
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/536/20
провадження № 2-АП
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Кропивницький міський військовий комісаріат (25006, м. Кропивницький, вул. В. Чміленка, 47, код ЄДРПОУ 09620951)
про скасування рішення та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 у лютому 2020 року звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кропивницького міського військового комісаріату (надалі - Кропивницький МВК) про скасування рішення та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що з 20.01.2012 року він перебуває на обліку призовників. Внаслідок отриманої у 1999 році черепно-мозкової травми він має суттєві вади здоров`я та відповідні діагнози, тому до строкової військової служби непридатний. Проте призовною комісією Кропивницького МВС прийнято рішення щодо його придатності до військової служби (пр.№34 від 16.11.2018 року). Позивач стверджує, що відповідач, ігноруючи його вади та хвороби, силоміць намагається визнати його здоровим та призвати на строкову військову службу, а висновки відповідача щодо можливості його вилікуватися від наявних у нього хвороб, є хибними. З цих підстав позивач просить суд:
- прийняти рішення, відповідно до якого скасувати висновки Кропивницького МВК щодо його придатності до військової служби (пр.№34 від 16.11.2018 року);
- прийняти рішення, відповідно до якого зобов`язати Кропивницький МВК без відповідних змін в чинному законодавстві, або змін на покращення стану його здоров`я, не турбувати та не завдавати погіршення здоров`ю з підстав додаткових психологічних навантажень, емоційної напруженості та хвилювань, пов`язаних із призовом на строкову службу.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Притули К.М. від 10.03.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 повернуто на підставі ч.2 ст.123, п.9 ч.4 ст.169 КАС України.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.06.2020 року вказану ухвалу суду скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А. від 28.07.2020 року відкрито провадження у цій справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що Кропивницький МВК є неналежним відповідачем у цій справі, позаяк рішення про придатність призовника до строкової військової служби за станом здоров`я приймається відповідною призовною комісією після проходження призовником обов`язкового медичного огляду. Зазначив, що рішення міської призовної комісії №34 від 16.11.2018 року відмінено рішенням цієї ж комісії від 28.11.2018 року згідно з протоколом №42, тому спір фактично відсутній. Восени 2018 року призовник ОСОБА_1 був направлений лікарем обласної медичної комісії на додаткове медичне обстеження, після якого до військового комісаріату та військово-лікарської медичної комісії не прибув, чим порушив правила військового обліку. З цих підстав до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області направлено повідомлення №2/5099 від 05.11.2019 року про ухилення ОСОБА_1 від виконання військового обов`язку. Стверджуючи, що Кропивницький МВК порушень прав позивача не допускав, а діяв у межах визначених законом повноважень щодо виконання військового обов`язку громадянами України, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій наполягав на задоволенні позову, звернутого до Кропивницького МВК, вказуючи, що ні медична комісія, ні призовна комісія, з висновками яких він не згодний, не мають окремого юридичного статусу та створені за наказом відповідача. Позивач зазначає, що скасування рішення міської призовної комісії №34 від 16.11.2018 року про його придатність до військової служби не надало відповіді на питання про його непридатність до військової служби. Також позивач стверджував, що обов`язок щодо проходження медичного огляду він виконав, однак у нього є сумніви щодо об`єктивності цього медичного огляду.
Від відповідача надійшли заперечення, у яких він наполягав на тому, що Кропивницький МВК не може відповідати за позовною вимогою про скасування протокольного рішення міської призовної комісії №34 від 16.11.2018 року, оскільки вказане рішення ним не приймалося. Відповідно до записів в обліковій картці призовника ОСОБА_1 спірне рішення відмінене протокольним рішенням міської призовної комісії №42 від 28.11.2018 року. Наразі у відповідача відсутні висновки щодо придатності або непридатності позивача до військової служби за станом здоров`я. Стверджував, що вимога про зобов`язання відповідача утриматися від вчинення певних дій не підлягає задоволенню, оскільки з метою забезпечення виконання військового обов`язку громадянами України військовий комісаріат має відповідні повноваження, у тому числі викликати громадян для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття та вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних тощо.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані та зібрані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Кіровограді (наразі м. Кропивницький), є громадянином України призовного віку. З 20.01.2012 року позивач перебуває на військовому обліку в Кропивницькому МВК та приписаний до призовної дільниці за місцем проживання. (а.с. 145, 164 - 168)
Рішенням комісії з питань приписки, оформленим протоколом №148 від 24.10.2012 року, ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби та попередньо призначено до служби у повітряних силах К-78. (а.с. 127)
Рішенням міської призовної комісії, оформленим протоколом №24 т.2 від 16.10.2013 року, позивачу на підставі частини 8 статті 17 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" надано відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти. (а.с. 165, 179 - 182)
Згодом рішенням міської призовної комісії, оформленим протоколом №55т.3 від 20.11.2017 року, позивачу на підставі частини 3 статті 17 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" надано відстрочку від призову на строкову військову службу до 30.06.2018 року за сімейними обставинами як дитині, що позбавлена батьківського піклування. (а.с. 130, 183 - 186)
Статтями 2, 3 Указу Президента України "Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2018 році" №33/2018 від 15.02.2018 року (із змінами, внесеними згідно з Указом Президента України №274/2018 від 10.09.2018 року) визначено на 2018 рік такі строки проведення чергових призовів громадян України на строкову військову службу: 1) квітень - травень; 2) жовтень - грудень. Постановлено призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров`я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу: 1) у квітні - травні 2018 року; 2) у жовтні - грудні 2018 року.
На виконання цього Указу виконавчим комітетом міської ради міста Кропивницького прийнято рішення №463 від 11.09.2018 року "Про організацію проведення призову громадян України м. Кропивницького на строкову військову службу у жовтні – грудні 2018 року", яким утворено міську призовну комісію, затверджено її персональний склад та графік засідань. (а.с. 134 – 138)
У зв`язку з призовом громадян України на строкову військову службу Кропивницький МВК після закінчення наданої ОСОБА_1 відстрочки восени 2018 року направив йому повістку на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії. (а.с. 177)
На засіданні міської призовної комісії 16.11.2018 року прийнято рішення, яким ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби за статтею 75 "г" графи І Розкладу хвороб. Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" призваний на строкову військову службу в члени екіпажів бронетранспортерів, зарахований до К-40. (а.с. 129, 164 - 168)
Не погоджуючись із висновком призовної комісії про його придатність до військової служби за станом здоров`я, ОСОБА_1 у березні 2019 року звернувся до суду з позовом до Кіровоградського обласного військового комісаріату, у якому просив скасувати висновки щодо його придатності до військової служби та зобов`язати Кіровоградський ОВК без відповідних змін в чинному законодавстві, або змін на покращення стану його здоров`я, не турбувати та не завдавати погіршення здоров`ю з підстав додаткових психологічних навантажень, емоційної напруженості та хвилювань, пов`язаних із призовом на строкову службу.
У ході судового розгляду адміністративної справи №340/824/19 представник позивача подав заяву про відмову від позову, у зв`язку з чим ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року провадження у справі було закрито. (а.с. 61)
Після цього позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу", який також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (тут і надалі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Частинами 2, 3 статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" передбачено, що військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частиною 5 статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Частиною 7 статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" передбачено, що виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (об`єднані міські) військові комісаріати (далі - районні (міські) військові комісаріати), військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом.
Відповідно до частин 9, 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії:
- допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
- призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
- військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
- військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
У частині 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з частинами 2, 6 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" проходження військової служби здійснюється зокрема громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Одним із видів військової служби є строкова військова служба.
Відповідно до частини 12 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.
Згідно з частиною 1 статті 14 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.
Відповідно до частин 2, 3 статті 14 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" для проведення приписки громадян України у районах (містах) утворюються призовні дільниці.
До призовних дільниць щороку протягом січня - березня приписуються допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка проводиться районними (міськими) військовими комісаріатами за місцем проживання.
Частиною 6 статті 14 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" передбачено, що для приписки до призовної дільниці громадяни України зобов`язані особисто прибути до районного (міського) військового комісаріату в строк, зазначений у повістці, та подати необхідні документи, перелік яких установлюється Міністерством оборони України.
Згідно з частиною 10 статті 14 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:
- придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
- тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;
- підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);
- непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов`язаних;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;
- підлягає взяттю на військовий облік військовозобов`язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
- підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).
Частинами 3, 4, 5 статті 15 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" передбачено, що призов громадян України на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин.
Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з міськими (районними) військовими комісаріатами.
Порядок організації підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до частин 6, 8 статті 15 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" строки проведення призову (призовів) громадян України на строкову військову службу визначаються Указом Президента України. Такий указ публікується в засобах масової інформації не пізніш як за місяць до закінчення року, що передує року призову (призовів) громадян України на строкову військову службу, крім указу про призов (призови) громадян України на строкову військову службу в особливий період, який публікується не пізніш як за місяць до початку проведення призову (призовів) громадян України на строкову військову службу.
Після набрання чинності Указом Президента України щодо проведення чергового призову: призовники, яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов`язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці; у разі якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов`язані з`явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України; призовники, які змінили місце проживання, зобов`язані в семиденний строк прибути до районного (міського) військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на військовий облік; керівники підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування та форм власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.
Відповідно до частин 1, 2 статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" для проведення призову громадян України на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії у такому складі: голова комісії - заступник голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради); члени комісії: районний (міський) військовий комісар; заступник керівника районного (міського) органу управління освітою; заступник начальника районного (міського) органу Національної поліції; лікар, який організовує роботу медичного персоналу щодо медичного огляду призовників; психолог відповідного державного (комунального) закладу, розташованого на території району (міста); представники Збройних Сил України та інших військових формувань, громадських організацій, підприємств, установ і організацій за попереднім узгодженням з головою комісії; секретар комісії.
Персональний склад районної (міської) призовної комісії, графік засідань призовної комісії, порядок проведення та забезпечення заходів з організації призову громадян України на строкову військову службу затверджуються головою районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради).
Частиною 3 статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" передбачено, що на районні (міські) призовні комісії покладається:
- організація медичного огляду призовників та призов громадян України на строкову військову службу з призначенням їх для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
- надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 17 цього Закону;
- звільнення призовників від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 цього Закону, взяття їх на облік військовозобов`язаних або виключення з військового обліку;
- направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні;
- направлення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання (перебування) громадян, яких визнано тимчасово непридатними до військової служби;
- організація роботи з вивчення особистостей призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану;
- направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу;
- внесення на розгляд призовної комісії вищого рівня клопотань щодо надання громадянам України відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" рішення призовної комісії може бути оскаржено громадянином України до призовної комісії вищого рівня або до суду в порядку, передбаченому законом.
Згідно з частиною 6 статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" для керівництва і контролю за діяльністю районних (міських) призовних комісій в Автономній Республіці Крим, областях та місті Києві утворюються відповідно призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні та Київська міська призовні комісії. Персональний склад призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних, Київської міської призовних комісій, порядок проведення та забезпечення роботи з організації призову затверджуються відповідно Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим та головами обласних, Київської міської державних адміністрацій.
Частиною 7 статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" передбачено, що на призовну комісію Автономної Республіки Крим, обласні та Київську міську призовні комісії покладаються:
- керівництво діяльністю районних (міських) призовних комісій;
- організація медичного огляду громадян України, які визнані районними (міськими) комісіями з питань приписки або районними (міськими) призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я, та громадян України, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) комісій з питань приписки або районних (міських) призовних комісій, а також громадян, які призвані на строкову військову службу безпосередньо перед їх відправленням у військові частини;
- перевірка підстав щодо надання відстрочки або звільнення громадян України від призову на строкову військову службу;
- контроль за обґрунтованим призначенням призовників для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні з урахуванням їх освіти, досвіду, здібностей, інтересів та особистих можливостей;
- розгляд скарг громадян на рішення та дії районних (міських) призовних комісій.
Відповідно до частин 8, 9 статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні, Київська міська призовні комісії мають право переглядати та змінювати рішення відповідних районних (міських) призовних комісій та рішень районних (міських) комісій з питань приписки стосовно громадян України, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров`я.
Рішення призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних, Київської міської призовних комісій може бути оскаржено до суду в порядку, передбаченому законом.
Як передбачено частиною 7 статті 17 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", призовники, які втратили підстави для надання відстрочки від призову на строкову військову службу, а також особи, які не мають права на відстрочку або підстав для звільнення від призову на строкову військову службу, передбачених статтями 17 та 18 цього Закону, і не призвані з різних причин на строкову військову службу у встановлені строки, повинні бути призвані під час здійснення чергового призову.
Згідно з частиною 1 статті 18 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються зокрема громадяни України, які визнані за станом здоров`я непридатними до військової служби в мирний час.
Відповідно до частин 1, 5 статті 37 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" взяттю на військовий облік призовників та військовозобов`язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України: 1) на військовий облік призовників - приписані до призовних дільниць; 2) на військовий облік військовозобов`язаних - які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.
Зняттю з військового обліку призовників та військовозобов`язаних у військових комісаріатах (військовозобов`язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України: 1) з військового обліку призовників - які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов`язаних.
Постановою Кабінету Міністрів України №352 від 21.03.2002 року затверджено Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом (надалі - Положення №352, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Це Положення визначає: повноваження органів військового управління та обов`язки посадових осіб Збройних Сил з підготовки юнаків до військової служби, підготовки та проведення призову громадян на строкову військову службу; основні вимоги до підготовки допризовників та призовників до військової служби; порядок приписки громадян до призовних дільниць, ведення військового обліку призовників та взаємодію військових комісаріатів з державними органами та органами місцевого самоврядування з питань виконання громадянами правил військового обліку; порядок призову громадян на строкову військову службу та відправлення їх до військових частин; порядок роботи з відбору громадян призовного віку, які не проходили строкової військової служби і мають вищу або професійно-технічну освіту, для прийняття на військову службу за контрактом.
Розділом VI Положення №352 передбачений такий порядок проведення роботи з призову громадян на строкову військову службу:
57. Згідно із статтею 15 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" на строкову військову службу в мирний час призиваються придатні до неї за станом здоров`я громадяни чоловічої статі, яким до дня відправки у військові частини виповнилося 18 років та старші особи, що не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Призов громадян на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин.
У першу чергу призову підлягають громадяни старшого призовного віку, термін дії відстрочки яких закінчився або які не були призвані з різних причин на строкову військову службу в установлені терміни.
У мирний час призову на строкову військову службу не підлягають громадяни:
- яким відповідно до статті 17 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" надано відстрочку від призову - до закінчення терміну її дії або втрати щодо неї підстав;
- звільнені від призову відповідно до статті 18 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу";
- щодо яких здійснюється кримінальне провадження до прийняття відповідного рішення, а також засуджені до позбавлення волі.
58. Призов громадян на строкову військову службу проводиться у встановлені терміни на підставі Указу Президента України та наказу Міністра оборони, виданого на його виконання.
69. Медичний огляд призовників проводиться відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах лікарями: хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларингологом і стоматологом. У разі потреби для медичного огляду призовників залучаються лікарі інших спеціальностей.
Кожному лікарю-спеціалісту надається повністю обладнаний та забезпечений необхідним медичним інструментом і медикаментами кабінет (кімната).
Перед проведенням медичного огляду призовників лікарі-спеціалісти повинні уважно ознайомитися з медичними документами, одержаними з лікувально-профілактичних закладів, з метою врахування їх відомостей під час оцінки стану здоров`я, фізичного розвитку і визначення ступеня придатності призовників до військової служби.
Керівництво роботою медичного персоналу на призовній дільниці здійснюється лікарем - членом призовної комісії, призначеним з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів, які мають необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи.
70. Придатність призовників до військової служби за станом здоров`я та фізичного розвитку кожним лікарем-спеціалістом визначається методом індивідуальної оцінки. Висновки про придатність або непридатність призовників до військової служби, подані ними скарги та об`єктивні дані, виявлені в процесі медичного огляду, а також установлений діагноз заносяться кожним лікарем-спеціалістом в облікову картку призовника та інші документи, передбачені Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах, і скріплюються особистим підписом лікаря-спеціаліста із зазначенням дати проведення медичного огляду.
71. Після проходження призовником медичного огляду лікар - член призовної комісії перевіряє якість записів і висновків лікарів про придатність призовника до військової служби та обґрунтованість установлених діагнозів.
76. Голова районної призовної комісії організовує роботу комісії в такому порядку:
- лікар - член призовної комісії доповідає щодо кожного призовника про стан його здоров`я, фізичний розвиток, придатність до військової служби і можливість призначення до того чи іншого виду (роду військ) Збройних Сил, іншого військового формування, а стосовно призовників, які мають захворювання, - про необхідність надання їм відстрочки від призову за станом здоров`я або направлення їх на додаткове медичне обстеження чи лікування;
- військовий комісар ознайомлює членів комісії з даними, що характеризують призовника, та висловлює свої пропозиції щодо його призначення;
- члени районної призовної комісії уточнюють у призовника дані про склад сім`ї, матеріальне становище, житлові умови, розмір його заробітку і заробітку членів сім`ї, якщо призовник навчається, де і на якому курсі, місце, посаду і стаж роботи, виробничі показники, за якою спеціальністю пройшов підготовку в навчальному закладі ТСО або в професійно-технічному навчальному закладі, чи потребує допомоги сім`я, якщо його буде призвано на строкову військову службу.
Районною призовною комісією приймається відповідне рішення, яке заноситься до книги протоколів засідань районної призовної комісії (додаток 16). Це рішення оголошується призовнику головою комісії.
77. Відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також матеріального і соціального стану призовника та членів його сім`ї районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про:
- придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з призначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших військових формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину;
- тимчасову непридатність до військової служби і надання відстрочки за станом здоров`я;
- надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу";
- направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, для проходження випробувань та складення вступних іспитів, чи прийняття рішення про відмову в такому направленні;
- направлення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання (перебування) громадян, яких визнано тимчасово непридатними до військової служби;
- надіслання до відповідних правоохоронних органів матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу;
- виключення з військового обліку призовників громадян у зв`язку з направленням їх для проходження альтернативної (невійськової) служби;
- внесення на розгляд призовної комісії вищого рівня клопотань щодо надання громадянам відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу".
90. Згідно з рішенням районної призовної комісії начальник другого відділення районного військового комісаріату повинен провести оформлення документів у такому порядку:
- на громадян, призваних на строкову військову службу, яким під час призову було встановлено конкретний термін прибуття до районного військового комісаріату для відправлення на обласний збірний пункт, виписати повістки (додаток 18) і вручити їх цим громадянам не пізніше ніж за 5 діб до відправлення;
- на громадян, призваних на строкову військову службу, виписати військові квитки та обліково-послужні картки, зазначивши в них день прибуття цих громадян до районного військового комісаріату, дату відправлення до військової частини; у цей же день зазначені документи підписуються військовим комісаром та скріплюються гербовою печаткою;
- до обліково-послужних карток громадян, яких призвано на строкову військову службу, занести рішення районної призовної комісії про придатність до військової служби за станом здоров`я та зазначити вид (рід військ) Збройних Сил, інші військові формування, до яких призначено призовника, і за якою спеціальністю він проходитиме підготовку;
- призовникам, які одержали відстрочку від призову за сімейними обставинами, для продовження навчання, за станом здоров`я та з інших причин, у посвідченнях про приписку до призовних дільниць у розділі "Результати призову" зробити відповідний запис, який скріплюється гербовою печаткою;
- на осіб, яких звільнено від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", оформити витяги з протоколів засідань призовної комісії.
Витяги з книг протоколів засідань районної призовної комісії та облікової картки таких призовників передаються начальнику першого відділення районного військового комісаріату для оформлення відповідних військово-облікових документів. Облікові картки призовників після взяття на військовий облік з відміткою про видачу військового квитка із зазначенням його серії, номера та дати видачі повертаються до другого відділення районного військового комісаріату.
Призовники, які потребують додаткового медичного обстеження, направляються до лікувально-профілактичних закладів, куди одночасно передаються їх медичні картки і вкладки до них. У разі потреби в направленні окремих призовників на медичне обстеження до лікувальних закладів, що знаходяться в інших населених пунктах, районними військовими комісаріатами видаються відповідні військові перевізні документи.
Після проведення кожного призову і відправлення призваних до військових частин районні призовні комісії скасовують рішення про призов не відправлених громадян, з обґрунтуванням причини скасування попереднього рішення, про що робляться записи в книзі протоколів засідань призовної комісії. У посвідченнях про приписку та облікових картках призовників також робляться записи про скасування рішення призовної комісії про призов на строкову військову службу, які скріплюються підписом районного військового комісара і гербовою печаткою. Військові квитки у призовників вилучаються і знищуються в установленому порядку.
Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.3 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза – це зокрема: медичний огляд допризовників, призовників; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом.
Основними завданнями військово-лікарської експертизи є зокрема: добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Згідно з пунктом 2.4.6. глави 2 розділу І Положення №402 рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Розділом ІІ Положення №402 унормована процедура медичного огляду.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК зокрема з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Пунктом 1.2 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Згідно з пунктом 1.4 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Так, відповідно до пункту 1 таблиці медичний огляд громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу здійснюється лікарями, які залучаються з лікувально-профілактичних закладів, згідно з графою I Розкладу хвороб та Таблицею "А" додаткових вимог до стану здоров`я.
Главою 2 розділу ІІ Положення №402 передбачений такий порядок медичного огляду призовників (допризовників):
2.1. Організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.
2.2. Медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров`я.
Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.
Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи. Кандидатура лікаря - члена районної призовної комісії (комісії з питань приписки) погоджується з лікарем - членом обласної призовної комісії (начальником медичного відділення тимчасового штату обласного збірного пункту).
2.3. У період роботи призовної комісії (комісії з питань приписки) лікар - член призовної комісії:
- організовує огляд призовників; забезпечує консультації лікарів; перевіряє якість записів лікарів в облікових картках призовників, висновок лікаря-спеціаліста та робить висновок про придатність призовника до військової служби, придатність до військової служби в конкретних родах військ, навчання, служби за певною військовою спеціальністю, про потребу в наданні відстрочки від призову за станом здоров`я або проведенні додаткових обстежень; щоденно перевіряє правильність медичних записів у книзі протоколів призовної комісії, звертаючи особливу увагу на обґрунтованість діагнозу;
- перевіряє об`єктивність направлення призовників на додаткове обстеження та лікування; аналізує результати огляду призовників; після закінчення роботи призовної комісії (комісії з питань приписки) бере участь у складанні звіту про результати медичного огляду призовників.
2.4. Військові комісаріати до початку приймання допризовників на військовий облік та призову запитують:
- з поліклінік за місцем проживання допризовників - медичні картки амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України №025) з вкладними листами до них (облікова форма МОЗ України №025/о), медичні характеристики на допризовників від лікаря-педіатра дільничного, на призовників, яким більше 18 років, від лікаря дільничного, списки осіб призовного віку, які перебувають на диспансерному обліку у психіатра, нарколога, венеролога, фтизіатра, невропатолога, алерголога, інших спеціалістів;
- із відділів соціального забезпечення - дані про призовників, які визнані інвалідами;
- із допоміжних шкіл для розумово відсталих та важковиховуваних - медично-педагогічні характеристики;
- із санепідемстанцій - дані на осіб, які перехворіли протягом останніх 6 місяців вірусним гепатитом, черевним тифом, паратифами, дизентерією, іншими інфекційними хворобами.
2.5. Перед медичним оглядом усім призовникам проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту "B" (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту "C" (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться флюорографічне обстеження органів грудної клітки, профілактичні щеплення у відповідності з календарем профілактичних щеплень, електрокардіографічне дослідження. Здійснюється вивчення медичних документів з поліклінік та лікувальних закладів за місцем проживання та перебування на обліку (медичної карти амбулаторного хворого, виписки з медичної карти від дільничного лікаря, лікаря-педіатра дільничного, виписних епікризів, даних диспансерного обстеження та лікарського спостереження, результатів попередніх медичних оглядів, інших документів, що характеризують стан здоров`я). Інші дослідження проводяться за показаннями.
2.6. Оцінка стану здоров`я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1 - 11 ТДВ "А".
2.7. Під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров`я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров`я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.
2.8. Після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов`язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ "А" та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).
2.9. Лікар виносить одну з таких постанов:
а) придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1 - 11;
б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до __ (указати дату);
в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд;
г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
2.10. Результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти. Крім того, призовникам, які включені до складу команд на відправку у війська, надається довідка Р(М)ВК (додаток 9), яка разом з обліковими документами направляється до військової частини.
2.11. Рішення про тимчасову непридатність приймається на термін, необхідний для повного відновлення функцій органів та систем організму, але не більше одного року, з наступним переоглядом для вирішення питання про придатність до військової служби. Після закінчення року, якщо захворювання не вилікувано, приймається остаточне рішення. Контроль та організація своєчасного проведення переогляду покладається на районний (міський) військовий комісаріат.
Допризовники під час приписки до призовних дільниць та призовники під час призову на строкову військову службу, у яких виявлені захворювання або фізичні недоліки (вади) необоротного характеру (невиліковні), визнаються непридатними до військової служби. Рішення про тимчасову непридатність та потребу в лікуванні в цьому випадку не приймається.
2.12. У разі коли лікарям важко визначити стан здоров`я призовника, його направляють на амбулаторне або стаціонарне обстеження в лікувально-профілактичний заклад, про що лікарем або лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки) робиться відповідний запис в додатковому аркуші до облікової карти призовника, на збірному пункті - у картці амбулаторного обстеження та медичного огляду, на зворотному боці із зазначенням об`єктивних причин направлення, куди направляється, попереднього діагнозу. При цьому призовнику видається направлення, у якому вказується попередній діагноз та що необхідно уточнити при обстеженні для прийняття рішення. Направлення підписує лікар, який призначив обстеження, і лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який проводить контроль за об`єктивністю і доцільністю призначеного обстеження.
Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров`я (додаток 10), який підписується головним лікарем лікувально-профілактичного закладу. Акт подається у військовий комісаріат на розгляд призовної комісії (комісії з питань приписки).
У спірних питаннях, пов`язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об`єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад.
У воєнний час відстрочка від призову за станом здоров`я може надаватися призовникам на строк до 2 місяців. За медичними показаннями вона може бути продовжена на 2 місяці і втретє - на такий самий термін. Після закінчення відстрочки проводиться медичний огляд призовників для вирішення питання придатності до військової служби.
2.16. У військовому комісаріаті в день відправки призовників на збірний пункт організовується опитування останніх на предмет наявності гострих хвороб, травм, станів, які перешкоджають відправці. За результатами опитування проводяться консультації спеціалістів, госпіталізація в лікувальний заклад, повторний огляд спеціалістами тощо і приймаються рішення про направлення на збірний пункт або вилучення з команди на відправку.
Відповідає за організацію і проведення цієї роботи особисто військовий комісар.
2.17. Перед прийняттям призовників, які прибули на збірний пункт на відправку у складі команд з військових комісаріатів, та перед відправкою їх до військових частин проводиться контрольний медичний огляд. За результатами огляду приймається рішення про відсутність протипоказань за станом здоров`я для перебування на збірному пункті (відправки до військових частин). Під час перебування на збірному пункті проводиться флюорографічне обстеження органів грудної клітки тим призовникам, яким його не проведено. У разі виявлення гострих захворювань, травм, інших станів, що перешкоджають перебуванню на збірному пункті (відправці до військових частин), приймається відповідне рішення (про госпіталізацію, ізоляцію, направлення на медичний огляд лікарями - спеціалістами медичного відділення збірного пункту тощо), про що робиться відмітка в особовій справі призовника.
У разі виявлення у призовника захворювання, яке перешкоджає проходженню строкової військової служби, останній повертається у військовий комісаріат з метою організації лікування, а за наявності показань госпіталізується у відповідний лікувальний заклад МОЗ України. Документи повертаються до військового комісаріату на повторний розгляд районної призовної комісії.
2.18. Медичні документи призовників, у тому числі результати додаткових досліджень (рентгенограми, флюорограми, КТ, МРТ, ЕКГ, результати аналізів тощо) у повному обсязі, не пізніше ніж через 10 днів після закінчення призову, а на вимогу призовника - негайно, повертаються військовим комісаріатом у місцеві лікувальні заклади, звідки надійшли. Результати вивчення медичних документів, додаткових обстежень, які мають значення при обґрунтуванні діагнозів, лікарями - спеціалістами відображаються у висновках лікарів та карті медичного огляду, які підшиваються до особової справи призовника. Дані про останні профілактичні щеплення проти правця, дифтерії, кору, краснухи, паротиту, про групу крові та резус-належність заносяться у військовий квиток.
Судом установлено, що спірні правовідносини виникли у зв`язку з тим, що позивач як громадянин призовного віку після закінчення наданої йому відстрочки восени 2018 року був викликаний для проходження призовної комісії з метою призову на строкову військову службу та був направлений для проведення медичного огляду на призовну дільницю Кропивницького МВК.
На призовній дільниці Кропивницького МВК 16.11.2018 року було проведено медичний огляд ОСОБА_1 лікарями, залученими з місцевих лікувальних закладів, а саме хірургом, терапевтом, неврологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом. Після закінчення огляду кожний лікар записав в облікову картку призовника ОСОБА_1 (Розділ V. Результати призову) висновок про стан його здоров`я та його придатність до військової служби, як це передбачено пунктом 2.8 глави 2 розділу ІІ Положення №402. (а.с. 164 - 168) Воднораз, лікар-невролог оформила висновок від 16.11.2018 року про наявність у позивача діагнозу: наслідки перенесеної ЧМТ (1999 рік) у вигляді мікровогнищевої неврологічної симптоматики: цефалічного синдрому із схильністю до синкопальних станів (анамнестично) та про придатність його до строкової військової служби за статтею 75 "г" графи I Розкладу хвороб. Вказаний висновок долучений до особової справи позивача. (а.с. 150)
За результатами медичного огляду цими спеціалістами лікар - член призовної комісії прийняв підсумкове рішення щодо придатності призовника ОСОБА_1 за станом здоров`я до військової служби, яке занесене до облікової картки призовника. (а.с. 164 - 168)
Результати медичного огляду від 16.11.2018 року занесені до Книги протоколів засідань міської призовної комісії, а міською призовною комісією прийнято рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби за статтею 75"г" графи І Розкладу хвороб та призов на строкову службу (протокол №34 від 16.11.2018 року). Рішення міської призовної комісії про придатність до військової служби занесене до облікової картки призовника та до Книги протоколів засідань міської призовної комісії, як це передбачено пунктом 77 Положення №352. (а.с. 129, 164 - 168, 187 - 190)
Воднораз, як свідчить особова справа позивача, 16.11.2018 року було проведено медичний огляд призовника ОСОБА_1 на збірному пункті Кропивницького МВК військово-лікарською комісією Кіровоградського обласного військового комісаріату. Після медичного огляду хірургом, терапевтом, психіатром, офтальмологом, стоматологом, дерматологом у карту медичного огляду призовника ОСОБА_2 внесені висновки про його придатність до строкової військової служби, як це передбачено пунктом 2.8 глави 2 розділу ІІ Положення №402. (а.с. 151) При цьому лікар-невролог оформила висновок від 16.11.2018 року про наявність у позивача діагнозу: вегето-судинна дистонія, цефалгії рідкі без порушення функцій ЦНС та про придатність його до строкової військової служби за статтею 83"б" графи I Розкладу хвороб. (а.с. 152) Воднораз лікар-отоларинголог на підставі пункту 2.12 глави 2 розділу ІІ Положення №402 направив позивача до Кіровоградської обласної лікарні для стаціонарного обстеження з попереднім діагнозом: хронічний правобічний кохсоневрит. (а.с. 149)
У зв`язку з цим на засіданні міської призовної комісії 28.11.2018 року прийнято рішення відмінити рішення міської призовної комісії від 16.11.2018 року про придатність ОСОБА_1 до військової служби та направити його на додаткове медичне обстеження, а йому – з`явитися на призовну комісію 30.11.2018 року (протокол №42 від 28.11.2018 року). Вказане рішення призовної комісії занесене до облікової картки призовника та до Книги протоколів засідань міської призовної комісії, як це передбачено пунктом 77 Положення №352. (а.с. 128, (а.с. 128, 166, 189, 193 - 196)
Доказів того, що позивач пройшов це медичне обстеження, матеріали його особової справи не містять. Акт дослідження стану здоров`я, який мав би бути складений за наслідками проведеного обстеження, на розгляд міської призовної комісії не надходив. У встановлений строк позивач не прибув до міської призовної комісії для проведення повторного медичного огляду.
Позивач звернувся до суду з цим позовом, оскаржуючи рішення міської призовної комісії про придатність його до військової служби та призов на строкову військову службу, оформлене протоколом №34 від 16.11.2018 року, обґрунтовуючи свої позовні вимоги незгодою з результатами його медичного огляду, проведеного лікарями призовної комісії 16.11.2018 року на призовній дільниці Кропивницького МВК. Позивач наполягає на тому, що з огляду на отриману ним у 1999 році травму голови, він повинен бути визнаний непридатним до військової служби та звільнений від призову на строкову військову службу, оскільки його захворювання носять необоротний характер та є невиліковними.
У зв`язку з цим суд зазначає, що чинним законодавством встановлений порядок вирішення спірних питань при проходженні медичного огляду для визначення придатності призовника до проходження військової служби, зокрема шляхом проведення повторного або контрольного медичного огляду, контрольного обстеження у військовому лікувальному закладі за рішенням штатної ВЛК (пункт 2.4.6. глави 2 розділу І, пункт 2.12 глави 2 розділу ІІ Положення №402).
Як вбачається з матеріалів справи, щодо позивача було проведено контрольний медичний огляд щодо придатності його до військової служби, за наслідками якого штатною ВЛК Кіровоградського обласного військового комісаріату 16.11.2018 року прийнято рішення про направлення його на додаткове медичне обстеження, а міською призовною комісією 28.11.2018 року скасовано своє попереднє рішення про придатність позивача до військової служби та призов його на строкову військову службу. Після цього позивач не прибував до міської призовної комісії для проведення повторного медичного огляду, рішення щодо придатності позивача до військової служби міською призовною комісією не приймалося, а призов 2018 року він не пройшов. На виклики до Кропивницького МВК для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, чергового призову на військову службу у 2019 та 2020 роках позивач не з`являвся.
У ході судового розгляду справи не встановлено порушень прав позивача протокольним рішенням міської призовної комісії про придатність його до військової служби №34 від 16.11.2018 року, оскільки вказане рішення відмінено протокольним рішенням міської призовної комісії №42 від 28.11.2018 року у зв`язку із направленням позивача на додаткове медичне обстеження. Відтак оскаржуване позивачем рішення міської призовної комісії будь-яких правових наслідків для позивача не породжує, що є підставою для відмови у задоволенні позовної вимоги про його скасування.
У позовній заяві позивач стверджує, що його діагнози підпадають під дію статті 14 "в", статті 83 "а" Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення №402), і не є сумісними з проходженням строкової військової служби в мирний час.
Суд зазначає, що надання оцінки стану здоров`я позивача та його діагнозам на предмет того, чи підпадають вони під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, не входить до повноважень суду при вирішенні адміністративної справи.
Позивач, вважаючи неправильними висновки лікарів про його придатність до військової служби, вправі ініціювати їх перегляд відповідними штатними ВЛК, оскільки виключно на лікарські комісії покладений обов`язок щодо проведення військово-лікарської експертизи для визначання придатності за станом здоров`я до військової служби військовослужбовців та військовозобов`язаних.
Як установлено судом, до виникнення спірних правовідносин позивач вже проходив медичний огляд з метою визначення його придатності до військової служби, зокрема під час приписки його до призовної дільниці у 2012 році, а також та під час чергового призову громадян на строкову військову службу у 2017 році, про що свідчать записи в його обліковій картці призовника та у медичній картці. (а.с. 164 - 168, 169 - 176)
Так, до облікової картки призовника (розділ ІV. Результати приписки) внесено висновки лікарів про результати його медичного огляду, згідно з якими ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби за статтею 75 "г" графи І Розкладу хвороб (протокол комісії з питань приписки №148 від 24.10.2012 року). (а.с. 165зв.)
Також до облікової карки призовника (розділ V. Результати призову) внесено висновки лікарів про результати медичного огляду, згідно з якими ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби в мирний час за статтею 75 "в" графи І Розкладу хвороб (протокол міської призовної комісії №55т.3 від 20.11.2017 року). (а.с. 165)
Відповідно до статті 75 Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення №402), ця стаття включає: травми голови та шиї, їх наслідки S00 - S19 (переломи кісток черепа та обличчя, перелом склепіння черепа, кісток обличчя, верхньої та нижньої щелепи); травми носа, вуха, губи та ротової порожнини; травми ока та орбіти; травми горла, трахеї, гортані; внутрішньочерепна травма (струс, здавлення, контузія, наявність чужорідного тіла, крововиливи внаслідок травми); травма зорового нерва та його провідних шляхів, інших черепних нервів; наслідки ураження центральної нервової системи від дії зовнішніх чинників.
Згідно з графою І цієї статті 75, яка визначає проведення медичного огляду громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, придатність таких громадян до військової служби залежить від ступеня порушення функцій:
а) зі значними порушеннями функцій – визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
б) з помірними порушеннями функцій – визнаються непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час;
в) з незначними порушеннями функцій – визнаються непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час;
г) за наявності об`єктивних даних без порушень функцій – визнаються придатними до військової служби.
Відповідно до Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 2 до Положення №402), стаття 75 передбачає наслідки травм, поранень (більше року з моменту отримання травми, поранення) області голови та шиї, а також наслідки травм від дії повітряної вибухової хвилі (контузія) та інших зовнішніх чинників.
До пункту "в" належать:
- наслідки травм головного мозку, дефект кісток черепа після кістково-пластичної трепанації, накладання діагностичних фрезових отворів, заміщених сполучнотканинним рубцем, та наслідки травм черепних нервів, коли у неврологічному статусі виявляються розсіяні органічні ознаки (незначна асиметрія носогубних складок, анізорефлексія тощо), поєднані зі стійкою незначно вираженою вегетосудинною нестійкістю, без ознак підвищення внутрішньочерепного тиску;
- старі (консолідовані) вдавлені переломи кісток черепа без органічного ураження центральної нервової системи та порушення функцій;
- наслідки травматичного пошкодження горла, трахеї, гортані у вигляді незначного порушення функції зовнішнього дихання;
- наслідки травм (поранень) ока та орбіти, зорового нерва та його провідних шляхів.
При наслідках інших травм (поранень), які включені до рубрики S00 - S19, слід застосовувати й інші статті Розкладу хвороб з урахуванням гостроти зору, слуху, жувальної ефективності за М. Г. Агаповим тощо.
За наявності емоційно-вольових або інтелектуально-мнестичних розладів, які виникли внаслідок травми головного мозку, медичний огляд проводиться з застосуванням статті 14 Розкладу хвороб.
До пункту "г" належить факт травми головного мозку (понад рік після перенесеної травми, поранення) за відсутності порушень функцій нервової системи.
Факт лікування з приводу травми голови та шиї в анамнезі повинен бути підтверджений медичними документами. Вплив наслідків травми на працездатність, виконання обов`язків військової служби повинен підтверджуватись характеристиками з місця роботи, навчання, військової служби.
Як свідчать наявні у справі медичні документи, у 1999 році позивач отримав травму голови у вигляді струсу головного мозку. З огляду на це захворювання, медичний огляд позивача проводився за статтею 75 Розгляду хвороб, а його придатність до строкової військової служби визначалася відповідно до графи І, в залежності від ступеня порушення функцій нервової системи.
За наслідками проведеного медичного огляду у 2017 році до облікової картки призовника лікарем-неврологом записаний висновок про непридатність позивача до військової служби в мирний час за статтею 75 "в" графи І Розкладу хвороб. Лікарем – членом призовної комісії до облікової карти призовника внесено запис про підсумкове рішення щодо непридатності призовника за станом здоров`я до військової служби в мирний час, однак особистою печаткою лікаря, як того вимагає пункт 2.8 глави 2 розділу ІІ Положення №402, таке рішення не скріплено. Як свідчить книга протоколів засідань міської призовної комісії (протокол №55т.3 від 20.11.2017 року), до неї результати медичного огляду ОСОБА_1 не занесені. (а.с. 183 - 186)
Судом установлено, що попри результати цього медичного огляду, міською призовною комісією не приймалося рішення про звільнення позивача від призову на строкову військову службу відповідно до статті 18 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (як щодо громадянина, який визнаний за станом здоров`я непридатним до військової служби в мирний час), натомість за заявою ОСОБА_1 від 26.09.2017 року прийнято рішення про надання йому відстрочки від призову на строкову військову службу відповідно до частини 3 статті 17 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" до 30.06.2018 року (протокол №55т.3 від 20.11.2017 року). (а.с. 130, 178, 183 - 186) Законність цього рішення призовної комісії не є предметом даного спору.
Тож на момент виникнення спірних правовідносин у 2018 році позивач не був виключений з військового обліку призовників, а після закінчення строку дії відстрочки від призову, наданої рішенням міської призовної комісії (протокол №55т.3 від 20.11.2017 року), він був викликаний для призову на військову службу згідно з Указом Президента України про призов громадян на строкову військову службу у 2018 році.
Розглянувши справу у межах позовних вимог, суд дійшов до висновку, що Кропивницький МВК, який є місцевим органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, при проведенні роботи з призову громадян у 2018 році на строкову військову службу, порушень прав ОСОБА_1 не допускав та не вчиняв щодо нього протиправних дій, які б призвели до додаткових психологічних навантажень, емоційної напруженості та хвилювань, про що він вказує у позові. Тому у задоволенні похідної позовної вимоги про зобов`язання відповідача утриматися від вчинення дій, пов`язаних із призовом позивача на строкову службу, слід відмовити.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позову, тому підстави для присудження йому понесених судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш