на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом.

Відтак, 16.03.2018 року по АДРЕСА_1 було встановлено лічильник газу типу ВКТ G-4, 2017 року випуску, заводський номер 10983683, що підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання газового лічильника, який було придбано ОСОБА_1 . Даний лічильник газу було встановлено без зауважень до зовнішнього вигляду та працездатності, він пройшов вхідний контроль у відділі лабораторних вимірів ПАТ «Криворіжгаз» та був встановлений споживачеві ОСОБА_1 . Згідно, п.3 глави І Розділу І Кодексу ГРМ, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.Під час проходження вхідного контролю у відділі лабораторних вимірів ПАТ «Криворіжгаз» пломби на лічильнику газу типу ВКТ G-4, 2017 року випуску, заводський номер 10983683, відповідали заводському опису, на аверсі нанесено дві останні цифри року (17), на реверсі логотип elster.05.06.2018 року представниками АТ «Криворіжгаз» по АДРЕСА_1 було за допомогою використання спеціальних технічних засобів виявлено порушення пп.3 розділу 1 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме: « Несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, а саме підозра щодо зміни конструкції лічильника газу для зупинки обліку газу шляхом встановлення шпильки у непередбачений заводом виробником отвір у біндексі (захисному елементі корпусу лічильника на який встановлюється кришка суматору). За виявленими порушеннями представниками Товариства було складено Акт про порушення №3131 від 05.06.2018 року , який підписано ОСОБА_1 із зауваженнями (копія міститься в матеріалах справи).06.06.2018 року АТ «Криворіжгаз» було проведено експертизу лічильника газу типу ВКТ G-4, 2017 року випуску, заводський номер 10983683. Споживач був повідомлений про дату проведення експертизи вказаного лічильника газу, що вбачається із акту про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 05.06.2018 року, де зазначено дату проведення експертизи, місце та час (копія міститься в матеріалах справи), проте не з`явився на неї.

Відповідно до п.5 гл.10 розділу 10 Кодексу споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Відповідно до пункту 4 гл.1 Розділу 1 Кодексу ГРМ експертиза засобу вимірювальної техніки/ експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності ЗВТ/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності та відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на ЗВТ/пломбу, які можуть свідчити про втручання в ЗВТ/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

Так, згідно акту експертизи лічильника газу №3476 від 06.06.2018 року експертизою було встановлено : «праворуч на біндексі відлікового механізму навпроти місця встановлення пломби-заводу виробника наявний отвір. Змінено конструкцію відлікового механізму шляхом пошкодження калібрувальних колес (змінено товщину), змінено розмір червячного механізму (зменшено довжину) з додаванням двох пружин на вісь калібрувальних колес, які непередбачені заводом-виробником. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.

Згідно п.2.3 вказаного акту, похибки лічильника за об`ємної витрати становлять -100;, що свідчить про те, що лічильник газу на 100 % не обліковує споживання газу. Із зазначено вбачається, що внесені зміни до конструкції відлікового механізму розроблені на досить високому професійному рівні, адже ні шляхом зовнішнього огляду лічильника ні його повіркою «вхідним контролем» без встановлення шпильки не було можливим виявити сліди втручання, які дозволяють на 100% зупиняти роботу лічильника.

Під час здійснення експертизи лічильника газу типу ВКТ G-4, 2017 року випуску, заводський номер 10983683, предметом дослідження був саме лічильник, а не шпилька, яка зупиняє його роботу, оскільки порушення, відповідно до акту №3131 від 05.06.2018 року було виявлено за допомогою застосування представниками Позивача спеціальних технічних засобів -«шпильки», а не технічних засобів споживача. Шпилька , яку застосовував споживач для зупинки відлікового механізму ним надана не була, тому і не могла бути детально описана в акті експертизі від 06.06.2018 року, проте експертизою під час дослідження конструкції лічильника газу було встановлено, що пристрій для зупинки відлікового механізму являє собою стальну, вигнуту пластину довжиною близько 40-46мм та шириною 3мм, із заокругленим кінцем з одного боку та червоним пластиковим руків`ям.

Шпилька має бути заведена до відлікового механізму лічильника через не передбачений заводом виробником отвір у біндексі, розташований праворуч над пломбувальною лапкою у місці прилягання кришки відлікового механізму до корпусу лічильника. З метою дослідження стану відлікового механізму лічильник було розібрано шляхом зрізання заводської пломби. Під час зовнішнього огляду на біндексі було виявлено досить великий отвір не помітний зовні, адже при встановленому суматорі його закриває стінка кришки. Після встановлення «шпильки» у отвір, робота відлікового механізму повністю зупиняється, адже шпилька піднімає одне з калібрувальних колес виводячи його із зачеплення з іншим. При детальному огляді складових лічильника газу типу ВКТ G-4, 2017 року випуску, заводський номер 10983683, відлікового механізму виявлено наступні зміни:шляхом механічного спилювання - зменшено товщину обох калібрувальних колес та заклеєно їх технологічні отвори (для того, аби шпилька не провалювалася у отвір):2) зменшено довжину черв`ячного механізму:додано дві сталеві пружини не передбачені заводом виробником:на дно вісі колеса зубчатого великого встановлено одну зі сталевих пружин;на верхівку вісі колеса зубчатого великого встановлено другу пружину. Виявлені стальні пружини не передбачені заводом-виробником, дають змогу після виймання шпильки з отвору повертати калібрувальні колеса у зачеплення, при цьому лічильник знову починає працювати у звичному режимі (обліковуючи спожитий газ). Виявлені зміни конструкції відлікового механізму лічильника підтверджують їх не заводське походження (кустарного виробництва).

Із зазначеного вбачається, що факт несанкціонованого втручання в лічильник газу типу ВКТ G-4, 2017 року випуску, заводський номер 10983683 , який було придбано ОСОБА_1 та встановлено по АДРЕСА_1 , підтверджено. Таким чином, нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу є правомірними та обґрунтованими.

З досліджених під час судового розгляду доказів вбачається правомірність дій АТ «Криворіжгаз» з демонтажу, експертизи газового лічильника типу ВКГ-4, 2017 року випуску, № 10983683, встановленого у споживача ОСОБА_1 , також під час судового розгляду доведено факт несанкціонованого втручання споживача в роботу зазначеного лічильника газу та перевірено обґрунтованість донарахування АТ «Криворіжгаз» об`єму природного газу на суму 40274,60 грн. За таких обставин суд вважає, що обставини зазначені у позові АТ «Криворіжгаз» знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, а тому за позовні вимоги підлягають задоволенню та з ОСОБА_1 на користь АТ «Криворіжгаз» підлягає стягненню вартість донараховного об`єму природного газу на суму 40274,60 грн. та вартість експертизи лічильника газу в розмірі 2930,38 грн.

Оскільки позов задоволено, то відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені останнім та документально підтверджені витрати по оплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141 ч.1, 247 ч.2, 259, 263, 264, 265, 280-282 ЦПК України, у відповідності до ст.ст.509, 526,625, 714 ЦК України , Кодексу ГРС, суд -

ухвалив:

Позові вимоги акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість в розмірі 43204 (сорок три тисячі двісті чотири) гривні 98 копійок та витрати на оплату судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.

На рішення може бути подана апеляційна скарга в Дніпровський апеляційний суд через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п. 3 Розділу XII ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Позивач: акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», код ЄДРПОУ: 03341397, місцезнаходження юридичної особи: 50051, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складений та підписаний 17 травня 2021 року.

Суддя: О. Н. Борис