
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 квітня 2021 року м. Ужгород№ 260/4610/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.,
при секретарі Петрус К.І.,
за участю:
позивача:
Закарпатська обласна організація політичної партії "Слуга Народу", представник - не з`явився,
відповідачів:
Углянська сільська територіальна виборча комісія Тячівського району Закарпатської області, представник - не з`явився,
Углянська сільська рада Тячівського району Закарпатської області, представник - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Закарпатської обласної організації політичної партії "Слуга Народу" до Углянської сільської територіальної виборчої комісії Тячівського району Закарпатської області, Углянська сільська рада Тячівського району Закарпатської області про стягнення грошової застави, -
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошується вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 13 травня 2021 року.
Закарпатська обласна організація політичної партії "Слуга Народу" звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Углянської сільської територіальної виборчої комісії Тячівського району Закарпатської області, Углянська сільська рада Тячівського району Закарпатської області, яким просить суд:
- стягнути з Углянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області на користь Закарпатської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу":
- грошову заставу в розмірі 7000,00 грн., за кандидатів обраних депутатами до Углянської сільської рад;
- грошову заставу в розмірі 5000,00 грн., за кандидата на посаду Углянського сільського голову;
-стягнути судові витрати.
Обґрунтовуючи позовні вимоги Закарпатська ООПП "Слуга Народу" зазначає, що 22.09.2020 року було здійснено платіж у безготівковій формі на спеціальний (депозитний) рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави у сумі 22000,00 грн. для реєстрації кандидатів в депутати Углянської сільської ради та 5000,00 грн. для реєстрації кандидата на посаду Углянського сільського голови на місцевих виборах, що підтверджено платіжним дорученням за №110 та №146 від 22.09.2020 року.
25.10.2020 року Углянською СТВК було встановлено результати виборів депутатів Углянської сільської ради та виборів Углянського сільського голову, у зв`язку з чим Закарпатська ООПП "Слуга Народу" отримала право на розподіл депутатських мандатів у Углянській сільській раді, у зв`язку із обранням їх кандидатів депутатами вказаної ради, а також кандидата від позивача було обрано на посаду голови Углянської сільської ради, однак, станом на 28.12.2020 року Углянська СТВК не здійснила дій з повернення грошової застави на рахунок Закарпатської ООПП "Слуга Народу", що слугувало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом про їх стягнення.
Ухвалою судді від 04.01.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.
Відповідачі, належним чином повідомлені про розгляд справи, правом на подачу відзиву не скористалися, про наслідки не подання відзиву були попереджені належним чином.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Зважаючи на вимоги ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Постановою Верховної Ради України "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" №795-ІХ від 15.07.2020 року призначено на 25 жовтня 2020 року чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Згідно постанови Центральної виборчої комісії "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020" №160 від 08.08.2020 року призначено на неділю, 25.10.2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
10.08.2020 року Центральною виборчою комісією постановою "Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), місцевих (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій" від 10.08.2020 року №172 утворено та сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районах у місті Києві територіальних виборчих комісій, у тому числі у межах Івано-Франківської області.
Центральною виборчою комісією 30.08.2020 року прийнято постанову № 208 "Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року", якою оголошено з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 10.09.2020 року №246 визначено розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
22 вересня 2020 з метою реєстрації виборчого списку депутатів до Углянської сільської ради, а також реєстрації кандидата на посаду Углянського сільського голови, Закарпатська ООПП "Слуга Народу" здійснила безготівковий платіж в сумі 22000,00 та 5000,00 грн. та на спеціальний (депозитний) рахунок Углянської СТВК, що підтверджено платіжним дорученням №110 та 146 від 22.09.2020 (а.с.9,10).
25.10.2020 Углянською СТВК встановлено результати виборів депутатів Углянської сільської ради та виборів Углянського сільського голови, що підтверджено протоколами про результати голосування (а.с.11-13, 16).
Згідно вищезгаданих протоколів, Закарпатська ООПП "Слуга Народу" отримала право на розподіл депутатських мандатів у Углянській сільській раді, у зв`язку із обранням депутатами Углянської сільської ради ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , висунутих Закарпатською ООПП "Слуга Народу", а також, висунутого кандидата Закарпатської ООПП "Слуга Народу" було обрано на посаду Голови Углянської сільської ради.
В подальшому, Углянською СТВК не було повернуто грошової застави, відтак, вважаючи протиправною бездіяльність Углянською СТВК щодо не здійснення дій з повернення грошової застави, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до п.20 ч.1 ст.92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд керується положеннями Виборчого кодексу України від 19.12.2019 року №396-IX, порядок сплати та повернення грошової застави визначений у ст. 225 цього Кодексу.
Відповідно до абзаців 2-5 ч. 2 ст. 225 Виборчого кодексу України:
Організація партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради, або організація відповідної партії вищого рівня у багатомандатному виборчому окрузі після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку двадцять відсотків мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, за кожного кандидата.
Організація партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, висунута шляхом самовисування на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), у єдиному одномандатному виборчому окрузі, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу.
Організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, кандидати на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та на посаду міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.
Центральна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день після початку виборчого процесу на підставі відомостей Державного реєстру виборців станом на день початку виборчого процесу відповідних місцевих виборів визначає розмір грошової застави для кожного єдиного сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного виборчого округу, невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.
Реквізити рахунку для внесення грошової застави не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу розміщуються відповідною територіальною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності) та/або на стенді офіційних матеріалів такої комісії, а також передаються до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному веб-сайті (ч. 3 ст. 225 Виборчого кодексу України).
Відповідно до ч.5 ст.225 Виборчого кодексу України грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб`єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава. Грошова застава повертається відповідному суб`єкту внесення, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним сільським, селищним, міським головою. В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету (ч.6 цієї статті).
Згідно ч.7 ст.225 Виборчого кодексу України порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування.
Процедура повернення грошової застави встановлена Постановою ЦВК від 21.08.2020 року за № 193 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" та наказом Міністерства фінансів України від 21.08.2020 року за № 517 "Про затвердження порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах".
Згідно п. 9 Постанови ЦВК від 21.08.2020 №193:
Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної в місті, а також міської, селищної, сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів місцева організація політичної партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві. Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів особу (осіб) визнано обраною депутатом (депутатами), у розмірі, що вносився за такого кандидата (кандидатів), на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві.
Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві, у разі, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним сільським, селищним, міським головою.
Грошова застава, внесена особою, яка була висунута кандидатом у депутати шляхом самовисування, на підставі заяви, поданої до відповідної територіальної виборчої комісії, повертається суб`єкту її внесення на рахунок, зазначений у відповідній заяві, у разі, якщо за підсумками виборів особу визнано обраною депутатом.
Грошова застава, внесена особою, яка була висунута на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом самовисування, повертається, у разі, якщо за результатами місцевих виборів зазначену особу визнано обраною сільським, селищним, міським головою. Повернення грошової застави суб`єкту її внесення здійснює територіальна виборча комісія на рахунок, зазначений у заяві, поданій до відповідної територіальної виборчої комісії.
Повернення застави територіальною виборчою комісією здійснюється у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.
Відповідно до п. 10 Постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193 в інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.
З огляду на вищевказані положення ч.5 ст.225 Виборчого кодексу України та п.9 Постанови ЦВК від 21.08.2020 №193, якщо за підсумками виборів місцева організація політичної партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, грошова застава повертається у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві.
25.10.2020 Углянською СТВК встановлено результати виборів депутатів Углянської сільської ради, а також виборів на посаду Углянського сільського голову, що підтверджено протоколами, згідно яких, Закарпатська ООПП "Слуга Народу" отримала право на розподіл 7 депутатських мандатів в Углянській сільській раді у зв`язку із обраними депутатами та обраним головою Углянської сільської ради кандидат Закарпатської ООПП "Слуга Народу".
Таким чином грошова застава в розмірі 7000,00 грн., для реєстрації кандидатів в депутати Углянської сільської ради та 5000,00 грн. для реєстрації кандидата на посаду Углянського сільського голови, сплачені 22.09.2020 року Закарпатською ООПП "Слуга Народу" на спеціальний (депозитний) рахунок Углянської СТВК згідно платіжного доручення №110 та №146 від 22.09.2020 року, підлягала поверненню на рахунок позивача.
Проте відповідач 1 не здійснив повернення вищевказаної грошової застави.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу належного урядування. Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах Беєлер проти Італії, заява № 33202/96; Онер`їлдіз проти Туреччини, заява № 48939/99; Москаль проти Польщі, заява № 10373/05).
У рішенні від 31.07.2003 року у справі Доран проти Ірландії (заява № 50389/99) Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття ефективний засіб передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні по справі Салах Шейх проти Нідерландів від 11.01.2007 року (заява № 1948/04), ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи Каіч та інші проти Хорватії (рішення від 17.07.2008 року) Суд вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект, відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, при обранні способу відновлення порушеного права позивача, суд виходить з принципу верховенства права, та принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, яка звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З огляду на те, що кошти грошової застави Закарпатської ООПП "Слуга Народу" в розмірі 7000,00 грн. та 5000,00 грн. не були повернуті позивачу, то суд вважає, що ефективним способом відновлення порушеного права позивача буде стягнення таких коштів з відповідного місцевого бюджету на користь Закарпатської ООПП "Слуга Народу".
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За змістом ч.8 ст.139 КАС України суд вправі покласти на сторону повністю чи частково судові витрати незалежно від результатів вирішення спору, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони.
З огляду на задоволення позову, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Углянської СТВК судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 2102,00 грн., оскільки цей спір виник внаслідок Углянської СТВК внаслідок не повернення грошової застави Углянською СТВК на рахунки Закарпатської ООПП "Слуга Народу".
На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Закарпатської обласної організації політичної партії "Слуга Народу" до Углянської сільської територіальної виборчої комісії Тячівського району Закарпатської області, Углянська сільська рада Тячівського району Закарпатської області стягнення грошової застави - задовольнити.
Стягнути з Углянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області (вул. Центральна, буд. 32,с. Угля, Тячівський район, Закарпатська область, 90514, код ЄДРПОУ - 04349656) на користь Закарпатської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" (Закарпатська область, м. Ужгород, Православна набережна, 7, код ЄДРПОУ - 43715217):
- грошову заставу в розмірі 7000,00 грн. (сім тисяч гривень), за кандидатів обраних депутатами до Углянської сільської рад;
- грошову заставу в розмірі 5000,00 грн. (п`ять тисяч гривень), за кандидата на посаду Углянського сільського голову.
Стягнути з Углянської сільської територіальної виборчої комісії Тячівського району Закарпатської області (вул. Центральна, буд. 32,с. Угля, Тячівський район, Закарпатська область, 90514, код ЄДРПОУ - 43780218) на користь Закарпатської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" (Закарпатська область, м. Ужгород, Православна набережна, 7, код ЄДРПОУ - 43715217) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк