Рішення № 96899000, 11.05.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
540/679/21
Номер документу
96899000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/679/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області до Комунального закладу "Високопільський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" Високопільської селищної ради Херсонської області про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,

встановив:

Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Комунального закладу "Високопільський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" Високопільської селищної ради Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить застосувати до відповідача захід реагування у вигляді повного припинення подальшої експлуатації приміщень та території цього закладу за адресою: Херсонська область, Високопільський р-н, смт. Високопілля, вул. Національної Гвардії, буд. 2а - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту шляхом заборони використовувати приміщення та територію закладу, окрім робіт, пов`язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки до повного усунення порушень.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що проведеною позаплановою перевіркою стану пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту приміщень та території Комунального закладу "Високопільський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" Високопільської селищної ради Херсонської області виявлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки та визначено високий ступінь ризику. За результатами перевірки складено акт, який підписано директором. Виявлені порушення становлять небезпеку та загрозу життю і здоров`ю людей.

Відповідач надав відзив, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що в ході перевірки грубих порушень виявлено не було, при цьому, більшу частину порушень на даний час усунуто. На підтвердження зазначеного надано фотографії будівлі ззовні та зсередини.

02.03.2021 р. у справі відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши письмові докази по справі, заяви по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлені такі обставини по справі.

10.02.2021 року ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області провело позапланову перевірку Комунального закладу "Високопільський територіальний центр соціального обслуговування". Під час контрольного заходу перевірено територію та приміщення цього закладу, за адресою: Херсонська область, Високопільський р-н, смт. Високопілля, вул. Національної Гвардії, буд. 2а.

В ході перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки та визначено високий ступінь ризику. Серед виявлених порушень, зокрема, є такі як відсутність установки від прямих попадань блискавки, територія не у повній мірі забезпечена первинними засобами пожежогасіння, експлуатація пошкоджених розеток, не проведення прибирання приміщень від горючих матеріалів (ковдри, матраци), до роботи допущено осіб, які не проходили навчання, інструктаж та перевірку знань з питань пожежної безпеки, відсутній пожежний щит та інші.

Позивачем складено акт від 10.02.2021 року № 9, який підписано директором Комунального закладу "Високопільський територіальний центр соціального обслуговування", а також, останньому вручено примірник під підпис.

Позапланова перевірка відповідачем не оскаржувалась, зауваження, пояснення відсутні; заперечення, клопотання не надавались.

Порядок призначення та проведення перевірки не оспорюється відповідачем і у відзиві.

Вирішуючи цей спір суд керувався наступними нормативно-правовими актами.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І вказаних Правил).

Згідно пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу V “Правил пожежної безпеки Україні”, усі системи протипожежного захисту мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах.

За правилами частини 1 сттті 66 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” зазначено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

За правилами частини 2 статті 68 КЦЗ України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Положеннями частини 1 статті 70 КЦЗ України визначено підстави для зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед яких, зокрема:

- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

У силу пункту 12 частини першої статті 67 КЦЗ України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Суд вважає, що позивачем повністю доведено обґрунтованість позовних вимог і вони підтверджуються Актом перевірки, яким зафіксовані порушення, що становлять небезпеку та загрозу життю і здоров`ю людей.

Статтею 27 Конституції України визначено, що обов`язок держави - захищати життя людини.

Такий, захід реагування як повне чи часткове зупинення роботи підприємства, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд окремих приміщень - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямовано на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій, та відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

Крім того, захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на території центру.

Аналогічна позиція закріплена в Постанові Верховного Суду Касаційний адміністративний Суд від 28.04.2019 по справі № 810/2400/18.

Відповідач у відзиві зазначає про часткове усунення порушень, при цьому, серед доказів на усунення порушень надано лише фотокартки із зображенням пожежного щита, вогнегасників та плану-евакуації, які розміщені на території та у приміщенні.

З огляду на викладене, виявлені порушення відповідачем повністю не усунуто, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області (код ЄДРПОУ 38594707, місцезнаходження: 73003, м. Херсон, вул. Молодіжна, 6) задовольнити повністю.

Застосувати до Комунального закладу "Високопільський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)" Високопільської селищної ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 34863199, 7400, Херсонська обл., Високопільський район, смт Високопілля, вул. Національної Гвардії, буд. 2а) захід реагування у вигляді повного припинення подальшої експлуатації приміщень та території шляхом заборони Комунальному закладу "Високопільський територіальниї центр (надання соціальних послуг)" Високопільської селищної ради Херсонської області використовувати приміщення та територію за адресою: Херсонська область, Високопільський р-н, смт. Високопілля, вул. Національної Гвардії, буд. 2а), окрім робіт, пов`язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки до повного усунення порушень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 108010200