
Справа №345/1751/21
Провадження № 2-а/345/22/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.05.2021 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі :
головуючого – судді Мигович О.М.
секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південо-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання пртиправними дій органу державної виконавчої служби,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати повідомлення головного державного виконавця Іваночко В.Ю. про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання від 18.03.2021 року; зобов`язати Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області прийняти до виконання дублікат виконавчого листа «2-а-2190/2011, який видано 14.08.2020 року Калуським міськрайонним судом.
Свої вимоги мотивує тим, що 14.08.2020 року ОСОБА_1 було видано дублікат виконавчого листа щодо виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2013 року. Отримавши дублікат виконавчого листа позивач 29.12.2020 року звернувся до Відділу примусового виконання рішень з управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) з заявою про прийняття до виконання дублікат виконавчого листа №2-а-2190/2011, який видано 14.08.2020 року Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області.
З грудня 2020 року до березня 2021 року позивачу не було відомо про результати розгляду поданої ним 29.12.2020 року заяви. Однак 18.03.2021 року головним державним виконавцем Іваночко В.Ю. було винесено Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання з тих підстав, що стягувачем не було долучено оригінал виконавчого документу.
Вважає, що така підстава для неприйняття до виконання виконавчого листа є безпідставною, та як оригінал дублікату виконавчого листа був направлений позивачем на адресу відповідача 29.12.2020 року.
Ухвалою судді Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 27.04.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження. Крім цього, відповідачу визначено строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просить позов задоволити.
Представник відповідача Південо-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Також зазначив проти задоволення позову, оскільки дії державного виконавця правомірні та відповідають нормам ЗУ «Про виконавче провадження». Також вказав, що 26.01.2021 року Відділом було направлено оригінал виконавчого документу стягувану, який 28.01.2021 року ОСОБА_1 отримано.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 14.08.2020 року ОСОБА_1 було видано дублікат виконавчого листа щодо виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2013 року. Отримавши дублікат виконавчого листа позивач 29.12.2020 року звернувся до Відділу примусового виконання рішень з управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) з заявою про прийняття до виконання дублікат виконавчого листа №2-а-2190/2011, який видано 14.08.2020 року Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області.
18.03.2021 року відповідачем складено Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання до виконання на підставі п.6 ч.4 ст.4 Закону України "Про виконавче провадження". Відповідно до якого, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень з управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Іваночком В.Ю. зазначено, що стягувачем не надано оригінал виконавчого документу (а.с. 11).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
У статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" наведений перелік виконавчих документів, на підставі яких відповідно до цього Закону рішення підлягають примусовому виконанню. До нього віднесено зокрема виконавчі листи та накази, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України. (п.1 ч.1 ст.3 Закону).
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно зі статтею 6 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Пунктом 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року №512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 року за №489/20802 (надалі - Інструкція №512/5), визначено, що органом державної виконавчої служби є зокрема Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень.
Згідно з частинами 1, 2 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
За правилами частини 5 статі 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Як установлено судом, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень з управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Іваночком В.Ю. про примусове виконання виконавчого листа, виданого 14.08.2020 Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області не відкрив виконавче провадження, а повернув виконавчий лист без прийняття до виконання, посилаючись на пункт 6 частини 4 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження", а саме стягувачем не надано оригінали виконавчого документу.
Згідно з пунктом 6 частини 4 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
У частині 1 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" передбачені обов`язкові вимоги до виконавчого документа.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі зокрема зазначаються назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала.
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавчий документ підписується уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплюється печаткою. Скріплення виконавчого документа печаткою із зображенням Державного Герба України є обов`язковим, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, згідно із законом зобов`язаний мати таку печатку.
Відповідно до абзацу 12 частини 4 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, стягувач має право звернутися до суду чи іншого органу (посадової особи), що видав виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність із зазначеними вимогами.
Суд, перевіряючи доводи відповідача про те, що стягувачем недодано оригінали виконавчого документу, виходить з норм Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 4 статті 257 КАС України передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до частин 1, 2 статті 258 КАС України за судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно та яке підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, чи прокурора, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, видається один виконавчий лист.
Виконавчий лист видається судом першої інстанції. Якщо за результатами перегляду справи суд апеляційної чи касаційної інстанції залишить прийняте по суті позовних вимог рішення без змін, ухвалить нове судове рішення по суті позовних вимог чи змінить судове рішення, то виконавчий лист видається судом апеляційної чи касаційної інстанції, за умови, що заява особи про видачу виконавчого листа надійшла до моменту повернення адміністративної справи до суду першої інстанції.
Згідно з частиною 1 статті 259 КАС України виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України "Про виконавче провадження".
Інструкцією з діловодства в адміністративних судах України, затвердженою наказом Державної судової адміністрації України від 17.12.2013 року №174, зокрема регламентовано порядок звернення судових рішень до примусового виконання.
Відповідно до пунктів 6.2.1, 6.2.2, 6.2.3 цієї Інструкції для виконання судового рішення в адміністративній справі, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, особі, на користь якої воно ухвалено, за її письмовою заявою видається один виконавчий лист (додаток 15). Якщо судове рішення ухвалено на користь кількох позивачів чи проти кількох відповідачів, суд має право видати кілька виконавчих листів, точно зазначивши, яку частину судового рішення треба виконати за кожним виконавчим листом.
Виконавчий лист видається за заявою осіб, на користь яких ухвалено судове рішення, або їхніх представників після набрання судовим рішенням законної сили, а у справах, за якими рішення підлягає негайному виконанню, - у день ухвалення судового рішення. У справах за позовами органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні чи суспільні інтереси, виконавчі листи видаються за заявами таких органів чи осіб або осіб, в інтересах яких заявлено позов.
Виконавчий лист заповнюється чітко і грамотно. Помилки і виправлення у виконавчому листі не допускаються.
Судом установлено, що стягувачу 31.07.2020 рок було видано дублікат виконавчого листа по справі 2-а-2190/2011 року.
Дублікат - це екземпляр документа, що видається замість втраченого оригіналу. Він виготовляється для того, щоб замінити оригінал, і нумерується. Дублікат має однакову юридичну силу з оригіналом. А вказівка на можливість видачі дубліката виконавчого документа прямо міститься в Законі України "Про виконавче провадження".
Отже, посилання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень з управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Іваночком В.Ю. в оскарженому повідомленні від 18.03.2020 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання на те, що стягувачем не долучно оригінали виконавчого документу, є безпідставним.
Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції №512/5 виконавчий документ повертається без прийняття до виконання у випадках, передбачених частиною четвертою статті 4 Закону, про що орган державної виконавчої служби або приватний виконавець надсилає стягувачу повідомлення протягом трьох робочих днів з дня пред`явлення виконавчого документа.
Відповідно до частини 1 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Згідно з частиною 1 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Отже, повідомлення органу державної виконавчої служби стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання є процесуальним документом виконавчого провадження, а також є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні КАС України та може бути предметом оскарження в судовому порядку.
Суд установив, що винесене відповідачем повідомлення від 18.03.2020 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання не відповідає принципам управлінської діяльності, закріпленим у частині 2 статті 2 КАС України, позаяк прийнято, всупереч вимогам чинного законодавства, що призвело до порушення прав позивача, як стягувача у виконавчому провадженні.
Відтак, позов слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Р І Ш И В :
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Позов задоволити.
Визнати протиправними та скасувати повідомлення головного державного виконавця Іваночко Валентина Юрійовича, відділу примусового виконання рішень з управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 18.03.2021 року.
Зобов`язати Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) прийняти до виконання дублікат виконавчого листа №2-а-2190/2011, який видано Калуським Міськрайонним судом Івано-Франківської області 14.08.2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонни суд Івано-Франківської області.
Головуючий: